A falazási munkák biztonsága
Az épületen végzett munka sok veszélyt rejt magában. Helyes magatartással azonban elkerülhetők a balesetek és sérülések.
Védjük kezeinket, viseljünk megfelelő méretű erős kesztyűt!
A durva falazóelemekkel és habarccsal végzett, szokatlan munka könnyen bőrsérüléseket okozhat. Csak biztonsági szárral ellátott vésőt használjunk, amely felfogja a félrecsúszott kalapácsütéseket.
Védősisak
Sokszor ajánlatos a védősisak viselése, pl. bontási munkáknál vagy olyankor, amikor egy állványon egyidejűleg több személy dolgozik.
- Hogyan kell szakszerűen falazni és vakolni?
- Meglazult klinkertéglák rögzítése
- Falazott szerkezetek károsodásai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A munkát úgy végezzük, hogy az állványokról ne essen le építőanyag vagy szerszám. Ha alkalmas porvédő maszkot használunk, elkerülhetjük a pl. bontáskor vagy falmaráskor keletkező por okozta ártalmakat. A védőszemüveg a fröccsenő habarcs vagy a vésési, bontási, marási munka során szétrepülő szilánkok ellen nyújt védelmet.
Terület lezárása
Gondoskodjunk az építési terület lezárásáról, például figyelmeztető táblák és drótkerítés elhelyezésével.
Lakótársainkat vagy szomszédainkat tájékoztassuk a munkákról.
Az építkezésen végzett munkáknak van néhány alapszabálya, amelyeket feltétlenül tartsunk be:
- Kerüljük a kapkodást és idegeskedést, mert ez gyakran a munka biztonságának rovására megy.
- Vigyázzunk, nehogy leessünk, ezért legyünk körültekintőek és csak a célnak megfelelő, biztonságos létrákat és stabil állványokat használjunk.
- Vegyük komolyan az elektromos áramban rejlő veszélyeket; csak megfelelő kábeleket, pl. nagy terheléseket elviselő, gumiköpenyes vezetékeket és ütésálló, esetleg fröccsenő víz ellen is védett csatlakozószerelvényeket használjunk; a kábeleket óvjuk a sérüléstől.
- Előzzük meg a szerteszét heverő kábelek, szerszámok és építőanyag okozta botlásveszélyt.
- Az építkezésen használt faanyagból távolítsuk el a szegeket és hordjunk erős cipőt.
- A gyerekeket ne engedjük az építkezés és a veszélyes építőanyagok közelébe.
- Jól nézzünk utána, nem kell-e építtetőként kötelező szavatossági biztosítást kötnünk. Segítőtársaink, sőt esetleg saját magunk részére is feltétlenül kössünk egy esetleges baleset következményeire kiterjedő biztosítást.