Az építési munkahely, építkezés megszervezése
Az építési munka előkészítése szűkebb értelemben közvetlenül a munkahelyre, azaz az épületre vonatkozik. Az előkészítési tevékenységek közé tartozik a szervezés, az organizáció és az ütemezés.
Az építésszervezés előmunkálatainak kezdete egybeesik a kivitelezési tervdokumentáció elkészítésének kezdetével. A tervezőnek a kivitelezési tervdokumentáció készítése során érdemes együttműködnie a leendő kivitelezővel. Ez az együttműködés a garanciája a kivitelezői adottságokkal számoló, jó terveknek. Az együttműködés nélkül kidolgozott tervdokumentációk nagyon gyakran csak időrabló észrevételezések, egyeztetések, esetleg áttervezések után kerülnek kölcsönösen elfogadásra. Az ilyen utólagos megállapodások rendszerint az építkezés megkezdésének eltolódását – nem egyszer építés közbeni akadályoztatását – okozzák.
A tervezés időszakában a tervező és a kivitelező együttműködésének köszönhetően a kivitelező alapos tájékozottságra tehet szert az építési helyszínről, az építmény tervezett elhelyezéséről és a felhasználni szándékolt anyagokról, továbbá az alkalmazandó technológiákról.
A kivitelező ismeretei, adottságai és tapasztalatai – a tervezői elképzeléseket vezérfonalnak tekintve – reális képet adnak:
- a kívánt mennyiségű és minőségű építési anyagok beszerezhetőségéről;
- az üzemi vagy segédüzemi előre-gyártás lehetőségeiről,
- az építés gépesíthetőségéről;
- a szakipari munkákhoz tartozó anyagok, szerkezetek és szerelvények beszerzési lehetőségeiről;
- a felhasználni szándékozott anyagok és szerkezetek tartósságáról;
- az alkalmas technológiákról stb.
Az építés-szerelési munkák költségvetésének elkészítéséhez, a vázolt tájékoztatáson kívül, a végleges adatok felvétele és rögzítése érdekében helyszíni bejárást kell tartani. A helyszíni bejárást a tervező készíti elő, és átadja a kivitelezőnek az építési terület helyszínrajzát, az építmény anyagkivonatát, esetleg az építkezés organizációs vázlatát. A tervező a helyszíni bejáráson rögzített adatok alapján készíti el a komplett tervdokumentációt. A helyszíni bejáráson mind a beruházó, mind a tervező és a kivitelező részéről állásfoglalásra jogosult szakembereknek kell részt venniük.
Az építésszervezés minden munkahelyen nagy jelentőségű, de legfőképpen a fővállalkozásban épülő többlakásos épületeknél fontos, ahol az épület kivitelezését műszaki és gazdasági szempontból is befolyásoló szervezésnek minden részletkérdését meg kell oldani. A részletek összehangolása, valamint a térbeli és időbeli szigorú rend betartása az építési üzem jó működésének kulcsa.
- Nedvesség a talajban
- Vízszigetelés szakszerűen
- A bitumen, mint vízszigetelő anyag
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az építésszervezés részfeladataiként el kell készíteni:
- a kivitelezendő épületen végzendő munkák mennyiségi és minőségi alapadatainak (anyagok, munkaidő-szükségletek, gépek) kimutatását;
- az építési anyagok, szerkezetek, termékek szállítási tervét;
- az építési anyagok, szerkezetek és termékek építéshelyi tárolásának raktározásának, valamint mozgatásának tervét;
- az építés gépesítésének (földmunka, anyag átalakítás, vízszintes és függőleges anyagmozgatás stb.) tervét;
- az építési hely berendezéseire vonatkozó elrendezési terveket;
- az építés ütemezésének terveit (munkamenet, technológiai folyamatok, munkaerő, szakma és létszám, gép, pénzügyi lebonyolítás).
Az építésszervezés előmunkálatainak ismertetésében eljutottunk a helyszíni bejárásig. Ebben a szakaszban a kivitelező a terveket illetően már tájékozott, de pontos mennyiségi és minőségi adatokhoz csak a bejárás eredményeit is tartalmazó, befejezett tervdokumentációból jut.
Az építkezés megszervezése
Az építkezések menetének tervezése a helyszínrajz és az organizációs vázlat készítésével kezdődik, amiket a tervező készít el, és a helyszíni bejáráson bocsát a kivitelező rendelkezésére. Az organizációs vázlat nem ad részletes megoldást az épület vagy épületek kivitelezésének módjára, csupán vázlatosan ismerteti az elképzeléseket. A helyszíni bejáráson rögzített adatok alapján, a tervdokumentációból kidolgozott alapadatok felhasználásával, készül a részletes organizációs elrendezési terv.
A részletes organizációs terv olyan részletességű, hogy arról a felvonulási épületek, építéshelyi utak, depóniák, gépek, közművek pontosan kitűzhetők. Szűkebb telkeken, forgalmas utak mellett, esetleg zártsorú beépítéseknél mind házilagos kivitelezéssel, mind vállalkozásban készülő épületeknél nagy jelentőségű az organizációs terv. A laikusoknak talán ijesztő az organizációs szó, de gondoljanak arra, hogy bennük merülnek fel legelőször a következő kérdések: vajon hol helyezhető el a temérdek anyag a telken, hová köthető be az ideiglenes áram és víz?
Éppen ezeket a kérdéseket kell megválaszolnia az organizációs tervnek nevezett tárolási és felvonulási helyszínrajznak.
Organizációs helyszínrajz, oldalhatáron álló lakóépülethez:
1 épülő épület; 2 telek; 3 közterületi felvonulási terület, 4 konténer; 5 cementraktár; 6 homok-depónia; 7 oltott mész; 8 oltóhely; 9 habarcskeverő gép; 10 habarcsláda; 11 kavicsdepónia; 12 betonkeverő gép; 13 téglarakás; 14 vasbeton gerenda; 15 vasbeton kiselemek; 16 felvonulási út; 17 szomszédos telek felvonulási területe; 18 autódaru; 19 daru gémkinyúlása; 20 fenyő fűrészáru; 21 zsaluzófa; 22 betonacél; 23 zsaluzat- és betonacél-előkészítő (a 20-24 lesz a majdani tetőszerkezet előkészítő terület); 24 cserép, béléselem; 25 ideiglenes kerítés; 26 vízmérő; 27 vízvezeték; 28 vízvételi hely; 29 elektromos légvezeték; 30 elektromos gumikábel csatlakozás; 31 mérő-csatlakozóhely; 32 járda; 33 ideiglenes járda; 34 szomszéd épület
Ha az anyagi lehetőségek megengedik a telken való anyagtárolást, mérlegeljük a következő szempontokat:
- A tervezett épület kitűzése előtt szállíttassuk be a telekre az olyan anyagok zömét, melyeket nem kell daruzni a beépítésre.
- A habarcs- és betonkeverés területe a tervezett épületen belül legyen.
- Az oltott meszet ne gödörben, hanem az épülethez szükséges homokból készített szint feletti tárolóban helyezzük el. Az ilyen tároló egyszerűen elkészíthető: a kör alakú homokdepónia kráterszerű tölcsérrésze a mésztároló. A tölcsérbe egy normál, összefüggő (ép) fóliát kell beteríteni. Az oltás a kráter peremén kialakított, 3-5m2 nagyságú homokpadra vagy kisbakra telepített pallóterítékű munkaszinten történik. A darabos meszet a ferde följárón kell felszállítani, az oltóvizet pedig gumicsövön át. Felhasználásnál a kibontott „kráter” oldalon a mindig képlékeny mész adagolható a depóniának használt homokból.
A mész oltásához mészoltó gödör létesítését a következők miatt nem javasoljuk:
– a kitermelt föld miatt nagyobb a területi igény (és a kikerülő föld szennyezi az építési homokot is);
– a pihent mész gyorsan megkeményedik és minősége csökken, valamint – szakmai zsargonnal szólva – nem annyira „szapora”;
– a mész kitermelése a gödörből sokkal körülményesebb;
– az esetleg később szikkasztóként hasznosítani szándékozott gödör egyrészt nem feltétlenül a legjobb helyen van, másrészt fala a lúgos mésztől kissé már eleve elzsírosodik. - A megmaradó téglalap alakú terület hasznosítható a betonacél tárolására és előszerelésére. Célszerű e helyet úgy megválasztani, hogy a betonvas-telepként használt terület elegendő legyen majd a tető zsinórpadjához is.
- A nagy elemes, azaz a daruval mozgatható anyagokat mindig az épület és az út közötti, esetleg oldalkerti vonalon helyezzük el, a daruval való megközelítés és gyors beépítés érdekében.