Kerámia falburkolatok, falburkoló anyagok
Az égetett kerámia anyagú falburkolatok évezredek óta ismertek, amit a reánk hagyott építészeti örökség is tanúsít. Az épületek, fürdők és egyszerűbb lakhelyek alakos díszítései mindig valamilyen burkolatok, általában mozaikok voltak. A burkolati lapokat a mai technológiához hasonlóan, magas hőfokon égették, és egyszerű cserépanyagként vagy mázas színezett kivitelben használták.
Falburkoló anyagok
Falburkoló csempék
A falburkoló csempék hazai gyártása a XIX. század második felében kezdődött. A burkolólapokat egyre gyakrabban használták lakások vizes helyiségeinek falburkolásához, ahol a nedvességgel szembeni ellenállás, a könnyű tisztíthatóság, esetleg a fertőtleníthetőség igény volt. A színes, mintás csempékkel – jellegüknek megfelelően – változatos felületeket lehetett kialakítani.
A falburkoló csempéket gyártó cégek ma már a különböző műszaki tulajdonságú és megjelenésű termékek széles skáláját állítják elő és hozzák forgalomba. A gyártáshoz használt új vegyi anyag megjelenésének és a technológiák korszerűsítésének köszönhetően a falburkoló csempék számtalan változatban beszerezhetők.
A tényleges szükséglethez képest 5-10 %-kal többet kell vásárolni, egyrészt az esetleges hibák kijavítására, másrészt a felrakáskor előadódó törések, a szabási veszteségek, valamint a válogatáshoz szükséges többletlap igény miatt is.
Nemcsak az egyszínű lapokat, hanem a díszített (mintás) csempelapokat is rendkívül széles választékban gyártják. A díszítések az első égetés után készülnek, különböző színű alapmázakra, többféle eljárással felhordva. A mintás csempék egy vagy több színben, szitanyomással, matricával, kézi festéssel készülnek.
- Faborítás – Deszkaburkolatú falak
- Faanyagú falburkolatok
- Különleges falburkolatok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mázas kerámialapok
Jó műszaki tulajdonságainak, változatos forma- és színválasztékuknak köszönhetően a mázas kerámialapok használata egyre gyakoribb a falburkolatok készítésénél is.
A burkolólapokat különböző formákban és többféle méretben állítják elő, amit a falburkolatok tervezésekor igénybevételi és esztétikai szempontból is figyelembe kell venni. Igénybevételi szempontból a fal védelme, esztétikai szempontból pedig a helyiség padló- és falburkolatának összhangja, színharmóniája, a burkolatok hézagrajza, azaz az összkép kialakítása a fontos.
Falburkolatokhoz általában vékonyabb lapokat használnak. A mázréteg kopásállósági fokozata is gyengébb lehet, a padlóburkoló laphoz képest is lényegesen kisebb. Azonos színű és mintázatú mázas burkolólapokkal készített fal- és padlóburkolatoknál különösen nagyjelentőségű a nyitott hézagrendszerű, hálósán rakott padló- és falburkolat, ahol a vízszintes és függőleges felületek folyamatosan átmenő hézagai miatt a burkolat egységes képet mutat.
5.1. ábra. Modern kerámia falburkolat.
5.2. ábra. Népi motívumú kerámiaburkolatok.
Kőagyag burkolólapok
A kőagyag burkolólapok kedvező tulajdonságaik és fagyállóságuk miatt, külső és belső falak burkolásához egyaránt használhatók. Alkalmasak szabadtéri uszodák medencéinek, burkolatának, valamint a kevésbé igényes mellékhelyiségek, garázsok, raktárak, mosókonyhák stb. oldalfalburkolatához is. Sok esetben osztályozatlan tört lapokból is készülnek falburkolatok.
5.3. ábra. Kőagyaglap falburkolat készítése ragasztott technikával.
5.4. ábra. Kismozaik falburkolati lapok ragasztása.
Kismozaik falburkoló lapok
A kismozaik lapok külső és belső falak védelmére, díszítésére használhatók. A lapok az 1/4 cm2-estől a több cm2-es méretig, négyzetes, tört négyzetes, sokszög és kör alakban egyaránt beszerezhetők. Anyagaik és alkalmazási területeik azonosak a csempe-, ill. kerámiaanyagokkal.
5.5. ábra. Üvegszövetre ragasztott kismozaik burkolati lamella (régi burkolatra is felragasztható).
5.6. ábra. Művészi motívumok készítésére is alkalmas pirogránit lapburkolat.
Pirogránit lapok
A pirogránit burkolólapok alapanyaga agyag és samott keveréke. A sajtolt burkolólapokat egyedi díszítőelemként préselik, ill. gipsznegatívba csömöszölve formázzák. Mázasán és máz nélkül, saját anyagában árnyalatokban gazdag színezéssel, több színben készül. A pirogránit kiváló tulajdonságai a tartósság, a fagyállóság és esztétikai megjelenés.
5.7. ábra. Üvegmozaik lap falburkoló panel, vágott és színes üvegtáblákból.
Majolika lapok
A majolika sárgára égő, márgás anyagból formázott és ónmázzal bevont, eredetileg gazdagon díszített, égetett burkolólap. Főleg középületek külső és belső falfelületének burkolására használják. Napjainkban egyszínű, de több színárnyalatú sima lapokat gyártanak, egyedi megrendelésre.
Falburkoló téglák
A téglákat elsősorban nyersen maradó falfelületek készítésére használják. A nyers téglafalak jó minőségű, szép színű, teljesen ép és csorbulásmentes téglából készülnek.
5.8. ábra. Tégla falburkolat különböző kötésekben a) feles, b) 1/4-es, c) álló, hálós, d) egyes halszálkás, e) kettős halszálkás, f) váltó mozaikszerű.
Falburkolás kerámialapokkal
A kerámialapos falburkolat helyezhető új és régi, tégla-, beton-, gipszelemes és faanyagú falakra egyaránt. Az elkészült burkolat minősége természetesen függ az alapszerkezet minőségétől, ezért a munka megkezdése előtt gondosan meg kell vizsgálni a falak és (ha van) a vakolatok állékonyságát. Főleg a lapokból készült válaszfalak és a faanyagú elemekből készült térelválasztó falak lehetnek rosszabb minőségűek.
A falak állagának vizsgálata a kellő merevségre, vakolattartásra (önsúlyterhelés) terjedjen ki, mert ez a burkolás készítésének módját eleve meghatározza. Gipsz- vagy faaljzatok esetén, mivel ezeket víz ellen védeni kell, vagy a burkolat hagyományos rétegfelépítését kell megváltoztatni, vagy ragasztott falburkolatot kell készíteni.
A vakolat és a fal állapota is befolyásolja a burkolat készítésének technológiáját. Például egy kitűnő állapotú cementhabarcs vakolatra, ha annak síkjai nem kifogásolhatók (függőlegesség, simaság), felülete nem zsíros vagy olajos, azaz nem szennyezett, ragasztott burkolatot célszerű készíteni. A rossz minőségű, feltáskásodott (faltól elvált) vakolatot le kell verni, és ezután kell kiválasztani a falburkolat elkészítésének módszerét.
Előkészítő munkák
A falburkolás előtt meg kell építeni az eltakarásra kerülő vezetékeket és a kapcsolódó szerkezeteket. A burkolás megkezdésekor ellenőrizni kell a meglévő vezetékek állagát és minőségét, és gondoskodni kell esetleges védelmükről. A hidegburkolatos helyiségekben levő vezetékek általában a falba süllyesztve készülnek. Ezek lehetnek vízvezetéki és lefolyócsövek, valamint elektromos vezetékek.
A vezetékek a hálózati vezetékrendszerbe csak a burkolás után köthetők be, de az esetleges hibák felderítésére próbavizsgálatokat kell végezni. A vízvezetéket nyomáspróbával ellenőrizzük, amelynek az a lényege, hogy az eltakart vezetékekhez kapcsolódó szerelvények bekötési helyét ideiglenesen lezárjuk, és egy helyen sűrített levegővel nyomást adunk a csőhálózatra. A nyomáspróba szakszerű elvégzése a szerelő feladata, aki azután az észlelt hibákat is kijavítja. Burkoláshoz csak minőségileg kifogástalan vezetékek, ill. védőcsövek esetén adható át a munkaterület.
Az elektromos vezetékrendszer működését szintén ellenőrizni kell, különösen, ha a vezetékek nem védőcső-rendszerbe kerülnek, mert amíg a csőrendszerbe húzott vezeték utólag is javítható, addig a csövön kívül szerelt műanyag vezeték cseréje vagy javítása a burkolat bontása nélkül lehetetlen. Olyan falburkolat alatt, ahol vízvezetékek is haladnak, az elektromos vezetékeket csőrendszerbe kell vezetni.
5.9. ábra. Alapvakolatba glettelt erősítő üvegszövet.
5.10. ábra. Falfelület előkészítése csemperagasztáshoz a) régi vakolat, kiegészítése alaphordozó réteggel, b) „zsinórozott” új vakolat készítése, c) régi felületek habarcsrétegének kiegészítése (pl. MAPEI NIVOPLAN kiegyenlítő habarccsal).
A falburkolatok és a nyílászáró szerkezetek (ajtó, ablak) kapcsolatainál gondoskodni kell a nyílások pontos beállításáról és védelméről. A burkolatok általában a nyílászárókhoz is csatlakoznak, ezért a lapok vágását, illesztését ennek megfelelően kell elkészíteni. Ha a nyílászárók tokszerkezete nincs pontosan beállítva, a burkolás előtt helyre kell azt igazítani.
Az anyagok és szerkezetek beépítési sorrendjének megváltoztatása a minőség, sőt még a használhatóság rovására is mehet. A már elkészült szerkezetek védelmét mindig tartsuk szem előtt. A burkolás megkezdésekor először a munkafolyamatok sorrendjét kell végiggondolni. Előfeltétel a falba kerülő (eltakart) vezetékek beépítése, a nyílászárók pontos beállítása, de számolni kell a vakolt felületek elkészítésével is.
Azokat a felületeket, amelyek burkolatát hagyományos burkolási eljárással, cementhabarcs ágyazattal rakják fel, nem kell vakolni. Ha viszont a falburkolatot ragasztásos eljárással készítjük, a teljes felületet simára kell vakolni. A technológia tehát visszahat a munkák védelmére, hiszen a vakolás utólagos készítése esetén a burkolatot kell megvédeni, tehát a vakolást kell előbb elvégezni. Helyes sorrendben végzett munkafolyamatok mellett a burkolatot sem védeni, sem tisztítani nem kell utólag.
5.11. ábra. Falburkolat készítés 1 iránycsempe, 2 függőleges kitűzés, 3 vízszintes kitűzés és burkolás, 4 alátétdeszka, 5 kiegyenlítő magasítás vagy kontraék.
5.12. ábra. Műanyag, kerámia vagy kerámiaanyagú különböző dísz- és osztólécek a) a lécet a csempesorra ragasztják, b) a következő sorokat a lécre rakják.
5.13. ábra. Csempe díszléc mint sarokelem a) több irányú sarok lezárás csomóelemmel, b) sarokprofil felragasztása a csempézésnél MUREXIN profilokkal.
5.14. ábra. Csempe sarokléc PROTEKTOR szelvényből, hagyományos habarcsos és vékonyragasztós módszerrel beépítve
2 csempeburkolat, 3 vékony ragasztás, 4 hagyományos habarcs ragasztás, 5 fogadó fal, 6 fugázás.
5.15. ábra. Burkolati véglezárás PROTEKTOR szelvénnyel – 2 csempeburkolat, 3 ragasztó (vékony) habarcs, 4 vakolat, 5 fogadó fal.
5.16. ábra. Burkolat és dilatáció PROTEKTOR szelvénnyel – 2 fogadó fal, 3 dilatáció, 4 bituráncsík, 5 elasztikus fugázás, 6 ragasztás, 7 csempeburkolat, 8 fugázás.
5.17. ábra. PVC élfelületű élvédő profil csempeburkolatba építve 1 1128 PROTEKTOR szelvény, 2 fogadó fal, 3 csempeburkolat, 4 ragasztó habarcsréteg, 5 fuga, 6 vakolat.
5.18. ábra. Élvédő profil falburkolathoz és vakolathoz PROTEKTOR szelvényekből 1 1127 (és 2027 rozsdamentes acél) PROTEKTOR élvédő, 2 klinkertégla burkolat, 3 csempeburkolat, 4 ragasztó habarcs, 5 fugázás, 6 fogadó fal.
A burkolat és a beépített berendezési tárgyak kapcsolata
A fürdőkádat vagy a zuhanytálcát úgy kell illeszteni, hogy a beépítés után a burkolat ne a kád vagy zuhanytálca peremének külső széléhez, hanem a perem legmagasabb pontjához csatlakozzon. Emellett is célszerű azonban a falak vízszigetelése, főként vályogfalak esetén. A falburkolat és a kád csatlakozásánál – a víz behatolásának elkerülése érdekében – gondos beállítás és hézagképzés szükséges. A kád magassági beállítása a padlószinttől számítva változó, maga a kád elhelyezhető süllyesztve is.
A kád vagy a zuhanytálca beállításakor gondolni kell a homlokoldal burkolására, figyelembe véve a csatlakozó burkolatok rétegfelépítését. A berendezési tárgyak homlokfalát úgy kell burkolni, hogy a burkolat síkja a kád vagy a zuhanytálca pereménél beljebb kerüljön, hogy a szükséges vízorr kialakítható legyen. A vízorr feladata, hogy a berendezési tárgyakról lecsurgó vizet a burkolattól távol tartsa és a padlóra vezesse.
5.19. ábra. Kerámia falburkolat alsó lezárása, ill. kapcsolása berendezési tárgyakkal a) díszléces falburkolat és mosdó vízmentes csatlakozása, b) mosogató és fal csatlakozása.
A beépítendő tárgyak (pl. a süllyesztett kapaszkodók, a szappantartók vagy a szivacstartók) elhelyezése gondos és pontos tervezést kíván. Ezeknek a tárgyaknak a beépítése a fal vésése nélkül nem lehetséges, amit természetesen a burkolás előtt kell elvégezni, figyelembe véve a burkolat hordozó fal vastagságát, mely nem lehet kevesebb téglánál 10, vályognál 15 cm-nél. Egyszerűbb a dolgunk a már burkolt felületre kerülő szerelvények felhelyezésekor. A nem falba süllyesztett kiegészítő elemeket (pl. fogas, törülközőtartó) a burkolt falra utólagos fúrással, műanyag tiplivel bármikor felrakhatjuk, azonban ismerni kell az eltakart vezetékek (vízvezetékcső, villanyvezeték helyét, ill. vezetési vonalát.
A szabálytalan szerelés utólagos tiplizés esetén mindig veszélyforrást jelent, és a vezetékek sérülése súlyos következményekkel járhat. A kád feletti tárgyakat, a kapaszkodót és a szivacstartót úgy kell elhelyezni, hogy a kád közepétől számítva 30-40 cm-re, a lefolyó felé kerüljenek, a kád feletti második csempesorba illeszkedve, ami azt jelenti, hogy a kád feletti 15-30 cm közötti sávba kerülnek. A szappantartó helye ugyanebben a magasságban van, vagyis a kád feletti második csempesorban, vízszintesen azonban a kád közepe felé kerüljön. Legjobb, ha a szivacstartó és szappantartó között egy-egy csempe van.
A fal és a padozat csatlakoztatása
A falburkolást a padlóburkolás előtt célszerű elvégezni, mert így nem jelent gondot a berendezések beépítése és nem kell gondoskodni a padlóburkolat védelméről.
A falburkolat első sorának lapjait lécre kell helyezni, ahol a léc felső szintjének a padlóburkolat végleges szintjével azonosnak kell lennie. A falburkolás megkezdése előtt tehát a padlóburkolat szintjét meg kell határozni, ami a szintvonal alapján lehetséges.
Vízszintes, azaz lejtés nélküli padlók esetén az első sor szintje egyszerűen kitűzhető, mert a kezdősor alatti lécet a szintvonallal párhuzamosan, jól tömörített homoksávra helyezzük, vagy a falra erősítjük. Lejtésben kialakított padlóknál nehezebb a helyzet, ilyen esetekben a kezdősort tartó lécet a lejtés szintjével, azaz a padlóburkolat szintjével azonosan kell beállítani, vagyis nem a szintvonallal párhuzamosan. Homoksávval való lejtéskiképzéssel vagy a lécet ferdén a falra erősítve, ez egyszerűen megoldható.
5.20. ábra. Falburkolat és padozat csatlakozása dilatációs réssel 1 padlóburkolat, 2 falburkolat, 3 ragasztó habarcs, 4 elasztikus kitöltő csík, 5 rugalmas fugázás, 6 dilatáció, 7 aljzat, 8 fal, 9 mennyezet.
5.21. ábra. Saroklezáró profil beépítése a) az öntapadó felület fóliamentesítése, b) elhelyezés, beépítés.
A lejtést mindig a kezdő falburkolatsor lapjainak leszabásával kell kikövetni, és további sorokat már egész lapokból kell rakni. Másik megoldás, a fal burkolását nem az első, hanem a második sor felrakásával kezdjük, úgy, hogy a sorkiosztásnál a faltő (fal és padozat csatlakozása) legalacsonyabb pontját vesszük kiindulási alapul és elkészítjük a teljes falburkolatot, utolsóként az alsó sort rakva fel, célszerűen csak akkor, ha a padozati burkolat már elkészült. Így biztosítható, hogy a fal és padozati síkok közötti vágott fuga egyenletes legyen.
Abban az esetben, ha a falburkolat csempéből, a lábazat viszont a padlóburkolat anyagából készül, a lábazati sor felrakásával kell kezdeni a falburkolást, és az esetleges lejtést is lábazati anyagból kell kialakítani. A lejtéssel készülő burkolatok padlóhoz csatlakozó lábazati lapsorát a padlóvonal legmélyebb pontjáról, egész lappal kell indítani, majd a többi lapot a lejtésnek megfelelően kell befaragni. A lábazatburkolatok között már szó esett a faltő burkolatok dilatációjának kialakításáról, amiről nem feledkezhetünk meg, mert az egyenetlen épületmozgások, hőmérsékletváltozás okozta méretváltozásokból behozhatatlan károk keletkezhetnek.
Kerámiaburkolatok hézagolása
A kerámiaburkolatok hézagrajzai többféleképpen, például a kötésbe rakva és hálósán, valamint kombinálva is, zárt és nyitott hézagokkal egyaránt készíthetők.
A korábban szinte egyeduralkodó zárt hézagos burkolás mára szinte feledésbe merült, egyrészt minőségi szempontok, másrészt az igényesebb felületek előtérbe kerülése miatt. A falakra ragasztott kerámialapok más keménységűek, ill. tömörségűek, mint a közvetítő (ragasztó) réteg, és mint a burkolandó fal anyaga. Ezek az eltérő és egymástól függetlenül változó hőmérsékletű szerkezetek mind másképpen reagálnak a környezet hatásaira, a dinamikus rezgésekre, és az épületmozgásokra.
5.22. ábra. Kerámia falburkolat hézagrajzai a) kötésben, b) hálósán, c) váltó kötésben, d) hálósán, álló vagy fekvő lapokkal.
5.23. ábra. Csempe falburkolat nyitott hézagainak fugázása.
5.24 ábra. Nyitott hézag rajzolatú csempeburkolat.
5.25. ábra. Csempe falburkolat hézagrajzolata, valamint a berendezési tárgyak és az épületgépészeti csatlakoztatások a) fürdőszoba, mosdó és környezete, b) csempekiosztás az adott lapokból, csatlakozásokkal, c) elektromos, víz- és csatornahálózat szerelése, 1 lámpa, 2 villanykapcsoló, 3 földelt dugaszolóaljzat, 4 hidegvíz csatlakozás, 5 melegvíz csatlakozás, 6 csatornacsatlakozás, 7 elektromos csőszerelés, 8 nyomóvíz vezeték, 9 csatornavezeték.
Felmérések bizonyítják, hogy tömör fugájú csempeburkolatok 5-10 éven belül legalább a felületek 1/10-részében leválnak a falról. Ennek oka többnyire a tömör (támaszkodó) zárt fuga. A mozgások lehetőségét biztosító nyitott fugák esetén ez az arány jóval kedvezőbb. Számolni kell természetesen a fuga tömörségével, ill. a fugázó anyag keménységével és/ vagy a rugalmasságával is. Mindkét felrakási rendszernek vannak előnyei és hátrányai.
A zárt hézagrendszerű falburkolatok magasabb higiéniai igények kielégítésére alkalmasak, de elkészítésükhöz a csempelapok fokozott méretpontossága, és szigorú helyszíni válogatása szükséges. A lapok közötti zárt hézaghoz is legalább 1 mm-es hézagot kell hagyni. Nyitott hézagok esetén a tartóssági és javíthatósági előnyökön túl esztétikusabb felület hozható létre, és a lapok méretpontatlansága is kevésbé vehető észre. A nyitott hézagokhoz általában színes hézagolóhabarcs szükséges, a hézag szélessége (2-4 mm) az alkalmazott falburkoló lap méretétől és a falrész lapkiosztásától függ. Kerülni kell a vékony csíkok toldását, és a hézagszélesség helyes megválasztásával is törekedjük arra, hogy lehetőleg vágás nélküli, teljes lapokat építsünk be.
A nyitott hézag egyenletes szélessége megfelelő vastagságú műanyag távolságtartóval, műanyag zsinórral vagy üvegcsíkkal biztosítható. A műanyag távolságtartókat a hálósán rakott burkolólapok sarkainál kell elhelyezni. A kötésbe rakott falburkolatot zárt (1 mm-es) hézaggal készítsük, ellenkező esetben a hézagrendszer zavaróan hat. Miután a kötésbe rakott lapok függőleges hézagai minden második sornál megszakadnak, a lapok méretpontatlansága kevésbé szembetűnő, görbesége azonban annál feltűnőbb. A törött, csorbult lapokból, esetleg a régi burkolat bontásából felhalmozódott anyag is hasznosítható, kevésbé igényes helyeken a tört csempéből vagy egyéb kerámiaanyagból nova falburkolat készíthető.
Kerámialapok méretre vágása
A falburkoló lapok a vídiavágóval és burkolólap vágó géppel darabolhatok. A legegyszerűbb eszköz a vídiavágó, amely csempe vágásához jól használható, de mázas kerámialapokhoz már nagyobb tapasztalat szükséges. A porózus csempelapot a vídiával be kell karcolni, majd kézzel, határozottan megfeszítve a lap a bekarcolás mentén szétválik.
Csempelapok karcolását és vágását mindig a lap mázas oldalán, folyamatosan, széltől szélig, vezetősín vagy derékszög mentén kell végezni. Ha a csempelapból kisebb sávot kell eltávolítani, ezt a karcolás mentén, fogóval csípjük le. Vágás után a törés élét csiszolókővel vagy nagyobb keménységű csiszolóvászonnal simára kell csiszolni. Egyszerűbb a lapokat vágógéppel elvágni, amelyekből többféle is van forgalomban. A géppel végzett munka mindig pontosabb és tökéletesebb, amellett gazdaságosabb is, igen kevés selejt keletkezik.
A gépészeti vezetékek átvezetése, a szerelvények, a berendezések felszerelése miatt a burkolatokon gyakran kell lyukakat fúrni. A kisebb lyukak fúrása kézi vagy gépi fúróval végezhető, ennek híján a lyuk hegyes kalapáccsal is kifaragható. A faragást mindig a mázas oldal felől a mázréteg kívánt nagyságú eltávolításával kell kezdeni. A munkafolyamat lassú, fárasztó és számos esetben sikertelen. Legcélszerűbb fúrófejjel ellátott vágógépet használni, amellyel mindkét munka, a vágás és fúrás is elvégezhető.
5.26. ábra. Csempék alakítása a) vágás vágógéppel, b) fúrás fúrógéppel.
Kerámia falburkolatok készítése
A kerámia falburkolatok készülhetnek hagyományos módszerrel, ágyazóhabarccsal, vagy ragasztott módszerrel, vakolt vagy vakolatlan felületre, megfelelő ragasztóanyaggal. A felhasznált anyagok és a burkolat rétegfelépítése mindkét módszernél más és más. Hagyományos megoldás esetében a burkolólapok felrakásához ágyazóhabarcsot használunk.
A ragasztás csak tökéletesen sík és sima vasbeton vagy vakolt tégla, rabicolt gipsz- vagy fa- stb. felületen alkalmazható. A tégla- és betonfalakon az aljzatot vakolással, a vakolatréteg felhordásával készítjük. A belső vakolatok készülhetnek egy vagy két rétegben, ezt a falak függőlegessége határozza meg. A vakolatréteg vastagsága általában 10-12 mm, amit egy rétegben kell felhordani. Nagyobb vastagság esetén a kiegyenlítő vakolatot több rétegben kell elkészíteni.
A vakolásnál igen fontos a felület előkészítés, amit a vakolandó felület tisztításával kell kezdeni. Téglafalak esetében a hézagokból ki kell kaparni minden szennyeződést és a falsíkból kiálló habarcsot le kell verni, ezután – közvetlenül a vakolás megkezdése előtt – a felületet jól meg kell locsolni. Tisztítás után a téglafelületet híg habarccsal kell befröcskölni (gúzolni), és ezt követi a vakolás. Betonfelület esetén a tisztítás és a vizes locsolás elvégzése után a felületet híg cementlével kell befröcskölni.
5.27. ábra. Épületgépészeti csatlakozások csempeburkolaton a) fúrás hagyományos lyukasztással, b) elektromos csatlakozás kiépítése.
A gipsz- és a fa-, esetleg fémfelületek burkolásának előkészítése egészen más a hagyományos burkolatkészítési eljárásokhoz képest, mint a tégla- és a betonfelületek előkészítése. A felsorolt anyagokra a vakolat közvetlenül nem hordható fel, ezért szigetelés után rabichálót kell közbeiktatni. A rabichálót (20-25 mm lyukbőségű, 1-1,5 mm vastagságú drótháló) a falhoz kell erősíteni, majd híg cementhabarccsal kell befröcskölni. Az így előkészített felületre a burkolat hagyományos módszerrel, ágyazóhabarcsba vagy a vakolatkészítés után, ragasztva egyaránt felrakható. A vakoláshoz jó minőségű habarcsot (Hvb 7 jelű) kell használni.
A falburkolatok felületének utólagos kiegyenlítéséhez célszerű műgyanta adalékos, előregyártott habarcsot alkalmazni, ilyenek pl. a MAPEI és MUREXIN ragasztók (amelyeket a padlóburkolatokkal és a korszerű építőanyagokkal foglalkozó rész ismertet). A falburkoló csempékhez használható ragasztó és hézagoló anyagok a padlóburkolatokhoz is alkalmasak, de a falburkolatok ragasztásához sűrűbb anyag kell (más viszkozitású), ezért vásárláskor közölni kell, hogy milyen célra akarjuk a ragasztóanyagot használni.
Burkolatok ragasztása habarccsal
Falburkolatok tömör és porózus szerkezetű kerámiatermékekből egyaránt készíthetők. A tömör szerkezetű lapok fagyállóak, kevés vizet szívnak fel, ezért a burkolólapok felrakás előtti áztatása nem szükséges. A porózus szerkezetű kerámialapok nem fagyállóak, zománcozott lapjuk ugyan nem engedi át a vizet, de hátlapjuk nedvszívó, ezért felrakás előtt áztatással kell gondoskodni a telítettségükről. Ennek elmaradása esetén a burkolólap elszívja a habarcs kötéséhez szükséges nedvességet, aminek komoly következményei lehetnek. A habarcs általában tönkremegy, a nedvességhiány miatt „elég”, porlik, tapadása, szilárdsága nem megfelelő és a burkolat a faltól vagy a habarcstól elválik.
A nem fagyálló, mázas kerámialapokat és csempéket ezért a felrakás kezdete előtt 8-10, egyes lapokat pedig – a gyártó előírása szerint – 24 órára vízben be kell áztatni. Az áztatás alatt a burkolólapok színe sötétebb lesz, egyes lapok foltosodnak, aminek a lapok egyenlőtlen vízfelszívó képessége az oka. Kiszáradás után a foltok és a lapok visszanyerik eredeti színüket. A burkolat felrakása előtt a falfelületet portalanítani és előfröcskölni (gúzolni) kell. A jó kötéshez érdemes a falat burkolás előtt híg cementes mészhabarccsal bevonni, aminek meghúzása után (ha már nem folyik, hanem tapad) megkezdhető a burkolólapok felrakása. Téves az, hogy az előfröcsköléshez híg cementtej kell, mert a cement filmréteget képezve a falon megakadályozza a fal „lélegzését”.
Ez a folyamat és az anyagok különböző homogenitása idő előtti leváláshoz vezethet. A falburkolást a kitűző lapok elhelyezésével kell kezdeni, amelyeket úgy kell felrakni, hogy a burkolóléccel elérhetőek legyenek. A kitűzést vízszintesen, a szélső lapok beállításával kezdjük, majd zsinór segítségével a közbenső kitűző burkolólapokat helyezzük el, egymástól kb. 1,0 m-re. A vízszintes sík meghatározása után be kell állítani a függőleges burkolati síkot is, a falburkolat felrakása csak ezután következhet.
A burkolólapok felrakásához szükséges habarcsot úgy kell kőműveskanállal a lap hátoldalára teríteni, hogy a habarcs az egész lapot befedje, és három oldalélről kb. 45°-os szögben levágjuk a habarcsot. Ezután a lapot ráhelyezzük a falfelületre, úgy, hogy a lapnak az az éle legyen felül, amelyről nem vágtuk le a habarcsot. Mivel a felrakás után mindig szükséges némi helyreigazítás, a habarcsvastagság néhány mm-rel több legyen a lapon, mint amennyi a végleges szintvastagság miatt kellene. Ez a habarcstöbblet ad lehetőséget a tömörítésre, a síkba veregetésre, ami egyúttal a burkolat szilárdságát is elősegíti. A helyreigazítást, beveregetést egy-két határozott mozdulattal kell végezni, mert többszöri, apró ütögetésre a habarcsból a víz kicsapódik a felületre és a lap megcsúszik.
5.28. ábra. Habarcsba ragasztott kerámia falburkolat 1 fogadó fal, 2 bennlevő faanyagú szerkezet, 3 fólia, 4 rabicháló vagy üvegszövet, 5 ragasztó habarcsréteg, 6 csempe falburkolat.
A sorok elkészülte után mindig ellenőrizzük a sor vízszintességét. Ha igazítani kell, ez a hézagba helyezett fa vagy műanyag ékekkel lehetséges. A lapok felrakásakor zárt hézagképzés esetén is 1 mm-es hézagot kell hagyni, vízszintes és függőleges irányban egyaránt. Az elkészített lapsor ellenőrzése és a lapok beveregetése után a felső élre kinyomódott habarcsot spatulyával levágjuk, ahol pedig hiányosságokat látunk, ezzel az anyaggal kell pótolni, úgy, hogy a sorok éle mindenütt telt és tömör legyen.
Ezt követően ellenőrizzük a burkolat síkját, úgy, hogy a burkolólécet a kitűző csempékre és az elkészített burkolatra átlós irányban ráhelyezzük. Az észlelt hibákat ki kell igazítani. Ezt az ellenőrzést vízszintes irányban is többször elvégezzük.
Nyitott hézagos burkoláskor (2-4 mm hézagszélesség) a burkolólapokat hálósán rakjuk fel. Az egyenletes hézagszélesség tartásához a tervezett hézagmérettel azonos vastagságú műanyag fugakeresztet helyezünk el távolságtartóként. A függőleges hézagokat – a csempe felrakásakor – a spatulya élével igazítjuk a kívánt szélességre. Az egyenes vonal betartását burkolóléccel vagy függőónnal folyamatosan ellenőrizni kell. A burkolatfelületet minden sor felrakása után több irányban ellenőrizni kell, hogy a síkbeli eltéréseket elkerüljük. Fény hatására a burkolatok legkisebb síkbeli eltérése is feltűnően látszik, ez a hiba a munka minőségét tehát nagyon lerontja.
Kerámiaburkolatok készítése ragasztással
A 90-es évektől elterjedt a falburkolatok vakolt alaprétegre való ragasztása, cement vagy műgyanta bázisú, előkevert, száraz és kétkomponensű ragasztókkal egyaránt. Ragasztott falburkolatok esetén sem a tömörebb, fagyálló, sem a porózus, nem fagyálló kerámialapokat vagy csempelapokat nem kell vízben áztatni, sőt, nem is szabad, mert a műgyanta habarcsok kötését és tapadását a víz gátolja, illetve anyagukat folyóssá teszi. A vízzel hígítandó ragasztóanyagokhoz csak a csomagoláson levő alkalmazási útmutatón előírt vízmennyiséget szabad hozzákeverni.
A ragasztott falburkolatok alatti fal felülete tökéletesen sík legyen, mert az 1-3 mm vastagságú ragasztóréteggel már nem lehet korrigálni a méreteltéréseket. Ragasztott burkolat készíthető: beton, vakolt tégla, gipszkarton vagy fa felületre egyaránt, a felületek előkészítése azonban igen gondos munkát igényel. Jó burkolatok csak száraz, tiszta felületre, megfelelő minőségű és típusú ragasztóanyaggal készíthetők. Más ragasztóanyag típus szükséges fa anyagú vagy vakolt alapfalhoz, még ugyanolyan minőségű csempelapok alkalmazásakor is.
5.29. ábra. Alapvakolatra ragasztott csempeburkolat.
A burkolás első munkafázisa a felület előkészítése. A megfelelő ragasztóanyagból kisebb mennyiséget készítünk, és ezzel vékony rétegben átkenjük, „gletteljük” a falfelületet. Ez a réteg gyorsan megköt, és megalapozza a jó tapadást a ragasztóréteg és a fal között. Ezután a lapok felragasztásához keverünk anyagot, de mindig csak annyit, amennyi 30 perces munkához elegendő. Mint ismeretes, a műgyanta adalékos ragasztók gyorsan kötnek, ezért nagyobb adag nem használható fel, mert a kötés munka közben megkezdődik.
5.30. ábra. Alapvakolat durva lehúzása után felhordott MAPEI vagy MUREXIN kiegyenlítő réteg.
A ragasztóanyagot mindig a fal felületére kell felhordani, fogas kenőlappal, ha azonban vastagsági korrekció is szükséges, akkor a lapok hátoldalát is be kell vonni kiegészítő ragasztóhabarccsal. A ragasztóanyag rétegvastagsága a kenőlap fogainak méretével szabályozható. A falfelületre hordott ragasztót a kenőlap (spatulya) fogas részével azonos vastagságúra szétterítjük (lehúzzuk), majd a burkolólapokat enyhén rányomva, felhelyezzük. Csak akkora területet vonjunk be egyszerre ragasztóval, amekkorára a lapokat a ragasztó kötése előtt fel tudjuk helyezni. A burkolólapok vízszintességét és függőlegességét folyamatosan, de még a ragasztóanyag megkötése előtt ellenőrizzük, és az észlelt hibákat azonnal igazítsuk ki.
5.31. ábra. Ragasztott csempeburkolat készítése a ) ragasztóanyag felhordása, b) egyenletes fogas lehúzás, c) csempe ragasztása.
A kismozaik készítése hasonló a kerámiaburkolatéhoz. A burkolásra előkészített felületet Hvb 7 minőségű habarccsal be kell vakolni, és erre kell ragasztani a mozaikot. A kismozaikot általában papírra ragasztottan, táblásítva forgalmazzák. Készülhet a táblásítás úgy is, hogy a lapok tapadó felületét vízálló ragasztóval, gyárilag üvegszövetre ragasztják.
A táblásított elemeket egymáshoz csatlakoztatva helyezik el, ügyelve arra, hogy az egymás mellé helyezett táblák közötti hézag a táblásított mozaikelemek közötti hézagtávolságokkal azonos méretű és helyzetű legyen, hogy a hézagok folyamatosan fussanak végig a teljes felületen. A mozaiklapocskákból figurális vagy egyéb minták is kialakíthatók, ehhez azonban a mintát gondosan kell tervezni, és a megtervezett fel-rakási mód szerint kell felragasztani a részegységeket.
5.32. ábra. Ragasztóréteg felhordása.
A kismozaik felrakása után a szinteket a fal síkjának megfelelően ki kell igazítani, és a lapocskákat összefogó papírt a felületről le kell mosni. Ezt követi a végleges beigazítás és a hézagolás. A törtlapos padlóburkolatokhoz hasonlóan falburkolatok is készíthetők tört lapokból. A törtlap falburkolat azonban csak akkor szép, ha készítéséhez gondosan összeillesztett, ép élű elemeket használunk, amelyek élét szükség szerint csiszolni is kell.
Több színű lapok használata esetén a színek harmonikus összhangját előre meg kell tervezni. A törtlap burkolat készítésekor a falra felhordott friss ragasztóvakolatba a lapocskákat egymáshoz illesztve, enyhén be kell nyomkodni, és egy-egy felületrész elkészülte után sulykolófával egyenletesen sima felületűre kell sulykolni. A törtlap burkolatok készíthetők egész lapokból készített keretes mezőfelületek egymáshoz sorolásával is, ez a módszer egyszerűbb és gyorsabb.
5.33. ábra. Ragasztóréteg tapadóképességének vizsgálata próbaragasztásnál a) a ragasztásra alkalmas anyag ujjunkra tapad, b) a ragasztásra alkalmatlan anyag nem tapad a kezünkre.
5.34. ábra. Jó ragasztóképességű (pl. epoxigyanta bázisú) ragasztóra a kőagyag lapok ragasztása lehet „szabad vezetésű”. A jó tapadásnál a lapok elmozdulása 1-2 mm, ez a kötési fázisban spatulyával kiigazítható.
5.35. ábra. Vastagabb ragasztóréteg kialakításához ragasztóanyagot a csempére is fel kell hordani, nemcsak az alapfelületre.
5.36. ábra. Panel készítése kismozaik lapokból soroló keretben, ideiglenes papír soroló réteg felragasztásával.
5.37. ábra. Kismozaik falburkolat ragasztása.
5.38. ábra. Különböző profilú pirogránit falburkolatok a) egyenes, b) extrudált, c) öntött, d) extrudált üregprofilos, A. mezőelem, B. sarokelem, C. él-elem, 1 fogadó fal, 2 ragasztó habarcs, 3 fugázás, 4 pont- vagy sávragasztás (gyorsragasztóval) 5 üreg.
Pirogránit falburkolatok
Pirogránit falburkolat készíthető belső és külső falfelületre egyaránt A belső téri falburkolatok készítése a csempeburkolat készítésétől csak a hézagképzés tekintetében tér el, a burkolólapok méreteinek aránya szerint. Hézagképzésük általában nyitott (4-16 mm) hálós, fonott vagy Z kötésben készülnek. A ragasztóhabarcsokhoz 2,5-3 cm feletti rétegvastagság esetén már rabichálót kell behelyezni.
Majolika burkolatok
A belső térben készülő majolika burkolatok felrakása azonos a pirogránit falburkolatokéval. A hézagoláshoz színes műgyantahabarcs szükséges, hogy a falburkolat dekoratív hatása még jobban érvényesüljön.
5.39. ábra. Majolika burkolat pilléren és oszlopon a) téglalap alakú pilléren, b) kör keresztmetszetű oszlopon, kis- és nagyelemes burkolólapokkal, 1 oszlop, 2 burkolat, 3 ragasztó habarcs.
Kerámia falburkolatok hézagolása
A falburkolatok hézagolása:
- híg cementtejjel,
- finom fugázó cementhabarccsal,
- kész fugázókkal végezhető.
Cementtejjel való fugázáshoz tiszta és csomómentes (friss) cementet kell vízzel elkeverni a kívánt konzisztencia, ill. bedolgozhatóság eléréséig. A cementtejes fugázáshoz legtöbbször fehér cementet használnak, de sötétebb színű felületekhez szürke vagy S54-es, mélyebb tónusú cement is szóba jöhet. A cementek oxidfestékkel színezhetők is, természetesen az ésszerű határokon belül, és legegyszerűbben a fehér cementtel. Cementtejjel max. 2 mm széles és kizárólag zárt fugák fugázhatok.
5.40. ábra. Csempe falburkolat fugázása a) fugák kitöltése, b) tisztítás, c) fényezés vizes szivaccsal.
A finom fugázó cementhabarcs alapanyaga azonos az előzőével, a különbség az, hogy a cementpépbe finomszemcsés kvarchomokot vagy kőlisztet kell keverni. A fuga vastagsága 1-3 mm lehet. A kész fugázók bármilyen 0-15 mm-es hézagok fugázására alkalmasak. A hézagoló anyagot, a fugázás üteméhez igazodva, kell összekeverni vízzel. A keverési arány a fugázók gyári csomagolásán található. A MAPEI és a MUREXIN fugázók egyaránt alkalmasak a jó minőségű fugázáshoz. A kimért vízhez folyamatos keverés közben kell adagolni a keverési arány szerinti kötőanyagot.
A tejfölsűrűségűre kevert hézagoló anyagot gumilappal kell a burkolat felületére hordani, és a hézagokat egyenletesen ki kell tölteni. Ahhoz, hogy a burkolt felület hézagai telítettek legyenek, a hézagolási folyamatot rövid időközönként meg kell ismételni. A hézagoló anyagot meghúzás után a felületről puha szivaccsal és ronggyal le kell tisztítani, a felesleges anyagot úgy ledörzsölve, hogy a hézagok teljesen kitöltöttek maradjanak.
5.41. Kerámia falburkolat fugázása műanyag bázisú fugázóval a) bedörzsölés filctalpú simítóval, b) szivacsos lemosás, c) ledörzsölés és fényezés textíliával.
5.42. ábra. Nyerstégla burkolat a) feles kötésben, b) váltósoros kötésben, c) mozaikszerű felületi kialakítással.
Nyerstégla falburkolatok
Nyerstégla burkolatok készíthetők külön erre a célra gyártott falburkoló téglákkal és klinkertéglákkal, a falazással egy időben vagy utólag. Utólagos burkoláshoz a hátfalazatot három – négy soronként visszaugratva kell elkészíteni, hogy a negyed tégla nagyságú burkolatot féltégla szélességben beköthessük. Az egyenes sorok és az azonos hézagtávolságok 10 mm átmérőjű fúgaléc használatával biztosíthatók. A burkoláshoz Ha 12 jelű ágyazóhabarcsot, a hézagoláshoz Hsc 60 jelű habarcsot kell használni.
5.43. ábra. Tégla előkészítése pattintott téglafelületű burkoláshoz a) kirajzolás, b) pattintás vésővel, gumilapon.
A hézagok kiképzése után a burkolatot azonnal meg kell tisztítani a habarcsanyagtól, mert ha ez elmarad, a burkolaton elszíneződések keletkeznek. A ma már elterjedt korszerű burkolati rendszerekhez beszerezhetők a téglaméretű, 10-15 mm vastagságú máz nélküli kerámialapok, amelyek a burkolólapok technológiájával, de fugalécet is használva építhetők be és a nyerstégla burkolatokhoz hasonlóan fugázhatok. Külső és belső terek burkolásához gyártanak ugyancsak téglaméretű, 4-6 mm vastagságú, akár ollóval is vágható ún. kétkomponensű burkolólapokat. A burkolati rendszer érdekessége, hogy a burkolandó felület egyaránt lehet sík, ívelt vagy homorú.
5.44. ábra. Nyerstégla felület hézagolása a) dörzsölt, mélyítve, b) elvágott, mélyítéssel, c) egyenes, mélyített, d) ferdén vágott mélyítéssel.
5.45. ábra. Régi téglafelület rusztikus fugázása a) fugák kivésése, b) dörzsölt fugázás.
A burkolólapok a külön e célra alkalmas speciális másodkomponensű ragasztóval ragaszthatók fel. A ragasztót a burkolt felületre kell felhordani fogas-lehúzóval, a kizsinórozott lapokat ebbe a rétegbe kell ragasztani. A felület fugázása igen egyszerű, a ragasztóréteg adja egyúttal a fugázási felületet is. Fugázáskor a még képlékeny ragasztóréteget száraz ecsettel egyszerűen elhúzzuk a felragasztott lapok fugáinak irányába.
5.46. ábra. Kézi formázású (mezei) téglaburkolat készítése, falazó habarcs fugázással a) tömörhézagú falazás, c) vízszintes fugák kimélyítése gumicsővel (fugázóval), c) függőleges fugák kimélyítése.
5.47. ábra. Kerámialap falburkolat készítésének menete a) sorok és fugák kiindulópontjainak kitűzése, b) ragasztóhabarcs felhordása fogas lehúzóval, c) burkolás, d) sorok ellenőrzése, e) fugázás dörzsöléssel, f) nyers felület tisztítása vizes szivaccsal.
5.48 ábra. Tégla méretű kerámia lapburkolat régi és új falakon a) csempeburkolaton, b) nyers téglafelületen, c) betonfelületen.
5.49. ábra. Nyerstégla és kerámia burkolati fal dilatációs réseinek és falmezőinek csatlakozása rugalmas tömítőmasszával kitöltve a) kész téglafal, b) fugázás tubusos fugázóval.
5.50. ábra. Rugalmas burkolólapok sarok-, egész- és feles elemei.