Otthoni textíliák vegyi kezelése – hogyan?
A vegyszerekkel kezelt anyagok révén sok modern csoda lehetségessé válik: a nem gyűrődő nadrág, a vasalásmentes ágynemű vagy a vízhatlan esőkabát. Némelyik anyag ellenáll a foltoknak, a bogaraknak és a penésznek. De ennek a kényelemnek meg kell fizetni az árát: az ilyen termékek anyagát formaldehiddel és más mérgező vegyszerekkel kezelik, ami káros lehet a azokra, akik viselik vagy használják őket.
A kezelt textíliák hátrányai
A „tartós vasalású” ruhákat formaldehidgyantával kezelik. Korábban a formaldehidet a rákkeltő anyagok között tartották számon, de ma már nem számít annak. A formaldehid alapú műgyanta, amely a testhő és a verejték hatására lebomlik, egyeseknél allergiás reakciókat válthat ki. Ma már rendelkezésre állnak formaldehidszegény, ill. -mentes textilkikészítő szerek, azonban a formaldehidkibocsátás problémája még nem a múlté.
A termékek címkéin nem kötelező feltüntetni a formaldehidet, de ha a textíliáról azt állítják, hogy vasalást nem igényel, gyűrődésmentes, víztaszító, ill. könnyen kezelhető, akkor valószínűleg formaldehidtartalmú gyantával kezelték. A legtöbb poliészterpamut-keveréket formaldehiddel kezelik, a poliészter-pamut ágyneműk felületén pedig formaldehid található, hogy jobban bírják a mosást. A drapériákhoz használatos szövetek általában „tartós vasalást” és gomba elleni kezelést kapnak. Ez jelenti a problémát: amikor a nap rásüt az ilyen anyagokból készült függönyre, formaldehidet áraszt magából.
Új lángálló anyagok
A gyermek-, és felnőtt ruházat, kórházi köpenyek, ipari egyenruhák, matracok és egyes lakberendezési tárgyak meg kell hogy feleljenek a tűzbiztonsági szabványoknak. Egy időben ezeket lehetséges rákkeltő vegyszerekkel kezelték. A mai lángmentes anyagok megfelelnek a gyermekek hálóruháival szemben támasztott toxikológiai szabványoknak is. E ruhák nagy része olyan szintetikus anyagokból készül (nylon, poliészter, akril), amelyek ellenállnak az égésnek.
Az érintkezés csökkentése
A vegyszerekkel kezelt anyagok helyett, amelyek potenciális rákkeltő anyagokat tartalmazhatnak, válasszuk a kikészítetlen (lehetőleg organikus termesztésű) pamutot, selymet, hócsalánt, lent, rajont, gyapjút, ill. a természetes rostok keverékét. Amikor itt az ideje a régi matracok cseréjének, vegyi kezelés nélküli, természetes anyagokból készült matracot szerezzünk be.
Az ún. könnyen kezelhető anyagokban úgy csökkenthetjük formaldehidgyanta mennyiségét, hogy használatbavétel előtt kimossuk őket. Ha otthonunkban sok a kikészített anyag, gyakran szellőztessünk, és csökkentsük a páratartalmat.
Levegőn szellőztessünk
A vasalást nem igénylő függönyöket szabad levegőn szellőztessük ki, mielőtt feltennénk. Még jobb, ha kezeletlen pamutból, pamutvászonból, lenből vagy len-pamut keverékéből készült textíliákat vásárolunk. Bár ezeket gyakrabban kell cserélni, mert gyorsabban elhasználódnak, kevésbé veszélyesek. Az ablakokra függöny helyett tehetünk biztonságos fa-, bambusz- vagy fémredőnyt, illetve zsalugátert.