Hogyan vizesedik a fal? Hogyan rontja a nedves fal a hőszigetelést?
A házban, sajnos, mindenhol előfordulhat nemkívánatos nedvesség. Ennek sokféle oka lehet, amelyek közül egyet sem lehet félvállról venni. Amennyire fontos, hogy a házban a nedvesség okozta károkat a korszerűsítési munkák megkezdése előtt kiküszöböljük és jövőbeni kialakulásukat megakadályozzuk, legalább annyira fontos ezek végleges megszüntetése és további előfordulásuk megakadályozása a belső levegőállapot szempontjából is.
Régi házak vízszigetelési hiányosságai:
Különösen veszélyes helyzetben vannak magától értetődően az öreg és ódon házak földdel érintkező falai. Ott ugyanis sokszor nem tették meg azokat az óvintézkedéseket, amelyek az új épületeket ma már biztosan megvédik a nedvességtől. A régi épületek, főképpen a faszerkezetes házak alapozása, gyakran szakszerűtlen, sőt egyáltalán nincs is, ami megnehezíti vagy lehetetlenné teszi, hogy az alap és a felmenő fal közé vízzáró réteget iktassunk be.
Alápincézett házaknál ezt a vízszintes záróréteget egy függőleges záróréteggel, azaz egy függőleges szigetelőréteggel kell kiegészíteni, ami elválasztja a pince falazatát a talajtól és az abban lévő nedvességtől. Mellesleg ez a függőleges szigetelés gyakran fontosabb is, mint a vízszintes záróréteg. A konkrét esetben alkalmazandó szigetelőrendszer fajtája elsősorban a talaj fajtájától függ.
Vízszigeteléseket befolyásoló talajtípusok:
A talajokat ebből a szempontból három csoportba sorolhatjuk. A legkedvezőbbek a jó vízáteresztő képességű, nem kötött homok- és kavicstalajok. Ha a talaj áteresztő képessége a közepes és rossz fokozat közé esik, vagyis a talaj kötött, akkor a nyomás nélküli víz ellen védő, függőleges külső falszigetelésen kívül általában alagcsövezésre is szükség van.
Sok régi ház földdel érintkező falazatába a talajból víz jut be. A védekezés módja elsősorban a beépített terület talajviszonyaitól függ. Jó vízáteresztő, azaz nem kötött homok- és kavicstalajoknál csak a talajnedvesség ellen kell védekezni. A víz ugyanis nem gyűlik össze, hanem függőlegesen elszivárog.
Az olyan talajoknál, amelyekben a talajvíz feltorlódhat, különleges szigetelésekre van szükség. Ráadásul a talajvíz a betonra káros vegyületeket is tartalmazhat.
A vízterhelés szempontjából harmadik csoportba azok az esetek sorolhatók, amelyeknél a talajvíz minden irányból, folyamatosan nyomást gyakorol az épület földdel érintkező részeire. Itt speciális bevonatokból felépített szigetelésre van szükség, mivel a talajvíz gyakran a betonra káros alkotókat is tartalmaz. Elemzéssel kell megállapítani a fal nedvesedésének okait. A rosszul megválasztott óvintézkedés ugyanis még fokozhatja a bajt.
A falban felszálló nedvesség
A fal építőanyagai nedvszívóak, mert finom pórusokat, hajszálcsöveket tartalmaznak. A földből kiemelkedő részeken, például a talaj feletti, fröccsenő víznek kitett zónában, váltakozva követik egymást az átnedvesedési és kiszáradási folyamatok, a talajjal érintkező épületrészeknél ezzel szemben az építőanyag állandóan csak felveszi a vizet. Itt ugyanis hiányzik az a szellőzés, ami a vizet, a földből kiálló részekhez hasonlóan, el tudná vezetni. A nedvesség tehát az építőanyag hajszálcsövein folyamatosan felfelé vándorol.
Bal oldali ábra: A nedvesség különbözőképpen tud behatolni a falazatba
- (1) csapóeső;
- (2 )vízpára;
- (3) szivárgó- és torlaszvíz;
- (4) vízfelvétel a hajszálcsövesség hatására;
- (5 )lecsapódás;
- (6 )higroszkópos vízfelvétel a belső levegőből;
- (7 )páralecsapódás a hajszálcsövekben
Jobb oldali ábra: Ez a vízfelvétel az építőanyag pórusainak a térfogata és az építőanyag teljes térfogata közötti aránytól függ. Ha pl. 1 m3 építőanyagban a pórusok térfogata 18 %, akkor a felvett folyadék mennyisége 180 L lehet. A hajszálcsövek mikroszkopikusan kicsinyek
- (A) átmenő pórusok;
- (B) zsákpórusok;
- (C) zárt pórusok;
- (D) elágazás;
- (E) összekötőág;
- (F) palacknyak
Higroszkópos vízfelvétel:
Ilyenkor felszálló nedvességről beszélünk. Ha a falban csak tiszta víz emelkedne felfelé, az nem lenne probléma. A hajszálcsövekben felszálló víz azonban a talajból származó és az épületre ártalmas sókat is visz magával, amelyek lerakódnak és koncentrálódnak, ebből pedig további épületkárok származnak. A sók ugyanis a levegőből nedvességet vesznek fel. Ezt hívjuk higroszkópos vízfelvételnek.
Hogy jobban értsük: Ha az építőanyag felületét leszigetelnénk, az semmit sem javítana a helyzeten. A víz még magasabbra emelkedne a falban. Azt is figyelembe kell vennünk, hogy a kapilláris szívómagasság annál nagyobb, minél kisebb a hajszálcsövek átmérője. Ha viszont a hajszálcsövek átmérője nagyobb, akkor a szívási sebesség növekszik meg. Ezt a kapilláris vízfelvételt még tovább erősítheti, ha a talajban, pl. torlaszvíz alakjában megtalálható nedvesség bizonyos nyomással terheli a falazatot.
Hajszálcsövesség folyamatából következő károk:
Állagfelvételek alapján az állapítható meg, hogy az első átnedvesedést ugyan a hajszálcsövesség mechanizmusa okozta, az abból eredő sólerakódás azonban a higroszkópos mechanizmussal együtt az épületek korának előrehaladtával lényegesen több kárt okozhat.
A falban lévő nedvességet a már említett, úgynevezett higroszkópos vízfelvétel is fokozhatja, ennek során az épületnek azok a részei, amelyekben a felszálló nedvesség hatására sólerakódás alakult ki, a belső levegőből folyamatosan nedvességet vesznek fel. A folyamatot a levegő relatív nedvességtartalma, a sólerakódás mértéke és módja befolyásolja. A nedvességfelvételnek ez a módja különösen pincehelyiségekben és a földszinten fordul elő.
A falazat nedvességtartalma nagyban befolyásolja a belső levegő minőségét.
A külső falban lévő nedvesség olyan károkat okozhat, amelyek jelentősen befolyásolják a belső levegőállapotot. Pl. elősegítik a penészgombák elszaporodását. A következmények között mechanikai jellegű károk is előfordulnak: a falban lévő víz megfagyva szétroncsolja az építőanyag szövetszerkezetét: a kikristályosodó sók térfogatának állandó növekedése szétfeszíti az anyagot.
Az átnedvesedett falak jobban vezetik a hőt, mint a szárazak, ezért a külső falak belső felületeinek hőmérséklete csökken, ennek pedig számos közvetlen következménye van a belső levegőállapotra is, a huzatjelenségektől a hideg kisugárzásáig és mindennek egészségkárosító hatásaiig.