Minden esetre jól felszerelten – gyerekbarát faház
A dél-badeni Weil-am-Rheinban élő hattagú Eberhardt család házában kívül és belül is sok fát találhatunk. Felületét nézve: a homlokzat. Belül: a padló, a födém, és közöttük sok-sok jól látható fa. De a fának itt egyéb szerepe is van: mint minden fával történő építkezési módnál, a vázas szerkezet biztosítja azt a rugalmasságot, amivel később az építtető család a már elgondolt változtatásokat meg tudja valósítani.
A gyerekek nem valami viskóban laknak — foglalja össze Ingó Bucher-Beholz építész. A tetőtérben négy 15 m2-es szoba található – az egész család fent alszik. Egy szoba a szülőké, egy a 9 éves Ingridé. Az alig egy éves Katrin még a szülőkkel alszik. És az 5 éves Anne és 3 éves Laura? „A két középső hamar elhatározta, nem akarnak külön aludni, és így összeköltöztek” – meséli Mónika Eberhardt.
Mind a négy gyerek közvetlenül a szobájából kijuthat a szabadba. Két-két szoba osztozik egy teraszon. Innen könnyen lehet a közeli fáról szilvát enni, még csak ki se kell hajolni. A messze nyúló ágakról Mónika Eberhardt előrelátóan alulról fogja a gyümölcsöt szüretelni, hogy emiatt egy gyermeke se essen ki.
- A 12 leggyakoribb festékhiba oka és megoldása
- Faház festés titka 8 lépésben! [SZAKÉRTŐ] ‘2021
- A minőségi lakóház
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A negyedik szobában jelenleg nem alszik senki, mégsem kihasználatlan. Valószínűleg később Katrin kapja majd meg a mostani játszószobát. Ha Anne és Katrin mégis külön akarnak majd költözni, a szülők levonulnak a jól megvilágított alagsori szobába – minden lehetséges változatot jó előre átgondoltak.
Ma még azonban játék folyik az emeleten. ,,Ha melegebb lesz, kiviszem a játékaikat a teraszra, és ott játszathatnak tovább.” Ha esik, a nyitott nappaliba terjeszkednek tovább, a középen álló csigalépcső köré. „Ha igazán rossz az idő, a négyszög körül tombolnak, fogócskáznak.”
Jobb a kertben, a közeli utca veszélyes, mert a most épülő lakónegyedben még sok teherautó jár. Weil-am-Rheinbann nem volt könnyű építési telket találni. „Manapság nem lehet válogatni” — mondja Mónika Eberhardt, „tulajdonképpen már mind elkelt, de akkor valaki meggondolta magát.”
Az építész, Bucher-Beholz lakóteleptervével megnyert egy rangos „takarékos, de környezetbarát építkezés” pályázatot. Az Eberhardt házaspár így figyelt fel rá. Az építész más faházait is megnézték, és azok is megnyerték tetszésüket. „Nagyon lelkesek voltunk” — meséli. „A férjem jól érthető, markáns megjelenésű házat akart.” Mindketten fontosnak tartották, hogy „az építészet/ökológia arány megfelelő legyen.”
A fény. „Bucher-Beholz házainak megvilágítása egyedülálló. A mi házunkban is ilyet szerettünk volna.” így az üvegfelületek a padlótól a tető alá húzódnak. A napfény beragyogja a háló- és gyerekszobákat éppúgy, mint a földszinti családi helyiséget, mely konyha, étkező, nappali és dolgozószoba egyben. A 2×2 m-es osztású, látható szárfák és fa tetőgerendák által nyitott tér belső szerkezete tisztán tagolt.
A nap járásának megfelelően, körben 2 méterenként üvegtáblák és könnyű szerkezetű falszakaszok váltakoznak. A nyitott építési mód jelentősen megkönnyíti a napenergia felhasználását. így az Eberhardt háztartásban mindjárt nem olyan borúsak a gázszámlára tévedő tekintetek.
Hangszigetelés
De hogy valósítható meg egy ilyen nyitott épületben a hangszigetelés? Sok gyerek, nagy zaj? Nem jár-e hangtechnikai tévúton egy hattagú család? Két dolgot külön kell választani! Először is, nyitott épületekben a legfontosabb szabályok a fegyelem és a figyelmesség. Bucher-Beholz mérnök a 40 dB-es szigetelést elegendőnek tartja. Egyébként is „igény szerint minden megoldható, még egy faházban is” — állítja a tapasztalt építész.
Kecses acél csigalépcső köti össze a szinteket, amit tetőablak világít meg. Egy kisgyerekes házban azonban ez nem egy magától értetődő szerkezet. „Még egyik sem gurult le úgy igazán” — nyugtat meg Eberhardtné. Katrin még olyan sovány, hogy át tudna csúszni a rácsok közt. A biztonság kedvéért ezért a földszinten és az emeleten röplabda-háló zárja le a lépcsőt, amin a nagyobbak át tudnak lépni. Ugyanakkor a szülők a gyerekek lelkére kötötték, „a lépcsőmászás tilos.” Ügy tűnik, sikeresen.
A padlásról a család tudatosan mondott le. A tetőtéri szobák így magasabbak, és talán majd ha a gyerekek nagyobbak lesznek, galériát építenek, hogy az ágyak felhelyezésével több térhez jussanak. A tárolóhely elvesztése nem zavarja őket: „egyébként is csak olyan dolgok porosodnának a padláson, melyeket már rég ki kellett volna dobni, el kellett volna adni, vagy ajándékozni” — állítja a háziasszony. És van hely padlás nélkül is egyrészt a pincében, másrészt a tetőtér plafonig érő beépített szekrényeiben. A kert végében pedig fém konténerház áll a biciklik és kerti szerszámok részére.
„Miért nincs járólap a fürdőszobában?” „ A vendégek gyakran csodálkoznak a linóleumon. Mindenütt le van ragasztva, a szélein hegesztve – biztosít bennünket Mónika Eberhardt -, így még nagyobb áradásoknak is ellenáll”. Fugák nélkül „pillanatok alatt ki tudok takarítani”. Épp ilyen könnyen tisztán tarthatóak a nagy tükrök, a zuhanyzófülke és a fürdőkád melletti terület, amelyektől a fürdőszobák nagyobbnak és világosabbnak tűnnek.
A konyhából Eberhardtné jól láthatja, mit csinálnak a gyerekek, nem hajolnak-e ki túlságosan, hogy gyümölcsöt szedhessenek. A terasz padlója fémrács, aminek meg van az a további előnye is, hogy még több fényt enged be a nappaliba, valamint „a sár és piszok, amit a gyerekek felhordanak, egyszerűen leesik” a szintén rácsborítású teraszra. Addig jó, amíg a felnőttek nem ott kávéznak…
Tények és adatok
- Építészek: Ingo Bucher-Beholz oki. építész. Építési év: 1995. Külső méret: 8,4 x 14,4 m. Lakófelület: földszint 101 m2, tető 94 m2.
- Építési mód: belülről látható favázas szerkezet, külsőfalak kívülről befelé: 22 x 150 mm-es borított burkolat, 30 x 60 mm-es lécezet, 160 mm hőszigetelés, 60 x 60 mm-es falváztartó, 19 mm-es szálerősítésű gipszlapok, 120 x 120 mm-es tartó szárfák.
- Tető: 35°-os nyeregtető, natúr színezett betoncserép, alátétfólia nélkül, 16 cm ásvány gyapottal hőszigetelés.
- Épület gépészet: központi fűtésű gázkazán, központi- melegvízellátás, fűtőtestek.
- Költségek: tiszta építési költség: 250000 EUR, mellékköltségek tervezési díjjal 34000 EUR. Termékinformáció: fa – Holz AG; szigetelés – Fachvereinigung Mineralfaserindustrie; tetőfedés -Braas; épületgépészet – Buderus; gipsz szálerősítésű lemezek – Fermaceli.