Veszélyek az otthoni medencék körül?
Nincs annál kellemesebb, mint forró nyári napon belecsobbanni az úszómedence hűs vizébe. Ráadásul az úszás testmozgásnak sem utolsó. De nem szabad elfelejtenünk, hogy a medence tisztaságát vegyszerekkel tartják fenn, és kisgyermekek esetén komoly veszélyt jelent a vízbe fúlás.
Kényes egyensúly
Az úszómedencék vizét többnyire klórral kezelik, hogy csíramentesek maradjanak. A klór a mikroorganizmusokhoz kötődve elpusztítja azokat. Ha a fertőtlenítőszer jól végzi a dolgát, a víz tiszta és szinte szagtalan. Ha a klórszag túl erős, az rossz pH-értékre utal. A víz pH-értékének 7,4 és 7,6 között kell lennie ahhoz, hogy a klór hatékonyan működhessen. Ha az érték magasabb, a klór veszít fertőtlenítő hatásából, ha alacsonyabb, a klór hamarabb elbomlik. A pH-érték eltolódását jelzi, ha a víz zöldes árnyalatú, ha a medence falán vízkőlerakódás látható, vagy ha a víz csípi a szemünket és irritálja a bőrünket.
Az úszómedencék tisztán tartásához használt vegyszereket és eszközöket az egészségügyi hatóságok szigorúan ellenőrzik. Ha saját medencénk van, a vegyszerek használatakor nagyon pontosan tartsuk be a használati útmutatóban leírtakat, de az alábbiakat is.
A szűrőt annyi ideig működtessük – általában 12 órán át -, hogy a medence teljes víztérfogatát kétszer átforgassa.
Egy csepp megelőzés
Előzzük meg!
A medencékkel kapcsolatos legnagyobb veszély a vízbe fúlás. Ennek elkerüléseben segíthetnek az alábbi tanácsok:- Szereljünk a medence köré 1,2 m magas kerítést, önműködően záródó ajtóval. A legjobb a dróthálós kerítés: azon át látjuk, mi történik.
- Soha ne hagyjunk gyermeket felügyelet nélkül a medencében; a babamedencében sem.
- Ha nem tudjuk a gyerekeket felügyelni, szedjük össze még a játékokat is a medence környékéről, nehogy azok odacsábítsak őket.
- Tartsunk a medence közelében életmentő eszközöket: egy mentőövet és egy hosszú rudat.
- Soha ne engedjük, hogy bárki fejest ugorjon a sekély vízbe. Ellenőrizzük, hogy az ugródeszka jól van-e rögzítve.
- Figyeljünk, hogy a leeresztőnyíláson mindig legyen fedél.
- Ha nem fürdünk, takarjuk le a medencét!
Figyeljünk a továbbiakra is:
- Ha új a medence, naponta teszteljük a vizet, míg ki nem ismerjük a medence jellemzőit. Ezután a tesztelés gyakorisága attól függ, hányan használják a medencét, hol helyezkedik el (a falevelek megváltoztatják a pH-egyensúlyt), és milyen meleg van (hőségben a klór hamar elpárolog).
- Havonta egyszer vegyünk vízmintát, és vigyük el pontos elemzésre.
- A klórszintnek 1 és 3 ppm (milliomodrész) között kell lennie. Ha ki akarjuk számítani, hány liter víz van egy téglalap alakú medencében, szorozzuk össze a cm-ben mért hosszát, szélességét és átlagos vízmélységét, és az így kapott értéket osszuk el 1000-rel. Kör alakú medence esetén először számítsuk ki annak felületét (a cm-ben számított sugarát emeljük négyzetre, és szorozzuk meg 3,14-gyel), majd ezt szorozzuk meg az átlagos vízmélységgel, és a kapott értéket osszuk el 1000-rel.
- Klór helyett használhatunk brómot is, amely kíméletesebb, de ugyanolyan hatékony. Ha szeretnénk jelentősen csökkenteni a vegyszerfelhasználást, szerezzünk be egy ózonizálóberendezést – de készüljünk fel rá, hogy ez nem olcsó mulatság.
A medence szabályai
A medence használata előtt zuhanyozzon le. A fertőtlenítőszer sokkal hatékonyabb, ha hatását nem gátolják a bőrre kent krémek, napozószerek és más szennyeződések. A zuhanyozás alapos, szappanos mosakodást jelentsen; egy gyors öblítés nem elég. A kisgyerekekre, ha nem szobatiszták, adjunk vízzáró műanyagnadrágot. Fürdés előtt küldjük vécére a gyerekeket, és ezt a fürdőzés közben is tegyük meg rendszeres időközönként. Ne engedjünk fürödni olyan gyermeket, akinek az elmúlt két hétben hasmenése volt.