Kivágott kép készítése – lakberendezési praktikák
A kivágott kép olyan, mint a kollázs, egyaránt tehető falra, bútorra (vagy vázára, ékszerdobozra, asztali alátétre, illetve bármely más háztartási eszközre). Ehhez a módszerhez sokféle anyagot használhatunk, például régi mintás tapétát, kedvenc képeink fénymásolatát vagy régi kéziratokat. Példánkban kotta-részletet fénymásoltak, kivágták a közepét, majd abból egy nagyméretű hangjegyet. A hangjegyet fehér papírra ragasztották, amelyet a fekete-fehér fénymásolt kottával kereteztek be. Képünket közvetlenül is ragaszthatjuk a falra. Természetesen bármely más témát is választhatunk a zenei motívum helyett. Konyhában jól mutat a zöldségfélék és gyümölcsök kivágott képe, a fürdőnket díszíthetjük halakkal és kagylókkal.
Szükséges eszközök: vékony karton, ceruza, munkalap, olló, snitzer, vonalzó, vízmérték
Szökséges anyagok: fénymásolt kottarészlet ragasztóspray
- Rajzoljunk ceruzával egy nagy hangjegyet vékony kartonpapírra. Ha nem megy a szabadkézi rajz, másoljunk ki egy megfelelő formájú hangjegyet, és nagyítsuk fel a kellő
- Snitzerrel vágjuk körül a széleit egy deszkából készült munkalapon. A balesetveszély miatt, sose tegyük kezünket a penge elé, amikor a snitzert használjuk.
- Helyezzük a kivágott hangjegyet a fénymásolt kotta megfelelő helyére. Mérjünk a kotta szélétől keretet, és húzzuk ki ceruzával, majd vágjuk ki snitzerrel. Ezután rajzoljuk körbe a karton hangjegyet.
- Ollóval vagy snitzerrel vágjuk ki az alaplapból a hangjegyet, amely majd a kép közepébe, a falra kerül.
- Vízmértékkel mérjük ki a kép helyét a falon, és rajzoljuk be ceruzával a kép szélső pontjait, amelyekhez majd illeszthetjük a keretet.
- Ragasztóspray-vel fújjuk be a kivágott hangjegy és a keret hátoldalát. (Vegyük figyelembe a ragasztó használati útmutatóját.). Sokszor várni kell egy kis ideig, amíg a papír átitatódik vele.
- Illesszük a keretet a falon a ceruzával jelölt helyre, majd ragasszuk a hangjegyet a keret közepébe. Az alaposan kicsavart, nedves, tiszta ruhával töröljük át a képet, ezzel kinyomjuk a papír alatti levegőbuborékokat.
Hasznos tanácsok
- Ragasztóspray helyett megteszi a tubusos vagy a közönséges tapétaragasztó is. Célszerű olyan ragasztót választani, amely nem pillanatszerűen ragaszt, hanem hagy valamennyi időt a kép igazítására, ha egy kicsit ferdén tettük volna fel.
- Száradás után valamilyen alkalmas színtelen lakkal is bevonhatjuk alkotásunkat. Ehhez praktikusan használhatunk lakkspray-t.