Épületszigetelések és vízszigetelések: talajpára és talajnedvesség elleni szigetelések
Az alépítményi szigetelésekről általában
Alépítményi szigetelésnek nevezzük a talajjal érintkező épületszerkezetek, illetve az azok által határolt helyiségek szigetelését. A nedvesítő hatások között megkülönböztetünk talajpárát, talajnedvességet és talajvizet és ez az egyik csoportosítási alapja az alépítményi szigeteléseknek is (3/40 ábra).
A szigetelés rendeltetése mindhárom esetben az, hogy az épületszerkezeteket, illetve az azok által határolt belső tereket megvédje a nedvességhatásoktól. A legegyszerűbb a talajpára elleni szigetelés; amikor csak a szemcsés talajok hézagain áthatoló és az épületszerkezeteken lecsapódó nedvesség, pára ellen kell védekezni. A talajnedvesség elleni szigeteléssel szemben már nagyobbak a követelmények: ilyenkor a szigetelés akadályozza meg, hogy az épületszerkezetekbe (alaptest, pincefal, padlók stb.) a talajból kapilláris nedvesség szívódjon be. A legbonyolultabb a talajvíz elleni szigetelés, amikor a szerkezetekre ható víznyomást is fel kell venni általában a szigetelést megtámasztó szerkezetekkel.
A szigetelés megválasztása azonban nemcsak a nedvességokozó hatástól függ, hanem az épület, illetve a védett épületrész rendeltetésétől, az azzal szemben támasztott szárazsági követelményektől is (3/41 ábra).
A szigetelés a nedvességokozó támadási helyétől függően elkészíthető:
- támadott oldalon,
- a védett oldalon,
- és közbenső helyen.
A víz által támadott oldalon elhelyezett szigetelés nemcsak a belső teret, hanem az azt határoló épületszerkezeteket is védi. A szigetelés sohasem a legkülső szerkezeti réteg: a mozgásokra és mechanikai hatásokra érzékeny szigetelést védő-, illetve védő-tartó rétegekkel kell a talajtól elhatárolni és megtámasztani.
Közbenső (szerkezeten belüli), illetve belső oldali szigetelések készítésére általában csak utólagos szigetelések esetén, kényszerből kerül sor. Ez esetben a szigetelés csak a belső teret, illetve a szigetelésen belül elhelyezkedő szerkezeti rétegeket védi a nedvességhatásoktól.
- Nedvesség a talajban
- Bitumenes készítmények az útépítésben és az építőiparban
- Hőszigetelés a padlás-, és a pincefödém esetében
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az alépítményi szigetelések csoportosíthatók a védendő szerkezettől, illetve a szigetelés létesítési helyzetétől függően is; eszerint vannak:
- vízszintes falszigetelések;
- függőleges falszigetelések;
- padlószigetelések.
Ha az alápincézett épület alépítményi határoló szerkezeteit a szigetelés megszakítás nélkül körbeveszi, mindhárom szigetelésfajtát együttesen alkalmazzuk. Ez az ún. teknőszigetelés.
A szigetelésekkel szemben négy – a szigetelés anyagától, beépítési módjától független – alapkövetelményt támasztunk. A szigetelőképességet a szárazsági igényekkel összefüggő, az előzőekben már említett vízzárósági vagy vízhatlansági tulajdonságok minősítik. A szigetelés tartóssága lehet részleges vagy teljes. Az alépítményi szigetelésektől az esetek többségében teljes tartósságot követelünk meg, hiszen szokásos beépítési helyük miatt utólagos cseréjük, biztonságos javításuk többnyire egyáltalán nem lehetséges.
A szilárdság követelménye a szigeteléseket érő erőhatásokkal, igénybevételekkel és a szigetelések anyagával kapcsolatos. Ha a szigetelés csak nyomó igénybevételeket vesz fel, akkor azt folyamatosan meg kell támasztani.
Az alakváltozási követelmények előírása azért szükséges, mivel a szigetelt szerkezetek a terhelések hatására alakjukat változtatják, deformálódnak. Az épület lényegesen eltérő tömegű, magasságú, terhelésű részei, egyes szakaszai különböző mértékben süllyednek, és a süllyedéskülönbségekből származó mozgások szabad lefolyását vagy károsodás nélküli felvételét az összes érintett szerkezetre, tehát a szigetelésre vonatkozóan is biztosítani kell. Előfordul, hogy erre maga a vízszigetelés is alkalmas, ha anyaga megfelelő húzószilárdsággal és nyúlóképességgel rendelkezik. Ha nem, akkor a szigetelés szerkezeti rendszerét kell úgy kialakítani (pl. mozgási hézagok képzésével), hogy az alakváltozásokat követni tudja.
Szigetelések készítése
A szigetelés készítésének feltételei:
- a szigetelés alatti aljzatbeton és az előre elkészített védőfal sima, száraz és tiszta legyen;
- teknős szigetelés töréspontjait (sarkait) javított habarccsal ki kell kenni („holker”);
- a tégla anyagú alap- vagy védőfalat cementhabarcs simítással kell ellátni.
Talajpára és talajnedvesség elleni szigetelések
A talajpára és talajnedvesség elleni szigetelések elhelyezésük, rétegfelépítésük és készítésük szerint igen közel vannak egymáshoz, ezért ezeket együtt tárgyaljuk. E fejezetrészben külön foglalkozunk az alápincézetlen és az alápincézett épületek szigetelésével.
Alápincézetlen épületek
Alápincézetlen épületeknél külön kell foglalkozni a falak vagyis a lábazatok, valamint a padozatok szigeteléseivel, a talajpára és a talajnedvesség elleni szigeteléseknél egyaránt. A lábazatok helytelen szigetelésére az elmúlt évtizedekben elég sok példa található. Ezek közül látható egy, az ötvenes és hatvanas évek házainál gyakori megoldás a 3/42 ábrán.
Helyes, a szabványoknak is megfelelő megoldások láthatók a 3/43 ábrán. A szigetelések helyét aszerint kell megválasztani, hogy az a kiviteli technológiának és a védett fal fagymentessége biztosításának egyaránt megfeleljen. A hibák elsősorban a helytelenül megválasztott szigetelési módtól, ezen túl a technológiai előírások ismeretének hiányából adódnak. Az ábrán látható szigetelési módok az épület felmenő falait, belső padozatait ugyan megfelelően védik, ez azonban nem mondható el a lábazati falról, amely pedig a feltöltés párolgási és az alap talajnedvességből származó kapilláris nedvesedésén túl ki van téve a felcsapódó csapadékvíznek is. Különösen veszélyesek a téli időszakok, valamint az épületek északi oldali lábazatai. A fallábazatnál esetleg megtakarított néhány m2 szigetelőlemez ára nem ér annyit, hogy már egy évtized múlva bosszankodjunk annak kispórolása miatti hibák láttán.
A lábazatok talajnedvesség elleni szigetelése mellett, külön gondot kell fordítani azok hőtechnikai méretezésére is, mert egy hőszigeteletlen lábazat egy jól megépített hőhidat jelent az épület padozata mentén. A hőszigetelő lemezt – főként kemény, táblás hőszigetelés (pl. porán, nikecell) – a lábazat talajnedvességtől védett oldalára kell beépíteni (3/44 ábra). Az ábrán jól láthatók a szigetelő lemezek lapolt átfedései.
További gondot jelent a lábazatoknál a vízszigetelés homlokzati lezárása, ugyanis a bitumenes lemezből készített szigetelés az első nyári forró napsütés hatására jégcsapszerűen, folyni kezd (3/45 ábra). Ezek ellen különböző vastagságú (0,3-0,6 mm) alumíniumból vagy horganylemezből hajlított profilok beépítésével lehet védekezni. Az 1-2 m-es hajlított profilokat a lábazatra helyezett (véglegesített) szigetelő lemezekre kívülről húzzuk rá úgy, hogy azok teljesen elzárják a bitumen kicsorgását és profiljaik egyúttal a vakolat él kiképzését is megadják. A megfelelő zárás érdekében a toldásokat 4-6 cm-es átfedéssel kell egymásra húzni, és a teljes toldási hosszba még beépítéskor rugalmas kittet kell helyezni az átfolyás megakadályozására. Kettőzött alumínium profil is beépíthető, de ez inkább vastagabb hőtechnikai burkolat megtartásánál indokolt.
Lábazatok kifagyás és talajpára elleni szigetelésénél igen gondosan kell megválasztani az építési technológiát és az anyagot, mivel annak több emberöltőn át jól kell szolgálnia (3/46 ábra). Az ábrán látható csomópont célszerű és egyszerű megoldást mutat be. Sajnos, a 3-4 évtizeddel ezelőtti megoldásokra ez egyáltalán nem jellemző, ennek ellenére az ezeket bemutató ábrák még napjaink tankönyveiben is megtalálhatók. Ezek közül mutatunk be kettőt a 3/47. és a 3/48. ábrákon. Az ábrák tulajdonképpen ugyanazt a problémát mutatják, más ábrázolási módban. Már az is hiba, hogy a lábazat alulról és hátulról egyáltalán nincs szigetelve, de még nagyobbak a problémák a lábazati fal és a padozat alatti szigetelek csomóponti csatlakoztatásánál; ahol:
- egy elméleti szakember ugyan megállapíthatja, hogy a lemezek átfedése és toldása tökéletes, hiszen maga a toldás kettőzött;
- egy gyakorlati szakember viszont látja a különféle problémákat, amelyek közül az első a technológiából adódik:
- az elkészült lábazatra ráhelyezzük a kétrétű, kétszeri kenéssel ellátott szigetelő lemezt, és folytatjuk a felmenő fal építését;
- a lábazatok elkészülte után azok közeinek feltöltését két ok miatt nem célszerű elvégezni: egyrészt a nem kellő szilárdságú lábazat, a mögötte lévő földtömeg tömörítése miatt rongálódhat, másrészt a későbbi gépészeti szerelések az épület szerkezetkész állapotának elérése után végezhetők. Mindezek miatt az alsó védőbeton egyelőre nem készíthető el;
- a lemezrétegek utólagos toldása kettőzött lapolással kivitelezhetetlen, ugyanis a két lemezréteg közötti ragasztást annyira pontosan elhatárolni nem lehet, hogy a lábazati lemez-sávok külön-külön felhajthatóak legyenek
A helyes átfedésekre, amelyek megfelelnek a terepszint feletti talajpára elleni védelemre, a 3/43; a 3/44 és a 3/46 ábrákon láthatók példák. A toldásokat legalább 10 cm-es átfedéses ragasztással és (melegítve) ráhajtott szegővel kell készíteni.
3/41 ábra A funkció és a nedvesség elleni védelem kapcsolata a) nedves, párás pince (zöldséges, gomba stb.); b) párás pince (borospince); száraz pince, talajnedvesség elleni szigeteléssel; d) utólag készült ellenfödém víznyomás elleni szigeteléshez; e) egyrétegű lemezalap víznyomásra; f) kétrétegű lemezalap víznyomásra; 1 mértékadó talajvízszint; 2 szigetelések; 3 laptégla; 4 aljzatbeton; 5 védőbeton; 6 szerelőbeton; 7 vasbeton lemezalap; 8 vasbeton tömblemez alap; 9 teherelosztó vasbeton lemez; 10 kavicsréteg (szivárgó); 11 szigetelésvédő fal
3/42 ábra Hibásan készített falszigetelés a) szigetelés vezetése; b) lábazatok kifagyása; 1 a csapadék útja; 2 kifagyott lábazati elem; 3 a benne összegyülemlett nedvesség miatt kifagyott lábazati fal
3/43 ábra Lábazati falak talajnedvesség elleni szigetelése a) egypontos fölső; b) fölső és függőleges; c) alsó és függőleges; d) kétpontos és függőleges; A: alap; B: lábazati fal; C:felmenő fal; D:vasbeton koszorú; 1-2-3 szigetelés készítésének sorrendje
3/44 ábra Lábazatok fokozott hővédelme a) beton és lábazat mögötti hőszigetelés; b) beton és betonozáskor elhelyezett hőszigetelés; c) tégla és a lábazat falazása előtt beépített hőszigetelés; d) tégla és a lábazat falazása után elhelyezett hőszigetelés; e) tégla és a lábazatfalazás közben beépített szigetelőlemez csíkok; f) vegyes fal és betonba ágyazott hőszigetelő lemezek
Alápincézett épületek
Alápincézett épületek lábazatainak és pincefalainak szigetelése többféleképpen elkészíthető, amelyek kiviteli technológiájukban eltérnek egymástól.
A legelterjedtebb az a megoldás, amikor a sávalapra elkészítik a szigetelésvédő falat, majd az alsó és a függőleges falszigetelést (3/49 ábra). A szerkezeti falak megépítése után készülnek el a lábazati kiegészítő, majd a padozat alatti szigetelések, a megfelelő védőrétegekkel ellátva.
A függőleges falszigetelések az épület falainak külső, ún. támadási oldalára kerülnek fel ragasztással, ill. felül szegezett (papucsos) rögzítéssel (3/50; 3/51 ábra).
Előfordul, hogy a falak függőleges szigetelését a pince támasztó födémének elkészülte után ragasztják fel végleges helyére (3/52; 3/53 ábra). A szigeteléseket pala, vagy műanyag hullámlemezzel védik. A hullám mögött az esetleges talajvíz és a bejutó csapadékvíz lecsorog az alsó pontba, ahol biztonsági okokból egy ún. dréncsöves víztelenítés is készül, amely az építéstől kezdve a használaton át bizonyos biztonsági szerepet tölt be.
A 90-es évek újdonsága a DELTA felületszivárgó hazai megjelenése. A kettős domborulatú, nagy tömörségű, polipropilén anyagú, 12 mm-es hullám méretű DELTA-DRAIN lemezek kiválóan alkalmazhatók pincefal szigetelések mechanikai védelmére és a felületi szivárgó kiépítésére. Ugyanilyen jól használható az aljzatbetonok alatti ingadozó szintű talajvizekből adódó nyomás felvételére: az aljzatbeton alatt elhelyezett réteg felveszi a talajvíz hidrosztatikai nyomását és a vizet a gyűjtő dréncsövekhez vezeti (3/54 ábra).
Pinceablakok és szellőzők kialakíthatók ún. angolaknával téglából falazva, valamint előre gyártott kis- vagy nagyelemekből készítve (3/55 és 3/56 ábra).
Bitumenes lemezszigetelések
A talajnedvesség és talajpára elleni szigetelésekhez általában „hagyományos”, ragasztott bitumenes lemezszigetelések készülnek.
A szigeteléshez a hazai kereskedelem többféle lemezt is kínál, általában azonban az olcsóbb és jobban alakítható csupaszlemezeket használják, annak ellenére, hogy a szigetelés bitumentartalma (azaz szigetelőértéke) kisebb. A rétegszámot a nedvességokozó fajtájától függően kell megállapítani. Talajnedvesség elleni szigeteléshez általában kétrétegű szigetelést kell készíteni.
A lemezsávokat a leghosszabb szivárgás ellenállási út kialakítása érdekében egy irányban (függőleges felületen függőleges irányban) és rétegenkénti hézagcserével kell fektetni. A lemezeket 10 cm széles átlapolásokkal és ragasztással kell toldani, lejtéssel készített padlószigeteléseknél a lemeztoldások átlapolásait a vízfolyás irányába kell takarni.
Mivel a teherhordó falak vízszintes szigetelése és a csatlakozó padlószigetelés – technológiai és állagvédelmi okokból – nem egy időben készül, vízhatlan toldásukról a falak mentén kell gondoskodni. A 3/57 ábrán bemutatott toldási módoknál az ollós és lépcsős-ollós toldásoknál esetleg beszivárgó víz útja hosszabb, technológiai szempontból viszont a lépcsős toldás kivitelezése egyszerűbb; itt ugyanis a korábban készült falszigetelés rétegei összeragaszthatok.
A lemezek leragasztása a szigetelési munka legfontosabb művelete, amelynek minősége meghatározza a szigetelés vízhatlanságát és élettartamát. A ragasztási művelet az előkészített, leszabott és visszatekert lemez beállításával kezdődik. A beállítás a megelőző, illetve a szomszédos – már leragasztott – lemezekre való szabályos, legalább 100 cm széles rátakarás miatt fontos.
A lemezek leragasztását legalább két fő végzi, egyikük a forró bitument keni fel az aljzatra, folyamatosan, a fektetés irányában haladva, a másik pedig a lemezfektetést, azaz a tekercsből legördülő szigetelőlemez leragasztását és lesimítását végzi. Gondoskodni kell arról, hogy a szigetelőlemez a teljes felületen leragadjon, mert különben hólyagok, ráncok, hullámok és légzsákok keletkeznek rajta. A gondos kenés önmagában nem elegendő, hanem fontos a ragasztóanyag megfelelő hőmérséklete (180-200 °C) és hígfolyós konzisztenciája is. A dermedésnek induló, megsűrűsödő bitumen már nem hordható fel egyenletes rétegvastagságban, és kevésbé jól tapad a szigetelőlemezhez.
Ragasztáskor a forró bitumen felhordásához kenőkefét, a nehezebben hozzáférhető helyeken (pl. a negatív sarkokban) pamacsot használnak. A szigetelőlemezek elsimítását, az alájuk kerülő levegő kihajtását (kipréselését) fa lemezsimítóval, illetve – a toldásoknál – simítókalapáccsal végzik (3/58 ábra).
3/46 ábra Talajnedvesség elleni szigeteléssel védett, hőhíd mentes faragott terméskő lábazat
I alap; 2 koszorú; 3 koszorúvasalás; 4 alsó vízszigetelés; 5 függőleges vízszigetelés; 6 felső vízszigetelés; 7 ragasztott toldásos átfedés; 8 hőszigetelés; 9 szigeteléstartó él téglafal; 10 kibetonozás;
II idomított kőfal; 12 alumínium profilléc; 13 habarcshézag; 14 HB falazóblokk; 15 kavicsfeltöltés;
16 védőbeton; 17 talaj; 18 kavicságyazat; 19 betonjárda
3/47 ábra Hibásan készített talajpára elleni szigetelés 1 falszigetelés; 2 betonlábazat; 3 főfal; 4 műkő burkolat; 5 osztályozott kavics-feltöltés; 6 védőbeton; 7 kétrétegű bitumenes szigetelés; 8 homokréteg; 9 szigetelés lapolt toldása
3/48 ábra Talajpára, ill. talajnedvesség elleni szigetelés, lábazati falon, ill. padozat alatt 1 aljzatbeton; 2 homok védőréteg; 3 kétrétegű szigetelés; 4 védőbeton; 5 kavicsfeltöltés; 6 feltöltés; 7 alap; 8 betonlábazat; 9 lábazati burkolat; 10 kétrétegű falszigetelés; 11 felhajtott toldás; 12 főfal; 13 homlokzatvakolat; 14 belső vakolat; 15 járda; 16 kavicságyazat; 17 belső burkolat
3/49 ábra Pincefal szigetelése talajnedvesség ellen 1 falszigetelés; 2 ragasztott toldások; 3 holker (sarokkikenés); 4 függőleges falszigetelés; 5 szigetelésvédő fal; 6 padozat alatti talajnedvesség elleni szigetelés; 7 védőbeton; 8 lábazati szigetelés; 9 papucsos szegezés; 10 faldörzsölés; 11 takaró téglasor; 12 lábazat
3/50 ábra Talajnedvesség elleni pincefal szigetelés a) előre készült szigeteléstartó fallal; b) utólag készült takarófallal; 1 pincefal; 2 födém; 3 koszorú; 4 talajnedvesség elleni szigetelés; 5 védőfal; 6 rögzített lábazati szigetelés; 7 műkő lábazat; 8 téglaburkolat; 9 hőszigetelés; 10 főfal; 11 fokozott nővédelmi) téglafal
3/51 ábra Lábazati csomópontok talajnedvesség elleni szigetelésének lezárása elcsapódó csapadékvíz ellen a) előre készült védőfallal, toldással; b) utólagos, összefüggő szigeteléssel, takarófallal; 1 teknős szigetelés; 2 toldó gallér; 3 utólag felhordott szigetelés; 4 szegezett rögzítés; 5 bitumenes ragasztás; 6 védőfal; 7 védő téglasor; 8 tömör téglafal; 9 betonfal; 10 műkő lábazat; 11 rabic- vagy mosott kavics lábazat; 12 vízorr; 13 koszorú; 14 előfalazás; 15 főfal; 16 kavicsos faltő; 17 homokos kavics; 18 betonjárda; 19 bitumenkiöntés
3/52 ábra Vasbeton lemezalapra készülő pincézett épület szigetelése 1 szűrőkavics réteg; 2 gyűjtő dréncső; 3 szerelőbeton; 4 vasbeton lemezalap; 5 függőleges falszigetelés; 6 PVC hullámlemez védőréteg; 7 szűrőkavics feltöltés; 8 biztonsági szigetelés; 9 leterhelő betonburkolat; 10 padozat alatti szigetelés; 11 lábazat; 12 nagykavics terítés; 13 szegősor
3/53 ábra Vízzáró beton szigetelésű beton sávalap és vasbeton pincefal 1 gyűjtő dréncső; 2 szűrőkavics paplan; 3 kisméretű téglasor; 4 holker (sarokkikenés); 5 ragasztóhabarcs; 6 függőleges szigetelés; 7 azbesztcement hullámlemez; 8 padlóburkolat; 9 vízzáró betonfal; 10 takaró téglasor; 11 kavicságy; 12 vasbeton fenéklemez; 13 szerelőbeton; 14 lábazat; 15 nagykavics terítés 16 szegőelem
3/54 ábra Pincefal szigetelésének védelme DELTA-DRAIN műanyag felületszivárgóval 1 alap; 2 pincefal; 3 alsó szigetelő réteg; 4 függőleges falszigetelés; 5 DELTA kettős domborulatú felületszivárgó lemez (felül) szegezett rögzítéssel; 6 szigetelési toldat; 7 dréncső; 8 kisméretű téglasor; 9 szűrőréteg; 10 kavicsoshomok-feltöltés; 11 falszegő; 12 nagykavics terítés; 13 járda; 14 homokréteg; 15 vasbeton lemez; 16 termett talaj; 17 ragasztás
3/55 ábra Pinceszellőző akna csapadékvíz elvezetéssel 1 aknafal; 2 védőfal; 3 bitumenes szigetelőréteg; 4 fedkő; 5 burkolat lejtéssel; 6 szifonrács; 7 ólomlemez gallér; 8 lábazat; 9 könyöklő; 10 főfal; 11 födém
3/56 ábra Szint alatti pinceszellőző ablak a) kiselemes; b) nagyelemes fél aknával; 1 kiselemes (U) aknafal; 2 taposórács; 3 akna; 4 nagyelemes aknafal; 5 alap; 6 kavics szűrőréteg; 7 DEL-TA-DRAIN felületszivárgó; 8 függőleges falszigetelés; 9 pincefal; 10 előre gyártott ablakkeret; 11 hőszigetelés; 12 áthidaló; 13 vasbeton koszorú
3/57 ábra Különböző rétegszámú szigetelések toldási átfedései a) talajnedvesség elleni szigetelésnél; b) – c) talajvíznyomás elleni szigetelésnél
Bitumenes bevonat szigetelések
A bitumenes szigetelőmázak és – habarcsok függőleges falszigetelések és padlószigetelések készítéséhez használhatók. A vízszintes falszigetelésekhez minden esetben a biztonságosabb lemezszigeteléseket kell alkalmazni. Ily módon a bevonat szigetelések „önállóan” csak ritkán jelennek meg, de csatlakoztatásuk a bitumenes lemezszigetelésekhez semmi nehézséget nem jelent.
A bevonat szigetelések hajlatkialakításánál gumiőrlemény adalékos, habarcsszerű kiegyenlítő masszákat használnak, és a szigetelő réteget üvegszövet betétekkel is megerősítik. Ezt az erősítési módszert használják a szigetelések áttöréseinél is.
Talajvíznyomás elleni szigetelések
A talajvíznyomás elleni szigetelések jelentősen eltérnek a talajnedvesség elleni szigetelésektől. Itt nemcsak a nedvességhatások elleni védekezés a feladat, hanem a talajvízbe kerülő épületrészek, szerkezetek olyan kialakítása, amely ellensúlyozza a víz felhajtóerejét és hidrosztatikai nyomását.
A víz nyomása az épület, illetve a talajvízbe kerülő épületszerkezetek tömegével és kialakításával ellensúlyozható. A függőleges külső falakra ható hidrosztatikai nyomás általában nem okoz problémát, mert a kellően leterhelt pincefal (a szigetelés „ellenfala”) már pusztán tömegével (terhelésével) is képes a talajvíz által kifejtett oldalnyomást felvenni. Ezek a falak csekély húzószilárdságú anyagokból is megépíthetők, pl. téglafalazat, betonfal is megfelelő lehet.
3/58 ábra Pincetömb tetőszigetelésének munkafázisai a)..b) függőleges szigetelés; c)…d) simított felragasztás; e) padozati szigetelés; f) toldások
3/59 ábra Pincetömb talajvíznyomás elleni szigetelése PVC lemezzel, egy összefüggő tömbben elkészítve 1 fogadó beton; 2 portalanított (száraz) ragasztófelület; 3 szigetelés; 4 kitöltő habarcsréteg (holker); 5 szigetelést védő- és tartófal; 6 védőbeton; 7 védőfal (vasszereléshez); 8 vasbeton lemezalap; 9 pincefal; 10 hajlaterősítő lemez
3/60 ábra Két ütemben készített talajvíznyomás elleni pincetömb szigetelés a) pincepadló csomópont; b) lábazati csomóponti részlet; 11 ütem: teknős szigetelés; 2II ütem: függőleges falszigetelés; 3 forrasztott toldás; 4 ragasztott felület; 5 hajlaterősítés; 6 alábetonozás; 7 védőfal-alapozás; 8 alávakolás; 9 védőfal; 10 védőbeton; 11 vasbeton lemezalap; 12 főfal; 13 szigetelésvédő fal; 14 beszorító habarcsréteg; 15 szegezett szigetelés-rögzítés; 16 rétegelt kő lábazat
Más a helyzet a padlószigeteléseknél. A víz felhajtóereje – amennyiben ellensúlyozásáról nem gondoskodnánk – a padlót megemelné, a szigetelést felszakítaná, és betörne a pinceszintre. A felhajtóerő ellensúlyozása kétféle módon lehetséges. Az egyszerűbb megoldás egy olyan vastagságú leterhelő betonréteg készítése, amely tömege révén jelent „ellensúlyt” a felhajtóerővel szemben.
A másik – sokkal gyakrabban alkalmazott – megoldás az, ha a padlószigetelést megfelelően méretezett vasbeton ellenfödémmel terheljük le. Ez lényegében nem más, mint egy – geometriai értelemben – „fordított” vasbeton födém, illetve az előzőekben ismertetett lemezalapozás. A födém terhelése ez esetben a talajvíz nyomásából, a reakcióerők pedig az épület terheléséből adódnak. A födémet megtámasztó szerkezetek a pinceszint teherhordó falai és pillérei (3/59 és 3/60 ábra).
Az ellenfödémet úgy kell méretezni, hogy a víznyomás sehol és soha ne haladja meg a talpfeszültség mértékét, sőt, a korhadó betétes bitumenes lemezszigeteléseknél még bizonyos „tartalékot” (beszorító erő =10 kN/m2) is hozzá kell számítani.
Már az eddigiekből is belátható, hogy a víznyomás elleni szigetelések és ellenszerkezetek készítése meglehetősen igényes, gondos tervezői és kivitelezői feladatokat jelent. Ehhez még hozzá kell tenni, hogy a kivitelezés gyakorta a talajvízszint igen költséges távoltartását is igényli, és az esetleges hibák javítása alig lehetséges.
Mindebből az következik, hogy a talajvíznyomás elleni szigetelés tervezését lehetőleg igyekszünk elkerülni. Ha azonban a pinceszint készítése elkerülhetetlen, és annak egy része talajvíz alá kerül, tartós és biztonságos szigetelést kell készíteni. A jelenlegi hazai gyakorlatban ehhez bitumenes és műanyag lemezszigetelések készülnek.
A talajvíznyomás elleni bitumenes lemezszigetelést négy réteg bitumenes csupaszlemezből kell készíteni, ennek oka, hogy a szigetelés biztonsága nem is annyira a lemezek bitumentartalmától, inkább a szigetelés rétegszámától függ; a hordozórétegek számának növelése ugyanis csökkenti annak veszélyét, hogy a szigetelés valahol helyi (pl. toldási) hiba következtében veszítse el vízhatlanságát. A bitumentartalom egyébként – az összesen öt réteg ragasztó, illetve bevonó máz következtében – így is jelentős, kb. 8-9 kg/m2.
Mivel a talajvíznyomás elleni szigetelésnél rendkívül fontos, hogy a szigetelőlemezek pontosan, teljes felületükön leragasztva kövessék az aljzatot, a jól alakítható és „forrasztható” csupaszlemezek a többi lemezterméknél jobban használhatók. Hátrányuk, hogy nyerspapír hordozórétegük korhadó anyagú; ezért a szigetelést be kell szorítani, a csatlakozó szerkezeti rétegek közé. Ha ez a beszorítás elmarad, a légzárványokba kerülő víz korhadást okozhat, a szigetelés meggyűrődhet és megtörhet. A szigetelést viszont csak annyira lehet megterhelni, hogy abban ne legyen akkora nyomófeszültség, amely a ragasztó bitumen megfolyását okozná, vagyis a szigetelést közel egyenletesen kell terhelni.
A szigetelést minden esetben teknőszerűen kell készíteni, ahol a szigetelőlemezek, illetve a fal- és padlószigetelés szabályos, vízhatlan és biztonságos toldása, csatlakoztatása alapvető követelmény (3/61 ábra).
A lemezek fektetése a teknőfenéken az egyik (lehetőleg a rövidebbik) oldallal párhuzamos, de minden második réteg keresztirányú és egymáshoz képest hézagcserés vezetése is megfelelő, míg a falfelületeken minden réteg függőleges. A lemezcsatlakozásokat 15 cm szélességű lépcsős-ollós toldással vasalva alakítják ki, a hajlatokban külön lemezsávval erősítve meg a szigetelést (3/62 ábra).
A bitumenes lemezszigetelésnél először a szigetelést tartó szerkezeteket készítik el a szükséges felületkiegyenlítéssel, valamint a hajlat- és élképzésekkel (3/63 ábra). Ezután következik a fal- és padlószigetelés készítése, a hajlatok és élek külön erősítésével. Az elkészült szigetelést – az ellenfödém kerületén, illetve az alatt – szerelőbeton réteggel és védőfallal védik meg a vasbeton födémszerkezet kivitelezésekor adódó hatásoktól. A mértékadó talajvízszint felett már nem szükséges nagyrétegű szigetelés. A szigetelést a rétegszám csökkentésével lehet a járda- vagy a lábazatszintig felhozni.
3/61 ábra Talajvíznyomás elleni szigetelés toldása a) függőleges toldás; b) saroktoldás; c) padozatnál, párhuzamos átfedéssel; d) padozatnál, keresztirányú átfedéssel
3/62 ábra Teknősszigetelés készítése
3/63 ábra Talajvíznyomás elleni bitumenes lemezszigetelés átfedési toldásai 1 fenékbeton; 2 szigeteléstartó (-védő) fal; 3 négy-rétegű; 3/a háromrétegű víznyomás elleni szigetelés; 4 ragasztott toldás; 5 sarokerősítés; 6 lábazati szigetelés; 7 vízmentesítő gallér
A lágy műanyag lemezek jelentős húzószilárdsága és nyújthatósága lehetővé teszi, hogy ezekkel leragasztás nélküli (azaz folyamatos) megtámasztást nem igénylő talajvíznyomás elleni szigeteléseket készítsünk. Leragasztásuk esetenként káros is lehet, mivel ilyenkor nem használható ki nyúló („repedést áthidaló”) képességük. A legalkalmasabb hazai anyag, a PVC-lemez, 5 cm-es átfedéssel, hegesztéssel csatlakoztatható egymáshoz.
Az elkészült hegesztéseket vizsgálótűvel, illetve vákuumos eljárással ellenőrzik, majd a látható éleket folyékony PVC-oldattal tömítik. A PVC-lemezeket csak a függőleges szigetelésnél kell rögzíteni. A lemezek vagy a korábban összehegesztett lemezekből készített „lepedők” felső szélét alumínium vagy alátétszalagokkal rögzítik az aljzathoz, majd a lemezek túlnyúló széleit visszahajtják, és a lemezszalagok alatt lehegesztik.
A szigetelést külön „félkemény” PVC-lemez védi, amellyel az elkészült szigetelést teljes felületén takarják. Mivel ez a lemez a vízszigetelésben nem vesz részt, csatlakozásait elegendő „rögzítő” (helyenkénti) hideghegesztéssel kialakítani.