Nedvesség és talajvíz elleni szigetelések
Az építményeket érő nedvességhatások tönkretehetik az épületszerkezeteket, illetve hosszú időn keresztül lecsökkenthetik az épületek használati értékét. Ezért az építmények nedvességgel kapcsolatba kerülő részeit nedvesség elleni szigeteléssel kell ellátni. Ennek a szigetelésnek biztosítania kell az épületszerkezetek általános nedvesség elleni védelmét és a víz távoltartását (1. ábra). A szigetelések elkészítéséhez olyan anyagokat használhatunk fel, amelyek nem engedik át a vizet és hosszú időn keresztül megtartják ezt a tulajdonságukat.
1. Ábra: Épület vízszigetelő rétege.
A nedvesség elleni szigetelések anyagai
A szigetelő anyagok közös jellemzője, hogy tömör szerkezetűek. Ezen tulajdonságuk miatt nem szívnak fel vizet és ezért alkalmasak arra, hogy szigetelő réteget lehessen készíteni belőlük.
A szigetelő anyagokat a következő csoportok szerint tárgyalhatjuk:
- bitumen és bitumenes készítmények;
- műanyag lemezek és műanyag készítmények;
- fémlemezek;
- különleges habarcsok.
A bitumen a kőolaj lepárlásából nyert mesterséges anyag, amely természetes állapotban is megtalálható, de csak nagyon kis mennyiségben. A bitumen fekete színű, fényes törésfelületű, alacsony lágyuláspontú, azaz alacsony hőmérsékleten megolvad. A melegítés hatására a megpuhulás után előbb képlékeny, majd cseppfolyós lesz. Ez a tulajdonsága teszi lehetővé, hogy az építőiparban felhasználjuk. A megolvadt bitumen ugyanis a lehűlés következtében újra megszilárdul. Olvadt állapotban viszont kenhető, alakítható és így alkalmas arra, hogy szigetelő réteget készítsünk belőle.
- Nedvesség a talajban
- Bitumenes készítmények az útépítésben és az építőiparban
- Hőszigetelés a padlás-, és a pincefödém esetében
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Bitumenek szigetelésre
Vízszigetelések készítésére az UB45; UB50; UB60; UB65; és UB75-ös minőségű bitumenek alkalmazhatók. A bitumen felhasználásával készítik el azokat a lemezeket, amelyek aztán a szigetelő rétegeket alkotják. A bitumenes lemezek különböző vastagságban készülnek attól függően, hogy milyen nyerspapír volt az alapanyag. A lemezek bitumennel telítve kerülnek forgalomba, csupasz, vagy bitumennel bevont állapotban. A gyártás során a lemezek felületére homokot, finom szemcséjű kőzúzalékot stb. hintenek.
A bitumenmázakat kenhető állapotban forgalmazzák. A bitumen oldására gyorsan párolgó oldószereket elsősorban benzolt és benzint használnak. Az oldószer elpárolgása után a bitumen megkeményedik és így képezi a szigetelő réteget. Alkalmazására akkor kerülhet sor, ha az olvasztás valamilyen ok miatt nem lehetséges.
A bitumenemulzió folyadékban, elsősorban vízben eloszlatott apró bitumen részecskékből áll. A folyadék elpárolgása után a bitumen részecskék egymáshoz tapadva képezik a szigetelőréteget. Ezeknek az emulzióknak az a nagy előnyük, hogy nedves felületre is fel lehet hordani őket. Kiválóan alkalmasak arra, hogy kellősítő alapréteget készítsenek belőle. A bitumenes kitteket és tapaszokat olajban oldott állapotban alkalmazzák. A gyurmaszerű anyaghoz különböző töltőanyagokat kevernek még és az így kapott masszát általában tömítésre használják.
Műanyag szigetelők
Az utóbbi két évtizedben a műanyagok fejlődésével kerültek forgalomba a műanyag szigetelőlemezek. A lemezeket teljes felületű, pontonkénti, vagy sávszerűén elkészített ragasztással lehet rögzíteni. Ezeknek az anyagoknak az a nagy előnyük, hogy sokkal nagyobb felületet lehet egy darabból leszigetelni és így csökken a toldások száma. A műanyagokat azonban védeni kell a közvetlen napsütéstől, ezért a szigetelő rétegeket árnyékolással (pl. gyöngykavics terítés) kell ellátni.
A műanyag szigetelések között is megtalálhatjuk a kenhető anyagokat. Ezek a mázszerű anyagok az oldószer elpárolgása után, illetve a kémiai kötések létrejötte után képezik az összefüggő filmszerű szigetelőréteget. A műanyagok között is megtalálhatjuk a különböző kitteket és tapaszokat. Tömítő, hézagképző, jó vízzáró tulajdonságaik miatt sok helyen alkalmazzák őket.
A fémlemezek teljesen tömör szerkezetükkel szintén alkalmasak arra, hogy szigeteléseket készítsenek belőlük. A fémek közül az ólom, a réz, az alumínium, a horgany és az acél lemezeket lehet szigetelésre használni. A lemezek vastagsága 0,5-2,0 mm között lehet, a rögzítésük hegesztéssel vagy forrasztással történhet. A fémlemezek egy részénél a felületükön keletkező oxidréteg védi a fémet a további korróziótól. Ezek a lemezek hosszú élettartamúak. A vas és acél lemezeket külön korrózióvédő bevonattal kell ellátni.
Habarcsok
A beton és vasbeton szerkezeteknél alkalmazzák a különleges habarcsból készített szigeteléseket. A vízzáró habarcsok olyan réteget képeznek ezeken a felületeken, hogy rajtuk keresztül a víz nem tud áthatolni. A habarcs cement kötőanyaggal készül, finom szemcséjű homok és vízzáró adalékszerek felhasználásával. A vízzáró vakolatot több rétegben hordják fel a felületre hagyományos vakoló munkával.
Vízzáró és vízhatlan szigetelések
A szigetelések minőségének a megállapításához két fogalmat kell megismernünk, a vízzáróság és a vízhatlanság fogalmát.
Vízzárónak nevezzük azt a szigetelést, vagy szerkezeti réteget, amely a felületén annyi vizet enged át, amennyit a másik oldalon el is tud párologtatni. Ilyen szigeteléseket ott alkalmazunk, ahol a teljes szárazság nem követelmény.
Vízhatlannak nevezzük azt a szigetelést, amely nedvességet, vagy vizet egyáltalán nem enged át. Ezekkel a szigetelésekkel teljes szárazságot lehet biztosítani.
A fenti két megfogalmazáshoz még hozzátartozik az építőanyagok vízzel szembeni viselkedése is. Az építőanyagok egy része a tartós víz- és nedvességhatások ellenére sem változtatja meg tulajdonságait, megtartja alakját és szilárdsági tulajdonságát. Ezek a vízálló anyagok. A vizet nem álló anyagok a víz hatására elveszítik szilárdságukat, alakváltozást szenvednek, vagy esetleg feloldódnak. A szigetelő anyagok csoportjába nyilván a vízálló anyagok tartoznak.
A szigetelesek rétegszáma
A szigetelések rétegszámát mindig a szigetelő anyag tulajdonságai, a nedvességokozó és az elvárt szárazsági fok határozzák meg. A hagyományos bitumenes szigetelő anyagokkal készülő szigetelések rétegszámát a nedvességokozók fajtájától függően a következők szerint vehetjük figyelembe
Ezek:
- talajpára elleni szigetelések 1 réteg lemez, vagy két réteg máz;
- talajnedvesség elleni szigetelések 2 réteg lemez, vagy két réteg máz;
- üzemi és használati víz elleni szigetelések 2-3-4 réteg lemez;
- talajvíznyomás elleni szigetelések 4 réteg lemez;
- csapadékvíz elleni szigetelések 2-3 réteg lemez.
A műanyag és fémlemez szigeteléseknél a rétegszám nem függ a nedvességokozótól. Ezeknél a szigeteléseknél az esetlegesen beépített rétegek a fémlemezeket és a műanyaglemezeket védik a korróziótól, illetve az átszakadástól.
A vakolatszigetelések a vízzáró szigetelések csoportjába tartoznak. Rétegszámukat tekintve 4-6 egymásra felhordott vakolatréteg képezi a szigetelést.
A szigetelő lemezek fektetése, toldása
A tekercsből készülő hagyományos bitumenes szigeteléseknél a lemezeket meghatározott (2. ábra) rend szerint kell fektetni. A lemezeket csak sima felületre lehet felragasztani, mert a felületből kiálló részek átszakíthatják a szigetelőréteget. Az előkészítő munkák során ezért az aljzatbetont simára kell eldolgozni úgy, hogy a betonfelületen redők, egyenlőtlenségek ne maradjanak. A függőleges falfelületeken vakolatréteget kell készíteni. Minden felület találkozásánál a hajlatot kb. 4 cm-es sugarú ívben kell kikenni azért, hogy a szigetelés ne törjön meg. A szigetelések aljzatainak kialakításánál az előírt lejtéseket is ki kell képezni.
2. Ábra: Toldások kialakítása.
3. Ábra: A szivárgási út hossza különböző rétegszám esetén.
A szigetelő lemezek fektetésénél figyelembe kell venni a rétegszámot és az átfedések nagyságát. A lemezsávokat a leghosszabb szivárgási út (3. ábra) miatt mindig egy irányban és rétegenként hézagcserében kell fektetni. Négyrétegű szigetelés esetében a lemezsávokat rétegenként váltott irányban is el lehet helyezni.
Az egyes rétegeket az aljzathoz és egymáshoz híg folyósra (kb. 160°C-ra) melegített és egyenletesen felhordott, legalább 1 mm vastag bitumenréteggel kell ragasztani. A bitumen és a szigetelőlemez csak együtt képezik a szigetelőréteget. A hiányos felkenés azt eredményezi, hogy a bitumennel be nem
vont rész nedvességet szívhat magába. A szigetelőpapír könnyen elkorhad és a szigetelés vízáteresztővé válik. A ragasztásnál arra kell törekedni, hogy a rétegek egységes kéreggé váljanak.
Az egyes rétegek lemezeit egymáshoz átfedéssel (lejtés esetén a vízfolyás irányából takart átfedéssel) kell csatlakoztatni. Az átfedés mértéke általában 10 cm, talajvíznyomás elleni szigeteléseknél pedig 15 cm. A munka megszakítása miatt félbehagyott szigetelés folytatásakor a lemezeket rétegenkénti átfedéssel kialakított toldással kell csatlakoztatni.
Szádfalak és szivárgók
Az épületszerkezetek szigetelése előtt, meg kell ismerkednünk három szerkezet-alakítási lehetőséggel. Ezek a megoldások nem konkrétan szigetelő funkciót látnak el, de alkalmazásuk és működésük kihat a szigetelésekre.
A szádfalak talajba vert, egymáshoz hornyokkal (4. ábra) kapcsolódó elemek, amelyek összefüggő elválasztófalat alkotnak. Ez a szádfal rendszer alkalmas lehet a víz távoltartására, de ugyanakkor megtámaszthatja a munkagödrök földpartját is. A szádfal akkor felel meg a rendeltetésének, ha a ránehezedő víz- és földnyomást törés és jelentősebb alakváltozás nélkül fel tudja venni. A munkagödrök biztosításánál a szádfalat úgy verik le, hogy a fal a munkagödör fenékszintjénél mélyebbre kerüljön. A szádfalak általában hornyokkal kapcsolódnak egymáshoz, leverésükre a munkagödör kiemelése előtt kerül sor. A szádfal elemeit általában acéllemezből készítik.
4. Ábra: Szádfalak kapcsolódása.
5. Ábra: Épület körüli szivárgó.
1 Nyílt övárok. 2 Szivárgóárok. 3. Talajvízszint. 4. Drenázscső. 5. Vízzáró réteg. 6. Lejtős terep. 7. Járda.
A szivárgók általában 2%-os lejtéssel készült árokrendszerek. Az árok alsó síkja az alapozási sík (5. ábra) alatt helyezkedik el. Ez az árokrendszer alkalmas arra, hogy az épület építése közben, vagy az építmény üzemeltetése alatt az árokba összegyűlő talajvizet összegyűjtse és elvezesse. Ezzel a távoltartással a szigetelő szerkezetek terhelése sokkal kisebb lesz és így élettartamuk meghosszabbodik. Az árokba töltött kavics, vagy zúzottkő alkalmas arra, hogy a talajban lévő vizet összegyűjtse. Az árok aljában elhelyezett csőrendszer pedig egy helyre vezeti az így összegyűlt vizet. Az árok aljára helyezett égetett agyag csövet alagcsőnek nevezik.
Az alagcsőrendszer általában vízgyűjtő aknákban végződik. Innen a víz a terep lejtése miatt vagy magától elfolyik, vagy szivattyúzással távolítható el.
Az előzőekhez hasonlóan, az épület körüli talajban lévő nedvességet, illetve vizet tartják távol a felületszivárgók. A pincefalaknál (6. ábra) használatos felületszivárgók alapeleme a kettős domborulata műanyag lemez. Ez a lemez a külső vízszigetelés oldaláról tartja távol a nedvességet úgy, hogy a domborulatok között összegyűlt vizet az épület alapjának mélységében elhelyezett dréncsövekbe vezeti. Az épület körüli szivárgókhoz hasonlóan ez a csőrendszer elvezeti az összegyűlt vizet.
6. Ábra: Felületszivárgó pincefal szigetelésénél.
A vízszintes falszigetelés
A talajnedvesség elleni szigetelések fontos alkalmazási területe az alapfal-szigetelés. Az épületek teherhordó és válaszfalait is védeni kell a talajból felszívódó nedvesség ellen. Az alapfal-szigetelést (7. ábra) általában betonból vagy terméskőből készült alapokra, lábazati falkara, a terepszint felett legalább 30 cm magasságban helyezik el.
7. Ábra: Pillér szigetelése. 1 Feltöltés. 2 Beton alap. 3 Aljzat beton. 4 2rtg. padlószigetelés. 5 Pillér alatti szigetelés. 6 Szig. védő beton.
Az alapfal-szigetelést normál vastagságú bitumenes lemezekkel két rétegben, forró bitumen ragasztással, felső bevonással készítik. A szigeteléshez mind a csupasz felületű, mind a homokhintésű lemezt lehet alkalmazni. Hibás az a szigetelési eljárás amikor bitumenragasztás és felső bitumenbevonat nélkül készítőiek alapfal-szigeteléseket normál vastagságú bitumenes lemezekkel. Az ilyen szigetelés 1-2 év eltelte után korhadásnak indul, és víz-, illetve nedvességáteresztővé válik. Ezeket a hibákat csak utólagos falszigeteléssel lehet megszüntetni. Többféle eljárás terjedt el az ilyen hibák kiküszöbölésére. Mindegyik eljárás költséges, nagy szakértelmet és türelmes munkát igényel.
Az alapfal-szigeteléseket az építési helyszínen készítik elő. A munka megkezdésekor tisztázzák, hogy
milyen méretű szigetelőlemezre van szükség, hol lesznek az átfedések, milyen más vízszintes
és függőleges szigetelőrétegek kapcsolódnak hozzá.
Abban az esetben, ha az alapfal-szigetelés alápincézetlen épület külső körítő fala alatt készül, akkor a szigetelést az épület homlokzata felé 2 cm-es, az épület belseje felé 10 cm-es túlnyújtással készítik. Középfőfal és válaszfalak esetén, a túlnyújtás mindkét oldalon 10-10 cm.
A fenti tulajdonságok ismeretében a munkát a szélességi és hosszúsági méretek felvételével kell megkezdeni. Erre alkalmas helyen a lemeztekercseket felbontják, kigurítják, a megfelelő méretűre vágják. A szabást ollóval, vagy késsel végzik el, majd forró bitumennel összeragasztják a lemezeket. Ügyelni kell arra, hogy a tekercsek ne legyenek túl nehezek, mert ez akadályozza a mozgatásukat. A szigetelőlemezek elhelyezését az alapok letisztításával kell megkezdeni. A letisztított felületre bitument kennek és a képlékeny bitumenbe ágyazzák az alapfal-szigetelését (8. ábra). Lesimítás után a felső felületét is bőven bevonják forró bitumennel.
8. Ábra: Szigetelés elhelyezése lábazatnál. 1 Beton alap. 2 Külső főfal. 3 Fal alatti szig. 2rtg. 4 Aljzatbeton. 5 Járda.
Az elhelyezésénél ügyelni kell arra, hogy falsarkoknál is kétrétegű szigetelés legyen. A toldások az alapra csak keresztirányúak lehetnek. A szigetelés és a felső bitumen-bevonás felülete folytonos legyen. A felső bitumenkenés kihűlése után a szigetelés felületére finom homokot kell szórni. Ez a homokszórás védi a szigetelőréteget.
Vízszintes padló alatti szigetelés
A vízszintes padló alatti szigetelést két rétegben kell elkészíteni. A szigetelő lemezeket 10 cm-es toldással kell csatlakoztatni egymáshoz. A leragasztásnak és a felületi bekenésnek teljes felületűnek kell lennie.
A szigetelés készítését akkor kezdik meg, amikor a falazási munkák befejeződtek, elkészült a födémezés és a tetőszerkezet. A belső munkavégzés zárt térben történik, így ez a munka már független az időjárástól. A padló alatti szigetelést betonaljzatra készítik. A beton felületét léccel egyenletesen lehúzzák úgy, hogy azon kiálló kavicsok vagy bemélyedő kavicsfészkek ne maradjanak. A szigetelés készülhet bitumenes csupasz- vagy homokhintésű lemezzel.
A padló alatti szigetelés rendeltetésének akkor felel meg, ha az épületszerkezetek között összefüggő, folytonos réteget képez. Ezért különös gondossággal kell csatlakoztatni a szigetelő rétegeket, illetve a fal alatti betonalapot és az aljzatbetont.
A két aljzat síkban nem térhet el egymástól, és a betonozásból eredően nem maradhat durva, szemcsézett. A durva szemcsék a szigetelő lemezek lesimításakor átszakadhatnak. Így a szigetelés folytonossága megszakad és a nedvesség könnyen áthatolhat a szerkezeten. Az ilyen sérülések a padlóburkolatok tönkremenetelét okozhatják.
9. Ábra: Szélső főfal szigetelésének toldása. 1 Feltöltés. 2 Alaptest. 3 Aljzatbeton. 4 Padlószigetelés. 5 Külső fal.
Az alapfal- és padló alatti szigetelés csatlakozását a 9. ábra szerint kell elkészíteni. A középfőfal- és a padló alatti szigetelés csatlakozását a 10. ábra mutatja be. A szintben eltérő fal- és padló alatti szigetelés csatlakozását közbenső, függőleges szigetelés készítésével kell megoldani.
10. Ábra: Középfőfal szigetelésének toldása. 1 Aljzatbeton. 2 Alaptest. 3 Fal alatti szigetelés. 4 Padló alatti szig. 5 Középfőfal.
A munka megkezdésekor a felületeket a szennyeződéstől, portól meg kell tisztítani. A megtisztított felületre a tekercseket ki lehet gurítani és el lehet végezni a méretre vágást. Minden lemeztekercset a kigurítás után megfordítanak, majd úgy ragasztják le teljes felületű forró bitumenkenéssel. Ügyelni kell arra, hogy a lemez teljes felületen ránc-, gyűrődés- és hólyagmentesen (11. ábra) feküdjön az aljzatbetonra.
11. Ábra: Padlószigetelés rétegei. 1 Első szigetelő rtg. 2 Második szigetelő rtg.
A szigetelés első rétegének elkészítése után a második réteget az elsőre, fél lemezszélességnyi eltolással kell felragasztani. A felső rétegre bitumenkenés készül. Az elkészült padló alatti szigetelésre 2 cm homokterítést és 5 cm vastag védőbetont készítenek. A hőszigetelt padlóburkolati rétegrendekben a nedvesség elleni szigetelésre kerül a lépésálló hőszigetelő réteg. A hőszigetelést egy technológiai szigeteléssel kell megvédeni a betonozás nedvességétől.
Függőleges falszigetelés
A függőleges falszigetelés leggyakrabban a pincefalaknál fordul elő. A függőleges falszigetelést a külső oldalon kell elkészíteni (12. ábra) úgy, hogy a nedvesség ne érje a falszerkezetet.
12. Ábra: Függőleges falszigetelés toldásai. 1 Külső főfal. 2 Simított vakolat. 3 Függőleges szig. 4 Szig. védő fal.
A függőleges szigeteléshez kell csatlakoztatni a falszerkezet alatti szigetelést is. A hagyományos bitumenes szigetelésnél a függőleges szigetelő rétegeket 10 cm-es átfedéssel kell teljes felületen felragasztani.
A függőleges falszigetelést háromféleképpen lehet elkészíteni:
- A pincefal külső oldali szigetelése a fal alatti szigeteléssel készülhet egyszerre úgy, hogy a szigetelés függőleges részét a szigeteléstartó falra vezetik fel és csak utána építik meg a pincefalat
- A pincefal alatti szigetelést készítik el először, és a fal falazása után helyezik el a függőleges szigetelést a pincefal külső oldaláról, majd a szigetelést szigetelés védő falazattal védik.
- A szigetelést teknőszerűen készítik el úgy, hogy a pincefal függőleges, valamint vízszintes szigetelését és az aljzat szigetelését egy ütemben készítik el.
Abban az esetben, amikor a fal alatti és a függőleges szigetelés egyszerre készül, először a függőleges szigetelés első rétegét ragasztják fel úgy, hogy annak végződése 10 cm szélességben a vízszintes síkra érjen. Erre a belső sarkokig ráragasztják a vízszintes szigetelést.
A lemez méretre szabásánál figyelembe kell venni, hogy készül-e padló alatti szigetelés. A padlószigetelés csatlakoztatása 10 cm-es sávban történhet, ezért ezt a nagyságot még hozzá kell számolni. Ezután fél lemezszélesség eltolással leragasztják a fal alatti szigetelés második rétegét úgy, hogy abból 10 cm-t a függőleges falra vezetnek fel. Erre hajtják rá a függőleges szigetelés második rétegét úgy, hogy annak végződése a hajlatban érjen véget. A szigetelés úgy is elvégezhető, hogy a vízszintes és a függőleges szigetelést egy darabból készítik el. Célszerű mindig a legegyszerűbb és leggazdaságosabb megoldást választani.
13. Ábra: Függőleges és vízszintes szigetelések toldása. 1 Kétrétegű padló alatti szig. 2 Kétrétegű fal alatti szigetelés. 3 Kétrétegű függőleges szig.
Talajnedvesség ellen a függőleges szigetelés általában kívülről, az épület falára ragasztva készül. Az alapfal (13. ábra) szigetelése pedig hagyományosan két rétegben készül el. Az alapfal-szigetelés szabadon lévő részére ragasztják rá a függőleges szigetelés alsó végét. Ha a szigetelés elkészült, akkor kívülről falazzák fel a szigetelést védő falat. Teknőszigetelés esetén összefüggő padló- és falszigetelés készül. Ez a szigetelési mód talajnedvesség és talajvíz esetén is alkalmazható.
A szigetelést tartó falat függő mellett, zsinórba rakva falazzák. Az állékonysági és balesetelhárítási szabályok miatt a téglafalat 2 m-enként, 12 cm vastag pillérerősítéssel falazzák. Magasabb falak esetén ettől függetlenül, deszkából készített kalodával is merevíthetik a falat.
A falazás után a szigetelést tartó falat durva vakolattal látják el és papírral ledörzsölik, hogy a habarcsmaradványok ne száradjanak a felületre. A vízszintes és a függőleges felület találkozásánál a hajlatot 4 cm-es sugarú íves kikenéssel kell ellátni. Ez a kikenés megakadályozza, hogy a szigetelés alaki hiba miatt megtörjön.
Mint minden bitumenragasztással készülő vízszigetelést, a függőleges szigetelést is csak száraz időjárásban, +5°C feletti hőmérsékleten, száraz aljzatokra készítik. A szigetelés (14. ábra) készülhet bitumenes csupasz-, vagy homokhintésű lemezzel. A lemezek elhelyezése a falon mindig függőleges irányú.
14. Ábra: Függőleges falszigetelés szerkezeti megoldása.
A padló alatti szigeteléshez hasonlóan itt is fontos, hogy a rétegek a falra és egymásra ránc-, gyűrődés- és hólyagmentesen legyenek felragasztva. Lényeges, hogy minden lemezrész bitumenréteg között legyen. Az első rétegnél ezért a szigetelés megkezdésekor a falat a szennyeződéstől, portól megtisztítják, és egy rétegben bevonják forró bitumennel. Ügyelni kell arra, hogy a falon egyenletes vastagságú, összefüggő bitumenréteg alakuljon ki.
A függőleges szigeteléseknél a felhasználásra kerülő bitumen minőségének, ül lágyuláspontjának is döntő jelentősége van. Meleg időjárásban magas lágyuláspontú bitument használnak. Ennek oka, hogy a kész szigetelés meleg időjárásban hamar felmelegszik a fekete színe miatt. A felmelegedés hatására a szigetelőréteg lecsúszhat a függőleges felületről. Lecsúszását fehér meszeléssel lehet megakadályozni, így a felület visszaveri a napsugarakat és elkerülhető a túlzott felmelegedés. A szerkezeti fal építésekor a szigetelés és a fal közötti hézagot soronként, habarccsal öntik ki.
15. Ábra: Csőáttörés szigetelésének kialakítása. 1 Külső főfal. 2 Acélcső. 3 Függőleges szig. 4 Szig.védő fal. 5 Cementrabic köpeny.
A szigetelést tartó falon, vagy az épület főfalán átvezetett csövekre (15. ábra), talajnedvesség elleni szigetelésnél, csavarszorítású kettős acéllemez peremezést nem készítőiek. A szigetelés mindkét rétegét gallérozással vezetik rá a csőre. A gallérozást csorbázattal ragasztják úgy, hogy az első réteglemez a függőleges síktól 15 cm-t, a második réteg 25 cm-t takar. A bitumenes lemezből készült gallérozást is bevonják felül forró bitumennel, s két helyen kenderzsineggel körülkötik. Előfordul, hogy a csövön kötöző zsineg helyett – két helyen – csavarszorítású fémbilincset alkalmaznak.
Kenderzsineges körülkötés esetén a szigetelést a csövön rabicköpennyel védik, míg fémbilincs esetén azokat szabadon hagyják. Béléscső alkalmazása esetén a bélés- és haszoncső közötti hézagot, bitumenes kenderkötél csőre tekercselésével és hézagba verésével kell tömíteni.
Talajvíz elleni szigetelések és szigetelés végződése
A talajvíz elleni szigeteléseknél (16. ábra) figyelembe kell venni a víz nyomását. A szigetelés általában a lemezalapozással együtt kerül alkalmazásra. A lemezalap kellően leterheli a felületet és ellenfödémként működik. A szigetelés négy rétegben készül úgy, hogy a lemezek toldásánál legalább 15 cm-es átfedést kell kialakítani.
16. Ábra: Talajvíz ellen 4 rétegű szigetelés.
A teknőszigeteléseket függőlegesen a szigetelést tartó falakra, a vízszintes szigetelést a tartó betonra kell elkészíteni összefüggően és lehetőleg egy időben. A függőleges felületeken lehetőség van a szigetelés rétegszámának a csökkentésére akkor, ha ezt a talajvízviszonyok megengedik. A talajvíz elleni szigeteléseknél a munkaterületet vízteleníteni kell legalább a munkaszint alá 50 cm-rel. A talajvízszint süllyesztést csak a leterhelő szerkezetek elkészülte után szabad megszüntetni.
A szigetelések végződése
A víz és a nedvesség nemcsak alulról támadja az épületszerkezeteket. A felülről érkező csapadék gyakran okoz kellemetlenségeket. Az épületet részben vagy egészben körülvevő szigetelés csak akkor tud megfelelni a vele szemben támasztott követelményeknek, ha végződése a terepszint felett van, és kizárja a víznek oldalirányból a szigetelés mögé kerülését.
A vízszigetelő munkához a szigetelések végződésének kiképzése (17. ábra) is hozzátartozik. Előfordul, hogy a terepszint alatt szakszerűen elkészítik a szigetelést. Az épület felépítése után, az épület körül elvégzik a tereprendezést, és megépítik a járdát. Egy idő múlva a helyiségek külső határoló-falán, padlóján, nedves foltokat tapasztalnak.
17. Ábra: Szigetelések végződése a lábazatnál. (BAL) 1 Feltöltés. 2 Külső főfal. 3 Első ütemben készült függőleges szigetelés. 4 Szigetelést tartó fal. 5 Függőleges szig. toldása. 6 Járdalap. 7 Bitumen kiöntés.
(JOBB) 1 Kétrétegű szigetelés. 2 Szig. védő fal. 3 Feltöltés. 4 Bit. kiöntés. 5 Járdalap. 6 Külső főfal. 7 Lábazat.
Amennyiben a szigetelést tartó fal tetejére kihajtott szigetelés a terepszint alatt marad, a terepen összegyűlő csapadékvíz könnyen mögé jut, ill. a szigetelés és az épített szerkezeti fala közötti hézagon beszivárog a vízszintes szigetelésig, és ott összegyűlik. Az összegyűlő víz nedvesíti a padlót és a falakat.
A legtöbb épület terepszinttel érintkező lábazatát fagyálló anyagokkal burkolják. E burkolat mögé ragasztják a vízszigetelés kimagasítását. A lábazati burkolat mögé felragasztott szigetelés a terepszint magasságában megakadályozza, hogy a víz a falszerkezetbe jusson. A szigetelés magasítását az épület lábazatának, ill. homlokzati munkájának elkészítése előtt kell elvégezni. Lényeges, hogy a szigetelés a terepszint felett 15 cm magasságban végződjön, egyenletes sík felületre felragasztva. A szigetelést két rétegben, bitumenes csupasz- vagy homokhintésű lemezzel, 10 cm-es átfedésekkel, toldásokkal készítik.
A rétegeket a falra és egymásra teljes felületen forró bitumennel ragasztják, és a szigetelés felső felületét is bevonják forró bitumennel.
A munka befejezése után elkészítik a lábazat burkolatát, majd a terep rendezésével az épület körüli járdát. Az épület lábazata és a járda körüli hézagot kiöntik forró bitumennel.