A boltozatok fogalma. Dongaboltozat
A boltozatokkal kapcsolatos fogalmakat az 585. ábrán látható dongaboltozaton tanulmányozhatjuk.
585. ábra. A boltozattal kapcsolatos fogalmak; 1 – tengely; 2 – nyílásköz; 3 – vállvonal; 4 – záradék; 5 – intradosz; 6 – extradosz; 7 – gyámfal; 8 — váll; 9 – boltozathéj; 10 – erősítő ívek; 11 – hátfalazat
Minthogy a dongaboltozat alakját illetően egy, a falvastagság irányában elnyújtott boltövnek képzelhető, a boltozatnál megjelölt fogalmak nagyjából azonosak a boltöv hasonló vonatkozásaival. Itt is van záradék, belső (intradosz) és külső (extradosz) felület, boltváll és gyámfal. A boltozat oldalnyomásának csökkentésére, vagyis a gyámfalakra átadódó erő meredekebbé tételére leterhelő hátfalazatot építünk. Ha a boltozathéj vastagsága a közép felé elvékonyodik, akkor helyenként erősítő íveket kell alkalmaznunk.
A boltozatok anyaga lehet: a) tégla (a magasépítési létesítményeknél általánosan szokásos), b) kő (inkább mélyépítményeknél, hidaknál, csatornáknál stb. gyakori), c) vasbeton és d) rabitz (álboltozatoknál használatos).
- Padlófűtés tulajdonságai, fajtái
- Megtérül-e a hőszigetelés? Szakértő szerint nem [FONTOS]
- Kőfajták és tulajdonságaik
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A téglából falazott boltozatok közül ma leggyakrabban a dongaboltozatot, illetőleg a kis nyílásközű, lapos ívű dongaboltozatot, az ún. poroszsüveg-boltozatot alkalmazzuk. Ezek leginkább pincefödémeknél fordulnak elő.
Dongaboltozat
A dongaboltozat szerkezetét az 586. ábrán tanulmányozhatjuk. Ahogy a bolt övet meghajlított pillérhez hasonlítottuk, úgy a boltozatot meghajlított faltestnek tekinthetjük. Az elemekről elemekre átadódó erők a záradéktól a vállak felé haladva állandóan nőnek. Ennek megfelelően nagyobb nyílásköznél a boltozatot a vállak felé – mint ahogyan a teherhordó falakat lefelé – megfelelően vastagítjuk. Ettől függetlenül helyenként (kb. 1,50 m-enként) 1 vagy 1 ½ tégla szélességű és a boltozat vállnál levő vastagságával megegyező vastagságú erősítő íveket kell építeni.
586. ábra. Pince fölötti dongaboltozat; a) kereszt-, b) hosszmetszet, az építéshez szükséges mintaállvánnyal; 1- erősítő ívek; 2 – hátfalazat
Az erősítő ívek téglakötéseit az 587 a-c ábrák mutatják.
587. ábra. Erősítő boltövek téglakötései; a) 1 x 1 tégla-, b) 1 x 1 ½ tégla-, c)1 ½ x 1 ½ téglaméret esetében
A boltnyomás irányának meredekebbé tételére a vállnál leterhelő hátfalazatot építünk. Átlagos terhelésű (pl. pincefödémeknél használt) és különböző nyílásközű dongaboltozatok héjvastagságára a 49. táblázat szolgáltat tájékoztató adatokat.
49. táblázat: Dongaboltozatok héjvastagsága
Falköz m | Záradéknál téglaméret | Vállnál téglaméret |
---|---|---|
3 | ½ | ½ |
3-4 | ½ | 1 |
4-5 | ½ | 1* |
5-6 | 1 | 1* |
6-8 | 1 | 1* |
A *-gal jelzett esetekben kb. 1,5 m-es távolságokban 1 tégla széles és 1 tégla magas erősítő baltöveket kell alkalmazni.
A dongaboltozat falazása
Abból a tényből, hogy a boltozat nem más, mint egy meghajlított faltest, következik, hogy falazása is azonos a felmenő falak falazásával,
A boltozat fekvő hézagai sugár irányúak és a boltozat vízszintes tengelyébe futnak (tehát nem vízszintes síkban fekszenek, hanem ferde síkúak, csak a hasonlatképpen felhozott függőleges fal hézagaira gondolva ezeknek is „fekvő” hézag a nevük). A habarcsrétegek valójában ék alakúak, és az ék alakú hasáb oldalai futnak tulajdonképpen, mint sugárirányú síkok a boltozati tengelybe. A boltozatnál felhasznált téglákat nem faragják meg, hanem a téglák közti habarcsrétegek lesznek ék alakúak.
Az ilyen rendszerű boltozati falazást dongaszerű vagy kupás falazási módnak hívjuk. Egyébként a dongaboltozat falazását az 586. ábrán berajzolt téglarétegek szemléltetik.
Az ábrán a dongaboltozat helyes vállkialakítását is láthatjuk. A gyámfal tégláinak vízszintes kiugratásával biztosítjuk a boltozat helyes felfekvését. A váll kifalazásához és a hézagok sugárirányának betartásához ún. aláhozó deszkatáblát használnak (588. ábra). A boltozat vállait a gyámfalazat kikészítésével egyidejűleg kell kifalazni (hasonlóan a boltövek vállaihoz).
588. ábra. Sablon a sugárirány betartásához (a), alakozó deszkatábla a boltozat vállainak kifalazásához (b)
A boltozat építéséhez legalább H 10 jelű különleges javított falazó mészhabarcsot kell használni. A hátfalazatok mészhabarcsba rakott darab-téglákból és betonból is készíthetők.
A boltozat hézagait a meredek helyzetű téglarétegeknél nem sikerül tökéletesen kitölteni habarccsal. A netán habarcs nélkül maradó hézagrészek kitöltése végett a boltozat hátfelületét utólag H 10 jelű híg habarccsal le kell önteni; szakkifejezéssel élve hátöntéssel kell ellátni.
Fiókboltozat
Sokszor szükség van a zárt felületű (donga-, kolostor-, teknő-) boltozatok héjának áttörésére. Például pincében levő dongaboltozatnál a vállvonal rendszerint olyan mélyen van a külső járdaszinthez viszonyítva, hogy csak a bolthéjat áttörő fiókboltozatokon át tudjuk a pincét megvilágítani. A fiókboltozatok vízszintes vagy kifelé, esetleg befelé emelkedő záradékvonalú keskeny dongaboltozatok (589. ábra) vagy befelé táguló kúpfelületek lehetnek. A fiókboltozat szerkezetét és falazásmódját metszetben, kívülről és belülről nézett axonometrikus képben mutatják az 590 a-c ábrák.
Mintaállvány
Az 586. ábra tünteti fel a dongaboltozat mintaállványát. Ez a boltozat tengelyirányában 1,0-1,2 m távolságokban elhelyezett, a boltövekéhez hasonló mintadeszkázatból áll. A mintadeszkázat alátámasztásáról, kimerevítéséről az ábra szerinti módon kell gondoskodni. A boltövek mintaállványához hasonlóan a boltozatok számára is készíthetünk közbülső alátámasztás nélküli, függesztő műves mintaállványt.
A mintaállvány építésével és elbontásával kapcsolatos összes kérdések (mint pl. az ékek szerepe, az elbontás időpontja stb.) azonosak a boltövek mintaállványánál tárgyaltakkal.
A boltozat építése
A boltozatot akkor célszerű megépíteni, ha a gyámfalnak már kellő leterhelése van. Ugyanis leterhelés nélküli gyámfalnál a mintaállványt úgysem lehetne elbontani, mert a boltozat oldalnyomása a leterheletlen gyámfalat eldöntené.
A boltozatot két oldalról elindulva, egyidejűleg kell falazni. A középfőfalhoz két irányból csatlakozó dongákat is egyidejűleg kell készíteni, hogy az egyoldali vállnyomásból származó következményeket elkerüljük.