Homlokzatok burkolása
Burkolt felületek
Esztétikus, tartós és könnyen tisztítható – ezek a homlokzatok burkolása mellett szóló legfontosabb érvek. Kívülről az ilyen homlokzat úgy néz ki, mint egy tömör téglákból rakott fal, pedig valójában sima felületre felragasztott, vékony burkolólapokról van szó.
Az burkolólapok vékonyak és könnyűek, ezért azokkal gyakorlatilag minden külső falat lehet burkolni, ill. klinkerburkolat utánzatot készíteni.
Téglaburkolatot természetesen nem csak utánozni lehet, hanem valódi klinkertéglából a régi fal elé egy második falat is fel lehet húzni. Az ilyen falnak a burkolólapokkal szemben épületfizikai szempontból az a jelentős előnye, hogy jelentősen hozzájárul a hő- és hangszigeteléshez. A téglaburkolat készítése azonban drága és bonyolult feladat, jobb azt szakemberre bízni.
Kialakítási lehetőségek
Sokféle kialakítási lehetőség közül választhatunk, a burkolólapok ugyanis különböző színekben és kivitelekben kaphatók. Igen kedveltek a klinker burkolólapok, amelyek különböző színű – például sötétvörös és fekete – változatait jól lehet egymással kombinálni. A burkolólapok színéhez illeszkedő, különböző színű fugázóanyagokat is lehet kapni, a választék a fehértől és szürkétől egészen a bézsig és barnáig terjed.
A klinker burkolólapokkal borított felület külső megjelenését nem csak a lapok színe, hanem főleg azok elrendezése határozza meg. Csaknem minden burkolólap kétféle méretben kapható; a kb. 20 cm méretű széles tégla számít normál méretnek, a kis tégla mérete ennek fele. A lapok egymás melletti elrendezésének módját kötésnek nevezzük.
- A szoba felmérése burkolás előtt
- Falburkolás panelekkel
- Homlokzatburkolatok: védelem a háznak
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A szaküzletekben a normál lapok mellett különböző speciális lapok is kaphatók, például különböző méretű saroklapok vagy speciális lapok az ajtó- és ablakáthidalások burkolására.
A munka megkezdése előtt lehetőleg pontosan meg kell határoznunk az anyagszükségletet. A normál méretű (5 x 20 cm) burkolólapokból négyzetméterenként kereken 75 darabra van szükség, a feles méretű lapokból értelemszerűen kétszer ennyire. A sarkokhoz folyóméterenként 16 saroklapot számítsunk.
A burkolólapok felragasztását csak akkor kezdjük el, ha a fal száraz és sima. Előzőleg feltétlenül célszerű a falat simára vakolni (fröcskölt alapozó és alapvakolat).
A klinker utánzatokkal burkolt homlokzat karbantartása különösen egyszerű, a burkolat pedig javítja az épület héjazatának szigetelőképességét és esztétikai megjelenését.
A kötések áttekintése:
Kötőbetétes kötés
Futósoros kötés
Blokk-kötés
Keresztkötés
Gótkötés
A klinker burkolólapok ragasztása
Szakszerű burkolás el sem képzelhető a vízszintes vezetővonalak pontos felrajzolása nélkül. Osszuk a falat 25 cm magas részfelületekre – ez megfelel négy normál burkolólap (átlagosan 5 cm) magasságának, valamint a lapok közötti, egyenként 1,25 cm szélességű fugának. Mérővesszővel és ceruzával jelöljük ki a megfelelő pontokat a sarkok közelében. A sarkoknál verjünk be egy-egy szeget, és azok közé feszítsünk ki egy szintezőzsinórt. Vízmértékkel ellenőrizzük, hogy a zsinór valóban vízszintes-e. A falsarkok másik oldalára tömlős vízmértékkel lehet átvinni a magasságot. A ragasztást alulról vagy felülről egyaránt indíthatjuk.
A ragasztáshoz felhasználásra kész állapotban kapható homlokzat-burkolólap ragasztót használjunk. Ezt fogazott (4x4mm fogazatú) kenőlappal sávokban hordjuk fel a falra. A felrakást a fal egyik sarkánál kezdjük. Először a saroklapokat rakjuk fel – mégpedig a ragasztósáv szélességének megfelelően egymás fölött többet is. A saroklapok elhelyezésénél már figyelembe kell vennünk a tervbe vett kötéstípust is. Ha a lapokat rövidíteni kell, erős háztartási ollóval egyszerűen vágjuk el azokat. A fal felső részén verjünk be egy szeget és lógassunk le arról függőónt. Ezzel biztosíthatjuk, hogy a lapok függőlegesen is pontosan egymás fölé kerüljenek.
Ezután a zsinór mentén sorban rakjuk bele a burkolólapokat a ragasztóágyba. Vigyázzunk arra, hogy a fugák egyforma szélesek legyenek. A lapokat enyhén nyomjuk bele a ragasztóba. A falra felhordott ragasztó 10-15 percig használható, ezért mindig csak annyi ragasztót hordjunk fel, amennyibe ez alatt az idő alatt bele tudjuk tenni a burkolólapokat.
Ajtó és ablakáthidalásoknál speciális áthidalás-burkolólapokat vagy normál saroklapokat lehet használni. A lapok szárait a falmélyedés mélységének és a fölötte elhelyezkedő lapsor magasságának megfelelően le kell rövidíteni.
A következő felületrész ragasztóval való bekenése előtt húzzuk ki simára az imént felragasztott lapok közötti fugákat. Ehhez megfelelő szélességű, például 1 cm széles fugához 10 mm-es lapos ecsetet használjunk.
A fugaszínező anyagot csak akkor hordjuk fel, amikor az egész homlokzat burkolása készen van. A legtöbb burkolóanyag minden további nélkül beiszapolható és ugyanúgy fugázható, mink a csempék vagy a kerámia burkolólapok.
Klinkerlapos burkolásnál nagyon fontos a pontos méretkitűzés: 25 cm-ként rajzoljunk be egy-egy vonatkozási pontot.
A burkolólapok felragasztásához a ragasztót nagyfogú fogazott spatulával hordjuk fel a falra. Ezután nyomjuk bele a lapokat a ragasztóba, majd laposecsettel húzzuk simára a fugákat. Külső sarkok burkolására speciális lapok kaphatók, amelyeket ablaknyílások kialakításához is használhatunk.
Terméskő utánzatú burkolatok
Különlegességnek számítanak a terméskövet utánzó burkolólapok. Az ilyen lapokkal kirakott falrész azt a benyomást kelti, mintha különböző méretű terméskövekből készült volna.
Ezeket a burkolólapokat nagyszerűen lehet használni lábazatok, vagy akár teljes, dekoratív falak burkolására.
A burkolólapok felragasztásához homlokzati burkolathoz alkalmas ragasztót használjunk, amit nagyfogú spatulával hordunk fel a falra. Tekintettel arra, hogy a felrakást hézagmentesen kell végezni, alulról felfelé dolgozzunk, így a lapok saját tömegüknél fogva is egymáshoz nyomódnak. A lapok megfelelő méretre vágásához vágótárcsára van szükség.
A terméskő utánzatú burkolás nagyon alkalmas lábazatokhoz.
A terméskő utánzatú burkolólapok a klinker utánzatokkal eltérő módon, különböző méretekben kaphatók, amelyeket meghatározott rendben kell összerakni. A lapok vágásához vágótárcsára van szükség. A lapok hátulját is bekenjük ragasztóval. A falra durvafogazatú kenőlappal hordjuk fel a ragasztót. A lapot ezután egyszerűen belenyomjuk a ragasztómasszába és hézagmentesen a szomszéd lapokhoz illesztjük.