Favédelmi eljárások (nedvesség, kártevők)
A beépített fát növényi és állati kártevők (gombák és rovarok) rongálhatják meg. A gombák okozta károk fordulnak elő gyakrabban és általában súlyosabbak is. A fa megelőző védelmét elsősorban építészeti-szerkezeti eszközökkel igyekezzünk megvalósítani. A kártevők elleni kémiai szerekkel (gombaölő és rovarölő mérgekkel) történő védekezést kiegészítésül alkalmazzuk. Az időjárásnak kitett és mérettartó épületelemeket (pl. ablakokat) ezenkívül festékbevonattal kell ellátni, hogy a fának a nedvesség ingadozásának hatására bekövetkező túlzott duzzadását és zsugorodását elkerüljük.
A környezetet kímélő és gazdaságos favédelemnek az a célja, hogy a lehető legkevesebb favédő- és festékanyagot használja fel és azok közül is a kevésbé mérgező termékeket részesítse előnyben. A belső helyiségek levegőjével érintkező épületelemeknél egészségi okok miatt kémiai favédelmet ne alkalmazzunk.
Megengedett fagömbösség különböző fűrészelési és minőségi osztályoknál.
- Megbízható favédelmi eljárás fafesték használatával
- Parketta a fürdőszobában? Ismerd meg hogyan!
- Előzze meg a fa károsodását!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Faszerkezetek felületkezelési módjai
Megelőző építészeti intézkedések
A farontó gombák csak (a fa száraz tömegére vonatkoztatott) tartósan 18 % feletti nedvességtartalom mellett képesek fejlődni. A fa nedvességtartalma a mi éghajlati viszonyaink között néhány egyszerű alapszabályok betartásával ez alatt az érték alatt tartható.
Ezek az alapszabályok:
- A csapadékvíz gyors levezetése.
- A határoló épületelemekből kapilláris úton felvett víz elleni szigetelőrétegek kialakítása.
- A faszerkezeteken a tömítetlenségek és a hőszigetelő külső épületelemekben kialakuló vízgőzdiffúzió következtében lecsapódó nedvesség megakadályozása.
- A veszélyeztetett épületelemek levegőztetése annak érdekében, hogy az alkalmanként előforduló nedvesség ki tudjon száradni.
- A korhadás (gombásodás) elleni szerkezeti favédelem alapelvei:
- Az időjárásnak kitett gerendák felső oldalát ferdére alakítsuk ki.
- Az időjárásnak kitett bütüfelületeket borítsuk deszkával vagy lemezzel.
- Alakítsunk ki csepegtető éleket.
- A lábazati fal és a fa küszöbgerenda közé tegyünk szigetelőréteget (bitumenes papírlemezt vagy műanyag fóliát).
- A zuhanytálcák és fürdőkádak mögötti és alatti fal- és padlófelületeket szakszerűen szigeteljük.
- A lábazatnál keletkező fröccsenő víz elleni védelem céljából a talajtól tartsunk be egy bizonyos távolságot, fa oszlopoknál alakítsunk ki fémlábakat.
- Biztosítsuk a homlokzatburkolat mögötti és a tetőhéjazat alatti szellőzést.
- Ügyeljünk a pára diffúziójára, számítással vizsgáljuk meg, nincs-e szükség párazáró rétegre.
- A szigetelőanyagokat hézagmentesen kössük egymáshoz és a csatlakozó épületrészekhez. Ha ezeket a szabályokat figyelmen kívül hagyjuk, még a korhadás elleni megelőző kémiai favédelem intézkedései sem tartósan hatékonyak, azaz kémiai favédelemmel a szerkezeti favédelem nem helyettesíthető.
Építészeti eszközökkel a rovarok elszaporodása elleni megelőző védelem is biztosítható úgy, hogy a teherviselő fa épületelemeken megnehezítjük a rovarok odajutását és petelerakását.
A rovarkártevők (szú) elleni szerkezeti favédelem alapelvei:
- A falak, födémek és tetők tartószerkezeteinek tömör bevonása vakolattal, építőlapokkal stb.
- A szabadon maradó gerendafelületek gyalulása és viaszolása (vagy lakkozása).
- A teherviselő fagerendák ellenőrizhető (hozzáférhető és látható) módon való elhelyezése.
Megelőző kémiai favédelem
A teherviselő vagy merevítő fa épületelemeket a rovarok vagy gombák kártevése ellen az védeni kell. A bórsav sói közé tartozik a jól ismert bórax. 5-10 %-os (forró vizes) oldata épületbiológiai szempontból olcsó favédelmet biztosít (hivatalos jóváhagyásra nincs szükség), egyben égésgátló hatása is van, viszont kimosódik. Az oldatot a vonatkozó receptek szerint legalább kétszer kell forrón felvinni, hogy a szerből elegendő mennyiség minél mélyebben behatoljon a fába.
A nagyon száraz fát előzőleg nedvesítsük be. A borátok feldolgozása közben bőrünket és szemünket védjük és használjunk védőálarcot. Mivel a borátok vízben oldhatók („nem fixálódnak”), a kezelt fát az építkezés ideje alatt eső ellen védeni kell. Ha a borát-készítményeket kültéren alkalmazzuk, a sók kimosódása elleni védelmül festékréteget (pl. természetes gyanta alapú lakkot) kell felhordani.
Gyakran a – pl. ablakok és homlokzatok festésére használt – falazúrok és -lakkok is tartalmaznak favédő szereket. Az ilyen festékanyagok használatát nem javasoljuk. Csupán a kékgomba által fenyegetett fák lazúrozó vagy átlátszó festésénél célszerű egy kékkorhadást gátló szer alkalmazása. A kékkorhadás különösen az erdei fenyő fáját fenyegeti.
Kárelhárító favédelem
Gombásodása: A gombásodás mindig a túlzott nedvesség következménye. Szakszerű konstrukció és normális belső és külső klíma esetén a gombásodás ritkán fordul elő. Különösen a gerendáknak azok a részei vannak veszélyben, amelyek a falazott vagy beton külső falakba kapcsolódnak, pl. a gerendafejek. A gyakorlatban különbséget teszünk a fát elszínező gombák és a fát roncsoló gombák között. A fát elszínező gombák (pl. kékgombák) nagyon hátrányosan befolyásolják a fa megjelenését, de korhadást nem okoznak. A fát roncsoló gombák ezzel szemben lebontják a sejtfalakat és ezzel csökkentik a fa szilárdságát.
A házban előforduló három leggyakoribb farontó gombafajta a következő:
- a könnyező házigomba,
- a pincegomba,
- a (fehér) pórusos gomba.
A könnyező házigomba a régi épületekben előforduló legveszélyesebb és egyúttal legnehezebben leküzdhető gombafajta. Egyetlen növényi fakártevőként bejelentésre kötelezett, már a fa 18-20 %-os nedvességtartalma esetén képes fejlődni, majd a szomszédos száraz fában és falazatban is elszaporodik. Előszeretettel telepedik meg a tűlevelű fákon, 1 cm-ig terjedő vastagságú szálairól és max. 1 cm vastag, akár 1,50 m átmérőjű fehéres, vattaszerű spóralepényéről ismerhető fel.
A pincegombának nagy, 50-60 %-os nedvességtartalomra van szüksége. Nedves új és régi épületekben fordul elő. A pincétől a tetőig a nedves falak környékén lévő összes fát (pl. gerendafejeket, koszorúgerendákat) és az erősen párásodó, rosszul szellőző helyiségekben (fürdőszoba, konyha) lévő faanyagokat veszélyezteti.
A pórusos gomba is nedves rothasztó gomba, amelynek a keletkezéséhez a fa nagy nedvességtartalmára van szükség (optimális növekedési feltétele kb. 40 %-nál van). Különösen a nagyon nedves pincékben fordul elő, de új épületekben, pl. gerendafejeken is megtalálható. A gomba által megtámadott, korhadt fa puha és gyakran rossz szagú. A fertőzés kiterjedését úgy határozhatjuk meg, hogy vésővel vagy késsel megvizsgáljuk a fa szilárdságát.
A gombásodás leküzdésénél az a lényeg, hogy megtaláljuk és megszüntessük az eredendő okot jelentő építési hibát vagy épületkárt. Ha a gombásodás kiterjedése nem nagy, a hiba megszüntetése után elegendő lehet a megtámadott fa kiszárítása, célszerűen tartós szellőztetéssel, melyet esetleg forró levegő fúvatásával segíthetünk. Az erősen károsodott részeket, amelyeknek már a működőképessége is kétségessé vált, meg kell erősíteni vagy ki kell cserélni.
A környező házigomba elszaporodása esetén az összes, láthatóan ellepett részt, valamint egy méteres körzetben a határoló részeket is feltétlenül maradéktalanul el kell távolítani és el kell égetni.
Rovarkártevők. A legtöbb fakártevők a friss, nem kéregtelenített fát lepi el, amelyet a házban tulajdonképpen nem is volna szabad használni.
A száraz, beépített fát főleg az alábbi három rovarfajta lárvái pusztítják:
- A házicincér nagyon szereti a meleget, ezért előszeretettel tartózkodik meleg helyeken (pl. napsütötte padlásokon), a pincében és egyéb hűvös helyeken alig fordul elő. Csak a tűlevelű fát támadja meg. Kibúvónyílásai oválisak és 5-10 mm méretűek.
- A kopogóbogarak főleg lépcsőkben és bútorokban szaporodnak el. Nevét a bogár arról a percegő zajról kapta, melyet a lárvák rágás közben adnak. A megtámadott fának „szúette” kinézése van, a röpnyílások 0,7-2,2 mm nagyok és kör alakúak.
- A falisztbogár (lyctus) csak lombos fákban érzi jól magát. Előszeretettel támadja meg a fehérjében gazdag és keményítőtartalmú fákat és mind trópusi fákban, mind hazai fafajokban, pl. a tölgyben megtalálható. Elsősorban falburkolatokat, parkettet, ajtókat, ablakburkolatokat és bútorokat támad meg. A károsított hely kinézése hasonlít a kopogóbogáréhoz.
A károsított rész kiterjedését a fa kopogtatásával, megszúrásával vagy megfúrásával lehet ellenőrizni. Ha a kártétel csak a fa kis részére terjed ki, az érintett részt fejszével vágjuk ki. A megmaradt részt drótkefével és/vagy egy erős ipari porszívóval jól tisztítsuk ki és esetleg kémiai rovarölő-szerrel kezeljük. A meggyengült teherbírású gerendákat pallókkal erősítsük meg. Az erősen megtámadott részeket ki kell építeni, el kell égetni és pótolni kell.
A kártevők elleni küzdelem méregmentes, de nagyon hatásos eljárása, elsősorban tetőszékekben, a forrólevegős kezelés. A felhevített levegőt addig fújjuk a kifelé letömített tetőtérbe, amíg még a legkedvezőtlenebb fekvésű fagerendák belsejében is kb. 60 percen át legalább 55 °C hőmérsékletet el nem érünk. Ha ez sikerül, akkor minden rovar elpusztul. A forrólevegős kezelés aránylag energia- és munkaigényes és ezért drága; azt csak arra feljogosított cégek végezhetik.
A kémiai rovarölő szerek közül még a hatóságilag engedélyezett hidrogénfluorid-sók a legkevésbé veszélyesek.
5.8. ábra. Oszlopláb kialakítása: 1 a támasztótömbbe ágyazott acéllemez; 2 kimunkált oszlop; 3 támasztótömb.
Méreg a házban
Mit tegyünk azonban akkor, ha a házban korábban mérgező favédő szereket alkalmaztak és ezek most is szennyezik a helyiségek levegőjét? Ha a termék nevét ismerjük, az ETTSZ-nél (Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálat) megérdeklődhetjük annak összetételét. Ha a termék ismeretlen, akkor azt esetleg vérvizsgálattal és a belső levegő, a háztartási por vagy a favédő szerrel szennyezett anyag vegyelemzésével lehet meghatározni.
Ilyen elemzéseket egyes esetekben a helyi egészségügyi hatóságok, környezetvédelmi hivatalok végeznek. A mérgező favédő szereket csak úgy lehet ártalmatlanná tenni, ha az azokkal szennyezett részeket eltávolítjuk (veszélyes hulladék).