Egyszelvényű acéltartós fedélszerkezetek
Kisebb épületszélesség esetén a fedélszerkezetet általában egyszerű szelvényű, tömör gerincű (ritkábban áttört) acél tartókból álló, egymás mellé sorolt, egyszerű szaruállások illetve különböző merevítések alkotják. A tömör gerincű acéltartók hengerelt (I, U) vagy vékonyfalú hajlított profilokból, zártszelvényekből és különböző laposacél darabokból készülhetnek (1.89. ábra). Ezekből állítják össze a szaruállásokat képező tartókat (kereteket), melyek egyaránt készülhetnek üzemben előre gyártva vagy az építés helyszínén.
1.89. ábra. Tömör gerincű acélprofilok
a) egyszerű szelvényű acélprofilok; b) összetett szelvényű acélprofilok; c) csavarozott elemkapcsolatok
(Az előbbi azért előnyösebb, mert az üzemben történő gyártás során folyamatosan ellenőrizhető, hogy az előzetes mértezésnek és terveknek megfelelően alakították-e ki az egyes elemkapcsolatokat és a tartó egészét.) Üzemi körülmények között előre gyártva az elemkapcsolatokat általában hegesztéssel képezik, míg a helyszínen történő összeállítás esetén elterjedtebb a csavarozott kötések alkalmazása, mivel a hegesztéshez szükséges feltételek helyszíni biztosítása nehezebben megoldható.
A kedvező szilárdsági jellemzőknek köszönhetően általában üres (esetleg torokgerendás) fedélszerkezetek készülnek, egy szaruállás többnyire két-három acél tartóelemből áll (1.90. ábra). A kész tartókat a beépítési helyükre emelve a koszorúba horgonyzott acél kapcsolóelemmel rögzítik az épülethez. Sűrűállásos szerkezetekről lévén szó, nincs külön szaruzat, azt a kétoldali ferde acél tartóelemek alkotják. Az egyszelvényű acéltartós fedélszékek merevítését szélrácsokkal biztosítják.
- Háztető – Sérült cserepek és palák cseréje
- Háztető javítása és munkák elvégzése, tippek!
- Építkezés – Hogyan, miből épült a lakás?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
1.90. ábra. Egy szelvényű acéltartós sűrűállásos fedélszék
A fedélszerkezet, illetve a tartók tervezése és kialakítása során minden esetben figyelembe kell venni a vízszintes erőket felvevő szerkezeteket. Üres és torokgerendás acél fedélszerkezet csak vízszintes erők felvételére alkalmas zárófödém esetén létesíthető. Zárófödém nélküli épületek esetén a vízszintes erők felvétele külön vízszintes acél tartóelemmel (vagy egyéb elemmel, pl. acél vonórúddal) biztosítható.
Gazdaságossági, tartószerkezeti szempontból is előnyös az áttört (üreges) gerincű egy szelvényű acéltartók (ún. takaréküreges acéltartók) alkalmazása. Ezek olyan, általában melegen hengerelt, I szelvényű acéltartók, amelyek középső mezőjében különböző geometriájú könnyítések, üregek találhatók (1.91. ábra).
1.91. ábra. Üreges gerincű egyszelvényű acéltartó származtatása, alkalmazása vízszintes tartóként
A takaréküreges tartókat egyszerű (általában I) szelvényű, tömör gerincű acéltartókból képezik. Ezeket az előre meghatározott geometriának megfelelően, automata lángvágó géppel alsó és felső félszelvényekre vágják (lényegében egy hosszanti tört vonal mentén), majd „feles eltolással” egymáshoz hegesztik. így jönnek létre az üregek a tartó gerincében. Az üregképzés miatt a magasságában is megnövelt tartó az eredetinél nagyobb teherbírású lesz. Az üregek geometriája legtöbbször ún. méhsejt, egyéb szabályos sokszög, esetleg kör.
Áttört gerincű, egyszelvényű, valamint az összetett szelvényű acél tartókat elsősorban nagyobb fesztávok áthidalására alkalmaznak. Felhasználhatják a szaruállásokat képező tartók elemeiként is, de általában jellemző, hogy szelemenes szerkezeteknél (pl. harántfalas épületeknél) a falakra támaszkodó középszelemeneket alkotják (1.91. ábra). Ez utóbbi esetben a fedélszerkezet szaruzata fa vagy acél is lehet.