Az ideális átalakítás – egészségesebb otthon!
Amikor dolgozószoba kialakítása vagy egy újszülött kisbaba érkezése, illetve bármilyen más okból több helyre van szükség, a költözés helyett sokan úgy döntenek, hogy beépítik a padlásteret vagy az alagsort. Csakúgy, mint egy új ház építése, ez is jó alkalom arra, hogy megtegyünk bizonyos lépéseket az allergén szegény és energiatakarékos otthon kialakítására.
Átalakítási munkák veszélyei az allergiások számára
Minden átalakítási munka rengeteg porral jár, ami a légúti allergiákban vagy ekcémában szenvedőknek rendkívül nagy gondot jelenthet. Régi padlók felszedésénél mindig fennáll a veszély, hogy penészgomba spórák szóródnak szét a lakásban. A porra és penészre különösen érzékeny allergiás betegeknek esetleg tanácsos lenne kiköltözni a legnagyobb porral járó munkák idejére.
Rendszeres portalanítás
Csökkenthetjük a gondot, ha naponta többször felporszívózunk – ne feledjük, hogy a seprés csak felkavarja a port a levegőbe, ahol még több problémát okoz. Emellett, a lehetőségekhez képest próbálkozhatunk a munkaterület elszigetelésével lecsökkenteni a lakás többi részébe behatoló por és gőzök mennyiségét. A belső ajtók zárva tartása mellett ragasszuk le széleiket is, vagy akasszunk műanyag függönyöket az átalakítási munkák és az otthon többi része közti stratégiai pontokra!
Páracsökkentők
Páracsökkentő használatával gyorsíthatjuk az új cement és beton kiszáradását és talán csökkenthetjük egy kicsit az ezekből kipárolgó nedvességet (elkészülésüktől számítva egy egész évig); alapos szellőztetéssel pedig enyhíthetjük az új festékek és építőanyagok szagát.
Szigetelés
- Az üveggyapothoz és a poros cellulózhoz hasonló rostos anyagok helyett használjunk inkább fóliát, poliésztert vagy barázdált, apríték szigetelést. A szigetelőanyagok már alacsony levegőkoncentrátumban is irritálhatják a légutakat, s néhány allergiás betegnél köhögést, tüsszögést idézhetnek elő.
Nedvesség
- Rendszeresen ellenőrizzük a tetőt, hogy megakadályozzuk a nedvesség beszivárgását! Az eldugult ereszekből kifolyik a víz és feláztatja a talajt az épület körül, ahonnan beszivároghat a nedvesség az alapokba.
Épületfák kezelése
- Óvatosan bánjunk a faápolókkal, kerüljük a bőrrel való érintkezést és a gőzök belégzését, mert irritálhatják a bőrt és a nyálkahártyát, valamint fejfájást, szédülést és hányingert okozhatnak. Számos engedélyezett, gombák és rovarok ellen kifejlesztett faápoló szer tartalmaz potenciálisan mérgező anyagokat, melyek gyakran szétoszlanak az illékony szerves vegyületekben.
- Ha esetleg faápolásra kerül sor otthonunkban – amennyiben súlyos asztmában vagy náthában szenvedünk -, érdemes megfontolni a kiköltözést a szagok teljes kiszellőzéséig. Ha van rá mód, válasszunk vízbázisú faápolókat, mert ezek kevesebb illékony szerves vegyületet tartalmaznak.
Világítás
- A mennyezetvilágítás előnyös a lejtős mennyezetek esetében, de nehézségekbe ütközik a süllyesztett lámpák beépítése. A mennyezeti lámpák gyakoribb takarítást igényelnek, mint a süllyesztett lámpák.
- Gondolkozzunk el süllyesztett lámpatestek beépítésén, melyek lyukak nélkül, szorosan illeszkednek a mennyezetbe. Így nem szivároghat be a levegő a lámpatest mögé, és nem alakulhat ki páralecsapódás és energiaveszteség.
Ablakok
- Kettős üvegezésű, jól szigetelő ablakokat használjunk, ezzel csökkentjük a páralecsapódást és növeljük az energiagazdaságosságot.
- Válasszunk felhúzható, belső sötétítővel gyártott ablakokat!
- Úgy helyezzük el az ablakokat, hogy minél jobban kihasználhassuk a természetes fényeket!
Kárpitozott bútorok
- Textilkárpitozású bútorok helyett használjunk inkább bőr vagy műbőr bútorokat! Minden textilkárpitozású bútort vonjunk be magas hőfokon mosható huzattal, hogy elpusztítsa az atkákat!
- Figyeljünk oda, hogy a díszpárnák huzata mosható legyen, vagy vonjuk be belső atkavédő huzattal. Mosás után jól szárítsuk meg a díszpárnákat, így megakadályozzuk a penészgomba megtelepedését.
Fűtés
- Fontoljuk meg a sugárzó fűtés bevezetését falra szerelhető panelek vagy szegélylécfűtés formájában! A padlófűtés a lábunk alatt melegíti a kemény felületű padlót.
- Kerüljük a légbefújásos fűtést, ami áramoltatja a port a szobában, ugyanúgy, mint a ventilátoros vagy hő konvektoros fűtés; bár ez nem jelent túl nagy gondot, ha sikerül a minimumon tartanunk a porszintet.
Padlók
- Használjunk kemény felületű padlót, amibe nem tudja befészkelni magát a por és más allergének!
- Ha nem akarunk kemény felületű padlót, hosszú szőrű gyapjúszőnyegek helyett válasszunk inkább rövid szőrű, szintetikus szőnyeget. Ha padlószőnyeget használunk, rendszeresen kell porszívózni, hogy minimalizáljuk a poratkákat és az allergéneket.
- Szellőztessünk folyamatosan, amíg el nem múlik a szőnyeg új szaga! Kerüljük a szivacsos hátú padlószőnyegeket formaldehid tartalmuk miatt!
- Szigeteljük le a fapadlót, mert ez megkönnyíti a takarítást, ellentétben a védőréteggel nem borított padlóval, ahol a rések közül felszállhat a padló alatt megrekedt por.
Kürtők és szellőző
- Új építkezések, illetve átalakítási munkák után alaposan takarítsuk ki a szellőzők és légkondicionálók kürtőit, hogy az esetleg bekerült törmeléket és port maradéktalanul eltávolítsuk, ellenkező esetben a szoba szellőzőjén át olyan törmelékszemcsék kerülhetnek a beltéri levegőbe, melyek irritálhatják a légutakat.
- Ellenőrizzük le mind a befelé, mind a kifelé vezető szellőzőnyílásokat, hogy nem tömítődtek-e el, avagy nem sérültek-e meg a munkálatok során; ellenkező esetben a szellőző- vagy légkondicionáló rendszerünk nem fog megfelelően működni.
Változtatások
Szükséges
- Ha a padlószőnyeg felújítására kerül sor, kemény felületű padlóra cseréljük!
- A textilkárpitozású bútorokat cseréljük bőr- vagy műbőr huzatúakra!
- Ügyeljünk a padlásterek és alagsorok szigetelésére és szellőzésére, mivel mindkét terület hajlamos a párásodásra!
Tetszés szerint
- Az alagsorban helyezzünk el páramérő szerkezetet, hogy figyelni tudjuk a relatív páratartalmat!
- A függönyöket cseréljük sötétítőkre!
Takarítási javaslatok, tippek
Naponta
- Porszívózzuk vagy töröljük fel nedves felmosóval a kemény felületű padlót!
- Mindennapos használat esetén porszívózzuk fel a szőnyegeket vagy a padlószőnyeget!
- Mindennapos használat esetén nedves ruhával törölgessük le a díszeket és a bútorfelületeket!
Hetente
- Nedves ruhával törölgessük le a nehezen elérhető helyeket, mint a szekrények tetejét, a szegélyléceket, a bordűröket, a síneket és a lámpatesteket!
- Ha az illatok irritálják a légútjainkat, illatmentes bútorfényezőket használjunk!
- Három – hathavonta
- Mossuk ki a függönyöket vagy töröljük le a sötétítőket nedves ruhával!
- Húzzuk le és mossuk ki a textilkárpitozású bútorok huzatait, hogy eltávolítsuk a poratkákat és az allergéneket!
- Szükség esetén takarítsuk ki a padlószőnyegeket, majd alaposan porszívózzunk fel, hogy eltávolítsuk az elpusztult atkákat és allergénjeiket!