A festés előtti előkészületek és tervezés
Fontos, hogy elegendő időt szánjunk a felkészülésre és a festés munkafolyamatainak tervezésére. Az előkészítési szakasz kétségtelenül a legunalmasabb része a munkának, de gyakran ekkor tesszük, a legtöbbet a jő minőségű munka és a majdani eredmény érdekében. A festés környezetének védelme csaknem ugyanolyan fontos, mint a festendő felületek előkészítése. Vigyük ki a szobából a mozgatható bútorokat, és a benn maradó darabokat takarjuk le védőfóliával.
Több oka lehet, ha a frissen festett fal felülete rossz minőségű, de az esetek nagy részében ez a nem megfelelő glettelés, csiszolás vagy tisztítás miatt van. Nem ritka az olyan makacs szennyeződés, amelyet nem lehet egyszerűen átfesteni, mivel átüt a friss festékrétegen. A fal lekaparásával, a régi festékmaradványok eltávolításával és a faanyag alapos tisztításával ép, festésre alkalmas felületet kapunk.
Az is megfontolandó, hogy festés előtt esetleg tervezünk-e valamilyen egyéb átalakítást. A villany- és vízvezeték-szerelési munkálatokat feltétlenül intézzük el korábban.
Döntsük el azt is, hogy a képek és a polcok a korábbi helyükre kerülnek-e vissza. Ha máshová szánjuk feltenni a későbbiekben, szedjük le a falról összes szerelékükkel együtt. A képszögek helyét töltsük ki glettanyaggal, ha megszáradt csiszoljuk simára. A festés befejezése után a képeket tiplivel tegyük fel az új helyükre.
Szoba előkészítése
- Ha festéskor a szőnyegek a helyükön maradnak, takarjuk le vastag, lépésálló védőfóliával. Ajánlatos a fólia széleit ragasztószalaggal a szegélyléchez erősíteni, így munka közben nem csúszik el.
- Festés előtt takarjuk le a lámpatesteket, de előbb áramtalanítsunk. A mennyezeti spot-lámpákat húzzuk le, és burkoljuk be nejlonba. Vegyük le az ajtókilincseket, vagy mint az elektromos szerelékeket, ezeket is burkoljuk be és ragasszuk le.
Felületkiegyenlítés és csiszolás
- Az összes lyukat és repedést ki kell töltenünk univerzális glettanyaggal. Késsel, spaklival hántsuk le a falról a meglazult részeket. Alaposan poroljuk le, és ecsettel kívül-belül nedvesítsük meg a javítandó részeket.
- Keverjük simára és könnyen kenhetőre a glettanyagot. Simítóval vigyük fel a résekre. Töltsünk ki vele minden üreget, repedést, és húzzuk le a fölösleges anyagot. A gondos gletteléssel megtakaríthatjuk a száradás utáni csiszolási munka nagy részét.
- Amikor az anyag megszáradt, csiszoljuk simára a felületet. Az elektromos csiszológép ideális eszköz ehhez, mert sokkal gyorsabban haladunk vele, mint a kézi csiszolással. Száradás után kiderülhet, hogy a mélyebb lyukakra újabb réteg tömítőanyagot kell tennünk.
Lemosás
Festés előtt az egész felületet le kell mosnunk. Ezt megtehetjük a glettelés előtt és után is. A szennyeződések eltávolítására használjunk enyhe mosószeres oldatot, majd tiszta, meleg vízzel mossuk és öblítsük le a felületet.
Hézagok kitöltése
Ha a csatlakozásoknál, éleknél hézagot látunk, azt töltsük ki rugalmas töltőanyaggal. Használjunk ki-nyomópisztolyt az anyag felvitelére. Vizes ujjal simítsuk el a tömítést, mielőtt az megszáradna, mivel a rugalmas szilikontömítést nem lehet csiszolni.
Folttakarás
Előfordulhatnak olyan foltok a falon, amelyeket a mosószeres víz sem visz le. Ezeket fedőanyaggal kell kezelnünk a festés előtt, különben átütnek az új rétegen. Fújjuk le speciális fedősprayvel a foltot, vagy ha az anyag más kiszerelésű, akkor ecsettel vigyük fel a folt semlegesítésére.