A külső falak hőszigetelése
Tulajdonképpen nincs olyan régi épület, melynek külső falai a kellő hőszigeteléssel szemben támasztott mai követelményeket kielégítenék.
A házak felújítása során ezért a hőszigetelésnek különös jelentősége van:
- A hőszigetelés csökkenti az épületrész hőveszteségeit és csökkenti a fűtési energiaigényt – még a napsütötte déli falak mentén is. Ami pedig ezzel együtt jár: a fűtési költségek csökkenése, a korlátozott energiakészletek megkímélése, a kisebb károsanyag-kibocsátás révén kisebb környezetszennyezés, fokozott komfortérzés, a hőhidak és a páralecsapódás megszüntetése.
- A szigetelőhatás szempontjából döntő az alkalmazott szigetelőanyag vastagsága és technikai minősége.
- Egy építőanyag szigetelési tulajdonságait a λ hővezető képességgel (W/(m*K)) határozzuk meg, ezt az értéket szigetelőanyagoknál a csomagoláson feltüntetik
- Egy épületelem szigetelőhatását a k hőátbocsátási tényezővel (W/m2*K)) határozzuk meg. Az épületelem egyes rétegeinek X szigetelési értékéből és vastagságából számítható ki. Minél kisebb a k-tényező értéke, annál kisebbek a hőveszteségek.
- Az épületek felújításakor – éppúgy mint új épületek építésénél – be kell tartani a hőtechnikai szabvány (MSZ 04 140/2:91) előírásait, amelyek meghatározzák az épületek megengedhető maximális összes hőveszteségét.
- A külső épületrészek hőszigetelése gazdaságos energiatakarékossági intézkedés; azonos pénzügyi ráfordítások mellett nagyobb energia- és költségmegtakarítást eredményez, mint a napkollektorok vagy üveg előépítmények.
A szigetelőanyag vesztesége a célul kitűzött k-érték alapján számítható ki. A környezetvédelmi szempontokat is szem előtt tartva olyan szigetelési színvonalat válasszunk, amely a hővédelmi rendelet minimális követelményei felett van.
A lakóházakban használatos normális fűtési szokások mellett nincs döntő jelentősége annak, hogy a szigetelőréteg a fal külső vagy belső oldalán helyezkedik-e el. Ennek ellenére felvetődik a kérdés: külső vagy belső szigetelés legyen?
Külső vagy belső szigetelés?
A gyakorlati alkalmazások szempontjából mindkét megoldásnak egyaránt vannak előnyei és hátrányai is. Építészeti és hőtechnikai indokok alapján feltétlenül a kívül elhelyezett szigetelést kell előnyben részesíteni…
mert ebben az esetben:
- elkerülhetők az ablakok, fal- és födémcsatlakozások környezetében kialakuló hőhidak és ezzel a páralecsapódás kialakulásának veszélye;
- a tömör, hőtároló falnak kiegyenlítő hatása van a helyiségek klímájára;
- általában nincs szükség párazáró réteg beépítésére.
Külső szigetelés alkalmazása különösen akkor kézenfekvő, ha a homlokzatot egyébként is tatarozni kell vagy az ablakok cseréje tervbe van véve. Ahol csak lehet, a belső szigeteléssel szemben a külső szigetelést részesítsük előnyben.
Ezt azonban mégsem lehet mindenhol megvalósítani, vagy hátrányos lehet, ha
- a homlokzaton lévő számos és bonyolult csatlakozás megvalósítása sok munkával jár;
- csupán az épület egyes részeit kívánjuk fűteni és szigetelni – ami pl. öreg parasztházaknál gyakran előfordul – mivel gyakorlatilag csaknem lehetetlen, hogy a homlokzat felületének csak egy részét lássuk el hőszigeteléssel;
- egy értékes homlokzat, pl. terméskő ablakkeretekkel és párkányokkal rendelkező téglahomlokzat külső megjelenését meg akarjuk őrizni;
- a külső falak a szomszéd telek határán vannak és a szomszéddal nem lehet megállapodásra jutni;
- a közhasználatú területek, pl. járdák, utcák felé eső épülethatárokat és telekhatárokat az építésügyi hatóságokkal való egyeztetés után egy külső oldali hőszigetelés 6-10 cm-es vastagságával általában túl szabad lépni.
A belső szigetelésnek az az előnye, hogy a hőhidakat, pl. redőnyszekrényeket hatásosan lehet szigetelni és hogy a szigetelőréteg síkjában új vezetékeket lehet lefektetni, a falhornyok elkészítése és az azzal járó járulékos munkák tehát elmaradnak. (A falban menő vízvezetékeknél viszont vigyázzunk: fagyveszély! A belső szigetelés után a fagypont a falba kerülhet.)
A favázon végzett javítások, pl. másodgerendák felszerelése, belső szigetelés esetén gond nélkül eltakarhatok. A rendszerint 5-15 cm vastagságú belső szigetelést ugyan szobáról szobára haladva, állványzat nélkül fel lehet helyezni, megvan azonban az a hátránya, hogy a sokszor amúgy is kicsiny tereket még kisebbé teszi. Belső szigetelések esetén a helyiség oldala felől a szigetelőréteg elé általában párazáró réteget kell elhelyezni, hogy a falnak a lecsapódó vízpára által okozott átnedvesedését megakadályozzuk. Attól nem kell tartanunk, hogy ez a megoldás befolyásolja a helyiségek klímáját és a fal úgynevezett lélegzését.
Külső szigetelés
A konstrukció kiválasztásánál döntő szerepet játszik a megkívánt külső megjelenés és a megvalósítás költsége.
A következő lehetőségek kínálkoznak:
- vakolt homlokzat;
- faburkolatú homlokzat;
- nyerstégla burkolatú homlokzat
- hőpáncél burkolatú homlokzat.
Vakolt szigetelőhomlokzat
A vakolt szigetelőhomlokzat szerkezetét lényegében olyan falcsapokkal („tiplikkel”) vagy ragasztással felerősített szigetelőlap alkotja, melynek szilárdsága és felülete a vakolást lehetővé teszi. A polisztirollapok alternatívájaként szóba jöhetnek az ásványi gyapot lapok és olyan fagyapot építőlapok, melyeket falcsapokkal vagy ragasztással az alaphoz lehet erősíteni. Nehogy a vakolat a lapok illesztésénél megrepedjen, a két vagy három rétegben felhordott vakolatba annak teljes felületére kiterjedő műanyag vagy üvegszál szövetet dolgoznak bele. A természetes szálú szövetek ezen a helyen nem alkalmazhatók, mert ezek nedvesség hatására alakjukat megváltoztatják.
Az ilyen szigetelőszerkezetek céljára az ipar komplett rendszereket kínál, melyek egyes alkotórészei pontosan össze vannak hangolva egymással. Az egyszerűbb feldolgozás és a számottevően nagyobb tartósság miatt azonban ezeket a rendszereket többnyire a vékonyabb, könnyebb és kémiai adalékainak köszönhetően rugalmasabb műgyanta vakolattal kínálják, és csak ritkábban a vastagabb, hagyományos ásványi vakolattal. A későbbi hiányosságok és károk megelőzése érdekében a gyártók feldolgozási előírásait pontosan be kell tartani.
Vakolt homlokzatok esetén külön megfontolást igényel a lábazat és a terephez való csatlakozás kialakítása, mivel a használatos hőszigetelő anyagok a nedvességre érzékenyek.
A lábazatra több megoldás létezik:
- hőszigetelő anyagként a (drága) habüveg szigetelőlapokat használjuk, melyek vízre nem érzékenyek;
- a lábazat új, falazott előtéthéjat kap, amely viszont új, fagybiztos, azaz kellően mély alapot kíván;
- az alap helyett betonból is önthető egy előtéthéj, melyet a bevert rozsdamentes acélcsapokkal vagy szögidomokkal erősítsünk a falazathoz.
Bizonyos esetekben az oromfal és az eresz felőli tetőkinyúlást is meg kell hosszabbítani. Ehhez a tetőhéjazatot a 2. szarufáig eltávolítjuk. Az új oromszegélyezést cserépfedés esetén hosszabb lécekkel készítjük, amelyek max. 50 cm-rel kilóghatnak.
Faburkolatú szigetelőhomlokzat
A házilagos kivitelezés számára különösen megfelelő, épületfizikai szempontból jó, ökológiailag pedig előnyös a hőszigeteléssel és hátsó szellőzéssel ellátott „függönyszerű” faburkolat. A hőszigetelés 5-15 cm vastag legyen. Szigetelőanyag céljára minden félmerev és merev lap alkalmas, pl. parafa, kókusz- vagy kőgyapot lap.
Nem alkalmasak a tekercsben szállított, puha matracok, mert ezek idővel megsüppedhetnek vagy megduzzadhatnak és a hátsó szellőzést megakadályozhatják. A hátsó szellőzés, a szigetelőréteg és a faborítás közötti, alul és felül nyitott, legalább 25 mm mély, átmenő üreges tér bármilyen, belülről vagy kívülről bejutó nedvesség gyors kiszáradását biztosítja. A tartószerkezet élfából készül, azok egymástól való távolságát (50-100 cm) a szigetelőanyag szélessége szerint kell megválasztani.
Favázas falaknál ajánlatos szélvédő réteg beiktatása, mert a faváz és a kifalazás csatlakozásánál lévő hézagok általában nincsenek elég tömören elzárva. A szél ellen tömítő védőréteg céljára speciális széltömítő papír kapható, amit a hőszigetelő réteg alá vagy arra rá helyezünk. A diffúziót megakadályozó, pl. bitumen vagy műanyag szigetelőlapokat itt nem szabad használni.
A szigeteléshez járuló légréteg és faburkolat miatt a külső fal vastagsága jelentősen megnövekszik. Ez főleg az ablaknál és ajtóknál gyakran túl mély bélésfalakat okoz. Meg kell fontolni, nem érdemes-e az ablakokat kissé kifelé áthelyezni. Az ablak-fal-szigetelés csatlakozása gondos, részletes tervezést igényel és a gyakorlatban gyakori hibaforrást jelent: a hőhidakat, amelyek páralecsapódást és korhadó ablakkereteket okozhatnak, feltétlenül kerülni kell. A parafa szigetelőrendszerrel energiamegtakarítás érhető el, egyben eleget tesz a környezetvédelmi előírásoknak is.
Eléfalazott szigetelőhomlokzat
A nagy költségek miatt a falazott előtéthéj alkalmazása csak akkor célszerű, ha esztétikai okok miatt nyerstégla falazat kívánatos. Az új falhéj ekkor átveszi az eső elleni védelem funkcióját és bizonyos körülmények között a fal hangszigetelését is javítja. A hőszigetelés céljára a két héj közé szigetelőréteg kerül, a faburkolathoz hasonlóan. Légréteg nélküli kivitel esetén meg kell vizsgálni, nincs-e szükség párazáró rétegre. Az előtéthéjat ugyan hőszigetelő és vakolt falazatból is el lehetne készíteni, annak szigetelési jellemzői azonban a nagy költségek ellenére viszonylag rosszak lennének.
Belső szigetelés vakolattal vagy burkolólapokkal
A belső szigetelés tartószerkezete számára jól bevált a falécezet. Az élfák vastagsága a szigetelőréteg vastagságához igazodik, távolságukat a választott belső borítás, ¡11. felület határozza meg. A keretszárakat csavarokkal vagy dübelekkel a falra erősítjük, az egyenetlenségeket vékony alátétekkel egyenlítjük ki. A szigetelőanyag megválasztása a korábban (5.4. szakasz) már ismertetett megfontolások szerint történik.
A szigetelőanyag elhelyezésekor mindig vigyázzunk arra, hogy az illesztéseknél és a széleken szigeteletlen hézagok ne maradjanak. Ezután a szigetelőanyagot a belső tér felőli oldalán párazáró rétegbe „csomagoljuk”. Erre a célra alkalmas a 0,2 mm vastag polietilén- (PE-) fólia vagy a fóliával bevont párazáró papír. A párazáró réteget rozsdamentes kapcsokkal lehetőleg sok helyen tűzzük hozzá a fakerethez. A párazáró réteg illesztéseit, széleinek csatlakozásait és összes sérülését tartós ragasztószalaggal gondosan tömítsük el, hogy az épület későbbi károsodását megakadályozzuk, Favázas falaknál ez a réteg egyúttal a huzat elleni szigetelés feladatát is ellátja. Azért a szélei mentén és a sávok illesztéseinél is széltömören kell csatlakoztatni.
A fal „belső héjazata” a kívánt megjelenés és a választott eljárás szerint készülhet
- (nedvesen) vakolt vakolathordozó lapokból, pl. fagyapot építőlapra felhordott meszes gipszvakolatból;
- festhető vagy tapétázható építőlapokból, pl. gipszkarton-lapból vagy gipszkötésű rostlemezből;
- faburkolatból.
A hőszigetelő héjat tartószerkezet nélkül, közvetlenül a falra is lehet ragasztani. Erre a célra a kereskedelemben különböző méretű és vastagságú gipszkarton-szendvicslapok kaphatók (a rétegek felépítése pl. 12,5 mm gipszkarton, alufólia párazáró réteg, 3-5 cm kőgyapot). Gyakran használnak Styropor szigetelőréteggel készült szendvicslapokat is (8 cm szigetelőanyag-vastagságig kapható).
A hőszigetelő falazatból vagy vályogból készített előtéthéjaknak rossz szigetelő hatásuk van vagy azokat aránytalanul vastagra kell készíteni. Ennek ellenére célszerű lehet a belső eléfalazás, de a favázas fal hangszigetelésének javítására. Egy ilyen kéthéjú falszerkezet hőszigetelő rétegből és egy vékony, lehetőleg nehéz, pl. 7 cm vastag gipsz- vagy mészhomok téglalapokból kialakított eléfalazott héjból áll. Szükség esetén előzetesen gondoskodni kell az alap megfelelő teherbírásáról.
Ha a falat nem kívánjuk tapétázni és ha esztétikai okokból vakolt falat szeretnénk, akkor válasszuk a nedves vakolatot. A nedves vakolat felhordása a felsorolt eljárások közül a leginkább munkaigényes és a legtöbb műkedvelő „építőmester” nem tud megbirkózni ezzel a feladattal. Pedig a munka viszonylag egyszerű, ha a habarcsot a ma általánosan használatos géppel felszórjuk.
Ha a fal nem sík felületű, a vakolás még kevésbé munkaigényes is lehet és szebben nézhet ki, mint a sík lapokból kialakított tört felületű burkolás.
Vakolathordozóként először speciális szegekkel fagyapot lapokat erősítünk fel a fakeretre, a párazáró réteg elé. A lapok (márkanév pl. „Heraklith”) cement vagy magnezit kötő- és konzerválószerrel kötött hosszúszálú fagyapotból állnak. A lapokat szorosan egymás mellé rakjuk, vízszintesen kötésben fektetjük le. A lapok illesztéseinél, a sarkokban és a más épületelemekhez való csatlakozásnál lévő összes hézagot 8-10 cm széles gézcsíkkal fedjük le. Ezeket a csíkokat úgy helyezzük el, hogy később az a habarcsba beágyazódjanak.