Fa alapanyagú szerkezetek tűzállósága, lángmentesítése
Az építészetben a fa a következő főbb szerkezetként, valamint szerkezetekben fordul elő:
- tartó szerkezetek, mint gerendák, oszlopok,
- belső, külső határoló szerkezetek, mint födémek, falak,
- burkolatok, mint héjaló lemezek, mennyezetek, padlók és falburkolatok,
- nyílászáró szerkezetek és épületasztalos-ipari szerkezetek. Napjainkban a ragasztott, nagy fesztávú tartószerkezetek alkalmazása,
- valamint különböző felaprított változatból készített termékek, mint pl. pozdorja, faforgács stb. lemezek előállítása csak tovább fokozza a fa építészeti felhasználását.
A fa építőipari felhasználását a következő előnyös, illetve hátrányos tulajdonságok befolyásolják.
Előnyös tulajdonságok:
- könnyen megmunkálható, könnyen szerelhető,
- kis fajsúlyú,
- építésfizikai tulajdonságai kedvezőek,
- külső megjelenése kedvező, esztétikus,
- külső hatásoknak (vegyi, légköri) jól ellenáll,
- megfelelő méretezés esetén tűzben való viselkedése kedvező, mivel magas hőmérséklet hatására csak a beégési mélység arányában veszít szilárdságából, illetve állékonyságát, tartóképességét nem veszíti el egyik pillanatról a másikra.
Hátrányos tulajdonságokként a következőket lehet felsorolni:
- megfelelő védelmi eljárás hiányában gomba- és rovarkárosodás érheti,
- szilárdsági jellemzői – szerves anyag lévén – változóak,
- méretváltozásokat (vetemedés) szenved a nedvességtartalom emelkedése vagy csökkenése révén,
- tűz hatására ég.
A természetes faanyagok, faforgács és rétegelt lemezek építőipari tűzrendészed előírások szerint „közepesen” éghető, a farost lemezek pedig a „könnyen éghető” anyag csoportba tartoznak.
A fa tűzben való viselkedését a következő folyamatokkal lehet jellemezni:
- hőhatásra száradási folyamat, 110-120 °C-ig,
- termikus bomlás 120-150 °C-ig, éghetetlen széndioxid és éghető szénmonoxid keletkezik,
- további hőmérséklet emelésével cellulóz bomlása, a keletkezett szénhidrogének 230 °C-on lángra lobbannak nyílt láng hatására, ezt nevezik „gyulladási pont”-nak,
- magasabb hőmérsékleten, 350-400 °C-on a keletkező bomlástermékek lángra lobbannak „öngyulladás” következtében a levegő oxigénjével. Ezt a hőmérsékletet nevezik „öngyulladási pont”-nak.
Mindkét gyulladási pont meghatározott anyagi tulajdonságtól függő tényező, vagyis a fa fajtája, sűrűsége, szövetszerkezete stb. befolyásolja. A gyulladást követő égés során a fa felszínén elszenesedett réteg képződik. Ez a karbonizálódott réteg jó szigetelő képességű és lassítja a továbbégést. Tartósabb és magasabb hőmérséklet hatására az átmeneti lassulást követően intenzívebb égés jön létre. Ezáltal a fa teljes keresztmetszetében átmelegszik, és megkezdődik az éghető szénhidrogének felszabadulása.
Tehát a fa égési folyamatát a fa anyagi tulajdonsága, mérete, megjelenési formája is befolyásolják. A„beégési sebességet” és az azzal összefüggő „tűzállósági határértéket” nagymértékben befolyásolja a faszén szigetelő réteg képződés. Külföldi és hazai kísérletek alapján a fa beégési sebessége általában 0,6-0,7 mm/perc. Ezen érték alapján lehet méretezni a faszerkezetek „tűzállóságát”.
Összegezve megállapítható, hogy a fa égési folyamatát anyagi tulajdonságai és méretei, valamint az épületszerkezetben való megjelenési formája befolyásolják. Éppen ezért a védőeljárások tervezésénél ezen befolyásoló tényezőket kell figyelembe venni. Építőipari faszerkezetek tűz elleni védelmének tervezése komplex feladat.
Figyelembe kell venni a következő főbb szempontokat:
- biológiai károsítok (gomba, rovar) elleni védelmet,
- a fa kedvező esztétikai külső megjelenésének, tulajdonságainak megtartását.
A védőszereket, védőfestékeket, ill. védő eljárásokat úgy célszerű kiválasztani, hogy rendelkezzenek a következő feltételekkel.
Ezek:
- kombinált védőhatás a különböző károsítok (gomba, rovar) ellen,
- a fa szilárdsági jellemzőit ne rontsák,
- a kezelt faanyag igény esetén tovább kezelhető, és ragasztható legyen,
- a védelem hatékonysága mellett az eljárás gazdaságos is legyen.
A fa tűzben való viselkedésének kedvezőbbé tétele érdekében a következőkre kell figyelemmel lenni;
- kedvezőbbek a nagyobb keresztmetszetű szerkezetek a tagolt és kis keresztmetszetű szelvényekkel szemben,
- az érdes, szőrös felületek gyúlékonyabbak, ezért ezeket kerülni kell.
Felhasználásra kerülő anyagok
A fa- és faalapú szerkezetek bizonyos égéskésleltető anyagok (védőszerek, lángmentesítő festékféleségek) használatával az MSZ 595/2-74 szerinti „nehezen éghető” csoport besorolást nyerhetnek.
A hazai forgalomban lévő égéskésleltető szerek, anyagok alapvetően a következő két nagy csoportba sorolhatók:
- vízoldható sókeverékek, alkalmasak telítésre, felületkezelésre,
- égésgátló festékek, úgynevezett pasztaanyagok, melyek felületkezelésre alkalmasak.
A vízoldható sókeverékek általában kombinált hatásúak, tehát az égéskésleltetés mellett ellátnak gomba- és rovar elleni védelmet is.
Kivitelezés
A faanyagú szerkezetek égéskésleltetésére alkalmas szerek használatánál tekintettel kell lenni arra, hogy vizes oldatok, vagy vizes diszperziós festékek, így a felhordásuk csak +5°C-os légtér felett lehetséges.
A szer csak olyan tiszta, pormentes és száraz fafelületre hordható fel általában, amelyet előzetesen semmiféle egyéb készítménnyel nem kezeltek. A nedves fa azért nem alkalmas, mert a pórusok vízzel telítettek és így a védőszer beszívódása nem megfelelő. A felhordásra általában alkalmasak a festő szakmában használatos eszközök, berendezések. Ezek szerint ecset, henger, szórás, valamint a kádban történő merítéses áztatás, telítés.
A kivitelezés műveletei a következők:
- felületelőkezelés, előkészítés,
- védőszer felvitel,
- igény szerinti fedő bevonat.
Kültéri körülmények között téli munka nem végezhető. Ugyanis az égéskésleltető szerek vagy vizes oldatok, vagy vizes diszperziós műgyanta kötőanyagú termékek. Ezért ezek felhordásánál legalább a +5 °C-os hőmérsékletet biztosítani szükséges.
Munkavédelem
A védőszerek keverésénél, oldásánál, valamint felhordásánál el kell kerülni, hogy az a gyomron, vagy nyálkahártyán keresztül a szervezetbe jusson. Ezért az anyagokkal kapcsolatos munkáknál dohányozni, és étkezni szigorúan tilos. Ecset és áztatásos felhordás esetén gumikesztyű, gumikötény használata, szórással történő felhordás esetén pedig védőszemüveg használata szükséges. Az égéskésleltető szerekben alkalmazott gomba-, rovarölő szerek általában mérgező anyagok. Ezért alkalmazásuknál a gyártó cég erre vonatkozó előírásait szigorúan be kell tartani.
Minőségi követelmények
Tekintettel arra, hogy az égéskésleltető szeréket elsődlegesen tűzvédelmi szempontból alkalmazzák és dekoratív külsőt biztosító szerepük önmagukban nincs, ezért a velük kapcsolatos minőségi követelmények is ilyen jellegűek.
- a hatékonyságot biztosító szer, vagy anyag előírt mennyiségének (gr/m2) felvitele,
- a késleltetőszer eloszlása vagy rétegvastagsága a felületen egyenletes legyen,
- fedőbevonat nélkül dekoratív megjelenés nem követelmény.
Műszaki-gazdasági adatok
Tervezői döntésnél fontos tényezőként kell kezelni azt a körülményt, hogy a védendő felület a létesítményben takart vagy látható szerkezetként szerepel-e. Olyan esetekben, ahol a szerkezet takart és a közvetlen nedvesség hatása nem éri, legtöbbször gazdaságosan alkalmazhatók az olcsóbb védőszerek is, mint pl. a TETOL-FB vagy IGNIS-FKI is.
Gyakran igényként jelentkezik a fa természetes színének, felszíni formájának megjelentetése (látható burkolatok, tartószerkezetek stb.). Az ismertetett eljárások közül ez esetben a telítés TETOL-F anyaggal készíthető. A telítést csak üzemi technológiával lehet elvégezni.
A festékbevonat jellegű védelem alkalmazása (PIREX-SZUPER) olyan szerkezetek esetén célszerű, ahol a felületek egyébként is mázolt kivitelűek (beépített szekrények, nyílászárók stb.). Az eljárás külön előnye, hogy megfelelő fedőbevonat kiválasztásával (TRINÁT, SZUPRÉN-L) kültéri felületek védelmére is alkalmas. Ez esetben viszont a fedőbevonat réteg vastagságát külön megtervezik.
A fényezett felületű (laminált) termékek sima felületén az égéskésleltető szerek nem tapadnak kellően, így a védelem hatástalan. Nem célszerű ezért az ilyen jellegű felületek égéskésleltetését mázolással végezni.
Gyakori, hogy az égéskésleltetett felületre különböző fedőfestékeket hordanák fel esztétikai és klimatikus, valamint tartóssági követelmények céljából. Ez a fedőréteg csak tűzvédelmi szempontból minősített és ilyen célú fel használásra engedélyezett festékanyag lehet, ugyanis egyes festékek lerontják, ill. megszüntetik az égéskésleltető szer hatékonyságát.