Az anyagtárolás általános szabályai
Már az anyagok tárolása során be kell tartani (és tartatni!) az egyes tárolástechnikai, tűzvédelmi és balesetvédelmi szabályokat.
A tároláshoz széles közlekedő utakról kell gondoskodni. Ez a szabály az anyagszállítás célszerűsége miatt is betartandó, de ez az út pl. tűz esetén a menekülés, a mentés, az anyageltávolítás útvonalául is használható. Szembetűnő helyre kell tenni a tűzoltó készüléket úgy, hogy az könnyen megközelíthető legyen. Ha tűzoltó eszközként vizes hordót és vödröket alkalmazunk, az elpárolgott vizet hetente pótolni kell.
Zárt területet kell biztosítani az építőmunkások számára is, ahol szerszámaikat, gépeiket, segédanyagaikat elhelyezhetik, ahol átöltözhetnek, tisztálkodhatnak és étkezhetnek, valamint ahol az építkezés dokumentumait tárolhatják, és ahonnan az építési területet könnyen megközelíthetik.
Az anyagtárolás módjai az építési területen
A szállítás megkezdésének időpontjában az építtetőnek már tudnia kell, hogy hol és milyen módon kívánja a különböző építőanyagokat tárolni. Tetőtér-beépítéskor a következő tárolási lehetőségek jöhetnek szóba.
Új építkezés esetén az anyagot a telekhatáron belül lehet tárolni (108. ábra, 1). Ha a tetőtér-beépítés egy szabadon álló épületben utólag valósul meg (pl. családi ház, sorház), a szükséges anyagmennyiség szintén a telekhatáron (kerítésen) belül tárolható (a kerítés egy része esetleg ideiglenesen – a szállítás idejére – lebontható; 108. ábra, 2). Előfordulhat olyan telek is, amelynek teljes utcai oldalát elfoglalja egy, már meglevő épület, így a szállítás során nem lehet közvetlenül a telken deponálni az építőanyagot (I. a 108. ábrát, 3).
- Hőszigetelő anyagaink általánosságban
- Talajjavítók és szerves trágya, előnyök és veszélyek
- Savas eső – Valóban létezik? Mennyire káros?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ilyenkor a szomszédos, ill. a hátsó telken át történő szállításhoz kell hozzájárulást szerezni (esetleg a közbenső kerítések ideiglenes kibontásával). Ha a telekadottság olyan, hogy arra teherszállító járművel semmiképpen sem lehet behajtani, akkor az anyagokat a ház elé – a közterületre – ideiglenesen lerakják, majd később kézi szállítóeszközök segítségével hordják be a végső raktározási helyükre, a házba vagy a telek erre kijelölt részére (I. a 108. ábrát, 4-5).
108. ábra: A megvásárolt építőanyag tárolásának módjai 1 egyidejű tetőtér-beépítés esetén az építési telek területén; 2 utólagos beépítés esetén a meglevő ház melletti telekrészen; 3 utólagos tetőtér-beépítés esetén a szomszédos telken át megközelíthető építéshelyen; 5 ideiglenesen az utcára lerakva, onnan végleges helyére szállítva; 5 belső udvarban.
Ha huzamosabb ideig nagyobb mennyiségű építőanyagot kívánunk közterületen tárolni, járdafoglalási engedélyt kell kérni a területileg illetékes tanács igazgatási osztályán.
A leendő építési területen, ill. telken célszerűen és gondosan ki kell jelölni a különböző anyagok, szerkezetek depóniáinak a helyét. Fontos, hogy az egyes építőanyagokat jól elkülönítve, a jellegüknek megfelelő tárolási és balesetvédelmi szabályok szerint, a közlekedést nem akadályozva, az építkezés helyéhez a lehető legközelebb helyezzük el, és hogy a közterületen a lehető legrövidebb ideig maradjanak.
Ez utóbbi főleg a nagy forgalmú városi utcákon kívánatos. A zárt sorú beépítés egyébként sem teszi lehetővé az építkezéshez szükséges teljes anyagmennyiség egyszerre való helyszínre szállítását, mivel a kapualjak, folyosók, házudvarok stb. közterületnek számítanak, és így eleve alkalmatlanok az építőanyagok huzamosabb tárolására. Ilyenkor az anyagokat minél előbb a munka közvetlen helyszínére, a tetőtérbe kell juttatni.
Ez kis magasságú (1-2 szintes) házaknál kézi erővel is megoldható, nagyobb magasságok esetén azonban ajánlatos csigát, csigasort, teherfelvonót, ill. személyfelvonót használni. A személyfelvonó átmeneti teherfelvonóként való alkalmazását először beszéljük meg a házfelügyelővel vagy a gondnokkal, és csak a teherbírásának, méreteinek megfelelő anyagokat, szerkezeteket szállítsuk benne.
Figyelembe kell venni a padlásfödém teherbírását is, és egyszerre csak annyi anyagot szabad négyzetméterenként ráhelyezni, amely nem haladja meg a teherbírás felső határát. Ez az ún. hasznos terhelés; értéke 1500 N/m2. Ha az utólagos tetőtér-beépítés pl. társasházban készül, és a telek egy része kertterület, akkor a lakótársak beleegyezésével lehetőség nyílhat a megvásárolt építőanyag kertben való tárolására is.
Valamennyi szabadtéri tárolás esetén gondoskodni kell az építőanyagokat károsító meteorológiai hatások elleni védelemről (pl. eső, fagy) és az anyagok őrzéséről. Célszerű egy huzalfonattal kerített fedett szín építése, amelyben a soron következő technológiai folyamatok anyagait, szerkezeteit beépítésükig tárolni lehet. Ha a következő technológiai folyamat anyagainak kocsira való felrakása után marad hely a szállítótérben, megvehetjük a következő technológiai művelet anyagainak egy részét, vagy pedig olyan szerkezeteket, anyagokat, amelyek időszakonként hiánycikkek.
A különböző tulajdonságú építőanyagokat eltérő jellegzetességeik miatt különbözőképpen kell tárolni. Ha ezeket a tárolási előírásokat nem tartják be, akkor gyakran éri az anyagot és tulajdonosát jelentékeny kár. A következőkben röviden bemutatjuk a tetőtér-beépítéshez szükséges főbb anyagok helyes tárolási módjait.
Kötőanyagok (cement, gipsz, mész tárolása)
A kötőanyagokat általában papírzsákba csomagolva hozzák forgalomba, és az építkezés területén levő raktárhelyiségben tárolják, száraz, lehetőleg huzatmentes helyen, max. 1,5 m magasságig, kötésbe rakva. Ezeket az anyagokat lehetőleg pallóaljzatra állítva, fóliatakarással ellátva, nedvesség ellen maximálisan védve tároljuk. A tárolás során nem célszerű a kötőanyagokat két-három hónapnál hosszabb ideig raktározni, mert minőségük jelentősen romlik, különösen nedvesség hatására. Ezért érdemes az egyes depóniákon az anyag minőségét és a beszerzés ideiét feltüntetni.
Zsákos cement és gipsz esetén nem szabad olyan árut beszerezni, amely a zsákban már eleve, érezhetően megkötött. Ez a jelenség azonban nem tévesztendő össze a tárolás, szállítás, rakodás alatti dobálásból, tömörödésből keletkezett csomósodással.
Az építési mészből háromféle típus van forgalomban. A fizikai hatásokkal szemben a legkevésbé az oldott mész kényes, amelyet mészpépként műanyag zsákokban árusítanak. Célszerűbb ennél a porrá oltott mész; ezt vízzel tetszőleges arányban elkeverve használják fel. Ez a mész-fajta nemcsak habarcsokba, hanem meszeléshez, meszes glettek készítéséhez is kiválóan alkalmas.
A darabos égetett mész erősen nedvszívó, világos színű, kőszerű anyag. Az őrölt égetett mésznek a darabos égetett mésznél jobb tulajdonságai vannak; főleg téli építkezéseken használják.
Az égetett meszet csak oltás után lehet felhasználni. A mészoltás erősen balesetveszélyes művelet, amely nagy hozzáértést igényel.
A gipsznek két fajtája ismeretes: az ún. vakológipsz (alabástrom- vagy stukatúrgipsz) és a formagipsz (modellgipsz). Ez utóbbi jobb minőségű az előbbinél. A gipsz megőrzésekor szintén tekintettel kell lenni a pára- és nedvességvédelemre, valamint az anyag szellőzésére, tehát úgy kell tárolni, mint a cementet.
Falazóelemek tárolása
Falazóelemeket többféle anyagból gyártanak (égetett agyag, beton, könnyűbeton stb.), de mivel tárolásuk szabályai azonosak, a legelterjedtebb, az égetett agyag falazóidomok raktározási módjait ismertetjük.
Kézi falazóblokkok – a tömör, a soklyukú és a tűzálló téglák, valamint a falburkoló elemek – élükre állítva, lapjukra fektetve, esetleg kötésben tárolhatók. A válaszfallapokat, tetőcserepeket, kőszivacs lapokat, padlásburkoló téglát, minőségüktől függően – 7-10 sor magasságban, élükre állítva vagy lapjukra fektetve tárolják. A gerinccserép tárolása csak 3-4 sor magasságig ajánlatos.
A könnyűbeton és gipsz falazóelemek tárolása csak annyiban tér el az égetett agyag falazóelemekétől, hogy rakodásuk, mozgatásuk – sérülékenységük, törékenységük miatt – nagyobb gondosságot igényel. A gipszanyagú elemeket csak fedett térben szabad tárolni, mert még a légnedvesség is kárt tehet bennük. A beléjük került légnedvesség télen szétfagyaszthatja az elemeket.
Acéláruk tárolása
A szabadban tárolt szálban forgalmazott termékeket (betonacél, idomacél stb.) fa alátétekre kel fektetni, amelyek a talajtól 20-25 cm-re, egymástól 1-2 m-re feküdjenek. A csöveket átmérő és falvastagság szerint szétválogatva célszerű tárolni. Zárt térben alátétek nem szükségesek.
Faanyagok tárolása
A faárut kizárólag fedett területen, jól szellőzött térben, helyiségben szabad tárolni, és a tárolóteret tűzoltó készülékkel kell ellátni.
A gombás faanyagú padlástér csak a fertőzött elemek cseréje, fertőtlenítése után felel meg tárolóhelyként. Legmegfelelőbb, ha a faárut bitumenes lemezzel fedett, 20-30 cm magas téglaoszlopokra vagy kátránnyal átitatott ászokfákra fektetjük. Tökéletes szellőzés céljából a faanyag egy-egy sorát levegősen – 2-3 cm rés hagyásával – deponálják.
Hőszigetelő anyagok tárolása
A különböző anyagú hőszigetelő termékek (könnyűbeton, kőzetgyapot, perlit stb.) – műanyag fóliával letakarva – a szabadban is tárolhatók, ha átnedvesedésük alulról megakadályozható. A műanyag (habosított) hőszigetelő termékeket még az állati kártevőktől is óvni kell, mert szétrághatják őket. A hőszigetelő anyagokat többnyire lapjukra fektetve vagy ömlesztve tárolják. Egyes termékek (pl. Hungarocell) tűzveszélyesek.
A beépítésre kész asztalos- és lakatosszerkezetek tárolása
A kész szerkezeteket jól elkülönítve, méretük vagy jelük feltüntetésével, védett helyen kell tárolni, ahol rongálódástól és nedvesség ellen megvédhetők.
Az ablakokat általában a tokkal és a szárnyakkal együtt összeállítva tárolják, az ajtókat pedig az ajtószárnyat és a tokot különválasztva, állítva tárolják. A szétszedett, de egybetartozó alkatrészeket egységes jelel meg kell jelölni, hogy később az összetartozókat kis munkaráfordítással össze lehessen állítani.
A lakatosszerkezeteket fektetve vagy állítva tárolják. Követelmény, hogy a szerkezetek önsúlyuk következtében ne görbülhessenek meg, ezért megtámasztásukra megfelelő számú alátétet kell alkalmazni.
Egyes anyagokat dobozolva, ládázva, ill. valamilyen formában csomagolva hoznak forgalomba. Ezeket zárt térben, csomagolásuknak megfelelően lehet tárolni.
A kivitelezés időigénye
A tetőtér-beépítés kivitelezésének ütemezését és körülményeit nagyban befolyásolják a meteorológiai adottságok, ezért a kivitelezés kezdésének időpontját gondosan kell kiválasztani. Ehhez a következő meteorológiai hatások mérlegelése indokolt:
- csapadék,
- szél,
- légnedvesség,
- levegő-hőmérséklet.
Csapadék
A kibontott tetőhéjalás miatt már pár órás eső is komoly beázásokat okozhat a padlástér alatti szinten. Csapadék tekintetében Magyarország egyes vidékei között jelentős különbségek tapasztalhatók. Így pl. az ország délnyugati és nyugati részein, valamint a hegyvidékeken 700-800 mm az évi csapadékmennyiség, míg az ország belsejében, az Alföldön, a Tisza völgyében mindössze 400-500 mm körül van.
A statisztikák alapján a legkevesebb csapadék júniustól október végéig hullik, tehát ebben az időszakban kell a tetőhéjalás cseréjét, megbontását elvégezni. Ez a művelet még a lehető legnagyobb volumenű tetőtér-beépítés esetében is elvégezhető ebben az időintervallumban.
Szél
Erősen szeles időjárás általában összefügg a felhős, csapadékos időszakokkal. A kibontott héjalású tetőre veszélyes a szeles időjárás, mert a szél behatol a héjalás alá, megemeli, sőt esetleg tönkre is teheti.
Légnedvesség
A közölt statisztikai adatokból látható, hogy az áprilistól augusztusig terjedő időszak felel meg legjobban a beton, vakolat, festés stb. kiszáradásához.
Levegő-hőmérséklet
A kedvező időjáráson kívül még nagyon fontos az építkezéshez megfelelő hőmérséklet. Nem mindegy tehát, hogy az építés egyes szakaszait melyik időszakra tervezzük. Magától értetődő, hogy a fagyos napokon külső építési munkákat nem szabad végezni.
Érdemes megjegyezni, hogy a napi középhőmérséklet október 15-től január 25-ig süllyed, ezt követően viszont emelkedik. Ismeretes, hogy egy nagyobb város belső területeinek a külső területekétől eltérő éghajlati adottságai vannak. A város belső területein levő épületek, -együttesek megváltoztathatják az eredeti, természetes klimatikus viszonyokat.
Tehát ebből az következik, hogy a tetőtér-beépítés munkálatait már májusban el lehet kezdeni a héjazat alatti „belvilág” kialakításával, és júliusban magát a héjazatot is meg lehet bontani.