Beépített ruhatároló a lakásban: gardrób tervezése
A lakás tervezésekor a család igényeinek szempontjából fontos tényező a bentlakók foglalkozása és életvitele. Ennek egyik eleme az érkezés, indulás időpontja, a munkába járáshoz szükséges ruházat elhelyezése. További feladat az utcai ruhák, a lakásban használatos ruhák, az alkalmi ruhák, az eltérő évszakok ruhái és az ágyneműk tárolásának megoldása, beleértve a tisztálkodáshoz használatos textilneműket (törülközők stb.) is.
A tárolás három alapvető módja: az előszobai, a hálószobán belüli és a hálószobán kívüli. Az előszobában az utcai ruhákat tároljuk zárt szekrényben és külső fogason, az igényekhez igazodva.
Hálószobán belüli ruhatárolás
A helyiségen, hálószobán belüli ruhatárolás a legegyszerűbb megoldás. Ez esetben a szobában olyan falfelület vagy falfelületek vannak, amelyek a falazat kialakítása révén lehetőséget adnak egy vagy több beépített szekrény elhelyezésére. Igen gondos tervezést igényel, hogy a szekrények ne „elfalazott” mobil elemek legyenek, hanem jól tervezett alaprajzból fakadó lehetőségek. Ilyen esetekben a szekrényeknek csak előlapja (tokszerkezete és ajtólapja), polcai, fiókjai és akasztórúdjai vannak. A szekrények tagolását ajánlatos a tárolandó ruhaféleségektől függően meghatározni.
A felsőruházatot a szekrény homloksíkjával párhuzamos akasztórúdon lehet elhelyezni, ilyenkor a szekrény mélysége 58-60 cm. Természetesen ha nincs lehetőség ilyen szekrénymélység megépítésére, vagy ennél nagyobb mélység kialakítására van mód, akkor a vállfatartó rudazat lehet a szekrény homloksíkjára merőleges is, de ebben az esetben a minimális szekrényszélesség 58-60 cm.
A rudazatot a mélységre való tekintettel lehet fixre vagy kihúzhatóra tervezni, ehhez a kereskedelemben kaphatók különböző vasalatok és rudazat. A szekrények homlokfelületének kiképzésére is számtalan lehetőség kínálkozik a szekrényelemeket gyártó cégek választékának megfelelően. Az ipar és a kereskedelem manapság e tekintetben igen felkészült a várható építtetői igények kielégítésére, hiszen az üzletekben
- sima, laminált felületű,
- natúr sima vagy lamellás fa,
- textilbetétes,
- tükrös felületű nyíló-, harmonika- vagy tolóajtók stb.
állnak rendelkezésre.
Már a tervezés során ajánlatos kiválasztani azt a szekrényféleséget, amelynek paramétereire a szekrény méreteit meghatározzák. Ez elejét veheti annak a kellemetlenségnek, hogy a tényleges beépítés alkalmával a kereskedelemben kapható méretű elemeken kívül – amennyiben a gyártó nem készít a méretválasztékon felüli elemeket – barkácsolással kelljen az esetleges kiegészítéseket elkészíteni.
A szekrények ilyen, szobában való elhelyezése során ajánlatos a tárolási igényen felül a szekrényfelületbe más funkciót is betervezni:
- szabad, polcos felületet,
- üvegezett ajtós elemet világítással, könyv, kisplasztika, kép, tv stb.
elhelyezésének lehetőségével.
A hálószobákon kívüli ruhatárolásra a tervezők általában azt a lakáson belüli közlekedőt szokták felhasználni, amely az ún. intim belső forgalmat bonyolítja le a hálószobák, fürdő, WC között. Ennek a közlekedőnek a helyes tagolása és méretezése lehetőséget adhat beépített szekrények elhelyezésére. Az ilyen tárolóhelyek kiképzése, jellege más, mint az előzőekben említett hálószobai szekrényeké, noha anyagaik és szerkezeti elemeik azonosak lehetnek.
A gardrób
A főzésen kívül a házimunkák másik jelentős területe a ruhaneműk rendben tartása és tárolása, amire a következő lehetőségek kínálkoznak:
- mobil ruhásszekrényben (szekrénysorban);
- ruhatárolóban (gardrób);
- öltözőben.
A hazai bútortípusok szűk választékának némileg ellentmondva majdnem mindegyik szekrénysorban van ruhatárolási lehetőség, a fiókoktól kezdve a kis és nagy ajtós szekrényekig. Ezeket általában a lakótérben és a hálókban helyezik el.
A legpraktikusabb a külön ruhatároló helyiség (járható szekrény), ahol egy helyiségben, akár a falat is körülpolcozva, a család ruhakészletének 98%-a is tárolható. Ruhatárolóként egy igénytelenebb, ablak nélküli tér is megfelel, de az lényeges, hogy a középpontban legyen (a könnyű elérhetőség miatt).
A ruhatároló helyiség szellőzését mindenképpen meg kell oldani, lehetőleg úgy, hogy a légcsere kevés szennyeződéssel járjon, ami úgy lehetséges, hogy a kiszellőzést valahol felül, a lakás valamelyik nagyobb és tiszta légterű helyiségéből oldjuk meg. Kapcsolódhat előtérből vagy közlekedőből, alternatívaként a hálószoba vagy a vasalótér is szóba jöhet. Az öltöző a ruhatárolóhoz hasonló, de szűkebb tárolási funkcióval, viszont elfér benne a háziasszony toalettasztala tükörrel, polccal és egy ülőalkalmatossággal.
Erre többféle megoldás kínálkozik:
- a tárolás helye a hálószoba és a fürdőszoba közé kerül;
- a tárolási lehetőség a hálószobából nyílik;
- a tárolóhely csak a fürdőszobából közelíthető meg.
Mindegyik változatnak vannak előnyei és hátrányai; hogy ki milyen elrendezést választ, sok összetevő függvénye. Ezek a tárolóhelyek, a járható szekrények, többfajta funkcióval is tervezhetők, lehetnek csak ruhatárolók, de lehetnek ezenfelül öltözők is. Tagolásuk és belső kiképzésük a legváltozatosabban alakulhat, így tervezhetők zárt térbe, de lehetnek kürtös szellőzésűek vagy ablakosak is az igényeknek megfelelően.
A járható szekrényekben a ruhákat szabadon, polcokon, fiókokban vagy rudazaton helyezik el, így a tervezéskor fokozott gondot kell fordítani a pormentességre és a molylepkék elleni védelemre.
A védekezésnek több módja is lehetséges a helyiségen belül, így megoldást ad:
- a függöny,
- a műanyag harmonikaajtó,
- a felsőruhák elhelyezése porvédő zsákokban,
- a polcok felszerelése könnyű billenőajtókkal.
Cipőknek 35 cm mély és 50 cm magas rész kell, hogy a férfi, illetve a női magas szárú cipők is elférjenek. Érdemes egy szekrény minden dimenzióját kihasználni. Ennek megfelelően egy 60 cm mély szekrénybe helyezhetünk 35-40 cm mély polcot, így a maradék 20 cm-en öveket, nyakkendőket, sálakat vagy egyéb kiegészítőket tárolhatunk.
Ha tehetjük, a világítást úgy helyezzük el, hogy a lehető legegyenletesebben kapják a ruhák a fényt, és a világítótest jó színvisszaadású legyen. Érdemes a szekrénybe illatosító olajat, szappant vagy levendulát helyezni. Az építészeti kiképzésen felül, amely a falak, a padlóburkolatok, a nyílászáró szerkezetek és színek megválasztásából áll, gondolni kell a jó megvilágítás megtervezésére és kiépítésére is. Az esetleges fűtés betervezése az adott alaprajzi elrendezés függvénye.
Ajánlott méretek:
- alapterület: min. 2,00 m2;
- oldalméret: min. 0,80 m;
- hosszméret: min. 1,40 m.
Az öltözőt 4,00 m2-ig nem kell külön szellőztetni, elég, ha a kapcsolt térrel alul-fölül 100-100 cm2 keresztmetszetben szellőzőráccsal kapcsoljuk össze. Ha az öltöző alapterülete a 6,00 m2-t meghaladja, fűthető, és ablaka van, lakószobának minősül!
A vasalás helye családonként változik. A következők jöhetnek szóba:
- az ún. háztartási szoba;
- konyha;
- étkező;
- fürdő;
- az esetleges kondicionálószoba;
- külön erre a célra létesített helyiség.
Mérete, ül. helyigénye ugyancsak a használat módjától függ. Ha az ágynemű mosását, vasalását otthon végzik, akkor a helyigény nagyobb, vasalóasztal vagy vasalóállvány szükséges.
Külön vasalóhelyiség csak nagyobb lakásoknál indokolt. A mosás általában a fürdőszobában elhelyezett mosógéppel oldható meg úgy, hogy az előkészítés (áztatás) a fürdőszoba kádjában és mosdójában legyen végezhető. Méretezését, ül. helyigényét a fürdő- vagy külön mosóhelyiség tervezésekor kell figyelembe venni. A szárítás helye a fürdőszoba vagy a külön szárítótér. Kiváló és gazdaságos ehhez a családi házak szellőztetett és pormentes padlástere, sőt nyáron a hátsó kertje is.