Helyszíni (öntött) műgyanta burkolatok
Epoxi kötőanyagú burkolatok
Az epoxigyanta gyűjtőnév számtalan, de eltérő tulajdonságú terméket takar. Az építőiparban használatos epoxigyantákat az epiklór-hidrin és dián kondenzációjával állítják elő. A kapott fonalmolekula aminokkal vagy más vegyületekkel (pl. poliamid) melléktermék keletkezése nélkül térhálósodik. Mivel a kapott termék tulajdonságai a gyantától és a térhálósítótól függenek, ezért igen fontos, hogy helyesen válasszuk meg az alkalmazandó gyantatípust. A kikeményedett gyanta hő hatására nem lágyul, de a gyantatípustól függően csak 40-100 °C-ig vehető igénybe, attól függően, hogy száraz vagy nedves meleg hatása éri-e. Az adalékanyaggal töltött műgyanta habarcsok hőállósága 80-150 °C.
Hő okozta alakváltozása a betonéhoz hasonló, így a beton kiváló fogadófelülete, de nemcsak a betonhoz, hanem a kerámiákhoz, alumíniumhoz és a fémtiszta acélhoz is kiválóan tapad. Az aminnal térhálósított epoxi műgyanta a kis és a közepes töménységű szervetlen savaknak jól ellenáll, de a szerves savakat csak kis koncentrációban viseli el tartósan.
Nagyon jó az ellenálló képessége alifás szénhidrogénekkel és néhány aromás szénhidrogénnel szemben, de a klórozott szénhidrogének megtámadják. Feltétlenül figyelembe kell venni, hogy az agresszív anyag milyen hőmérsékletű, hatása milyen gyakran és milyen mértékben várható. A kikeményedett gyanta jó vízszigetelő és párazáró képességű, mivel azonban rideg, az aljzatot lehetőleg repedésmentesre kell tervezni. Elektromos szempontból jó szigetelő, dörzsölésre (közlekedésre is) azonban elektrosztatikusán feltöltődik.
Poliészter műgyanta kötőanyagú burkolatok
Ezek a burkolatok nagy mechanikai igénybevételeket elviselő, hézagmentes, kopás- és vegyszerálló, jól tisztítható burkolatok. Belső térben 0-+50 °C hőmérséklet-tartományban (rövid ideig 60 °C-ig) alkalmazhatók. Nagyon fontos a tágulási hézagok helyes kiosztása és méretezése. Ha a tágulási hézag a szerkezeti beton tágulási hézagával egybeesik, akkor a hézagszélesség 20 mm lehet, és a kitöltésére iszapolt homok vagy poliészter hab használható. Ha a tágulási hézag csak a burkolaton és az aljzaton megy át, akkor 10 mm széles hézag is elegendő. Mindkét hézag hézagkitöltő anyaga legyen rugalmas, a felülethez jól tapadó, amely követi a hézag ±25 %-os méretváltozását. Bitumenes anyagok nem használhatók.
Rangsorolás és jellemzés nélkül megemlítünk néhány műgyanta kötőanyagú burkolatot:
- poliuretán,
- Monotun,
- Monile,
- Poli (metil-metakrilát).
Műgyanta kötőanyag alkalmazása padlóburkolatokhoz
A műgyanta kötőanyagú padlóburkolatok rétegfelépítése többé-kevésbé azonos vagy teljesen azonos. A hézagmentes burkolat a következő rétegekből áll: Az alapozóréteg legtöbbször maga a töltetlen műgyanta (esetleg hígítva), amelyet egy rétegben visznek fel az aljzatbetonra. Az alapozó mélyen behatol a beton pórusaiba, eltömi azokat és tapadóhidat képez az aljzatbeton és a burkolat között.
- Műgyanta kötésű padlóburkolatok fajtái
- Műgyanta alapú padlólapok, Witexfloor padlólap
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A műgyanta habarcsréteg adalékanyaggal töltött műgyanta. Nagy mechanikai szilárdságú, és általában vízzáró és korrózióálló. A védőbevonat töltetlen műgyanta mázréteg. Növeli a burkolat vízzáróságát és korrózióállóságát, esztétikus megjelenését, de növeli a csúszásveszélyt is, ezért a homokhintés – különösen a nedves üzemek járófelületeinél – feltétlenül szükséges.
Kiegyenlítő réteg akkor készül, ha a felület egyenetlen
A kiegyenlítő réteg általában műgyanta glettanyag (kis szemcseméretű adalékanyaggal töltött műgyanta), amellyel a letisztított, alapozott felület kijavítható. A kijavított felületet célszerű egy újabb alapozóréteggel is ellátni, még a burkolat elkészítése előtt. A műgyanta kötőanyagú padlóburkolatok aljzata vagy a megfelelő lejtéssel kialakított szerkezeti beton (vasbeton), vagy a teherhordó szerkezetre készített, legalább 60 mm vastag lejtbeton (esetleg vasalva). A burkolat minősége nagymértékben függ az aljzat minőségétől. A legjobb a C 16 betonminőségű aljzat, de a legalább C 12 minőség mindenképpen szükséges.
A műgyanta kötőanyagú padlóburkolatok közül különösen az epoxigyanta kötőanyagúak igen merevek. Repedésáthidaló képességük általában 0,1 mm, de még üvegszövet erősítéssel sem több, mint 0,2 mm, tervezéskor tehát repedéskorlátozó méretezés is szükséges. Ha a repedéskorlátozásra való méretezés pl. gazdaságossági okokból nem lehetséges, akkor a szerkezeti betont fólia- vagy lemezszigeteléssel kell védeni, és erre kerülhet a lejtbeton, majd a burkolat.
Kis lineáris nyúlási képességük miatt a burkolatok nem képesek követni a szerkezet mozgását, így könnyen megrepedhetnek. A burkolat tágulási hézagainak a helye csak az épület funkciójának, a szerkezetnek és a terhelési viszonyoknak az ismeretében határozható meg. Tágulási hézag szükséges mindenütt, ahol a szerkezeti beton is dilatálva van, a különféleképpen terhelt szerkezetek találkozásánál, de legalább 25 m2-enként (egyéb előírás hiányában), az aljzatbetonnal együtt dilatálva. Az epoxi- és a poliészter műgyanta padlók dilatációs mezői nem lehetnek nagyobbak 16 m2-nél, legfeljebb 4 m-es oldalhosszal, a polimetán műgyanta töltőanyagú padlók dilatációs mezőinek megengedhető legnagyobb oldalhossza pedig 5 m lehet.
Nagy forgalmú helyeken a tágulási hézag éleit célszerű szögacél élvédő profilokkal védeni, amelyeket az aljzat készítésekor kell behelyezni. Műgyanta kötőanyagú padlóburkolat csak legfeljebb 3 % nedvességtartalmú aljzatra hordható fel. Ez nemcsak a felületre értendő, hanem az egész szerkezetre is, különösen akkor, ha a szerkezet belsejéből a nedvesség más irányba nem távozhat el. A nedvességérzékenység miatt a talajjal érintkező szerkezeteket (pl. földszinti padló) a talajvíz-viszonyoktól függően, talajvíznyomásra, ill. talajnedvességre méretezett szigeteléssel is el kell látni. Ugyancsak szigetelni kell a +20 °C hőmérsékleten 65 %-nál nagyobb relatív páratartalmú párás helyiségek födémjén készülő padlóburkolatot. A beton és a műgyanta találkozásánál kialakuló nagy páranyomás miatt a szigetelés elhagyása mindkét esetben a padlóburkolat felválásával jár.
A burkolat jó tapadását segíti elő és csökkenti a felválás veszélyét a műgyanta kötőanyagú burkolat alatti alapozóréteg. A tervezéskor arra is gondolni kell, hogy a padlósíktól való eltérés megengedett legnagyobb értéke legfeljebb ±1,0 mm lehet.
Lejtés kialakítása
Olyan üzemekben, ahol a padlóra folyadék kerülhet, a padlót legalább 1 %-os lejtéssel kell kialakítani. A lejtést vagy a szerkezeti beton (vasbeton) adja, vagy lejtbetonnal kell kialakítani. Ha csúszásveszély miatt pl. kvarcőrlemény beszórást kap a burkolat, akkor a lejtés ennél nagyobb, de legfeljebb 2 %-os lehet. Az agresszív folyadék gyors eltávozása jelentősen megnöveli a burkolat élettartamát.
A szerkezeti beton tágulási hézagának vonalától a padlóburkolatnak két irányban kell lejtenie. 5 %-os lejtést kell készíteni – mintegy 20 cm-es sávban – a függőleges és a vízszintes felületek (pl. fal és padló) találkozásánál. Nedves üzemű helyiségekben a lábazat legalább 15-20 cm magasságú legyen, és 5 cm-es haj lati sugárral készüljön. A műgyanta padlóburkolatok lehetnek kent vagy simított felületűek.
Mindkét padlótípusra jellemző:
- az esztétikus megjelenésű, színes felület,
- a hézagmentes kivitel (a tágulási hézagokon belül),
- a nagy mechanikai szilárdság,
- a kopásállóság,
- a kémiai ellenálló képesség,
- a közepes hőtűrő képesség,
- az egyszerű karbantarthatóság.
A kent padlóburkolatok igen érzékenyek a durva mechanikai hatásokra, ahol tehát ilyen igénybevétel várható, ott inkább simított padlót kell készíteni. A kent műgyanta padló a gyártó által előkészített, töltött és pigmentált, az építéshelyen összekevert, egy vagy több rétegben felhordott jói folyó, önterülő padlómasszából kialakított burkolat, amely a lejátszódó kémiai folyamat során megfelelő szilárdságú kéreggé alakul.
Ezek a padlómasszák műgyanta kötőanyagból (epoxi-, poliuretán-poliészter- vagy akrilát alapú), töltőanyagból és színes pigmentből állnak. (A kötőanyag-tartalom általában 25-30 % kö- zött van, a töltőanyag legnagyobb szemcsemérete általában 0,5 mm.) A burkolat vastagsága 3 mm, anyagszükséglete: 1,4-1,6 kg/mm-enként. A simított műgyanta padlóburkolatok műgyanta (epoxi, poliészter, poliuretán, akrilát) kötőanyagból, és legfeljebb 1,5 mm szemcseméretű, szilikátalapú adalékanyagból (kvarcőrlemény vagy egyéb ásványi őrlemény) simítással készülnek. A kötőanyag mennyisége 15-20 %.
A burkolat általában 10 mm vastag. Elsősorban nagy mechanikai igénybevételnek kitett helyeken gazdaságos. Felülete korundszórással csúszásgátlóvá tehető.
A burkolás előkészítése
A kivitelezés megkezdése előtt a műgyantákat, a térhálósítókat és az adalékanyagokat megfelelő hőmérsékletű zárt térbe kell helyezni, hogy hőmérsékletük az előírt értéket felvegye. A műgyanták és térhálósítók szavatossági idejét és a gyári csomagolású anyagok dobozainak sértetlenségét ellenőrizni kell. Az adalékanyagok (kvarcőrlemény, grafitpor stb.) zsákokban tárolhatók, szennyező anyagoktól, nedvességtől védett helyen.
Csak tűzben szárított, (legfeljebb 0,5 % nedvességtartalmú) osztályozott kvarcőrlemény használható fel. A grafitpor széntartalma legalább 85 %, hamutartalma legfeljebb 15 %, nedvességtartalma 0,5 % alatt lehet. A talkum savban oldható része legfeljebb 3 tömegszázalék lehet. A súlypát báriumtartalma legalább 97 % legyen. Ellenőrizni kell a beton szilárdságát, tisztaságát, és ennek megfelelően az előkészítési módokat, a terveket, valamint az összes beépítendő anyagot.
A burkolat készítése
Minden műgyanta habarcs készítésekor általános elv, hogy a gyártó előírásait szigorúan be kell tartani. Cikksorozatunkban az epoxi és a poliészter műgyanta kötőanyagú padlóburkolatok kivitelezését mutatjuk be részletesebben.
Epoxigyanta kötőanyagú padlóburkolatok készítése
Az epoxigyanta bevonatok, habarcsok készítése előtt az alapanyagaikat megfelelő helyen, lehetőleg zárt térben kell tárolni, úgy, hogy hőmérsékletük 15-20 °C legyen.
Epoxigyanta alapozó (bevonat) készítésekor mindig az epoxigyantához (A komponens) kell hozzámérni az előírt mennyiségű térhálósítót (B komponens), majd gondosan homogenizálni (egyneműsíteni) kell. Ha a gyártó a komponenseket külön-külön csomagolva hozza forgalomba, akkor az A komponenst előzőleg gondosan fel kell keverni, és ezután lehet hozzáadagolni az előírt arányú B komponenst. Ha a helyszínen nincs lehetőség a tömegarányok pontos betartására, akkor a gyártó által megadott térfogatrész szerinti keverési arányban kell az alapanyagokat kimérni, majd összekeverni.
Ha a terméket már a gyárban a komponensek megfelelő aránya szerint – kettős fedelű dobozban – csomagolják, és így forgalmazzák, akkor a helyszíni mérésből adódó pontatlanságok kiküszöbölhetők, a feldolgozás gyorsabb lesz, mivel csupán a felső dobozt kell pl. csavarhúzóval átszúrni, és a B komponens átfolyik az A komponenshez. Az előírt keverési arány betartása, az összemért komponensek teljes homogenizálása a jó minőségű anyag előállításának feltétele. Ezért a homogenizálást nem lehet kézi keveréssel végezni, hanem kényszerkeverőt kell használni. Erre a célra a legalkalmasabb a kis fordulatszámú, keverőszárral felszerelt fúrógép.
Ismerni kell a termék térhálósodási idejét is, és csak annyi anyagot szabad feldolgozni, amennyi a térhálósodási időn belül felhordható (ezt az időt az egyes termékek gyártmányismertetői megadják). Ezen időn túl az anyag nem dolgozható fel, és az elvesző (kidobandó) anyag komoly többletkiadást jelent. Az alapozó olyan teddy hengerrel (esetleg műanyag szálú, oldószerálló ún. gyantahengerrel) hordható fel a megfelelő minőségű aljzatra, amelynek a szárát meghosszabbították, hogy a munka álló helyzetből elvégezhető legyen. Ahová a henger nem fér be, laposecsettel kell az alapozót felhordani, a légbuborékokat felületsimító ecsettel kell eltávolítani.
Ha az alapozó oldószert is tartalmaz, akkor az alapozást követően a padlóburkolat 24 órai várakozási idő után hordható fel. Oldószermentes műgyanta alapozás után a következő réteget 12 órán belül fel kell hordani. A következő réteg csak teljesen nem térhálósodon: alapozóra vihető fel, ha tehát a munka az előírt időn belül nem végezhető el, akkor az alapozóréteget durva kvarcőrleménnyel be kell szórni, így másnap a munka folytatható. Ügyelni kell azonban arra, hogy a területet nedvesség ne érje, és hogy a hőmérsékletet ez idő alatt is – éppúgy, mint az egész kivitelezés alatt – 5 °C-kal a harmatpont felett tartsuk.
Az epoxi műgyanta habarcs készítésekor általában az egyneművé kevert A és B komponenshez adagolják az előírt szemcseméretű adalékanyagokat. Ha az adalékanyag nem homogén, akkor külön edényben, előre össze kell keverni. A habarcsot sínek közé terítik, majd simítók segítségével eloszlatják a felületen. Ezután az 1,2-1,5 m-es távolságban elhelyezett sínek fölött simítóléccel lehúzzák. A habarcs tömörítése, simítása simítógéppel végezhető. A tágulási hézagokba fém- vagy polietilén léceket kell helyezni, amelyeket a burkolat megszilárdulása előtt el kell távolítani. A burkolat megszilárdulása után a hézagokat ki kell tölteni.
Poliészter műgyanta kötőanyagú padlóburkolatok készítése
A poliésztergyanta kötőanyagú padlóburkolat +15-30 °C hőmérsékleten, legfeljebb 65 %-os relatív páratartalom mellett készíthető.
Az aljzatbeton minősége legalább C 16 legyen. Csúszópadló esetén azonban a C 12-es minőség is megfelel. Az aljzat vastagsága nem lehet kisebb 10 cm-nél. Az előkészített aljzatbetont – a gyártó által megadott arányban – az A és B komponens keverékével alapozni kell. Az anyagokat nagy fordulatszámú, keverőszárral felszerelt fúrógéppel kell összekeverni.
Az alapozót egy rétegben, ecsettel vagy kefével kell felhordani, kényesebb, nagyobb felületek esetén hosszított szárú teddy hengerrel. Az egyenetlen felületeket poliészter műgyanta habarccsal ki kell egyenlíteni, amely az egész felületre felhordva egyben alapozó réteg is. Csúszópadló esetén szintén nem szükséges alapozó réteg. Mikor az alapozó már „meghúzott”, a burkolat felhordható: az előírás szerinti arányú A komponenshez a B komponenst hozzáadva, fúrószárral összekeverve a kimért adalékanyagokhoz öntjük, majd az egészet keverőgépben, 5-10 percig homogénre keverjük.
Célszerű az adalékanyagokat eleve a gépbe tölteni és ott homogenizálni. A kész poliészterhabarcsot azonnal fel kell dolgozni: az alapozással ellátott felületre vezetőlécek (polietilén, alumínium, gyalult fa) közé kell teríteni, tömöríteni, majd simítóvassal simítani. A hazai jól ismert termékeken túl itt említjük meg a MUREXIN C-2 epoxi bevonatot, és a MUREXIN E-28 epoxi padlót.
Az MUREXIN C-2 epoxi bevonat és a és a MUREXIN E-28 epoxi padló tulajdonságai
MUREXIN C-2 epoxi bevonat kétkomponensű, oldószermentes, élelmiszerbarát epoxigyanta bevonat. Vegyszeres kopásálló betonfelületek előállítására alkalmas és használható fém alapfelületeken is. Középnehéz igénybevétel esetén alkalmazható üzemekben, garázsokban, kórházakban, mosodákban, tartályokhoz és falbevonatként is vizes területeken, vegyi raktárakban, olaj- és oldószertúlfolyókban, valamint felfogó kádakban.
MUREXIN E-28 epoxis padló epoxigyanta bázisú, háromkomponensű, oldószermentes, élelmiszerbarát padlóbevonat. Beton- és falfelületek kopásálló és vegyileg ellenálló bevonataként alkalmazzák. Különböző mennyiségű, minőségű és szemcseméretű töltőadalékok hozzáadása révén az E-28 epoxipadló különféle jellemzőkkel hozható létre, pl.: konzisztenciáját, szilárdságát, simaságát vagy csúszásállóságát tekintve. Az E-28 epoxipadló kikeményedett állapotban fagy- és harmatálló, kémiailag ellenálló, különösen magas nyomó-és hajlítószilárdságú.
Alkalmazható betonfelületek felújítására és javítására olyan területeken is, ahol folyamatos vegyi terhelés és gyors mechanikai elhasználódás várható. Önmagában színtelen, kívánság szerint azonban pigmentálható és színes töltőadalékokkal is alkalmazható. A töltőadalék legnagyobb szemcsemérete az epoxipadló rétegvastagságának 1/3-a lehet, pl. 6 mm rétegvastagság esetén a legnagyobb szemcseméretnek 2 mm-nek kell lennie (kvarchomok 0/2 mm).