Hogyan alakítsunk ki allergiamentes otthont? – Esettanulmány
Ausztráliában az egyik legmagasabb az asztmás megbetegedések száma. Victo-ria állam négymillió lakosából hatszázezren asztmásak. A helyzet javítása érdekében az Asthma Victoria elnevezésű jótékonysági szervezet, az Eastern Energy (TXU) elektromos energiaellátó vállalattal karöltve, létrehozta az Asthma Victoria Breath Easy Low Allergy Living Programot azzal a céllal, hogy tanácsot adjanak az embereknek abban, hogy miként csökkenthetnék a háztartási allergének és irritánsok hatását mindennapjaikban.
A legkiválóbb építészekkel együttműködve, az Asthma Victoria és az Eastern Energy (TXU) nyolc mintaotthont épített, különböző stílusban és különböző költségvetéssel, ám mindegyik egy sor asztmabarát vonást mutat. Ezeket a jellemzőket bármelyik házban fel lehet használni, legegyszerűbb persze, ha a tervezés kezdeti szakaszában, de lehet felújítási munka részeként is.
A Breath Easy legfontosabb jellemzői
Az Asthma Victoria Breath Easy Low Allergy Living Program részletes és praktikus tanácsokkal látják el az asztmás betegeket és családjaikat, hogy hogyan alakíthatnának ki asztmabarát otthont. Ezáltal az emberek képessé válnak beazonosítani és lecsökkenteni az otthonukban megtalálható allergéneket és az asztma egyéb kiváltó okait, így egészséges és kényelmes otthont hozhatnak létre.
Szellőzés: A jó szellőzés meggátolja a nedvesedést és a gőzök felhalmozódását. A Breath Easy (lehetőleg külső szellőzésű) páraelszívók beépítését tanácsolja a fürdőszobába, a konyhába és a mosókonyhába, valamint egy magas hatásfokú szagelszívóét a konyhába. Minden szobában kell lennie beépített szellőzőnyílásnak; az ablakokat és ajtókat pedig egymással átellenben kell elhelyezni, hogy kereszthuzatot lehessen csinálni.
Padlók: Könnyen tisztítható padlók kellenek, amelybe nem fészkeli be magát az atka. Ezért el kell távolítani a padlószőnyegeket, helyettük mázas kerámialapokat, leszigetelt fát vagy parafát, illetve palát kel! lefektetni,
Fűtés: A Breath Easy a sugárzó fűtést ajánlja (például fűtött padlólapokat, illetve falra vagy mennyezetre szerelhető paneleket) más típusokkal (a vizes radiátorokkal vagy ventilátoros fűtésekkel) szemben. A sugárzó fűtés nem gyűjti és nem is áramoltatja a port, nem termel égési melléktermékeket vagy részecskéket. A gázkészülékeket, példáui bojlereket, kívül kell elhelyezni, távol a szellőzőnyílásoktól, így elkerülhető az égési gázok visszaszívása a belső légtérbe.
Főzőeszközök: Az elektromos tűzhelyet ajánlják, mert ez nem termel égési melléktermékeket. Szükséges azonban egy jó hatásfokú páraelszívó a tűzhely fölé az edények által kibocsátott gőz eltávolítására.
Szigetelés: A fólia, illetve a poliészter szigetelés nem bocsát ki levegőben lebegő irritáló részecskéket, melyeket be lehetne lélegezni.
Központi porszívó: Az előnye, hogy a port egy külső tárolóba gyűjti, így a por nem kerülhet vissza az otthon légterébe.
Légkondicionáló: A Breath Easy azt tanácsolja az asztmás betegeknek, hogy kerüljék a párologtatórendszereket, melyekben lerakódhat a nedvesség, ezáltal fennáll a penészesedés veszélye.
Óvintézkedések a por ellen: A poratka asztmatünetekre gyakorolt hatása miatt minden lehetőt el kell követni, hogy megakadályozzuk a porlerakódást a lakás bármely részén. A legnyilvánvalóbb tennivalók a következők:
- A beépített szekrényeket a mennyezetig, a bútorokat egy síkba tervezzük, kerüljük az aprólékos bordűröket!
- A nyitott szekrényekre szereljünk ajtókat!
- A nehéz függönyök helyett használjunk könnyen tisztítható függőleges vagy feltekerhető sötétítőt!
- Bőr vagy műbőr huzatú, illetve fa ülőhelyeket válasszunk!
- Az ágyakra, párnákra és paplanokra húzzunk speciális atkavédő huzatot! .
- Poliészter anyagokat és párnabelsőket válasszunk, melyek forró vízben moshatók!
Dohányfüst: Mivel ez az asztma egyik legfőbb kiváltó oka és rizikófaktora, a dohányzást be kell tiltani a házban!
Kerti allergének: Ügyelni kell rá, hogy a kert ne fokozhassa azt a virágpor- és penészgomba-mennyiséget, aminek amúgy is ki van téve az asztmás beteg. Ezt rovar- és madárbeporzású növények, illetve nem beporzásos talajtakarók telepítésével lehet megoldani.
Kerülni kell a perjeféléket, és nem szabad hagyni, hogy a gyomnövények virágot hozzanak. Segíthet a gyomok visszaszorításában a gyep helyének lekövezése és penésztermelő talajtakaró helyett kavics használata.
Breath Easy a gyakorlatban
Leisl Wood története és erőfeszítései, hogy irányítani tudja asztmás tüneteit, ösztönző példája, hogy miről is szól a Breath Easy program. Tapasztalatai alapján Leisl az alábbi tanácsot adja: „Először is, keressük meg asztmánk kiváltó okait, majd próbáljuk meg kiiktatni őket környezetünkből. Amit nem lehet kiküszöbölni, egyszerűen kerüljük!” Leisl Wood ma huszonhat éves. Hároméves kora óta szenved súlyos asztmában. Tizenkilenc évesen annyira súlyosbodott az állapota, hogy feladta munkáját, és hazaköltözött a szüleihez, hogy gondoskodni tudjanak róla, amíg az orvosok azon küszködtek, hogy megfékezzék a betegségét.
Leisl fekvőbeteg lett, egyre hosszabb időt kellett kórházban töltenie, akár három hetet is egyhuzamban. Betegsége legrosszabb szakaszában napi 70-100 mg kortikoszteroidot kellett beszednie, hogy tüneteit féken tartsa. A súlyos rohamok idején kórházi tartózkodása alatt ezt az adagot napi 150 mg-ra emelték. A nagy adag szteroidok hatására 65 kilo1 grammról I 10 kilogrammra hízott, asztmáját azonban még mindig nem tudták megfékezni.
Leisl kilégzési csúcsáramlása – amivel a tüdő működését mérik – percenkénti 150-200 literre zuhant; drasztikus csökkenés a Leisl számára előírt normához, azaz a percenkénti 490 literhez képest. Állandó légszomja volt, és még az olyan egyszerű feladatok elvégzésében is segítségre szorult, mint az öltözködés vagy a hajmosás.
Aztán két évvel ezelőtt a dolgok kezdtek jobbra fordulni. Leisl asztmájának enyhítésére azt tanácsolták az orvosok, hogy forduljon egy személyes fitneszedzőhöz. Általában úgy tartják, hogy a testedzés jótékony hatással van az asztmára, a tüdő tevékenységének fokozásával és az állóképesség általános javításával. ,,Nagyon vonakodtam, mert a gyakorlatok kiváltják az asztmámat – mesélte Leisl. – Kezdetben alig voltam képes többre, mint a stresszlabda összenyomására a kezemben, és a levegőbe emelni a lábamat. Minden lélegzetvétel nehézséget okozott, reménytelennek tartottam a helyzetet.”
Leisl mégis folytatta az edzéseket, és lassacskán érezte, hogy nő az ereje. Ahogy fejlődött az edzésében, úgy növekedett kilégzési csúcsáramlása is. Végül egész napos torna- és kerékpárprogrammá fejlesztette.
A fitnesszel egy időben Leisl speciális étrendbe is belekezdett. A Prick-féle borteszt kimutatta, hogy egy sor anyagra allergiás, például a poratka allergén-jére, macskaszőrre, egyes penészgombákra, virágporokra és bizonyos háztartási vegyszerekre is. Ráadásul Leisl még néhány ételre is allergiás, többek között zöldségekre, a narancsra, bazsalikomra, chillire, az ételszínezékekre és tartósító-szerekre. Azzal, hogy kiiktatta őket étrendjéből, Leisl asztmája tovább javult.
Ekkortájt hallott szüleivel a Breath Easy kampányról, melyet az Asthma Vic-toria folytatott, az országos Ausztrál Asztma Alapítvány Victoria állambeli képviselete.
A Breath Easy tanácsain felbuzdulva, Leisl szülei megbíztak egy helyi építészt, hogy tervezzen a lányuknak egy különleges, az ő igényeinek megfelelő alacsony allergénszintű otthont, közvetlenül a szülők szomszédságában. Itt Leisl független életet folytathat, ám szükség esetén rögtön van kihez fordulnia segítségért. Leisl 1997 decemberében költözött be a házába.
Két év elteltével Leisl tünetei rendkívüli javulást mutatnak. Asztmáját sikerült stabilizálni, kilégzési csúcsáramlásának átlaga a messze egészségesebb 480 literre nőtt percenként. Súlya majdnem normálisra, 66 kilogrammra csökkent, és jóval kevesebb gyógyszert kell szednie.
Leisl otthona egy világos és vidám egyszintes ház. Két hálószobából, egy nagy fürdőszobából, és egy egylégterű konyhából és nappaliból áll. Áramvonalas bútorai és zsúfoltságmentes berendezése friss és modern érzetet keltenek. A falak, a faanyagok és szekrények mind asztmabarát festékkel lettek lefestve, melynek alig volt szaga. A padlót mindenütt parkettával borították, s egyetlen mosható szőnyeg van a házban. Az egyetlen kivétel a fürdőszoba, ahol kerámialapok vannak. Sehol sincs a házban viszont padlószőnyeg, ahova befészkelhetnék magukat a házi poratkák.
Leisl hálószobájában nincs sok bútor, mindössze egy ágy és egy éjjeliszekrény. Ruháit egy beépített faliszekrényben tartja, drótfogasokra akasztva, melyeket a ruhák jobb szellőzése érdekében terveztek, ezáltal is visszaszorítva a poratkákat. A hálószobában nincsenek dísztárgyak, és a ház többi részében is csak elvétve, azok is üveges szekrényekben vannak kiállítva. Azért kerülték annyira a zsúfoltságot a lakberendezésnél, mert így a felületek mindenütt könnyedén letakaríthatok. Hálószoba penészmentesítése, szakértői összefoglaló >>
Szinte minden bútor tömörfából készült a lehető legkevesebb porfogó mintázattal. Sehol sem használtak farost vagy más bútorlapokat a házban, hogy kiküszöböljék a formaldehidgáz-kibocsátást.
A nappaliban van két textilheverő, ágytakaróval letakarva; ezeket Leisl rendszeresen mossa, hogy eltávolítsa a poratkákat és allergénjeiket. Bár a bőrhuzatú heverők előnyösebbek a textil kárpitozá-súaknál, mert nem tudja magát belefészkelni a poratka, a bőrt sajnos nem engedhette meg magának Leisl.
Függönyök helyett mindenütt sötétítőket használtak, lehetőleg függőleges síkokkal, mert ezek kevesebb port fognak meg és könnyebb őket takarítani, mint a vízszintes bordázatú sötétítőket. Anyaguk letörölhető műanyag, ezzel is megkönnyítve az atkák ellen folytatott harcot. A dupla üvegezésű ablakoknak nincs párkányuk – a porlerakódás elkerülésére a lehető legkevesebb testekkel oldották meg, melyek sugározzák a meleget. A Breath Easy nem ajánlja a hőbefújásos kürtös hűtést, sem a ventilátorosat, mert felkavarják a port. A házba beépítettek egy mechanikus szellőzőrendszert, amely kiszűri a pollent. Leisl enyhén allergiás a virágporra, de csak szeles napon okoz nála asztmás tüneteket (köhögést és kapkodó légzést). Ilyenkor lezárja otthonát, és a mechanikus szellőzőrendszer szűrőjére hagyatkozik, ami megakadályozza, hogy a virágpor bekerüljön otthonába. A fürdőszobában és a konyhában elhelyezett páraelszívók eltávolítják a felesleges nedvességet a levegőből.
Az asztmabarát szigetelés nem bocsájt ki szemcsés anyagokat vagy rostokat a levegőbe, melyeket belélegezve Leisl asztmás tünetei súlyosbodhatnának. A szigetelést két rétegben végezték az energiatakarékosság és a jobb légszigetelés érdekében.
Leisl nagyon odafigyel, hogy illatmentes szépségápolási és hajápoló termékeket használjon. ,,Ügyelnem kell a háztartási cikkekre is. Az erős vegyszerek, különösen az ammónia alapúak, erős irritánsok is. Használok azonban néhány enyhén citrommal illatosított terméket, melyek illatanyaguk ellenére, úgy tűnik, nem okoznak gondot.”
Régebben Leislnek védőmaszkot kellett viselnie a porszívózáshoz. Mióta beköltözött új otthonába, erre nincs szükség. Ez főként a ház nagy teljesítményű központi porszívójának köszönhető, mely egy házon kívül elhelyezett tárolóba üríti a port és a piszkot.
Felépülésének köszönhetően Leisl újra kezdhet élni a túlélés helyett. Elkezdett egy levelező üzleti tanfolyamot, és foglalkozik kézműves hobbyjaival is.
Súlyos asztmája azonban nagy áldozatot követel. Hamarosan mindkét csípője helyére protézist kell beültetni, annyira tönkretették a csontjait a sok évig tartó erős szteroidkezelések. Leisl mégis rendkívül derűlátó:,.Vannak nehezebb évek, de azért csak elboldogulok. A fontos, hogy optimisták maradjunk.”