Bitumenes készítmények az útépítésben és az építőiparban
Alapvetően kétféle bitument különböztetünk meg, melyeket az építőiparban és az útépítésben használunk. A különbség az eltérő minőségi előírásokban rejlik. Lássuk, melyik ez a két fajtája a népszerű burkoló és szigetelőanyagnak!
Hígított bitumen hidegaszfalt előállításra
A hígított bitumen- miként nevéből is adódik – ásványolaj-bitumen és valamilyen ásványolajpárlat, pl. petróleum keverékéből kerül előállításra. A hígítás hatására nem csak a szállítás lesz könnyebb, de a felhasználás is. A megkeményedés után a hígító elpárolog, és marad a megkeményedett bitumen.
Bitumenmáz előkészítéskor
A korábbiakban már említett, rendkívül gyúlékony oldószeres bitumenek, vagyis a bitumenmázak azonnal kenhető szigetelőanyagként szolgálják az építőipart. Önálló szigetelésként nem, viszont a felületet előkészítő anyagként gyakran kerül felhasználásra.
Bitumenemulzió vízszigetelésre
A bitumen vízzel és stabilizáló anyagokkal történő elegyítésével olyan szigetelőréteg hozható létre, amely mind a bitumenmázhoz hasonló előkészítéskor, s mind önálló szigetelésként kiválóan alkalmazható. A kiszáradás után víztaszító jellemzőkkel bíró, filmszerű bevonatot kapni esetében. Mivel fagyra érzékenyek ezek az elegyek, így kizárólag 5 fok feletti hőmérséklet esetében használhatóak fel sikeresen.
Bitumenes kittek és tapaszok tömítésre
Töltőanyagok bitumenhez keverésével olyan gyakorlatilag gyurmaszerű anyagot kaphatunk, amely hézagok tömítésére, glettelésre, vagy élek tömítésére kiválóan alkalmas.
- Nedvesség a talajban
- A bitumen, mint vízszigetelő anyag
- Bitumenes szigetelőlemezek- védelem a nedvesség ellen
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Gumibitumen hézagok kitöltésére
Speciális bitumen fajta, amelyet gumiörleménnyel kevernek, s így jutnak hozzá mechanikai hatásokkal szemben remekül ellenáló anyaghoz. A rugalmas gumibitumen hő-, és betonburkolatok hézagainak kitöltésére használatos.
Mi is az a kátrány?
A köznyelv gyakran keveri a bitumenes készítményekkel, pedig esetében nem erről van szó. A kátrány olyan szerves anyagok lepárlásával képződik, mint amilyen a fa, a tőzeg, a kőszén, vagy a barnaszén. A ragadós, kellemetlen szagú anyag jobb tapadóképességgel rendelkezik, mint a bitumen, ám ezért cserébe kevésbé időtálló.
Hogyan tárolható biztonságosan a bitumen?
A bitumenes készítményeket típustól és mennyiségtől függően tartálykocsikban, fémhordókban, valamint műanyag zsákokban szokták tárolni. Fontos, hogy a tapaszok, emulziók és kittek légmentesen zárható edényekben legyenek, de ugyanakkor a jól szellőztethető tárolóhely is lényeges. Tűzveszélyes anyagokról szó lévén az olyan oltóanyagok, mint a homok, vagy a poroltó, továbbá a veszélyességre felhívó táblák is mindenképpen helyet kell, hogy kapjanak a tárolóhelyen. Fagytól, és 25 fok feletti hőmérséklettől célszerű óvni a bitumentartalmú készítményeket.