Otthoni légtisztítók – légszűrők kiválasztása
A légtisztítók és légszűrők feladata, hogy a levegőből eltávolítsák a különféle szennyező anyagokat – a füstöt, port, polleneket, gombaspórákat, a háziállatoktól származó allergéneket, bizonyos vegyi anyagokat és gázokat. A légszűrők ugyan hatékonyak bizonyos típusú szennyező anyagokkal szemben, másokkal szemben nem. A sikeres vásárlás titka, hogy tudjuk, milyen szennyező anyagot kell kiszűrni, és mennyi pénzt szánunk erre a célra. A készülékek jelentősen különböznek nemcsak az ár, de a működtetési költségek szempontjából is.
A megfelelő berendezés kiválasztása
Ha meg akarjuk szabadítani otthonunk levegőjét az egészségtelen gázoktól – különösen azoktól, melyek a formaldehidből, rovarirtókból, parfümökből és dohányfüstből származnak -, a legjobb választás egy aktív szénszűrős készülék. Azok a légtisztítók, amelyek nem tartalmaznak valamilyen abszorpciós anyagot, mint pl. az aktív szén, nem hatékonyak a kis molekulájú gázokkal, pl. a radonnal szemben, és nem csökkentik azok egészségkárosító hatásait.
Szagok eltávolítása
Az elektronikus légtisztítók szintén csökkenthetik a cigarettafüstöt, de nem szüntetik meg a szagot. A különféle változatok, az ún. elektrosztatikus és az ionizátoros tisztítók ionizálással fogják be a szennyező anyagokat. Ezek a berendezések semlegesítenek bizonyos kellemetlen szagokat, de nem távolítják el a szagtalan gázokat, pl. a szén-monoxidot, és nem csökkentik a macska-, por- vagy pollen-allergének koncentrációját sem.
HEPA-szűrős készülékek
Ha a legfontosabb cél a por-, pollen- vagy penészallergének kiszűrése, akkor olyan mechanikus szűrőrendszert keressünk, amely csapdába ejti a nagyobb részecskéket. Az ún. HEPA-szűrő (nagy hatékonyságú részecskeszűrő) jó megoldás. Ám ezek a berendezések kizárólag a levegőben repülő részecskéket szűrik ki míg az allergének többsége gyorsan megtelepszik a felületeken, ahol a légtisztítók nem érhetik el őket. (Az allergének kiszűréséhez nincs feltétlenül szükség légtisztítóra – a légkondicionáló majdnem ugyanolyan jól ellátja ezt a feladatot.)
Ha a pollen és a por mellett a gázokat és a szagokat is el akarjuk távolítani, kombinált berendezésre van szükség, amely többféle szűrőrendszert tartalmaz. Levegőbefújásos központi fűtés vagy légkondicionáló esetén egyáltalán nincs szükség légtisztítóra: elektronikus vagy mechanikus szűrőt lehet a rendszerbe szerelni.
Az elektronikus légtisztítók és az ionizátoros berendezések ózont termelhetnek, tüdőirritációt okozva. Az ionizátoros tisztítók működése következtében, ha nem rendelkeznek saját gyűjtőrendszerrel, csúnya fekete réteg rakódik le a falakra, bútorokra. A legtöbb, gázok eltávolítására tervezett berendezés idővel visszajuttatja a gázokat a levegőbe. Egyes készülékek becsaphatják az embert: kellemes illatot árasztva elfedik a szagokat.