Falazóelemek és más építőelemek
Falakat különböző alapanyagú és így különböző tulajdonságú falazóelemekből lehet készíteni. A falat a legtöbb esetben vakolják. A kézi falazóblokkokból épült falakat mindig vakolni kell, mivel ezek az elemek nem fagyállóak. Ezért vakolatlan homlokzati falhoz csak az időjárásálló, égetett agyag vagy mészhomok falburkoló téglák alkalmasak.
A falak általában függőleges és vízszintes habarcshézagokkal készülnek. A habarcsüreggel ellátott (habarcstáskás) falazóelemeket hézag nélkül lehet egymás mellé rakni, az üregeket utólag öntjük ki habarccsal. Fogazott vagy egymásba tolható tégláknál (ezeket nevezik „nútféderes” termékeknek) a függőleges illesztési hézagokba egyáltalán nem kell habarcsot tenni. A különleges méretpontossággal készített falazóblokkokat síktéglának nevezzük: ezeket vékonyágyazatú habarcsrétegbe lehet rakni, amelyet a csemperagasztóhoz hasonlóan fogazott kenőlappal hordunk fel.
A falazóelemeknek különböző követelményeket kell kielégíteniük
Megkívánjuk a megfelelő nyomószilárdságot, a nagy nyomó igénybevétellel terhelt külső falakban ugyanis nagyobb nyomószilárdságra van szükség, mint a nem teherviselő válaszfalakban. Minden fűtött épületnél kiemelkedő jelentősége van az építőanyagok hőszigetelő képességének.
A téglák a hőszigetelés javításához lyukacsosak vagy porózusak. Ha viszont nagyon jó hangszigetelést akarunk elérni, ehhez tömör, nehéz falazóelemeket kell használnunk. Az ábrán (balról jobbra) a porózus tégla, a tömör tégla és a pórusbeton (felső sor), továbbá a mészhomok tégla, a habkőbeton és az agyagkavics-beton belső szerkezete látható. Az egyes építőanyagok sűrűségét, hő- és hangszigetelési jellemzőit a 7. oldalon látható táblázat tartalmazza.
- Ismerd meg az ezerarcú Japán építészetet!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
- Megoldások – Hozza ki belőle a legtöbbet
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Téglák
A tégla nagy hőmérsékleten kiégetett agyagból készül. A téglák tulajdonságai a gyártás módjától és az égetési hőmérséklettől függően különbözőek.
A fenti ábrán (balról jobbra) a következő falazóelemek láthatók: porózus tégla habarcs nélküli illesztési hézaggal, nagyméretű kézi falazóblokk, falazóblokk habarcsüreggel (hátul), kisméretű soklyukú tégla, tömör tégla és klinkertégla (elöl).
A tömör tégla túlnyomó részben vagy teljes egészében agyagból van; nagyon nehéz, hőszigetelő képessége rossz, hangszigetelő képessége viszont jó. A tömör téglák speciális fajtája a klinkertégla, amelyet olyan nagy hőmérsékleten égetnek, hogy felülete megolvad (szintereződik); ennek köszönhetően különösen jól ellenáll a káros környezeti hatásoknak.
A kevéslyukú tégla és a soklyukú tégla térfogatának meghatározott részét a tömeg csökkentésére lyukak töltik ki. A hőszigetelés további javításához a tégla nyersanyagához sztirolszemcséket vagy faforgácsot kevernek, ezek a nagy égetési hőmérsékleten kiégnek és helyükön hőszigetelő levegőpórusok maradnak (porózus tégla).
A téglák tulajdonságai nagyon eltérnek egymástól: a porózus tégláknak jó a hőszigetelő, a tömör tégláknak jó a hangszigetelő képességük. A klinkerek nemcsak a vizet, de a gőzt sem eresztik át. A szokásos falazótéglák mellett vakolatlan homlokzati falakhoz többnyire kisméretű, falburkoló téglát is készítenek.
Porózusbeton falazóelem
A pórusbeton falazóelemeket mindig védő vakolatréteggel kell ellátni. A pórusbeton finom szemcséjű kvarchomokból, mészből és cementből készül.
Az fenti ábrán csaphornyos illesztésű, habarcs nélküli állóhézaggal rakható, nagyméretű síktéglák (balra és jobbra), valamint könnyű válaszfalakhoz való síktéglák (középen) láthatók.
A tégla anyagába kevert gázképző anyag egyenletes eloszlású, finom levegőpórusokat hoz létre, ettől a tégláknak a gőznyomáson való kikeményítés után viszonylag kis tömegük és jó hőszigetelő képességük lesz. A szokásos falazóelemeken kívül pontos méretekkel készített síktéglák is kaphatók, amelyeket vékonyágyazatú habarcsba lehet rakni. A pórusbeton megmunkálása is rendkívül egyszerű, ezért házilagos építkezéshez ideális építőanyagnak tekinthető.
Mészhomok tégla
A mészhomok tégla homokból és finom mészből készül, és gőznyomáson keményítik. A mészhomok téglák viszonylag nehezek és kevéssé jó hőszigetelők, mint tömör tégláknak azonban jó a hangszigetelő képességük. A mészhomok téglák szintén lehetnek tömör téglák, amelyekben egyáltalán nincs vagy csak nagyon kevés a lyuk, valamint lehetnek lyukas téglák. A nagyobb méretű, kevés lyukat tartalmazó téglákat falazóblokknak, ha a lyukak aránya nagyobb, akkor üreges falazóelemnek nevezik.
A mészhomok téglák lehetnek közönséges falazótéglák, de vannak vakolatlan homlokzatokhoz alkalmas falburkoló téglák is. A burkolótéglák különösen pontos méretekkel készülnek és fokozottan fagyállók.
A fenti ábrán nagy- és közepes méretű, többek között csaphornyos, valamint habarcsüreges falazóelemek (hátul), továbbá kisméretű tömör és kevéslyukú téglák (elöl) láthatók.
Könnyűbeton
A könnyűbeton homok és cement keveréke, amelyhez porózus, hőszigetelő adalékanyagot, pl. habkövet vagy agyagkavicsot (duzzasztott agyagot) adnak. A habkő falazóelemek adalékanyaga a természetes állapotban előforduló habkő, az agyagkavics falazó-elemeké viszont az agyagból készített, duzzasztott agyagkavics.
A könnyűbeton falazóelemek különböző méretekben készülnek, de csak vakolt falazatokhoz használatosak. A nagyobb, lyukas elemeket, amelyekben a lyukak aránya nagy, üreges falazóelemnek nevezik. A könnyűbeton falazóelemek különböző méretekben készülnek és jól hőszigetelő fajtáik is vannak. Különlegességnek számítanak azok az elemek, amelyekből a habarcs teljes elhagyásával száraz falazat készíthető.
Az fenti ábrán nagyméretű tömör és üreges falazóelemek (hátul), valamint kisméretű kiegészítő elemek (elöl) láthatók.
Beton falazóelemek
A beton falazóelemek alakja bizonyos mértékig hasonlít a könnyűbeton elemekéhez, de előbbiek nagyon nehezek, hőszigetelő képességük nagyon rossz és csak alárendelt célokra alkalmasak.
Terméskő
Terméskőnek a természetes előfordulású követ nevezzük. Alapanyaga szerint lehet pl. mészkő, dolomit, homokkő. A terméskövek rossz hőszigetelők. Ez az oka annak, hogy azokat elsősorban díszítési céllal használják, pl. a kertben.
A terméskövet szárazon is lehet rakni, de falazni is lehet vele. A terméskövek természetes állapotban vagy különböző mértékben megmunkálva kaphatók. A szabadban csak fagyálló anyagot lehet alkalmazni. Az építőanyag-kereskedésekben a feldolgozásra vonatkozó tanácsokat is tudnak adni.
Az üvegtéglák a szó szoros értelmében nem tekinthetők falazóelemnek, mert csak kis terhelés elviselésére alkalmasak; azokat általában áthidalással kell megvédeni a fölöttük lévő falazat terhétől. Az üvegtéglák sokféle színben és mintázattal kaphatók. Beépítésükhöz viszonylag száraz habarcsot használjunk, legjobb erre a célra készhabarcsot alkalmazni.
A legtöbb építőanyag anyagában porózus és vizet vesz fel. Ettől nehézzé válik, kiszáradásához pedig hosszú időre van szükség. A falazóelemeket ezért mindig szárazon tároljuk, célszerűen raklapokon és fóliával letakarva, hogy az elemeket a szennyeződéstől is óvjuk.
Az itt bemutatott építőanyagok sokféle speciális megjelenési formában is kaphatók, amelyeket néha csak bizonyos cégek – esetleg külföldön – gyártanak. Vakolatlan homlokzati falakhoz használhatók az égetett vagy mészhomok téglából készült idomtéglák, amelyek szögben végződő vagy lekerekített sarkokkal készülnek. Szabadon álló falakhoz takaróelemek is készülnek. Hornyos falazóelemek alkalmazásakor megtakaríthatjuk a víz- és elektromos vezetékek elhelyezésével járó fáradságos vésési munkákat. A falazótéglák különleges fajtája a zsalutégla, amelyet szárazon lehet lerakni, majd betonnal kell kiönteni; készíthetők így pl. pincefalak, kertfalak.
Az építkezési munkát számos, nagyméretű építőelem könnyíti meg
Az ajtó- és ablaknyílásoknál áthidalókat alkalmazunk – ezek lehetnek nem teherviselő vagy különbözőképpen terhelhető, teherviselő, lapos vagy magas, szigetelt vagy nem szigetelt áthidalók. Boltövek készítéséhez speciális, beépítésre kész íves áthidalók kaphatók.
A redőnyszekrények között is vannak szigetelt és szigetelés nélküli kivitelűek. Az előre gyártott lépcsőelemek felhasználásával lépcsőt is könnyen tudunk saját kezűleg építeni, sőt még kéményépítő készletek is kaphatók, amelyekkel kéményt építhetünk.
Födémgerendákból és béléstestekből magunk készíthetünk födémet, de előre gyártott födémpaneleket is használhatunk, amelyek bizonyos esetekben már vakolást nem igénylő alsó felülettel kaphatók. A gazdag választék bizony megnehezíti a döntést, hogy melyik építőanyagot alkalmazzuk. Ha nincs már eleve kifejezett vonzódásunk valamelyik alapanyaghoz, akkor a döntésnél a következő megfontolásokat vehetjük alapul.
Ezek:
- Fontoljuk meg, milyen építési eljáráshoz értünk a legjobban. A legtöbb barkácsolónak a vékonyágyazatú habarccsal végzett falazás jelenti a legegyszerűbb megoldást.
- Gondoljuk végig, milyen tulajdonságokkal kell rendelkeznie a tervbe vett falnak, és ehhez igazodva válasszuk ki az építőanyagot és a falvastagságot.
- Tartsuk szem előtt a statikai szempontokat; ha bizonytalanok vagyunk, szakembertől kérjünk tanácsot.
- Lehetőleg nagyobb méretű falazóelemeket válasszunk, ezekkel gyorsabban halad a munka.