Háztető – Lapos tetők gyorsjavítása
Hasadások megfoltozása
Kaparja fel a hasadás körű! a kő-zúzalékot, s szárítsa ki a rést. Egy hőlégfúvó meggyorsítja a munkát. Töltse ki bitumenes ragasztó masszával a hasadékot, majd kenje át az egészet bitumenes alapozóval, s hagyja száradni. Végül ragasszon rá öntapadó tetőjavító csíkot. Tapétagörgővel hengerelje át néhányszor erősen a csíkot. Ha a hasadás épp két kátránylemez illesztésénél található, akkor a tető széléig újítsa fel a varratot.
Tetőfiatalítás
A régi lapos tetők élettartama nagyban meghosszabbítható egy javítókészlettel. Többféle is kapható, de mindnek az a lényege, hogy folyós szigetelőszerrel kétfelől átitatott hordszövet kerül a tetőre. E művelethez a felületnek száraznak és lehetőleg pormentesnek kell lennie. Kenje át a tetőt szigetelőszerrel egy régi partvis segítségével.
Ezután terítse le a hordszövetet, hogy az egyes csíkok szélei átfedjék egymást, majd kenje fel a második réteg szigetelőszert. A harmadik és -amennyiben az útmutatóban azt tanácsolják -a negyedik réteg felvitele előtt hagyja száradni a felületet. A javítómunkához ócska cipőt húzzon, mert a partvissal együtt nyugodtan kidobhatja.
Nyerje vissza a kavicsot
A lapos tetőre kiszórt kőzúzalék a nap égető sugaraitól és a kopástól óvja a kátránylemezt. Ám az eső apránként bemossa a kőzúzalékot az ereszcsatornába, ahonnan az ejtőcsövön át a csatornába jut. Helyezzen sűrű hálót az ejtőcső felső nyílásához – innen kiszedheti az összegyűlt kőzúzalékot, majd visszaszórhatja a tető csupasz részeire.
Kőzúzalék helyett nyugodtan használhat fényvisszaverő bevonatot is, de azt rendszeresen fel kell újítani, hogy megfelelő legyen a védőhatása.
Deszkalapon állva
A lapos tető általában nem arra való, hogy járkáljanak rajta. Ha ablaktisztítás vagy falfestés miatt mégis rá kell lépnie, használjon járódeszkákat, melyeken jobban eloszlik a súly. Közvetlenül a tetőn ne mászkáljon – a benyomódó kőzúzalék megsértheti a szigetelést -, s lehetőleg ne ejtse le a nehezebb szerszámokat. Ha létrán dolgozik, helyezzen alá egy deszkát, amelynek pereméhez előtte rögzítsen egy lécet, nehogy kicsússzon a létraláb.
Laza bádogborítás rögzítése
A házfal, a veranda és egyéb toldaléképület teteje közti csatlakozást bádogperem szigeteli. Ennek felső széle a téglák közti hézagokba van beékelve, és habarcs rögzíti.
A javítás során a fugázás előtt pótolja a hiányzó ékeket. Vágjon kis ólomcsíkokat, majd harmonikaszerűen hajtogatva fakalapáccsal ütögesse be őket. (Ma már poliuretán habot használnak.)
Kétféle szigetelési eljárás
A lapos tető faanyaga alulról és felülről egyaránt korhadásnak indulhat. Alulról a plafonon csapódik ki a helyiség meleg levegője, s megtámadja a fafödém alsó felét. Ezen úgy segíthet, hogy a födém kijavítása után szigeteli a tetőt. Ez a művelet kétféleképpen történhet: A „meleg” tetőnél merev polisztirén táblákból álló szigetelőréteget kell fektetni a régi tetőre, majd arra új borítódeszkákat, legfelülre pedig bitumenes szigetelőlemezt.
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy ha a régi tető még viszonylag jó állapotban van, akkor ez az olcsóbbik megoldás. A „hideg” tetőt a tetőlemez alatti részen szigetelik, s szellőzőnyílások segítik, hogy alulról légáramlás érje a födémet. Hideg tető akkor építhető, ha a deszkázat teljes cserére szorul, vagy ha egyébként is bontani kell a mennyezetet.
A szélek leragasztása
Az erős szél felszakíthatja a tető kátránylemezeinek meglazult széleit. Vegye elejét ennek, s ragassza le hidegen felvihető vagy bitumenes ragasztóval a széleket.
Olvassza ki a zúzalékot!
A javításra szoruló felületről széles spaklival szedje föl a kőzúzalékot. A kátránylemezbe ragadt kődarabkákat hőlégfúvó pisztoly segítségével szabadíthatja ki.
Fémtetők védelme
Ha ólom-, bádog- vagy rézlemez fedi a lapos tetőt, fújja át rendszeresen gombaölő szerrel, hogy megelőzze a savas hatású mohák és zuzmók elterjedését. A fémlemezek repedéseit pedig erős öntapadó tetőjavító fémszalaggal foltozza be.
Hullámlemez tetők javítása
A hullámlemez vágása
A levágandó lemezt a többi egymásra rakott lemez tetejére helyezve biztonságosan fűrészelheti. Másik megoldás, ha a vágás vonala mentén két párhuzamos, hosszú faléc közé fogja be egy satuba. Ha hideg van, inkább fedett helyen vágja a műanyagot, mert az rideggé válik, és könnyen elrepedhet.
Nem reped el a lemez…
A műanyag lemezek lecsavarozásához a pontos méretnél valamivel nagyobb lyukakat fúrjon, de mindig a hullámlemez bordáiba és ne a vájataiba. Állítsa be az alátéteket és távtartókat, s ne húzza meg túl erősen a csavarokat.
Csavarlyukak előfúrása
A rögzítőcsavarok lyukainak fúrása nehéz dolog, mert a hullámlemez görbe felületéről könnyen lecsúszik a fúróhegy. Ragasszon egy darabka szigetelőszalagot a fúrási pontra – s az szilárdan tartja majd a fúróhegyet.
Tönkrement lemez cseréje
Távolítsa el a rögzítőcsavarokat, húzza ki a sérült lemezt, majd nyomjon be egy faéket a szarufa és a sérült darabra felfekvő szomszédos lemez közé. A pótlást úgy csúsztassa be a megemelt lemez alá, hogy a bordázatok teljesen egymásba illeszkedjenek.
Szigetelés a falak mentén
A hullámtető és a fal közti rést előre gyártott szegélyelemekkel lehet vízállóvá tenni. Ennek rugalmas hajtási vonala lehetővé teszi a lejtési szög beállítását, majd a függőleges oldalt hagyományos fém- vagy bitumenlemezes borítással fedheti be.
Az ereszt úgy szigetelheti a huzat és a víz ellen, hogy rugalmas habból készült tömítőcsíkot helyez a hullámlemez alja és a tartógerenda közé. Ennél a műveletnél is felhívjuk a figyelmét a létra szakszerű használatára.