Vakolósínek, vakolóprofilok és köztes bevonatok
A vakolatok választás során a legfontosbb hogy olyan vakolatot válasszunk amely hosszú időtálósággal rendelkezik, nem repedezik meg, egy hatékony védőréteget képez a homlokzat külső felületén. Különösen hasznos, ha olyan összetevőket tartalmaz, aminek következtében javítja a falszerkezet hőtechnikai tulajdonásait. A kerámiagömböket tartalmaző hőszigetelő bevonat egy rendkívűl hasznos plusz funkcióval rendelkezik.
Még kb. 50 évvel ezelőtt is jellemző volt, hogy az épületek sarkait és éleit, az ablakok és ajtók káváit és áthidalóit vakolóhabarccsal alakították ki. Később vakolóléceket vagy irányléceket rögzítettek az épülethez ún. vakolószegekkel, és azokig húzták fel a vakolatot, majd ledörzsölték. Miután a vakolóhabarcs egy kicsit száradt, a léceket eltávolították, majd a frissen vakolt felületre rögzítették.
Így a következő lépésben a csatlakozó falfelülethez lehetett vakolni. így készült a vakolatsarok, amit a lécek eltávolítása után filces simító segítségével tisztán lehúztak. Ehhez a megoldáshoz tiszta munkamódszerre, jó kézügyességre volt szükség, emellett sok időt vett igénybe. Sajnos az így készült élek és sarkok érzékenyek voltak mechanikai hatásokra és sérülésekre.
Vakolóprofilok fejlődése
A megfelelő horganyzott fémlemez profilok fejlődésével megoldódott az élek sérülékenységének problémája. Bár kezdetben csak azokat a szakaszokat készítették vakolóprofilokkal, amelyeknél fennállt a mechanikai sérülés veszélye, hamar az vált jellemzővé, hogy ésszerűsítési okokból minden vakolási munkát a megfelelő vakolóprofilok felhasználásával végeztek.
A vakolóprofilok elhelyezésénél figyelni kell arra, hogy a vakolóprofil előre meghatározza a későbbi vakolatréteg vastagságát. Tehát ügyelni kell arra, hogy a profilt a tervezett vakolatrendszert figyelembe véve válasszuk ki. A profilok alapvető fajtái az elhelyezkedésükből következik: vakolatlezáró profilok (lábazati profil), élképzés (sarokprofilok), valamint mozgási hézagok áthidalására szolgáló profilok. Ezenkívül anyagukban is különbözhetnek, általában horganyzott acélból készülnek műanyag bevonattal vagy a nélkül, vagy ritkábban teljes egészében műanyagból.
A lábazati profil képezi a vakolat síkjának alsó élét a lábazati felület fölött, ezért ezeket a profilokat lezáróprofiloknak is nevezhetjük. Az élvédő- vagy sarokprofilokat az épületek sarkain, élein és az ablakkáváknál használják. Általában minden vakolóprofilra igaz, hogy nem szabad gipsztartalmú rögzítőhabarcsokkal rögzíteni őket, mivel a nedvességhatásoknak nem állnak ellen, és sóképződés is beindulhat, ami sókivirágzáshoz, ill. a vakolat leválásához vezethet. A gyorscement alapú rögzítőhabarcsok váltak be legjobban, mert időjárásállók, és emellett gyorsan kötnek.
Fúgák
Az épületek mozgási hézagaira, dilatációira nem szabad rávakolni, ezeken a helyeken a vakolatban is rést kell hagyni. A gyakorlatban az ilyen részleteknél olyan profilok váltak be, amelyek a vakolatot a fúga mindkét oldalán lehatárolják. A vakolóprofilok közötti fuga megfelelő kitöltőprofillal ellátott elasztikus fugaszigetelő anyagokkal, előkomprimált fugaszigetelő szalagokkal stb. képezhető. Ezeket a profilokat természetesen ott is gyakran használják, ahol a vakolaterősítő hálók elhelyezése ellenére is lehet repedésképződéssel számolni.
Köztes bevonatok
Ha az alapvakolaton is lezárultak az alapfelület előkészítési munkák, következhet a végső bevonat felvitele. Erre alkalmasak lehetnek a szervetlen kötésű vakolatok (a DIN 18 550 szabvány szerinti ásványi vakolatok), a szilikátos vagy szilikongyanta vakolatok vagy a szerves kötésű vakolatok (DIN 18 558 szabvány szerinti műgyanta vakolatok) is. A vakolat kiválasztása dönt arról is, hogy szükséges-e, és ha igen, milyen köztes bevonatot kell alkalmazni.
Ha ásványi vakolatot csapnak vagy húznak fel, nem jellemző, hogy előtte köztes bevonatot festenének fel. Ebben az esetben általában csak jól benedvesítik az alapvakolatot. Mielőtt a szilikátos vakolatokat felviszik, általában készítenek köztes bevonatot szilikátos kötésű aljzatképzővel. Szilikongyanta vagy műgyanta vakolatok esetében diszperziós kötésű köztes réteget visznek fel.
Ezeknek a köztes rétegeknek az a fő feladata, hogy az alapvakolat nedvszívó képességét szabályozzák és a nyílt feldolgozási időt meghosszabbítsák. Ezenkívül használatukkal meg lehet szüntetni, vagy legalábbis csökkenteni lehet a színes vakolatok foltos száradásának veszélyét.