Társasházak elektronikus védelme
A lakótelepi házak és a társasházak lakói a ház közös helyiségeiben gyakran találnak illetéktelen személyeket. Ha biztonságos környezetben szeretnénk élni, meg kell akadályoznunk, hogy idegenek bejussanak az épületbe, ezzel védekezhetünk a vandalizmus, a berendezés rongálása ellen.
Síkmágnes zárak
A társasházak bejárati ajtóira a régi elektromechanikus zárak helyett felszerelt síkmágnes zárak biztonságosak. A régi elektromechanikus zárak gyakran a vandalizmus áldozatául esnek, mert egyszerűen kitörhetők, és ezután a bejárati ajtó hosszabb időre védelem nélkül marad, szabad bejárást kínálva illetéktelen személyeknek az épület közösségi helyiségeibe. A síkmágnesek még gyakori ajtónyitás esetén is rendkívül megbízhatóak. Mágneses erőt használnak, és a zárva tartásukhoz nem szükséges mechanikus retesz.
Szerkezeti megoldásuk olyan, hogy erős ütésnek is ellenáll, és a zár sértetlen marad még az ajtó erőszakos felnyitása esetén is. Előnyük még, hogy alkalmasak a nem pontosan illeszkedő ajtókra is. Az ajtók belső oldalára szerelik őket, ezzel védve vannak a lopás és rongálás ellen. Egy ajtóra több síkmágnes zárat is fel lehet szerelni. Süllyesztett, L vagy Z alumínium-profilos szerelési változatban gyártják őket. A változatos kialakításnak köszönhetően szinte bármilyen ajtóra felszerelhetők. Ezeknek a záraknak további előnye az energiatakarékosságuk: 300 kg tartóerő biztosításához csupán 0,6 W villamos energiát igényelnek. Hátrányuk, hogy áramkimaradás esetén az ajtót elengedik. Előnyös tulajdonságaik révén a síkmágnes zárak terjedtek el leginkább az elektromos zárak közül.
A társasházak bejárati ajtóira a régi elektromechanikus zárak helyett felszerelt síkmágnes zárak biztonságosak, még gyakori ajtónyitás esetén is rendkívül megbízhatóak
A ház lakóinak biztonsága fokozható belép-tetőrendszer üzembe helyezésével. A társasház bejárati ajtaját elektronikus kódkulcs nyitja, amelyet csak a ház lakói kapnak meg, így a bejáraton illetéktelen személyek nem tudnak bejutni.
Az elektronikus kódkulcs működése olyan technológián alapul, amely azonosítóként egy egyedi azonosítószámmal ellátott fémchipet használ. A fémchip kiemelkedően védett a másolás ellen és a mechanikus hatásoknak is ellenáll. Azért, hogy az elektromágneses zárral ellátott ajtót kinyissuk, a chipnek feltétlenül érintkeznie kell az érintőfelülettel.
Az érintőfelület a hozzá érintett kódkulcsról azonosító adatokat továbbít a műveleti és tárolóegységbe, ahol ezeket az információkat a rendszer feldolgozza, és ellenőrzi a belépési jogosultságot. Amennyiben az adattárban az azonosító szám szerepel, az elektromágneses zár kiold. Ellenkező esetben az ajtó továbbra is zárva marad. A beléptetőrendszernek nem csak a létesítményt kell zárnia, hanem a lakóknak olyan információt is kell szolgáltatnia, amely szükséges a ki- és belépő személyek ellenőrzéséhez.
A rendszer számítógépre való csatlakozás nélkül, önállóan képes dolgozni. Amennyiben a ki- és belépés ellenőrzése mégis szükséges, a rendszert a megfelelő szoftvert alkalmazva össze lehet kötni számítógéppel.
A társasház közösségi tereinek védelme mellett sem szabad elhanyagolnia a lakóknak a saját otthonuk védelmét
A rendszert felvonóknál is lehet alkalmazni, hogy megelőzzük a személyek ellenőrizetlen mozgását, és a lifteket megvédjük a rongálástól és a szennyezéstől. A felvonó ellenőrző rendszere szintén azonosító kulcsokkal működik. A felvonót a lakók ugyanazzal a kódkulccsal irányítják, amellyel a bejárati ajtót nyitják. Az érintőfelület a felvonó belsejében van, közvetlenül a nyomógombok paneljén vagy mellette. Ez a felvonó típusától és a nyomógombok paneljének kialakításától függ. A további részegységek a felvonókabin tetején található gépszekrényben vannak.
Az érintéses kódkulcsok korszerűbb változata az RFID-technológián alapuló érintés nélküli elektronikus rendszer, amely a személyek azonosítását, az épületbe való ki- és belépését ellenőrzi. Az érintő kódkulcsok helyett ebben a rendszerben érintés nélküli eszközöket alkalmaznak. Nem érintőfelületet használnak, hanem leolvasóberendezést, amely lehet a csengőgombok táblájának része vagy önállóan a vakolatba süllyesztve. A társasház biztonságát növelő alapvető elemek közé tartoznak a térfigyelő rendszerek, amelyek figyelik a ház közösségi tereit, és digitálisan rögzítik az eseményeket.
Kamerarendszerek a társasházban, vandalizmus megelőzése
A megfelelő kamerarendszerek használata korlátozza vagy teljesen kizárja a vandalizmus, szabálysértések vagy bűncselekmények elkövetését. A kamerák alkalmazását egy új jogszabály (2011. VII.) már Magyarországon is engedélyezi a lakók 2/3-ának beleegyezésével, a megfelelő tájékoztató táblák elhelyezése mellett. A vandalizmus elleni védelemben a ház homlokzatának legkritikusabb helyei a fő- és mellékbejárati ajtók, kapucsengők, előcsarnokok, postaládák előtti tér, felvonók. Előnyösebb a digitális kamerák alkalmazása, amelyek csak akkor rögzítik a képet, ha a látómezőjükben mozgást érzékelnek, így nem keletkezik rengeteg felesleges felvétel, és felgyorsul az ellenőrzésük és osztályozásuk.
A digitális kamerák beprogramozása után nincs további teendő, mint például a videószalagok cseréje. A házban kamerákon kívül lehetnek a különböző eseményeket kiértékelő és rögzítő érzékelők. A megfigyelt helyiség biztonságát zavaró esemény érzékelésekor a kamerás biztonsági rendszer aktiválja a riasztóberendezést és erről informálja szolgálattevő személyeket, adott esetben a rendőrséget.