Kiegészítő biztonsági berendezések, mágneses és mozgásérzékelők
A mechanikus és elektronikus biztonsági elemeken kívül léteznek speciális berendezések is – többfunkciós biztonsági rendszerek, amelyek bizonyos mértékig kiegészítő védelmet nyújtanak. A berendezés által keltett erős hangú riasztás a betörőt menekülésre készteti, a csendes riasztás viszont telefonon vagy SMS-sel informálja a tulajdonost vagy a megadott értesítési helyet. A hívatlan látogatást megakadályozó rendszert könnyen fel lehet szerelni az épület- vagy lakásbejárati ajtókra, ablakokra, teraszokra és pincékbe. Védi a lakókat jelenlétükben és távollétükben, aktivizálható kívülről és belülről is. A lakásbiztonság területén a legújabb trend a biometria alkalmazása.
Biometrikus zárak
A háztartásokban leggyakrabban az ujjlenyomat olvasáson alapuló biometriai beléptető-rendszereket használják. Az „érintéssel nyitás” a jövő technológiájának tűnhet, pedig már sok háztartásban helyettesíti a kulcsot az emberi ujjlenyomat. A biometrikus zárak nyitása a lakásba belépők azonosításán alapul. Az érzékelő, amelyre nyitáskor ráhelyezzük ujjunkat, összehasonlítja az előre beolvasott és a memóriában eltárolt ujjlenyomatot azéval, aki éppen be szeretne jutni a lakásba. Ha a személy azonosítása megtörtént, a zár felold és az ajtót néhány másodpercre nyitva hagyja. Az ajtó átlag 10 másodpercre marad nyitva és előny az is, hogy nem kell magunk mögött bezárni.
Jó tanács
Az ajtó automatikusan magától bezáródik, amint elhagytuk a helyiséget és kinyílik a további sikeres ujjlenyomat beolvasáskor. Az ilyen zárat belülről ugyancsak bármikor ki lehet nyitni. Ezek az elérhető árú berendezések többnyire önállóak és az olyan ajtók nyitására valók, amelyeknél elektromos zár van az ajtótokba építve. A biometrikus zárak nem csak biztonságosak, de praktikusak is. Megszűnnek az ajtóbecsapódás miatti problémák, nem veszíthetjük el a kulcsaikat, és attól sem kell félni, hogy valaki ellopja a kulcsokat. A biometrikus zár kulcsa valójában mindig „nálunk” van.
Mágneses és mozgásérzékelők
Az elektronikus védelem további elemei az érzékelők. Többféle típus létezik, a leggyakrabban használatosak a mágneses, az akusztikai és a mozgásérzékelők. Tekintettel arra, hogy a behatolások 80 %-át a bejárati ajtók betörésével követik el, a legalapvetőbb a bejárat védelme. Az ajtók mindenekelőtt mechanikus zárral legyenek védve, hogy ne lehessen azokat könnyen kinyitni. Természetesen minél bonyolultabb egy zár, annál ellenállóbb. Az ajtó nyitásának érzékeléséről a mágneses nyitásérzékelő gondoskodik. Az figyelmezteti a központot, hogy az ajtó kinyílt és a központ várja a védelem kikapcsolását az épületben.
Amennyiben a megadott időn belül nem történik meg a kikapcsolás, a központ riaszt. A bejárati ajtóhoz hasonló módon a létesítmény minden ajtaja, ablaka biztosítható. Az üvegezett betétek törésének érzékelésére akusztikus üvegtörés-érzékelőket használhatunk. Ezek az érzékelők azokban a helyiségekben vannak, amelyekben az üvegfelület található és a törést képesek pontosan érzékelni. A minőségi érzékelők viszont teljesen érzéktelenek más hasonló hangokra. A nyitás- és az üvegtörés érzékelők az épület külső szerkezeteinek alapvető védelmét látják el.
Infraérzékelők
A belső tereknél a hívatlan látogatók elleni védelmére elsősorban passzív infraérzékelőket, ún. PIR érzékelőket használnak. Ezek a helyiség hőmérsékletének elemzésével képesek az ember mozgását érzékelni. A különböző alkalmazásokra eltérő jellemzőjű PIR érzékelőket használnak, például szokásos helyiségbe valókat, hosszú, keskeny közlekedőbe valókat vagy kisebb állatoknak ellenállókat. Létezik kombinált mozgás- és törésérzékelő, amelynek alkalmazása esztétikusabb és gazdaságosabb.
Az elektronikus védelmi rendszereknél szokás a létesítmények tűz- és robbanásveszély elleni védelme is. A tűz korai érzékelésére ionizációs, optikai vagy hőérzékelőket használnak Leggyakrabban az optikai érzékelőket használják, amelyek gyorsan és megbízhatóan érzékelik a füst megjelenését a helyiségben. Ezekben beépített sziréna van, amely veszély esetén riasztja a lakókat.
A billentyűzeten a biztonsági kód megadása az elektronikus biztonsági rendszert kikapcsolja. Közvetlenül a bejárat mellett helyezkedik el
Az elektronikusan biztosított épület minden helyiségében a mozgást és az üvegtörés hangját észlelő érzékelők vannak
Amennyiben a fűtésre vagy főzésre gázt használunk, célszerű a gázszivárgás-érzékelő használata. A legkorszerűbb típusok lehetővé teszik az összes robbanásveszélyes gázfajta érzékelését, a gázkoncentráció határérték fölé emelkedése esetén aktiválják a biztonsági rendszert. Ezzel egy időben helyileg szirénával jelzik a veszélyt, és ilyen esetben a gázvezetéket automatikusan el is zárhatják. A rendszer eleme lehet a CO- (szén-monoxid-) érzékelő is, amely nyílt égésterű készülékek pl. gáztűzhely, kandalló elégtelen működésekor keletkező, fulladást okozó gázra figyelmeztet.
A komplett lakásvédelembe belevehető a számítógépek, az elektronikus információknak a védelme is. Mivel az elektronikus biztonsági rendszerek a működésükhöz elektromos energiát igényelnek, a rendszereknek tartozékai a tartalék energiaforrások is, amelyek a hálózati áramkimaradás vagy az áramellátás szándékos megszakítása esetén biztosítják a működést.
Jelzés: riasztók, szirénák
Riasztás esetén a központ aktiválja a riasztóberendezéseket. A riasztás jelezhető belső szirénával, külső, az épület utcai homlokzatán elhelyezett, villogófénnyel egybeépített szirénával, illetve különböző telefonhálózatokon vagy GSM (GPRS) kommunikátorokon keresztül, távriasztással. A belső szirénáknak magas, fülsértő hangjuk van, és a fő céljuk a tettes elriasztása. Amikor egy tettest a sziréna visító hangja meglep, az esetek többségében azonnal menekülni kezd. A külső szirénák feladata a szomszédok és az arra járók figyelmének a felhívása.
Ebből a célból a nagyteljesítményű sziréna fel van szerelve erős fényű villogóval. Mivel a kívül elhelyezett sziréna könnyen sebezhető, a kiválasztásánál figyelni kell a gondos mechanikus kialakítására. Az legújabb trendek szerint a sziréna mint előretolt érzékelő szolgál, esetleges megrongálása jelez a biztonsági központban. Természetes a saját belső akkumulátor használata is, amely abban a pillanatban be tudja kapcsolni a szirénát, amikor az elkövető megpróbálja azt a központból jövő vezetékekről lekötni vagy kitépni a falból.
A kulcstartóhoz hasonló távirányító távolról ki-be kapcsolja a védelmet, vészriasztást indít vagy kezeli a fogyasztókat. Az órákhoz hasonló vészgomb lenyomása figyelmeztető jelet küld a központnak (pl. egészségügyi vészhelyzetben)
Téves riasztás
Az elektronikus biztonsági rendszerek hátránya a téves riasztás, ami sok felhasználót tántorít el az alkalmazásuktól. A külső mozgásérzékelők észlelhetik például a szomszéd macskájának mozgását, a belsők pedig a huzattól megmozduló függönyét. A korszerű rendszerek ezért az RDV funkciót alkalmazzák (Remote Digital Verification), amely a riasztást távolról igazolja. Az RDV lehetővé teszi a valódi vagy a téves riasztás megbízható megkülönböztetését.
Kommunikátorok
Ha az elektronikusan biztosított létesítmény biztonsága sérül, akkor a riasztásról szóló információ automatikus telefon-kommunikátorral azonnal eljut a tulajdonoshoz. Ott, ahol nincs vezetékes telefon, ugyanezt a célt a GSM- (GPRS-) kommunikátorok szolgálják, amelyek manapság a biztonságtechnika alapvető elemei. Gondoskodnak arról, hogy a riasztás híre az esemény pontos leírásával, néhány előre megadott mobiltelefonra megérkezzen.
A GSM-kommunikátorok nemcsak automatikus információkat küldenek a számítógépnek vagy a központosított védelem vezérlőpultjára, de a segítségükkel az egész rendszert irányítani, átállítani és ellenőrizni is lehet. Hasonlóan cselekedhetünk interneten keresztül is. A piacon megjelentek hasonló amatőr GSM-berendezések, amelyek régi modulokra vagy feljavított mobiltelefonokra épülnek. Ezek a berendezések többnyire nem felelnek meg még a legalapvetőbb biztonsági követelményeknek sem.
Általában akkor hibásodnak meg, amikor a legnagyobb szükség van rájuk. A GSM-hálózati átvitel alternatívája a vezetékes telefon. A kommunikátor ekkor a telefon dugaljához és a telefonhoz kacsolódik. Riasztás esetén elkezdi tárcsázni a felhasználó által beállított telefonszámokat, és lejátszik egy szöveges üzenetet. A vezetékes telefon hátránya nem csak az állandóan fizetendő átalánydíj, hanem a könnyű sebezhetőség is. Erről a létesítménybe való betörések előtt elvágott telefonvezetékek tanúskodnak.
A biztonság legmagasabb fokáért alkalmazzák a központosított védelem kezelőpultjára történő riasztásátvitelt. Az őrző-védő szervezet ezután havi díjfizetés mellett ellátja a lakás vagy a ház őrzését, és riasztás esetén azonnal kiszáll a helyszínre egy bevetési egység. A műszaki- és kényszerítő eszközökkel (beleértve a lőfegyvert) felszerelt bevetési csoport a kiérkezés után ellenőrzi a létesítményt, fellép az esetleges támadókkal szemben és a további vagyonkárokat megakadályozza.