Falazó-, vakoló- és esztrichhabarcsok
A habarcs homok, kötőanyagok és víz keveréke. Vannak olyan habarcsok, amelyeket falazáshoz és vakoláshoz egyaránt lehet használni, de olyanok is, amelyek csak az egyik vagy a másik célnak felelnek meg.
A legtöbb habarcs fő alkotórésze a homok
Elsősorban ez határozza meg a habarcs tulajdonságait. A szokásos habarcshoz általában 0-4 mm szemcseméretű homokot használunk. A készhabarcs általában kisebb szemcseméretekkel készül. Finom vakolatokhoz finom homokot használunk. A vakolóhabarcs homokjához adott durva adalékok célja a felület struktúrájának kialakítása.
Habarcs keverése
A habarcs keverésekor az alkotók mennyiségét térfogatrész alapján határozzuk meg.
- Hőszigetelő anyagok a mindennapokban
- Hőszigetelő rendszerek javítása- Tudja meg, milyen lehetőségei vannak!
- Vakolathibák javítása
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ügyeljünk arra, hogy a térfogatrészek valóban minden szempontból azonos mennyiségi egységek legyenek, mert pl. egy lapátnyi nedves homok lényegesen több anyagnak felel meg, mint egy lapát száraz homok. Csak tiszta, átlátszó vizet használjunk, legjobb a vezetékes víz. A gépi keverést (forgódobos keverő) nagyobb mennyiségeknél célszerű alkalmazni.
Készhabarcs
Minden habarcsfajta megvásárolható készhabarcs formájában is.
A készhabarcsnak sok előnye van: nem kell külön megvásárolni az adalékanyagokat és kötőanyagokat, a habarcshoz csupán vizet kell adni és össze kell keverni, a habarcs minősége állandó. A készhabarcs az összes eléképzelhető javítási munkához kis kiszerelésben is kapható. Vannak olyan univerzális habarcsok is, amelyeket sokféle célra lehet használni.
Jó tanács
A habarcscsoportokat a készítésükhöz felhasznált kötőanyagok szerint nevezzük el, ezek adják meg a habarcs különböző tulajdonságait. A mészhabarcsok viszonylag kevéssé terhelhetők, viszont nagyon jó páraáteresztők, azaz „lélegzővakolat” készíthető belőlük. A mészcement habarcsok fokozottabban terhelhetők és a csapadékkal szemben is jobban ellenállnak. A cementhabarcsok erős terheléseket is kibírnak, nagyon kevés vizet vesznek fel és nedvesség ellen jobban szigetelnek.
A gipszhabarcsok gipsz, mész és különböző szemcsézetű homok keverékéből álló készhabarcsok; nagyon jó páraáteresztők, „lélegző” bevontok, viszont csak belső vakolatokhoz alkalmasak. A jelentős mennyiségű műanyagot (műgyantát) tartalmazó habarcsokat szerves habarcsnak nevezzük, ezeket csak vakolási munkákhoz lehet használni.
Így biztonságos
Falazóhabarcsok
A falazóhabarcsoktól elsősorban azt várjuk el, hogy kellőképpen terhelhetők legyenek. Emellett küszöböljék ki az egyenetlenségeket, és egyenletesen adják át a nyomást.
A falazóhabarcsok szilárdsági csoportjait a táblázat foglalja össze:
- Hf 3 habarcscsoport: különleges szilárdsági követelmények nélküli mészhabarcs. Kis terhelésű falakhoz alkalmazzuk.
- Hf 5 és Hf 10 habarcscsoport: nagyobb szilárdságú és jó rugalmasságú mészhabarcsok. Ezeket minden falhoz alkalmazni lehet.
- Hf 30, Hf 50 és Hf 100 habarcscsoport: minden célra alkalmazható, nagy szilárdságú cementhabarcsok. Kevésbé rugalmasak és kevésbé jól feldolgozhatók. Ezeket a habarcsokat akkor alkalmazzuk, ha különleges szilárdsági követelményeket kell kielégíteni.
A fenti táblázatban a keverési arányokat szabványos mértékegységben adjuk meg. Az építkezés helyszínén általában lapáttal szokás mérni. Ez a mérési eljárás azonban nagyon pontatlan, mert egy lapát homok a nedvességtartalomtól függően nagyon eltérő mennyiségű lehet. Kézi keverésnél a homok mennyisége kevesebb legyen. A gépi keverés jobb átkeverést biztosít.
Az összes felsorolt habarcs készhabarcsként is kapható. Csak készhabarcsként lehet beszerezni a vékonyágyazatú habarcsot, amely fogazott kenőlappal felhordható, ragasztószerű habarcs. A hőszigetelő könnyű falazóhabarcs szintén csak készhabarcs formájában kapható.
Vakolóhabarcsok
A vakolóhabarcsoknak kétféle feladatuk van. Az egyik kifejezetten esztétikai jellegű: lehetővé teszik, hogy a fal felülete egyenletes és szép legyen. Nagyon fontos azonban a vakolatok védelmi funkciója is: elsősorban a csapadék ellen védik a falazatot és így óvják azt a lassú tönkremenéstől, emellett azonban az átnedvesedést és a szükségtelen hőveszteségeket is megakadályozzák, különösen akkor, ha festékbevonattal is el vannak látva.
A vakolóhabarcsot belső és külső vakolatokhoz használjuk. Más követelményeket kell kielégítenie, mint a falazóhabarcsnak, ezért vakoláshoz nem is lehet ugyanazt a habarcsot használni. Felhasználáskor a vakolóhabarcs lágy legyen és tapadjon jól a falhoz. Megszilárdulás után olyan legyen, hogy a várható igénybevételeket jól elviselje.
Ugyanakkor rugalmas is maradjon, hogy a fal kisebb süllyedései és mozgásai esetén vagy a hőmérséklet-különbségekből adódó feszültségek hatására ne repedjen meg vagy ne váljon le. A felhasználás céljától függően a habarcsokkal szemben különböző követelményeket támasztunk.
A belső vakolat pl. legyen képes az emberi eredetű pára, valamint a főzés vagy zuhanyozás közben keletkező vízgőz felvételére, nehogy a falak „izzadjanak”. A külső vakolatok legyenek víztaszítók, nehogy az esővíz behatoljon a falakba. A vakolattal szemben támasztott ilyen eltérő követelményeket csak eltérő anyagokkal lehet kielégíteni, amelyeket mindig az adott feladathoz kell igazítani. Az eltérő igénybevételekhez különböző vakolóhabarcsokat használjunk. A vakolóhabarcsok kötőanyaga mész, cement, gipsz és anhidrit lehet. Adalékul különböző szemcseméretű homokot használunk.
A vakolóhabarcs elkészítése
A falazóhabarcs készítéséhez hasonlóan a keverési arány a vakoló-habarcsnál is attól függ, hogy a keverést kézzel vagy géppel végezzük-e. A kézi keverésnél az alkotórészek nem elegyednek egymással olyan jól, ezért a homok hányada kisebb legyen, mint a gépi keverésnél.
A keverési arányokat szabványos mértékegységben adjuk meg, de a helyszínen általában lapáttal mérünk. Ez a mérési módszer nagyon pontatlan, mert egy lapátnyi homok mennyisége a nedvességtartalomtól függően erősen változik. A habarcs alkotórészeit nagyon gondosan keverjük össze, hogy a cement- vagy mészpép lehetőleg minden homokszemcsét szorosan körülvegyen. A jó keveréket egyenletes színéről lehet felismerni. Kisebb mennyiségeket kézzel is keverhetünk, a nagyobb mennyiséget jobb keverőgéppel feldolgozni.
Cementhabarcs készítésekor a cementet és homokot szárazon keverjük össze, majd vizet adunk hozzá. Ha a homok száraz, a mészhabarcsot ugyanígy készítjük. Nedves homokban a mész megcsomósodhat, ezért előbb a meszet keverjük össze vízzel, azután adjuk hozzá a homokot a mészpéphez.
Gipszahabarcs készítésekor a gipszet beleszórjuk a vízbe. Rövid ülepítési idő után megkeverjük a habarcsot. Száraz vakolóhabarcsot zsákokban készen is lehet kapni. Ennek a készhabarcsnak az az előnye, hogy a megfelelő arányokban, egyenletesen van összekeverve. Így nincs szükség keverőgépre, a habarcshoz csak vizet kell adni. Ugyanakkor a készhabarcs drágább, mint a helyszínen saját magunk által kevert habarcs.
Kép fent: általában többrétegű vakolatokat alkalmazunk
A vakolat felépítésének alapszabálya a következő: a vakolatok szilárdságának a fal felülete felé haladva csökkennie kell, de legalább állandónak kell maradnia; a fedővakolat nem lehet keményebb, mint az alsó vakolat, mert akkor az egész réteg leválhat.
Mind belső, mind külső felhasználásra alkalmazhatók ezenkívül egyrétegű vakolatok is (ilyenek a néhány mm vastagságú, műanyag alapú vakolatok, amelyek nagyon jól tapadnak, de rendkívül egyenletes alapot igényelnek), vagy a beltéri használatra alkalmas, sokféle gipszvakolat, amelyek használata azonban a laikus építkezőnek legtöbbször gondot okoz.
A vakolatoknak általában meghatározott felületi struktúrát adunk
A készhabarcsként megvásárolható finom vakolóhabarcsokkal mind belső, mind külsőfalakon finomvakolású felületeket lehet kialakítani. Külső falakon elterjedten alkalmazzák a simítólapáttal mintázott vakolatokat, ezeknél a struktúrát a simítólapát meg-nyomkodásával adjuk meg, valamint a dörzsölt vakolatokat, amelyeknél a simítólapát egyenes vagy körkörös mozgatása nyomán alakul ki a struktúra.
A fröcskölt vakolatokban különböző méretű szemcsék vannak, amelyek finomabb vagy durvább struktúrát adnak a vakolt felületnek. Nagy választékban kaphatók a különböző tapaszolható és hengerezhető vakolatok, amelyeket simítólapáttal, sőt akár ecsettel vagy mintázó hengerrel lehet felhordani.
A hígvakolat olyan készvakolat, amelyet festőkefével vékonyan hordunk fel, úgy, hogy a fal struktúrája látható maradjon. A készvakolatok (amelyek összetétele mindig állandó) használata különösen strukturált vakolatoknál előnyös: sokféle struktúra közül választhatunk. Nem utolsósorban említenünk kell a színezett vagy színezhető vakolatokat is. Az összes készvakolatra érvényes, hogy azok alkalmazásakor pontosan be kell tartanunk a gyártó előírásait. A házilagosan keverhető vakolatok legfontosabb keverési arányait a táblázat tartalmazza.
Sokféle speciális vakolat is létezik, ezekről itt csak röviden teszünk említést. A tapadóvakolatok gipszet is tartalmaznak, kis vastagságban is felhordhatok és elsősorban a nagyon problémás aljzatokhoz alkalmasak. A hőszigetelő adalékokkal dúsított szigetelővakolatokat általában 5 cm vastagon szokták felhordani.
A vízzáró vakolatok nevükből adódóan földdel érintkező falak víz elleni szigetelésére valók. Vannak ezenkívül különleges tulajdonságú tapaszok és javítómasszák, pl. kisebb repedések kitöltésére, továbbá kenhető vakolatok (valójában festékek), amelyeket strukturálásra lehet használni, de egyenlőtlen alapok kiegyenlítésére is alkalmasak.
Keverékek aljzatbetonhoz és esztrichhez
Az aljzat a padló szilárd, sík rétege, amelyre általában padlóburkolat kerül. Az esztrich egy finomabb anyagú aljzat, amely közvetlenül burkolható, nem kell rá kiegyenlítés, míg az aljzatbeton felülete durvább és porlik. Utóbbira ezért felületkiegyenlítő réteg is szükséges. Házilagos építkezésnél a következő keverék jöhet szóba: 1 térfogatrész cement, 3 térfogatrész homok. Csak földnedves legyen, hogy simítása közben ne keletkezzenek tócsák. Aljzathoz való keverékek is kaphatók készhabarcs formájában. Sokszor a terméket (a német megnevezés átvétele miatt) egyszerűen esztrich megnevezéssel forgalmazzák.