Építkezés lebonyolítása: kivitelező, műszaki ellenőr, munka és egészségvédelem
Egy építkezés lebonyolítása a már előzőekben említett házilagos vállalkozói és fővállalkozói kivitelezés esetében természetesen más és más, a szerződésekből vagy a megállapodásokból adódó kötöttségek miatt. Házilagos kivitelezés esetén elsődleges cél az olcsó, de tökéletes munka.
Kivitelezők-vállalkozók
A vállalkozó munkahelyi képviselője az építésvezető, ő hozza létre és irányítja a kivitelezői egységet a munka teljes időtartama alatt.
Az építésvezető feladatai:
- az építkezéshez szükséges erőforrások (munkaerő, gép, anyagok, szállítóeszközök) felmérése, igénylése, a hiányzó erőforrások felkutatása;
- a munkakezdés feltételeinek megteremtése: a munkaterület átvétele, a kitűzési munkák átvétele az építtetőtől, ezek ellenőrzése;
- a létesítmény műszaki megvalósítása, a szükséges építéstechnológiai folyamatok elvégzésének irányítása
- az előírt minőségi jellemzők szerint, a végzett munka folyamatos ellenőrzésével, a minőség folyamatos dokumentálásával;
- az alvállalkozók munkájának összehangolása és ellenőrzése;
- a folyamatos anyagellátás és annak ellenőrzése;
- a folyamatos szállítás és annak ellenőrzése;
- a szükséges gépek és berendezések üzemeltetése, ill. karbantartása;
- a dolgozók ellátásának megszervezése és ellenőrzése;
- a kivitelezéssel kapcsolatos események folyamatos leírása az építési naplóban, a tervtől való eltérések és költséget befolyásoló körülmények folyamatos rögzítése és rendezése az építtetővel;
- A végzett teljesítmények folyamatos felmérése és rögzítése – az építtetővel való elszámolás végett – a felmérési naplóban (tételes elszámolás esetében);
- a dolgozók teljesítményeinek elszámolása, a szállítások és gépteljesítmények igazolása;
- a munkák minőségének bizonylatolása eltakarás előtt;
- az esedékes időközi számlák összeállítása és igazoltatása;
- az alvállalkozók építési alapbizonylatainak, munkáinak eltakarás előtti folyamatos ellenőrzése;
- az építési költségek, az erőforrások felhasználásának (anyag, gép, munkaerő) és az ütemterv betartásának folyamatos ellenőrzés, annak szükség szerinti aktualizálása.
Az építési napló vezetése – más országokhoz hasonlóan – hazánkban is hatósági előírás. A napló a munkahely legfontosabb okmánya, amelyben rögzítik, hogy ki jogosult a beruházó és a kivitelező részéről nyilatkozatok tételére – ez elsősorban az építésvezető, a tervező, valamint a beruházó műszaki ellenőre. A napló bevezető része tartalmazza az építési munka és a szerződés főbb adatait, a generálkivitelező, az építésvezető, építtető (beruházó), a műszaki ellenőr, a generáltervező, a felelős tervező, valamint az alvállalkozók adatait és címeiket.
Az építésvezetőnek a naplóban minden nap be kell jegyeznie és aláírásával kell igazolnia az építkezés főbb adatait és eseményeit: a napi jelentést (időjárás, hőmérséklet, csapadék, szél stb.); a munkáslétszám alakulását; a végzett munkák helyét, fajtáját; a tervtől való eltérést és egyéb váratlan körülményeket; az előzetes értesítéseket a befejezett munkák eltakarásáról; az anyagok és gépek érkezését; a tervezettől eltérő gépesítést; a beruházó célszerűtlen utasítása esetén az erre való figyelmeztetést – általában minden, az építést és elszámolást befolyásoló tényezőt.
Az építési naplóba minden körülményt olyan részletességgel kell leírni, – esetleg lerajzolni -, hogy vita esetén az esetleges szakértő megalapozott döntést hozhasson. Az építtető és a kivitelező kölcsönösen jogosultak – és kötelesek – az építési naplóba a szükséges intézkedéseket beírni, a tervekben nem kielégítő részletezettséggel megoldott problémákat megmagyarázni, és a kivitelezés során felmerülő műszaki kérdésekben állást foglalni. Az építési naplót a megrendelő (vagy megbízottja) köteles a szerződésben meghatározott időközökben – de legalább 15 naponként – külön felhívás nélkül ellenőrizni.
- Nedvesség a talajban
- Vízszigetelés szakszerűen
- A bitumen, mint vízszigetelő anyag
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A megrendelő a vállalkozó bejegyzésére az ellenőrzési időközökön belül, a vállalkozó pedig a megrendelő bejegyzésére 3 napon belül észrevételt tehet. A felek egymás bejegyzését azonban észrevétel (ellenészrevétel) hiányában is kötelesek aláírni, ennek elmulasztása a bejegyzés tudomásulvételének minősül.
Amennyiben az építkezés költségeinek elszámolása teljesítményarányos, az elszámolás alapdokumentuma a felmérési napló. Ez az építési napló melléklete, amelyben – a költségvetés felépítésének megfelelően – rendszeresen rögzíteni kell az elvégzett munkák mennyiségeit. A beruházó műszaki ellenőre aláírásával ismeri el a munka elvégzését.
Tetőtér beépítéses lakóház egyrétegű téglafallal a) földszint; b) tetőtér
Műszaki ellenőrzés
Az építtető megbízottja mind műszaki, mind gazdasági szempontból is döntő szerephez jut a beruházó képviseletében. A kivitelezőtől független műszaki ellenőr jogosult a beruházó nevében intézkedni. Kisebb építkezés műszaki ellenőre az építési szerződésben rögzített időközönként – általában legalább 8 naponként – köteles az építkezést ellenőrizni. A műszaki ellenőri tevékenység a huzamosan tartó munkáknál nélkülözhetetlen, és elsősorban az építés-szerelési, technológiai-gépfelszerelési, ill. a berendezés-szerelési munkákra irányul, amelyek sok közbenső intézkedést igényelnek.
A műszaki ellenőr minden észrevételét az építési naplóban rögzíti. A beruházó és a kivitelező kölcsönös együttműködésének feltétele, hogy minden olyan körülményről tájékoztassák egymást, amely a szerződés teljesítését elősegíti vagy akadályozza. A műszaki ellenőr köteles koordinálni a vállalkozókat a szerződésben meghatározott cél elősegítésére. Észrevételeznie kell minden olyan technológiai, szervezési vagy veszélyes tevékenységet, amelyek a szerződés teljesítését zavarhatják. A vállalkozónak lehetővé kell tennie a munkavégzés folyamatának és a beépített anyagoknak bármikori ellenőrzését, az esetlegesen észrevett hibákat köteles közölni.
A műszaki ellenőr feladatai közé tartozik:
- a kitűzési alappontok jegyzékének átadása, ellenőrzése, a hatósági engedélyek beszerzése;
- a határidők és a minőségi előírások betartásának ellenőrzése;
- az építési napló és egyéb jegyzőkönyvek ellenjegyzése vagy észrevételezése;
- a mennyiségi felmérések közös elvégzése a kivitelezővel;
- a számla helyességének ellenőrzése; az eltakarásra kerülő munkák mennyiségi és minőségi felülvizsgálata;
- részvétel az átadás-átvételi munkában, és annak rögzítése az építési naplóban;
- a tervváltoztatások helyességének, szükségességének elbírálása, az ezzel kapcsolatos intézkedések megtétele.
Kétgenerációs lakóháznál a két szint lakóteréhez jól kapcsolódik a terasz és erkély, mint egy-egy lakótér „kikapcsolódási” tere
Tervezői művezetés
A tervező, többnyire az építtető megbízásából, időszakonként megtekinti az általa – ritkább esetben más által – tervezett építkezést. A tervezői művezetés során a helyszínen egyezteti a terven meg nem oldott részletekkel, eltérő anyagokkal vagy szerkezetekkel kapcsolatos változásokat.
A tervezői művezetés a tervezés munkahelyi folytatása művezetéssel. Jogi jelentősége, hogy bármilyen módosítást – az eredeti tervekhez képest – csak a létesítmény tervezője tehet. Más által készített terveknél a művezetést ellátó személy csak az eredeti tervező felhatalmazásával vagy ellenjegyzésével teheti meg módosításait és kiegészítéseit. Ez alól az eredeti tervező huzamosabb külföldi tartózkodása vagy elhalálozása mentesít.
Felelős műszaki vezetés
Azokat a kivitelezéseket, ahol a munkát teljesen vagy túlnyomórészt az építtető és családja végzi, házilagos kivitelezésnek nevezik. Házilagos kivitelezésekhez a rendeletek értelmében felelős műszaki vezető bevonása szükséges. Ez alól csak akkor van kivétel, ha a munkálatok nem érintik az épület teherhordó szerkezetét.
A felelős műszaki vezetőt az építtetőnek kell bejelenteni a kezdési engedélyhez, ill. az építési engedély formanyomtatványán. Utóbbi esetben a jogerős építési engedély alapján már megkezdődhet az építkezés, míg a kezdési engedély kérelmen való bejelentéskor a kezdési idő eltolódik. Részmunkáknál, ha az építtető megegyezett azzal a szakemberrel vagy vállalkozóval, aki az engedélyezett terv alapján vállalja a feladatot, egypéldányos – akár kézzel írott – levélben kell bejelenteni az építési hatóságnál a felelős műszaki vezető adatait és a szóban forgó épületrész vázlatos leírását (pl. épület alapozása vagy tetőzete stb.). Célszerű a bejelentést a műszaki vezetőnek is aláírnia, így nem kerülhet a bejelentésbe hibás adat (pl. képesítés vagy gyakorlati idő vonatkozásában).
A felelős műszaki vezető szerepét elláthatja egyrészt olyan szervezet, amely építéstervezési, illetve kivitelezési jogosultsággal rendelkezik, másrészt olyan személy, aki a rendelet szerinti végzettséggel bír. Építész- és szerkezetépítő mérnökök, illetve üzemmérnökök 3 év gyakorlattal, technikusok 5 év gyakorlattal vállalhatnak felelős műszaki vezetést. Kőművesmesterek, házilagos kivitelezés esetén, az iparengedélyükben meghatározott méretű épület műszaki vezetését végezhetik.
Kétszintes lakóépület kettőzött határoló fallal a) földszint; b) tetőtér; c) tetőtéri változat
El kell oszlatnunk azt a tévhitet, hogy a más irányú mérnöki végzettségű építtető vállalhatja saját háza műszaki vezetését! Általában az a legjobb, ha a tervező vállalja el a felelős műszaki vezetést, mert így oldhatók meg leggyorsabban a felmerülő műszaki problémák.
Az építtetőnek még akkor is célszerű egy olyan szakembert felkérnie a kivitelezők ellenőrzésére, aki nem érdekelt a hibák eltussolásában, ha olyan kivitelező szervezet vagy vállalkozó építi a házát, amely vállalná a felelős műszaki vezetést is.
A felelős műszaki vezető feladata – az építési munka egészére kiterjedően – az építési engedélynek megfelelő kivitelezés műszaki irányítása, vezetése, és ennek során:
- a kitűzés helyességének, a talajmechanikai és egyéb vizsgálatok megtörténtének ellenőrzése;
- az építőipari kivitelezési, a minőségi, a hő technikai, a munkavédelmi és a tűzvédelmi előírások betartása, illetve azok betartásának folyamatos ellenőrzése;
- a szükséges minőségi vizsgálatok és
- mintavételek elvégeztetése, illetve elvégzése;
- a tervezővel való együttműködés;
- az építtető és az esetleges vállalkozó által végzett részmunkák összehangolása, és ennek során a vállalkozó által végzett munkákkal kapcsolatos kifogások, észrevételek megtétele;
- a munkanapló vezetése, s abban a szükséges bejegyzések megtétele;
- a műszaki tervtől eltérő kivitelezés feltüntetése a terveken;
- a használatbavételi engedélyhez szükséges kivitelezői nyilatkozat megtétele és a szükséges tájékoztatások megadása az engedélyezési eljáráshoz.
Ezenkívül segíthet az építtetőnek a vállalkozók által végzett részmunkák felmérésében, számláik ellenőrzésében. Az előzőkből következik, hogy nagyon gyakran kellene a felelős műszaki vezetőnek az épületet meglátogatnia. Sajnos, sok építtető fölösleges bürokratikus előírásnak érzi e tisztség hatóságilag elrendelt betöltését, ezért nem is igényli a megnevezett személy ellenőrzését. Ez egyrészt abból ered, hogy – szakmájától függetlenül – szinte mindenki bízik saját (és segítői) építési szaktudásában, másrészt úgy gondolja, hogy a gyakori ellenőrzés drágítja az építkezést.
A tapasztalat azt mutatja, hogy a műszaki vezető minden egyes épületlátogatás alkalmával észrevesz olyan hibát, amely még kijavítható, és ezzel elháríthatok az építtetők anyagi kárai vagy az épület használati értékének csökkenése miatti károk. A szerkezeti hibákon kívül figyelnie kell a munkavédelmi előírásokra is, mert az esetleges balesetekért szintén ő a felelős. Az építtetőnek is kötelessége, hogy folyamatosan tartsa a műszaki vezetővel a kapcsolatot és a felmerülő kérdéseket ne próbálják nélküle megoldani. Inkább többször „zaklassák”, minthogy távolléte miatt egy hiba becsússzon. A rendelet előírja, hogy a felelős műszaki vezető akadályoztatás esetén köteles a helyettesítést megoldani.
Házilagos kivitelezés
A lakó-, ill. üdülő-, valamint a gazdasági épületek építése egyértelműen gazdaságos házilagos kivitelezéssel. Az utóbbiaknál ez kétszeresen is igaz, ugyanis a vállalkozó által felszámított ÁFA ilyen épületeknél nem igényelhető vissza (ez természetesen az anyagokra is vonatkozik). Házilagos kivitelezés esetén is vannak azonban olyan épületrészek vagy munkafázisok, amelyet vállalkozónak adnak ki. Ha a vállalkozás tárgya a szerkezetépítés, a házilagosan végzett munkákért is a vállalkozó építésvezetője felel műszaki és munkavédelmi szempontból. Ha a szerkezet maga is házilagosan készül, a felelős műszaki vezető személy szerint felelős az építkezés teljességéért.
A házilagos kivitelezésnek is több változata létezik. Ezek a következők:
- vállalkozó iparosok vagy kivitelezők bejelentett emberei, akik a munkáról (vagy annak egy részéről) számlát adnak;
- iparengedéllyel vagy működési engedéllyel rendelkező szakemberek, illetve alkalmazottaik, akik nem adnak számlát a munkáról;
- ismerősök, engedéllyel nem rendelkezők pénzéit dolgoznak az építkezésen, de számlát természetesen nem adnak;
- családtagok segítenek, pénz, ellenszolgáltatás nélkül, hasonló segítség reményében.
Most nem részletezzük, hogy az első forma kivételével a többinél milyen adózási és társadalombiztosítási szabályokat sértenek meg, mind az építtetők, mind a munkát végzők – hiszen ezt mindenki tudja vagy sejti.
Munka- és egészségvédelem
A munka- és egészségvédelem a munkahelyi vezetők alapvető kötelessége. A szervezett munkavédelem fontos eszköze az általános munkavédelmi oktatás. Munkába állása előtt minden dolgozót ki kell oktatni tevékenysége balesetveszélyes vonatkozásairól és a védekezés módjáról, amit az érintettek az építési naplóban vagy külön jegyzőkönyvben, aláírásukkal ismernek el. A dolgozó csak olyan munkát végezhet, amelyről balesetelhárítási oktatást kapott. A különösen veszélyes munkáknál helyes, ha a vezető a napi munkakezdés előtt a munkavezetőkkel a munkahelyet végigjárja, és ha a balesetmentes munkakörülményekről meggyőződik, ad engedélyt a munka megkezdésére.
Az építésvezető köteles ellenőrizni, hogy a munkahely fel van-e szerelve a szükséges munkavédelmi eszközökkel. Nagyobb munkahelyeken az elektromos biztonsági előírások betartása érdekében külön szerelőket jelölnek ki, akik a gépeket szerelik és a figyelmeztető táblák elhelyezését ellenőrzik. Az esetleges balesetről azonnal értesíteni kell az orvost, és részletes jegyzőkönyvet kell felvenni. Minden három napon túl gyógyuló balesetnél fegyelmi vizsgálatot kell lefolytatni, amelynek során meg kell jelölni a balesetért felelős személyeket. A baleset okozásáért minden építőipari vezetőnek teljes büntetőjogi és anyagi felelősséget kell vállalnia.