Kétszeresen természetes – ökoház fából
Nem elvi kérdés, inkább a saját elképzeléseimet tükrözi az erőforrások kihasználásáról – fejti ki az építtető és építész, Róbert Giessl álláspontját az energiatakarékos házról. „Ezenkívül ezzel a példával szerettem volna bemutatni azt, hogy hogyan lehet egy telken két családnak jó lakóteret kialakítani.” Mindkét törekvést — az ökológiait éppúgy, mint a lakhatóságit — Giessl ikerházzal valósítja meg.
„Az ikerház gazdaságosabb, mert kevesebb alapterületet használ fel, a ház egyik fala meleg, és a kétszeres térfogat nem jelent kétszeres külső felületet. Ideális kialakítás, mivel nagy kertrész áll rendelkezésre.” Nem kell tehát attól félni, hogy az ilyen szorosan épített házak elvesztik egyéniségüket. „Úgy próbáltuk kialakítani az ikerházakat, hogy ne egyszerűen két fallal elválasztott lakást, hanem két különálló egységet hozzunk létre.” Hogy ezt a hatást elérjék, különös gondot kellett fordítani a kertek kialakítására is.
Két mesterfogással valósult meg a természetes elkülönítés a kettészakítás érzése nélkül: egyrészt építészetileg, a trapéz formájú alapterületnek köszönhetően, amely szükséges volt, hogy egy nagy fától kellő távolságot lehessen tartani, másrészt egy kis tavacska kialakításával a ház délnyugati sarkán.
- A 12 leggyakoribb festékhiba oka és megoldása
- Faház festés titka 8 lépésben! [SZAKÉRTŐ] ‘2021
- A minőségi lakóház
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Csak egy pillantást kell vetni a lakásbelsőkre, és világossá válik, hogy két teljesen önálló elképzelés szerint alakították ki őket. A keleti félben, ahol Giessl és családja él, a nappali az emeleten van, ahonnan szép kilátás nyílik a tájra. „A fák közt élni,” — meséli Giessl „mint egy kis fára épített kuckóban, gyerekkori álmom volt. Az érzés, hogy az utca felett egy szinttel lakom, nagyon fontos a számomra.” A nyugati lakás varázsa a földszintről látható tavacskában rejlik.
A természettel való intenzív kapcsolat utáni vágy miatt Giessl eltekintett a kontrollált szellőztetéstől. Ez akármikor beépíthető, most még nem tartja a berendezéseket eléggé kiérleltnek, és hogy időről időre jól átszellőztesse a házat, számára „lelki élménnyel” ér fel.
Az építőanyagokat inkább gyakorlati, semmint elvi megfontolásokból választja Giessl. „Házamban megpróbáltam hazai fákat alkalmazni, olyan anyagokat, melyek újrahasznosíthatok, és amelyeknek az előállításához kevés energiára van szükség, ilyenek pl. az ipari hulladékból előállított faforgács ajtók.”
A százszázalékosan természetes anyagok nem minden esetben biztosítanak százszázalékos élvezetet. „Ismerek embereket, akik a belső terek festésére bio-festékeket alkalmaztak és utána hetekig fejfájásuk volt a bennük található illóolajoktól.”
Az ablakok és ajtók mellett sok az öntöttüveg borítású részlet: az építész Giessl számára jó lehetőség arra, hogy nagy üvegfelületeket alakítson ki viszonylag olcsón. A padlóig érő üvegfal a galériával együtt feloldja a kint és bent közti határt, és megakadályozza, hogy a szobák határai végérvényesen meg legyenek határozva. Ezek (szinte) átmenet nélkül folytatódnak a kertben.
Tények és adatok
- Építész: Róbert Giessl okl. építész.
- Költségek: tisztán építési költség 150000 EUR, mellékköltségek 11000 EUR, tervezési díj saját munkában 21000 EUR, külső beruházások 5000 EUR. Építési év: 1994. Külső méret: 16 x 10 m.
- Lakófelület: földszint 67,5 m2, emelet 67,5 m2, tető 37 m2. Építési mód: szárfás szerkezet, cellulóz szigetelés, kívül faburkolat, részben alumínium-hullámlemez, belül gipszkarton ásványi vakolattal, belső könnyű falak, OSB ajtók, fakeretes ablakok és üvegezés (K-érték 1,1 W/m2) tömörlépcső, padló fa és gumi, teljes pince.
- Melegigény: 51,29 kWh/m2 (alacsony energiaigényű ház) Tető: 30°-os félnyeregtető, szelemenes szerkezet alumínium hullámlemezzel fedve (mattolt külső felszín) 18 cm cellulóz szigetelés.
- Épület gépészet: gáz központi fűtés, kazán, fűtőtestek, központi melegvíz, napelemek.
- Termékinformáció: ajtók – Svedex; szigetelés – Warmcell, tetőfedés – Aluform; épület gépészet – Schafer; gipszkarton lemezek -Knauf.