A fejlődés és mázolás: a fejlődés iránya
A felületképzések fejlődése, illetve korszerűsödése igen gyors, mivel az esztétikai igény növekszik és változik is. A korrózióvédelem az ipar fejlődése, a fémanyagú szerkezetek arányának bővülésével egyre nagyobb szerepet kap. Az utóbbi időben a festékanyagok választéka bővült, minőségileg fejlődés tapasztalható.
A felületképző festékek kötőanyaga bizonyára a jövőben egyre inkább változik, várható hogy:
- a természetes olaj, – lenolajkence kötőanyagú lakkok és olajfestékek termelése jelenlegi szinten marad, illetve bizonyos mértékű visszafejlesztés várható,
- alkid-gyanta kötőanyagú lakkok, – és zománcfestékek termelése ugrásszerűen megnövekszik,
- nitro és cellulóz alapú lakkok és zománcfestékek jelenlegi szinten maradnak,
- szintetikus műgyanta alapú (olajmentes) lakkok, és zománcok termelése jelentősen megnövekszik, ugyanis e gyártmánycsoportba tartozó termékek képviselik a leghaladottabb műszaki színvonalat.
Az egyes festékanyag típusok közül előtérbe kerülnek a tixotróp rendszerű, vastagabb rétegben alkalmazható festékféleségek. Alkalmazásukkal egy művelettel 100-120 mikron rétegvastagságú bevonat is kialakítható, a normál anyagú 25-30 mikron réteggel szemben. A tixotróp festékanyagok felhasználásával kisebb rétegszám mellett elérhető a kívánt bevonat össz rétegvastagság, ezáltal termelékenyebb bevonatképzés valósítható meg.
Oldószermentes bevonóanyagok
Az oldószermentes bevonóanyagok ugyancsak várhatóan el fognak terjedni, mivel alkalmazásukkal az oldószer okozta tűz, és robbanásveszély, valamint a munkavédelmi ártalmak kiküszöbölhetőkké válnak. Ugyanakkor alkalmasak ún. „vastag bevonatok” kialakítására, egy művelettel több száz mikron vastagságú réteg képezhető. Különösen zártterű munkáknál, tartályok, tárolók belső felületképzésére lehet célszerűen felhasználni.
Kész anyagok
A festékgyártmányoknál egyre több a felhasználásra teljesen kész állapotban kerül forgalomba. Felhordás előtti anyag előkészítések (keverés, szűrés, hígítás stb.) így feleslegessé válnak, valamint a felhordási módnak megfelelő változatban, ill. konzisztenciában is vannak típus gyártmányok (pl. ecsetelhető, vagy levegő nélküli szórásra alkalmas stb.).
Szintetikus anyagok, festékek
A szintetikus műgyanták csoportjában növekszik a reaktív rendszerű (kétkomponenses) korrózióvédő termékek aránya. A műgyanta módosításokkal, társításokkal az igényeknek legmegfelelőbb festékféleségek kerülnek előállításra. Ezek a termékek elsődlegesen különösen az agresszív ipari, vegyi igénybevételek területén terjednek el.
Felhordás, acél és műanyag anyagok
A festékanyagok felhordásában további gépesítési fejlesztések várhatók, melynek eredményeként kedvezőbb feltételek mellett a kialakított bevonatok minősége is javulni fog.
Acélszerkezetek felület-előkészítésénél a gépi oxidmentesítés nagyobb arányban terjed el, várhatóan ezek közül a munkahelyszíni szabadsugaras – homokfúvó berendezések képviselik majd a jelentősebb hányadot.
Épület nyílászáró szerkezeteinek építés helyi mázolási igénye várhatóan csökkenni fog. Előtérbe kerül az üzemi, gyári felületképzés, előremázolás, illetve egyes esetekben a bevonatot és felújítást nem igénylő szerkezetek (PVC ajtók, ablakok) alkalmazása.
További irányok
Általános fejlesztési törekvés, hogy az építés munkahelyszínén minél kevesebb legyen a felületképzés. Ezen irányzat bevezetésével bevonatok minősége, tartóssága növekedni fog. A megoldás különböző szerkezetek előregyártásában, előremázolásában, nagyobb készültségi fokú szerkezetek alkalmazásában keresendő. A fafelületeknél várhatóan növekszik a fa szép erezetét megtartó lazúros felületkezelés.
A tapéta felületek mennyiségi növekedése továbbra is feltartóztathatatlan, ugyanis az esztétikai színvonal növekedése a választék bővülése ezt a folyamatot segíti elő. A felületképzés kivitelezésébe egyre többen kapcsolódnak be, sokan saját céljukra végeznek festési, mázolási és tapétázási munkákat. Ennek megfelelően a termékek és a szerszámok iránt sajátos igények jelentkeznek.
A fenntartási feladatok növekedésével a felületképzések területén is egy sajátos igény jelentkezik: a régi felületek gyors eltávolítása, az új felületképzések alapfelületeinek biztonságos és gyors elkészítése és nem utolsó sorban a felületképzések tartósságának növelése. A felületképzés sokirányú további gyors fejlődése újabb lehetőséget nyújt az építészet számára, amelyen keresztül kultúránk színvonalának előrehaladásához is hozzájárul.