A fafelület kiegyenlítése simító tapaszolással
A fa- és műfa felületeket végleges felületkezelésük előtt a megfelelő felületsimaság és tömöttség elérése érdekében kiegyenlítő tapaszolással látják el. Kiegyenlítő tapaszolást csak átlátszatlan felületkezelés esetén lehet alkalmazni, mivel a simító tapaszolás a fa, illetve műfa anyagok eredeti felületstruktúráját megváltoztatja.
Felhasználásra kerülő anyagok
Olajos késtapasz I., II., MSZ 21.100. Növényolajjal módosított műgyanta alapú tapasz, fehéresszürke, sűrű szuszpenzió. Nem illó anyagtartalma 70-74%. Száradási ideje 24 óra, lakkbenzinnel vagy terpentinnel hígítható. BUDALAKK gyártja.
Nitro késtapasz. Fehéresszürke, sűrű szuszpenzió, nitrokombinációs műgyanta tapasz. Nem illó anyagtartalma 65-66%, száradási ideje 3 óra. CELLOXIN 402 nitrohígítóval hígítható. Gyártója a BUDALAKK.
UNIFLEX késtapasz. Klórkaucsuk alapú, műgyantával módosított késtapasz. Sűrű, sárgásszínű szuszpenzió, 65-70% nem illó anyag tartalmú, száradási ideje 12-14 óra. Saját UNIFLEX 407 jelű hígítóval hígítható.
TIVE késkitt. Fehérszínű, vajsűrűségű, homogén szuszpenzió. Kötőanyaga vinilkopolimer műgyanta, pigmenteket és lágyítót tartalmaz. Nem illó anyagtartalma mintegy 80%. Száradási ideje 6 óra. Saját hígítóval hígítható. Gyártója a TVK.
Olajos szórótapasz, MSZ 21101. Barnásszínű, a késtapasznál valamivel kevésbé sűrű, szórható tapasz. Nem illó anyagtartalma 68-70%. Száradási ideje 24 óra mint a késtapasznál. Oldószere is azonos.
Alkidos szórótapasz. Szürkésszínű műgyanta alapú olajos tömítőanyag. Nem illó anyagtartalma mintegy 72%. Terpentinnel, lakkbenzinnel hígítható.
Nitro szórótapasz. A nitro késtapasszal azonos alapanyagú, 65% nem illó anyagtartalmú, szórható tapasz. Száradási ideje 2 óra. Az előbbivel azonos hígítóval hígítható.
UNIFLEX szórótapasz. A késtapasszal azonos anyagú, kevésbé sűrű, szórható tapasz. Száradási ideje 12 óra. Tulajdonságai a késtapasszal azonosak.
TIVE szórókitt. A TIVE késtapasz szórható változata sűrű, de folyékony anyag. Száradási ideje 5 óra.
TIVELIN pórustömítő. 23% nem illó anyag tartalmú, enyhén sárga, átlátszó folyadék. Száradási ideje 1,5 óra. NITRAPID 81-gyel hígítható.
LIGNOCELL gyorscsiszoló alapozó. Adalékos nitrolakk, opálos színű 22% nem illó anyag tartalmú gyorsan száradó – 0,5 óra – alapozóanyag. CELLOXIN nitrohígítóval hígítható.
Kivitelezés
A tapaszolási munkát a használt tapasz minőségének és használati utasításának megfelelően kell végezni. A helyiség általában a festési, lakkozási munkáknak megfelelő legyen. A tapaszolást kellően csiszolt felületen végzik. A tapaszok elvben nagyobb felülethibák kiküszöbölését is lehetővé teszik, de a túl durva felületek tapaszanyaggal kitöltése, többszöri beszárítása és újracsiszolása időigényes gazdaságtalan munka.
Ezért a festés vagy filmbevonat készítése előtti tapaszoláshoz a felületnek 300-500 mikronnál nagyobb érdességi hibát lehetőleg nem szabad megengedni. A tapasz felhordása előtt a felületet portalanítani kell. A felület nedvességtartalma ne haladja meg a 6-8%-ot. A tapaszolás készülhet kézi, vagy gépi úton. A gépi tapaszolást ellenőrizni kell, s az esetleges kimaradásokat kézzel kell utána javítani. (Jó tapaszolóberendezésnél gyakorlatilag elenyésző a hibák mennyisége.)
Tapaszolás vastagsága
A tapaszolás vastagságát az átlagos felületérdesség határozza meg. Ennél kisebb réteg esetén a felület nem lesz teljesen sík, vastagabb réteg felhordása az anyagpazarlás mellett repedezessél, újracsiszolással, hosszabb száradással jár. A tapasz szórással történő felvitele esetén ügyelni kell a terülésre. A tapaszolt felületet természetes úton, vagy mesterséges szárítással keményítik. A kiegyenlített felületnek finom csiszolással alakítják ki a festéshez vagy lakkozáshoz szükséges végső sima, sík minőségét.
Kézi tapaszolás
Kézi tapaszoláshoz 2-12 cm széles spatulyát használnak. A spatulya dőlésszöge a felülethez meghatározza a felhordott tapaszréteg vastagságát, lapos tartással vastagabb, meredek tartással és nagyobb nyomással vékonyabb réteg állítható elő. A tapasz ne legyen se túl híg, se túl sűrű. A felesleges tapaszmennyiséget egyenletes nyomással kell lehúzni a felületről.
Túl durva felületet csak több rétegben lehet kiegyenlíteni. Az egyes rétegek teljes száradását a következő réteg felhordása előtt meg kell várni. Puhább fafelületeknél a spatulyázást rostirányú húzásokkal kell kezdeni, majd keresztirányban kell az új réteget felvinni. Ugyanúgy kell végezni a megszáradt réteg csiszolását is.
Az előbbiek a műfa anyagokra is érvényesek. A finomfelületű forgácslapok és a farostlemezek csak igen csekély mértékű kiegyenlítő tapaszolást igényelnek. A tapaszréteg ilyenkor inkább a lakk vagy a festék erősebb be-szívódásának megakadályozására szolgál. A cementkötésű forgácslemezeket kiegyenlítő tapaszolással ellátni nem kell, mivel azok felületkezelése általában nem sima felületű, illetőleg felhasználási területük nem teszi ezt szükségessé.
Minőségi követelmények
A felületnek simának, keménynek, repedés- és karcolásmentesnek kell lennie.
Kivitelezési hibák és javításuk
A kiegyenlítőréteg hibája lehet a folytonossági hiány, vagy repedezettség. Ezeket a hibákat csiszolással és újabb vékony simítóréteg felhordásával javítják. A felület hullámosságát a gépi felhordásnál rossz beállítás okozhatja. Ismételt csiszolással és a berendezés helyes beállítása utáni újrafelhordással lehet javítani.
Egyenlőtlen rétegvastagság a szórásos felhordásnál állhat elő. Csak akkor hiba, ha a felület nem sík és a vastagabb helyeken a kiegyenlítő réteg megrepedezik. Ugyanúgy javítható, mint az előző hibák.
Műszaki-gazdaságossági adatok
A tapaszolás munka és anyagigénye oly mértékben függ a kiegyenlítendő felület minőségétől, hogy konkrét gazdasági adatokat megadni nem lehet. A ráfordítás a felület profiljától, egyenetlenségétől, a tapaszminőségtől függ.