Kidőlt fa bejelentése, károk helyreállítása, óvintézkedések megtétele
2010 novemberében egy kis Vas megyei település határában egy tizenöt méteres fa talált telibe egy autót. A sofőr még látta, hogy az út szélén álló óriás dőlni kezd, és a fékbe taposott, a megállásra azonban már nem volt elég ideje. Hatalmas szerencséje volt: a haja szála sem görbült. Az ilyen elemi csapás szerencsére ritka, de tomboló szélvészben bármikor kidőlhet egy fa, ami házra zuhanva megrongálhatja az épületet. Nem árt tehát ismerni a védekezés módozatait.
Teendők
- Vonuljunk fedezékbe! Ha a házra fa dőlt, gyorsan hagyjuk el az épületet.
- Hívjunk segítséget! Riasszuk a tűzoltókat, hogy távolítsák el a kidőlt fát, és tegyék biztonságossá a házat.
- Irány a biztosító! Lépjünk kapcsolatba a biztosítóval. Ha volt biztosításunk, megtéríti a házban keletkezett kárt, és fedezi a sürgősségi helyreállítás költségeit.
- Állítsuk helyre a kárt! Vállalkozóval vagy mesteremberrel javíttassuk ki a károkat: elsőként a tetőt, nehogy beázzon, hiszen az esővíz megrongálhatja az épületet és az ingóságokat.
Hogyan tovább?
- A tűzoltók kötelessége a baleset- és életveszély elhárítása. Ha a földön fekvő fa már nem jelent veszélyt, az ő munkájuk véget ért. A feldarabolás a tulajdonos (közterület esetén az önkormányzat) feladata.
- Ha otthonunk átmenetileg lakhatatlanná vált, zárjuk be jól az összes ablakát és ajtaját, nehogy kifosszák. Legértékesebb tárgyainkat ne hagyjuk a házban.
Legközelebb
- Hogy a biztosító megtéríti-e a vihar okozta fakárt (és a házra dőlt fa eltávolításának költségét), az a megkötött biztosítás típusától függ.
- Ha fa dőlt a házunkra, értesítsük a rendőrséget is. Így a kártérítési igény benyújtásakor hitelesen tudjuk igazolni, hol, melyik fa okozta a bajt. Írjuk le a kárt, a helyszínt, a fa tulajdonságait, jegyezzük fel a tanúk nevét és elérhetőségét. Amennyiben tudunk, fényképezzünk.
- A fa növekedésével a gyökérzet is egyre kiterjedtebbé válik. Ha a növény túl közel áll a házhoz, gyökerei kárt tehetnek az épület alapjaiban. Természetesen nem alakul ki egyik pillanatról a másikra vészhelyzet, de jó, ha odafigyelünk rá, mert később komoly gondok forrása lehet. Ha megrepedeznek a falak, peregni kezd a vakolat, majd felnyomódik a padló, tönkremegy az alapozás szigetelése, potyogni kezdenek a téglák, baj van.
Jogi vonatkozások
- Favágás: Közterületen álló fát csak a tulajdonosa vághat ki, a területileg illetékes jegyző engedélyével. Ha a fa életveszélyt jelent, köteles azonnal kivágni, erre a jegyző fel is szólíthatja. Ha nem tudja a fakivágást előre bejelenteni, utólag kell értesítenie a jegyzőt.
- Ágnyesés és gyökérmetszés: A törvény értelmében a szomszéd telkéről hozzánk átnyúló ágakat, gyökereket csak akkor metszhetjük le, ha gátolnak a föld használatában, és hiába szólítottuk fel erre a fa tulajdonosát, nem tette meg. Hívjunk szakembert, a növény megmaradása érdekében is.
- Lehullott gyümölcs: A szomszédból áthajló ágról az udvarunkra potyogó gyümölcsöt csak akkor tarthatjuk meg, ha a tulajdonos nem szedi fel.
- Telekhatáron álló fa: A két telek határán álló fa vagy bokor gyümölcsei a szomszédokat fele-fele arányban illetik meg. Ha a növény akadályozza valamelyik ingatlan használatát, a kivágás költségeit a szomszédok közösen viselik.
Vigyázz! Ne tartózkodjunk olyan fa közelében, mely bármelyik pillanatban kidőlhet. Ha csak tehetjük, kerítsük el a növényt, s helyezzünk el figyelmeztető táblát mellette!