Szőnyegpadlók lerakási módszerei
A szőnyegpadló ragasztás nélküli leterítése nagyon egyszerű. Fontos azonban hogy a helyiség ne legyen nagyobb, mint 20 m2, és a burkolat hátoldalán habanyagréteg legyen. A szőnyegpadló széleit kétoldalas ragasztószalaggal kell rögzíteni. Erre a ragasztószalagra akkor is szükség van, ha a szőnyegpadlót szoba közepén kell illeszteni. A másik lehetőség: a szőnyegpadlót szőnyegrögzítővel vagy szőnyegragasztóval teljes felülete mentén ráragasztjuk az esztrichre.
Szőnyegpadlók ragasztása
Ezután a szőnyeg másik felét vegyük sorra. A szőnyeg rögzítő lehetővé teszi, hogy a szőnyeget később könnyen fel lehessen szedni. Ezt habszivacs hengerrel kell felhordani. Fontos, hogy munka előtt nézzük át a ragasztó használati útmutatóját.
A szőnyegpadló vásárlása előtt hossz- és keresztirányban mérjük meg a helyiség területét (beleértve a fűtőtestek fülkéit és az ajtónyílásokat is). Az így meghatározott méretekhez szabási hulladék miatt adjunk hozzá 10 cm-t. Az esetleges illesztéseket úgy helyezzük el, hogy azok lehetőleg bútorok alá kerüljenek, semmi esetre sem ajtók környékére. Az összeillesztéseket a „kettős vágás” módszerével készítsük el: a szomszédos szőnyeglapokat néhány cm-nyi átlapolással tegyük egymás mellé és a szőnyegvágó késsel az átlapolás közepén készítsük el a két rész pontos összeillesztését lehetővé tevő vágott élt (a vágás műveletéhez hosszú acélvonalzót használjunk).
Ha az alap egyenetlen, önterülő folyékony tapaszt vagy rugalmas kiegyenlítőmasszát oszlassunk el a felületen. PVC-padlóra, linóleumra vagy burkolólapokra a szőnyegpadlót az alap bármilyen előkezelése nélkül le lehet fektetni.
A munka menete:
Tekerjük szét a szőnyegpadlót, majd befelé mind a négy oldalát hajtsuk vissza . A burkolatot így könnyen lehet mozgatni. Két sarkát visszahajtva állítsuk be végleges helyére és a szőnyeg egyik szélét igazítsuk be pontosan a fal mellé. Ezután a másik két sarkot is hajtsuk vissza, majd a széleken túlnyúló csíkokat a szőnyegvágó késsel vágjuk le (ha a penge életlenné vált, cseréljük ki). Ha a szőnyegpadlót nem ragasztjuk le, a szoba falai mentén és az ajtónyílásban kétoldalas ragasztószalaggal rögzítsük azt.
A szőnyegpadlók szélessége általában 4 vagy 5 m, lakószobákban ezért csaknem mindig toldás nélkül lerakhatok. Ha velúr szőnyegpadlót kell két darabból összeilleszteni, ügyeljünk a szálirányra. Gyakran ismétlődő kérdés: lehet szőnyegpadlót alkalmazni, ha alatta padlófűtés van? A válasz: igen, ha a szőnyegpadló padlófűtéshez alkalmas kivitelű.
A szőnyegpadló széleit szegélylécekkel és profilokkal zárjuk le
Ha csak az egyik szobában alkalmazunk szőnyegpadló burkolatot, akkor az ajtónyílásban záróprofilt helyezzünk el.
A falhoz való csatlakozás többféleképpen is megoldható:
- fa szegélylécekkel, ezek szinte korlátlan választékban kaphatók;
- a szőnyegpadlóval azonos anyagú szegélylécekkel;
- a PVC szegélylécekkel, ezek olcsók és lerakásuk is egyszerű. Hátrányuk, hogy nem csak az áruk, hanem a megjelenésük is elég „olcsó”.
Mindenre gondoljunk!
Anyagszükséglet:
Szőnyegpadló, kétoldalas ragasztószalag, szegélyléc.Szükséges szerszámok:
Mérővessző, ceruza, szőnyegvágó kés, tartalék pengék, acélvonalzó.Időszükséglet:
Szőnyegpadló lerakása: 2-3 óra/helyiség.Szőnyegpadló lerakásának lépései:
Lépések:
- Rugalmas alapok (például régi fapadló) előkészítése: először alapozzuk, azután..
- …terítsünk az alapra rugalmas kiegyenlítő masszát. Merev alapokhoz folyékony tapaszt használjunk
- Kezdődik a lerakás. Tekerjük szét a szőnyegpadlót, majd mind a négy oldalát hajtsuk vissza befelé. A burkolatot így könnyen lehet mozgatni a szobában
- A szőnyeg egyik szélét állítsuk be az egyik folytonos, falfülkék nélküli falhoz
- A szőnyeg másik szélét a szőnyegvágó késsel vágjuk méretre (az életlen pengét cseréljük ki)
- A falak mentén kétoldalas ragasztószalaggal rögzítjük a szőnyeget
- Illesztés a „kettős vágás” módszerével: a vágott élt az átlapolás közepén készítjük el
- A falakhoz való csatlakozás sokféleképpen kialakítható