Hogyan alakítsuk ki az allergénmentes irodát? 12 TIPP
A XXI. század beköszöntével egyre több ember fog otthon dolgozni. A vállalati épületből az otthoni dolgozószobába való költözés gyakran azzal jár, hogy át kell alakítani egy szobát munkaterületté. Ám még a hagyományos hivatali dolgozónak is szüksége lehet otthon egy zugra, ahol a munkával kapcsolatos dolgokat tarthatja, például egy számítógépet.
Az otthon, dolgozók számára a dolgozószoba különösen nagy jelentőséget kap általános egészségügyi szempontból. Nem lehet eléggé hangsúlyozni a házon kívül eltöltött szünetek fontosságát, mert. Azon kaphatjuk magunkat, hogy napokig ki sem tesszük a lábunkat a házból. Ilyen körülmények között az otthoni környezet egészségügyi hatása rendkívüli fontosságot nyer.
Bútorok és szőnyegek
A dolgozószobák legnagyobb poratka gyűjtői a padlószőnyegek és a kárpitozott bútorok, például az íróasztal széke. Itt is követendők az eddig tárgyalt útmutatók: tartsuk alacsony szinten a levegő páratartalmát, csökkentsük a zsúfoltságot, válasszunk sima falakat és áramvonalas bútorokat, melyekről könnyen letörölhető az összegyűlt por.
Felszerelési tárgyak
Egyes felszerelési tárgyak nem kívánatos anyagokat bocsáthatnak ki, például a javítófesték oldószert, az elektromos készülékek pedig ózont. Emellett a rosszul megtervezett berendezés – mint a székek és asztalok -, a világítás és a szellőzés szintén olyan fizikai megerőltetést jelenthetnek, melyek egészségügyi problémákhoz vezethetnek, például ismétlődő megerőltetés, meghúzódás.
Falak
- Mosható, nem strukturált festéket vagy tapétát válasszunk! A sima falakon nem áll meg annyira a por, és könnyebb takarítani is.
- Hetente töröljük le nedves ronggyal a képléceket, díszes fal lábazatokat és a bútorok felületét, hogy ne rakódjon le a por!
- Ha úgyis változtatunk a falakon, fontoljuk meg a képlécek és fallábazatok eltávolítását!
Könyvespolcok
- A könyveket üvegajtós könyvespolcokon tartsuk, hogy ne porosodjanak!
- Ne tartsunk könyveket, régi újságokat és magazinokat halomban, a dolgozószobában (sem a lakás más részein)! Ezek magukba szívják a nedvességet és penészesednek. Dobjunk el azonnal minden nedves, penész-szagú könyvet és papírt! Még akkor is maradhat bennük penészgombaspóra, ha kiszárítjuk őket.
Irodai székek
- Kerüljük a textilkárpitozású, párnázott székeket. Jobban járunk egy bőrkárpitozású székkel, mivel könnyedén letörölhető a rárakódott por. Sok időt töltünk az asztalnál ülve, ezért különösen fontos a megfelelő típus kiválasztása.
- Az ismétlődő megerőltetések (RSI) megelőzése érdekében tartsunk rendszeresen szünetet, ha sok időt töltünk a számítógép mellett!
- Figyeljünk a szék, helyes beállítására, hiszen gyakran a rosszul elhelyezett bútorok okozzák az állandó fájdalmakat és meghúzódásokat. A billentyűzet használatakor az alkarnak és a kéznek egy szintben kell lennie a billentyűzettel.
Padló
Szőnyegpadló helyett használjunk inkább kemény felületű padlót, PVC-t, linóleumot, tömör fát vagy laminált parkettát.
Díszek
- A porosodás megakadályozása érdekében minél kevesebb kitüntetést, emléktárgyat és dísztárgyat tartsunk a dolgozószobánkban! Amiket magunk mellett akarunk tartani, tegyük üveges szekrénybe, ne pedig nyitott polcokra vagy a falra!
Ablakok
- Amennyiben pollenallergiában szenvedünk és a pollenidény tetőzésekor zárva kell tartanunk az ablakot, fontoljuk meg egy HEPA-szűrővel felszerelt, hordozható légszűrő beszerzését.
- Úgy helyezzük el a monitort, hogy ne tükröződjön benne az ablakon beeső fény!
- Ha szükséges, párás, forró időben használjunk légkondicionáló berendezést, de ne feledjük, hogy az nem cseréli a benti levegőt friss, szabad levegőre!
Elektromos készülékek
- Ha egy ideig nem használjuk a számítógépet, fénymásolót vagy lézernyomtatót, kapcsoljuk ki, mert ezek a készülékek ózont termelnek. Egy rosszul szellőző helyiségben, különösen egy működő fénymásoló mellett, olyan ózon koncentrátum alakulhat ki, amely már káros. Az ózon súlyosbíthatja az allergiás tüneteket. Kérjünk tanácsot valamilyen allergiatársaságtól jóváhagyott irodai ózoneltávolító készülékekről. Lehetőség szerint tartsuk a fénymásolót egy elkülönített, jól szellőző helyen.
- Új eszköz vásárlásánál figyeljünk a könnyű takaríthatóságra – a sima felületek, kevés be-szögelléssel, nem gyűjtenek annyi port és könnyebb őket takarítani.
- Használjunk tiszta billentyűzetvédőt a por ellen! Kaphatók a képernyőre finomhálós vezető képernyővédők. Ezek csökkentik a statikus elektromosságot, ami hajlamos vonzani a porszemcséket.
Irodabútorok
- Legyünk óvatosak a bútorlapokból készült bútorokkal! Mint minden ilyen bútor, az irodai is formaldehidet bocsát ki. Válasszunk olyat, amelyiken műanyag borítás van, ami csökkenti, a formaldehid kipárolgásai Kerüljük a fedőréteg nélküli bútorlapokat!
- Vásároljunk inkább rozsdamentes acél-, műanyag vagy tömörfa bútorokat, ha lehet! Figyeljünk rá, hogy a modern fabútorok gyakran faborítású bútorlapokból készülnek.
- Csak a legfontosabb bútorokra szorítkozzunk, bármiből is készültek. Így csökken a porlerakódás és könnyebb a takarítás.
- A bútorok és tárolók mögött hagyjunk helyet a szellőzésnek, így elkerülhetjük a hideg részek és a penészesedés kialakulását.
- Használjunk fém vagy műanyag szemetes kosarakat, mert könnyebb tisztán tartani, mint a fonott vagy textilből készült szemeteseket!
Fűtés
- Fontoljuk meg a sugárzó fűtés bevezetését! Ez kevesebb port kavar fel, mint a levegő befújásos módszer.
- Tartsuk alacsonyan a helyiség termosztátját, hogy csökkentsük az atkák számát! Ne feledjük, hogy az elektromos eszközök is hőt termelnek!
Változtatások
Szükséges
- A textilkárpitozású székeket cseréljük bőr- vagy műbőr huzatúakra!
- Ügyeljünk a dolgozószoba helyes szellőzésére!
- A fénymásolót helyezzük különálló, jól szellőző helyre az ózonkibocsátása miatt!
Tetszés szerint
- Tartsuk alacsonyan a hőmérsékletet a poratkák visszaszorítása érdekében!
- Cseréljük le a padlószőnyeget kemény felületű padlóra!
- A függönyöket cseréljük sötétítőkre!
Takarítási javaslatok
Naponta
- Töröljük vagy porszívózzuk fel a kemény felületű padlókat és a pamutszőnyegeket!
- Porszívózzuk fel az esetleges szőnyegpadlót, különösen a szék és a heverő környékén!
- Naponta ürítsük a szemetes kosarat és távolítsunk el minden étel- és italmaradékot, nehogy elszaporodjanak a csótányok (vagy a penészgombák)!
Hetente
- Porszívózzuk le vagy töröljük le nedves, illetve por mágneses ruhával a székünket, a bútorok felületeit, a díszeket, az ablakpárkányokat, a képsíneket és bordűröket!
- A lezárt ügyek és feladatok után pakoljuk el a felhasznált dolgokat!
- A porszívóra szerelhető cserélhető fejek segítségével takarítsuk le a különböző készülékeket; egyes porszívókhoz még billentyűtakarító-fej is tartozik!
Három-hathavonta
- Mossuk ki a függönyöket és töröljük le a sötétítőket!
- Mossuk ki a pamutszőnyegeket!