Allergiás betegség diagnózisa és kezelése
Egy allergiás betegség diagnózisát orvosnak kell megállapítani a kórtörténet gondos felvételével, s esetleg szakorvosi kivizsgálással. Minden tünetről részletesen be kell számolni, mielőtt az orvos eldöntheti, hogy valóban allergiás megbetegedésről van-e szó, illetve mielőtt kiválasztja a megfelelő kezelést.
Kiváltó tényezők
Minden olyan körülményt, ami súlyosbítja a tüneteket, továbbá a kiváltó tényezőket, valamint a tünetek gyakoriságát és hosszúságát, figyelembe kell venni. Nem minden esetben beszélhetünk allergiáról, még akkor sem, ha betegségünk nagyon hasonlít az allergének által kiváltott betegségekre.
Több, az alábbi kérdésre adott igenlő válasz a házi poratkaallergiára való hajlamot – mely az egyik leggyakoribb allergiás megbetegedés – valószínűsíti kisgyermekeknél:
- Tüsszög-e csecsemője, amikor reggel az ágyra fekteti?
- Gyakran van gyermekének kötőhártya-gyulladása vagy ekcémája?
- Tapasztalt-e „megfázást” és köhögést, amikor kisgyermekét átköltöztették a ,,nagy” ágyba, s szipog-e azóta is?
- Hajlamosnak tűnnek-e gyermekei a „megfázásra”, amikor rokonoknál vagy barátoknál alszanak?
- Mutatott-e ki pozitív eredményt a bőrpróba atkákra?
Felnőttek és nagyobb gyermekek esetében a kérdések az alábbiak:
- Tüsszög-e, viszket-e a keze vagy arca, esetleg kapkodva szedi-e a levegőt ágyazáskor és takarításkor, porszívózáskor?
- Tüsszög-e vagy érez-e szorító érzést mellkasában reggel vagy este lefekvéskor?
- Felébred-e éjszaka viszkető ekcéma vagy orrdugulás, illetve orrfolyás miatt, s előfordul, hogy emiatt nem tud elaludni?
- Van-e éjszakai asztmája?
- Jobban érzi magát a szabadban?
- Megszűnnek-e tünetei meleg, száraz éghajlatú nyaraláskor, csak hogy viszzaérkezését követően hamarosan újra jelentkezzenek?
- Súlyosbodnak-e tünetei ősszel?
A családban előforduló allergiás megbetegedések az allergiás hajlamot valószínűsítik, s ez megerősíthető egy vizsgálattal, melynek során az immunoglobin E-szint (IgE) emelkedését mérik.
Prick-féle bőrteszt
A leggyakrabban használt allergiateszt a Prick-féle bőrteszt. Alapja, hogy az IgE speciális sejtekhez kötődik a bőrben, és amikor az allergének és az IgE kapcsolatba kerül egymással, ezek a sejtek olyan kémiai anyagokat választanak ki, melyek viszkető bőrpírt okoznak, középen duzzanattal. A duzzanat nagysága mutatja a reakció hevességét. Több tesztet is le lehet egyszerre folytatni különböző allergénekre. Az eredmények körülbelül tizenöt percen belül megvannak.
Vérvizsgálat
Vérmintával is lehet IgE-vizsgálatot végezni. A laboratórium ellenőrzi mind az egyes, mind a többszörös allergéneket. A vérvizsgálat előnyei, hogy gyógyszeres kezelés nem befolyásolja, illetve hogy kiterjedt bőrbetegségben szenvedőkön is el lehet végezni. A hátránya a Prick-féle bőrteszttel szemben, hogy drágább, kevésbé érzékeny, valamint az eredmények nem azonnaliak.
Patch-teszt
A kontakt-allergiák diagnózisának felállításában igen elterjedt módszer a Patch-teszt, azaz tapaszos bőrpróba. Többféle standard kontakt allergénsorozat van forgalomban. Ezt a bőrre helyezik, gyakran a háton, oda tapasztják és negyvennyolc-hetvenkét órára a bőrön hagyják, mielőtt ellenőriznék. Ezeket a teszteket csak szakember végezheti el, mert fontos, hogy elkülönítsük az allergiás reakciót az irritációtól.
Kezelés
Az allergia diagnózisának megállapítását követően három főbb kezelési mód lehetséges, amelyek kiegészítik egymást, ám viszonylagos előnyeik és fontosságuk az egyéni körülményektől függnek. Ez a három megközelítési mód az allergén kerülése, a gyógyszeres kezelés, illetve az immunterápia.
A Prick - féle bőrteszt
Az ételallergén kivonatok esetében azonban nem ennyire megbízható. Nagyon nagy körültekintéssel kell ételallergia-próbát végezni földimogyoróra érzékeny embereknél, az anaphylaxia veszélye miatt. A próbát gyakran hígított oldattal kezdik.
Az allergén kerülése
Minden allergiás kezelés alapja az allergén kerülése, amennyiben lehetséges; ez remélhetőleg javulást eredményez, bármi legyen is a kiváltó ok. A szezonális szénanáthánál ez nyilvánvaló, minthogy a pollenidény végével a tünetek is megszűnnek. Hasonlóképp, a magasan fekvő klinikákon, ahol a körülmények nem kedveznek a házi poratkának, egyértelmű javulást tapasztaltak azoknál a gyermekeknél és felnőtteknél, akiknél az atkák váltották ki a betegséget.
A munkahelyi asztma esetében, amennyiben időben sikerül felismerni a betegséget, javulást hoz, ha a betegségben szenvedőt eltávolítjuk az allergén környezetből. Továbbá az allergiás bőrbetegségek, mint például a kontakt dermatitis is enyhül, ha sikerül azonosítani és elkerülni az allergia okát.
Tehát az allergén elkerülésének kulcsa a pontos kórmeghatározás és a kiváltó allergén azonosítása. Az Allergiamentes otthon című rész, aprólékosan tárgyalja a lakás helyiségeinek különböző allergénjeit, és bemutatja, hogyan csökkenthetjük számukat vagy kerülhetjük el őket otthoni környezetünkben.
Gyógyszeres kezelés
Számos gyógyszeres terápia – ami csökkenti az allergén okozta tüneteket vagy gyulladást – alkalmazható a különböző betegségek, így az asztma, a nátha, a kötőhártya-gyulladás, a csalánkiütés és az ekcéma kezelésére. Azonban mindet meg kell beszélni orvosunkkal, aki esetleg szakorvoshoz küld. Ezek a kezelések nem gyógyítanak ki az allergiából, és gyakran előfordul, hogy a gyógyszeres terápia befejeztével a betegség visszatér. Azok számára azonban, akiknek tünetei mindennaposak, hatékony segítségnek bizonyulnak.
Az antihisztaminok
Ez a gyógyszercsoport használható a szemre (cseppek), az orra (spray), bevehető szájon át (tabletta vagy folyadék formájában), és az egyik első lépés enyhe szénanátha, az egész éven át tartó nátha és kötőhártya-gyulladás kezelésében, valamint a legfontosabb terápiája a csalánkiütésnek és az egyszerű angioedemának.
Az antihisztaminok, mint nevük is mutatja, a testben található hisztamin hatását ellensúlyozzák. A hisztamin az egyik legfontosabb kémiai anyag, amely az allergiás reakció során termelődik, s a tapasztalható tünetek kialakulásának egyik fő okozója.
Sokféleképpen léphet reakcióba a hisztamin
Allergia esetén a -antihisztaminokat használják kezelésre. Ez csökkenti a viszketést, a váladékképződést (könnyezést vagy orrfolyást) és a tüsszögést, de kevésbé hatásos az obstrukciós tünetekre, mint például az orrdugulás. Az asztmás megbetegedéseknél hasonló a helyzet. Asztma esetében általában nem használnak hisztaminokat.
Sokféle antihisztamin van forgalomban, egyesek nyugtató hatásúak is, mások nem. Mivel a nyugtató antihisztaminok mellékhatása kedvezőtlenül befolyásolhatja társas érintkezésünket, a vezetési képességet, valamint a munkára, tanulásra való koncentrálást, napközben a nem nyugtató antihisztaminok szedése javasolt tabletta formájában.
Leukotrén-anatgonisták
Egy másik gyógyszercsoport, amely az allergiás tünetek ellen folytatott harcban használható a leukotrén-anatagonisták. A leukotrének fontos kémiai anyagok, melyeket a test allergiás és más gyulladásos reakciók során választ ki. A leukotrén-anatagonisták használata kitágítja a légutakat és enyhíti az asztma tüneteit.
Lehetséges, hogy ezek a gyógyszerek a háttérben meghúzódó légúti gyulladás bizonyos jellemzőit is befolyásolják, de ez még vizsgálat alatt áll. Mivel a leukotrének kiválasztása az allergiás reakciónak csak részei, kísérletek folynak arra, hogy a leukotrén-anatagonisták és más gyógyszerek, például a -antihisztaminok kombinált terápiája jobb eredményt hozhatna-e.
Gyulladáscsökkentő terápia
Az allergiás gyulladás kialakulása az alapvető oka az asztmának, a náthának, a kötőhártya-gyulladásnak és az ekcémának. Azok a gyógyszerek enyhítik leginkább a tüneteket, melyek ezt a gyulladást csökkentik. A legfőbb gyulladáscsökkentő szerek a kortikoszteroidok, bár a kromoglikátok is használatosak. A kortikoszteroidok az orron, légutakon, szemen és bőrön át is beadhatók spray formájában, belélegezhető aeroszolként, cseppekben, krém, illetve kenőcsként a nátha, az asztma, a kötőhártya-gyulladás, valamint az ekcéma kezelésére.
A tünetek súlyosságától függően a szteroidok szájon át is beszedhetők a fenti betegségek és a csalánkiütés kezelésére. Szívesebben javasolják azonban a külső/inhalált alkalmazás, mert így kisebb dózisok is elegendőek, és hosszú távú használat esetén kisebb a valószínűsége valamilyen esetleges mellékhatás előfordulásának.
Ezt a fajta, kezelést naponta kell alkalmazni a gyulladás csökkentésére, és preventív vagy proflaktikus terápiaként tartják számon. A tünetek akut enyhítéséhez másfajta kezelés szükséges.
Enyhítő kezelés
Általában azt a fajta, gyógyszerezést hívjuk enyhítő terápiának, amit az asztmában szenvedők szednek légzési nehézségeik csökkentésére, azoknak a légutak körüli izmoknak az el-ernyesztéséhez, amelyek a gyulladás hatására összehúzódtak. Ebbe a kategóriába rendszerint a gyorsabb hatás érdekében belélegezhető gyógyszerek tartoznak, nem pedig szájon át szedhetők.
A rövid ideig ható fajtákat az asztmások akkor használhatják, amikor csak légzési nehézségeik vannak. A hosszú távú hatással rendelkező variációkat, melyek tizenkét órán át hatnak, rendszeresen kell szedni, naponta kétszer vagy lefekvéskor, a légutak összeszűkülésének megakadályozására, s így a tünetek csökkentésére. Ezeket a gyógyszereket valamilyen gyulladáscsökkentővel együtt kell szedni.
A theophyllin terápia is hörgőtágítóként és légzéskönnyítésre alkalmazható. A gyógyszerek szájon át szedendők, naponta, fenntartó kezelésként a tünetek minimalizálására. A theophyllint általában a megelőző kezelések kiegészítéseként használják az asztmában szenvedőknél. Toxicitási arányához képest terápiás hatása nagyon szűk, orvosi felügyelet nélkül nem szedhető.
Immunterápia
Az immunterápia során a beteg abból az allergénből kap egyre növekvő dózisú injekciókat, amelyre érzékeny. A cél az immunrendszer reakciójának megváltoztatása az adott allergénre, és az allergén vagy allergének által kiváltott válaszreakció csökkentése. Ez a fajta, kezelés hosszú ideig tart, az injekciókat kezdetben hetente vagy kéthetente kell beadni, s a terápia három-öt évig tart.
Mivel az injekciók súlyos reakciókat válthatnak ki, a kezelést szakembernek kell végezni. Azonban ha sikerrel jár, ez a fajta, kezelés az egyetlen (az allergén elkerülésén túl), amely alapvető változást hozhat az allergiás reakcióban. Legnagyobb sikereket a pollenallergiában szenvedőknél értek el vele, de másfajta allergiáknál korlátozott és változó eredmények mutatkoztak.