Favédelem – tippek és tudnivalók
Biológiai sérülések elleni védelem
A tetőtér-beépítés egyik legfontosabb anyaga a fa. Védelméről az épületek padlásterének beépítésekor gondoskodni kell.
Kártevők
A fedélszékekbe és fafödémekbe beépített faanyag az idők folyamán elhasználódik, tönkremegy. Pl. Budapesten, a felmérések szerint, a 60-80 éves épületek tetőszerkezeteinek 80…85%-a károsodott. Rongálódásukat mechanikai sérülések és biológiai fertőzések okozták.
A mechanikai sérülések lehetnek:
- repedések (hossz- és keresztirányúak),
- lehajlások (vetemedések),
- törések,
- beázások (csaptól, üzemi víztől stb.).
A biológiai sérüléseket okozhatják:
- emberek (az emberek által okozott fizikai sérülések következménye),
- rovarok,
- baktériumok,
- gombák.
Emberek
A fa felhasználása közben szükségszerűen és szerkezetépítési okokból (pl. ácskapocs, szegek, szerszámnyomok) mélyebb sérüléseket okozhatnak. E sérülések elősegítik a rovarok, baktériumok, gombák megtelepedését.
Rovarok
Főleg a gombával fertőzött területeken telepednek meg. Általában a rovarok álcái, egyes esetekben maguk a rovarok okozzák a kárt. Az aktív rovarfertőzést a kirepülő nyílások alatti furatliszt első ránézésre is elárulja. A rovarrágások átmérője, hossza, alakja, elhelyezkedése alapján könnyen meghatározható a kártevő fajtája, és így a hatásos védekezés módja. A leggyakoribb farontó bogarak: cincérek, szúfélék, darázsfélék, hangyák, kopogóbogár, falisztbogár.
Baktériumok
A nedves fán szaporodnak, elbontják a fa fehérjetartalmát. A rovarok táplálékául szolgálnak.
Gombák
A spórák megtelepedéséhez, szaporodásához a fa meghatározott nedvességtartalmára, 18-25 °C melegre, a levegő 18-22 %-os nedvességtartalmára és minimális napfényre van szükség. Főleg az új épületek gombás fertőzéseit segítik elő a fatelepekről behurcolt kórokozók.
A főbb gombafajták a következők:
- penészgombák,
- könnyező házigomba,
- házi kéreggomba,
- pincegomba,
- barna fenyőgomba,
- lemezes fenyőgomba,
- pikkelyes fagomba.
Penészgomba
Először ezek, a szilárdságot nem befolyásoló, elszíneződést okozó penészgombák jelennek meg, amelyek vörös, zöld, kékes, szürke és fekete színűek lehetnek. A fa felületét teljesen vagy foltokban takarják. A felszín alá max. 2 mm mélyen hatolnak. Ezek a felszíni foltok egyes gombafajták esetében (pl. kékülés) megnehezítik az olajos védőszerekkel végzett telítést.
Könnyező házigomba
Az épület faszerkezetének legnagyobb ellensége. Mindenféle fát megtámad. A megfertőzött szerkezet színe előbb sötét lesz, majd hossz- és keresztirányú repedések keletkeznek rajta. A gomba rövid idő alatt lebontja a fa cellulóztartalmát. Kiirtása nagyon nehéz és költséges eljárást igényel. Terjedését szinte alig korlátozza valami. A fal, a bádogozás, az üveg és a kövek hézagain, repedésein is áthatol. A légszáraz fát is megtámadja és elpusztítja.
Házi kéreggomba
Barnakorhadást okoz. A fertőzött fa (a fenyőféléket támadja meg) kézzel szétmorzsolható. Élettere a fülledt, nagy hőmérsékletű és nagy páratartalmú helyiség, ahol a faanyag nem tud kiszáradni. Főbb előfordulási helyei: gerendavégek, vakpadló stb.
Pincegomba
Főleg új építkezéseken, átépítéseknél fordul elő; így számolni kell vele a tetőtér-beépítésnél is. Mind a lombos-, mind a fenyőfát megtámadja. Az építtető a födémgerendák falba nyúló végén találkozik ezzel – az egyébként pincében, földdel érintkező faanyagokban honos – gombával. Rendszerint rovarfertőzéssel együtt fordul elő.
A védekezés módjai
A faanyag védelme három részből tevődik össze:
- megelőzés,
- megszüntető eljárások,
- utókezelés.
Megelőzés
A megelőzés tulajdonképpen biológiai védekezés, amely ideiglenes védelmet nyújt. Elvégezhető a tárolás helyén vagy a beépítéskor. Legfontosabb teendő a kártevő gombák életterének megszüntetése. A tárolás helyén a talajt 5%-os klórmeszes vízzel kell fertőtleníteni. A fa tárolása lehetőleg betontuskón, máglyázva, hézagosan (légmozgást biztosítva), csapadékvíz ellen tetővel lefedve történjék.
Mielőtt a helyesen tárolt, gombamentes fát beépítenénk, vizsgáljuk meg a tetőszerkezetet. Ha fertőzött tetőteret kell beépíteni, a fertőzés mértékének meghatározására a födémben teljes feltárást kell végrehajtani. Pontosan be kell határolni a fertőzött területet, a fertőzési gócokat. Az elgombásodott területről (pl. a könnyező házigomba esetén) nemcsak a faanyagot, hanem minden feltöltést, vakolatot stb. – a beépítés megkezdése előtt – az erre kijelölt helyre el kell szállítani, és minimum egy méter mélyen el kell földelni!
Ezt követően a fertőzött területen nátrium-hidroxid 5%-os vizes oldatával kell fertőtleníteni. A régi, víz elleni szigeteléseket is meg kell vizsgálni. Sérülés, elhasználódás esetén ezeket ki kell cserélni. Csak ezután szabad az új feltöltést és a vegyileg kezelt új faanyagokat beépíteni.
Megszüntető eljárások
A vegyszeres védekezés tartós védelmet nyújt a kártevők ellen, ill. megállítja és megszünteti a fertőzést.
A vegyszerek hatásuk szerint lehetnek:
- gombaölő,
- rovarölő és
- kombinált szerek.
A következőkben bemutatott szereket nem teljes termékválasztékban és csak felsorolás jelleggel ismertetjük. Valamennyi vegyszer pontos adagolási és felhasználási módja megtalálható a forgalomban levő dobozon, üvegen. Mérgező anyagok lévén a használati utasítást szigorúan be kell tartani!
A javasolt, vízzel oldható vegyszerek a következők: fedélszékhez:
- TETOLV 5%-os,
- TETOL FB 25%-os,
- IGNIS FKI 10%-os,
- ammónium-szulfát 12%-os,
- ammónium-szulfát + bórax 12%-os (3:1); födémhez:
- pentaklór-fenol-nátrium 5%-os,
- TETOL EZ20%-os,
- TETOL TB 25%-os oldata.
Lakkok. Felhasználásukat – alapozók nélkül – gyors öregedésük miatt nem ajánljuk.
Lazúrok. A fafelületek védelme mellett színezésre, felületképzésre is alkalmasak. Színskálájuk jól kielégíti az esztétikai igényeket. A vízfelvételt nagymértékben csökkentik és nem akadályozzák a faanyag légzését. Ezzel kizárják a fülledést okozó gombák megtelepedését.
Fajtáik a következők:
- XYLADEKOR,
- TETOL-LAZUR,
- ALBONIN-LAZUR.
A XYLADECOR sokrétű alkalmazási területe miatt bővebb ismertetést érdemel. Hazai és trópusi fák konzerválására, külső és belső térben egyaránt alkalmas (a fedeles födémszerkezetek, bútorok, zsalugáterek, padlók, ablakok). Mélyen beszivárog a fába, és megbízható védelmet nyújt a rothasztó és kékkorhadást okozó gombák, valamint a farontó bogarak ellen. Kiváló fényállóságú pigmenteket tartalmaz. Színtelen változata az időjárásnak huzamosan kitett helyen elszürkül. Sokféle színben kapható, amelyek egymással jól keverhetők. (Hígítani tilos!) Az egyenletes lazúrhatás elérése céljából a felületre felvitt anyagokat, egy-egy réteg felhordása után 30 perccel, száraz ecsettel vagy szivaccsal szálirányban el kell dolgozni.
Alkalmazása előtt:
- a gyantás fákat nitrohígítóval gyantátlanítani kell;
- ajánlatos a felületet homokszemcsés csiszolópapírral simára csiszolni (erre a célra acélgyapot nem alkalmas);
- az anyagot alaposan fel kell keverni használat előtt.
Ecsettel vagy mártogatással, két, ill. három rétegben kell felhordani. (Az időjárásnak kitett felületen három réteg szükséges, felhordás közben a szert többször fel kell keverni.) A művelet ideje alatt a védőfelszerelés használata kötelező. A XYLADEKOR-t nem szükséges lakkal átvonni, de a nagyobb mechanikai hatásoknak kitett felületeken ez hasznos lehet (pl. padlóburkolat, bútorok). Ehhez olaj- vagy műgyantaalapú, színtelen lakk használható.
Ha a fa védelme a kártevők okozta nagymérvű statikai gyöngülés miatt célszerűtlen, akkor a károsodást szenvedett részt ki kell cserélni. Ha nem az egész rész károsodott, akkor csak a hibás részt kell eltávolítani. Az új elem beépítése előtt a régi elemet is ajánlatos vegyszerrel kezelni. A fertőzött részt semmisítsük meg! (El kell égetni vagy legalább egy méter mélyre elásni.)
Utókezelés
Az időjárásnak kitett – a szennyeződéstől megtisztított – felületet kétévenként egy réteggel át kell festeni. Az idő múlásával a vegyszerek hatása csökken, ezért mindenféle kezelést időnként meg kell ismételni. Utólagos tetőtér-beépítés tervezésekor ajánlatos szakvéleményt kérni a FAKI-tól (Faipari Kutató Intézet), amely megvizsgálja és véleményezi a szerkezetet, majd meghatározza a helyes kezelés módját.
Tűz elleni védelem
A fa gyúlékony, könnyen éghető anyag. Huzamosabb ideig nem áll ellen a nagyobb hőmérsékletnek, és a tűztől tartósan nem is védhető.
Nehezebben gyullad meg, ha
- nagy keresztmetszetű,
- tömör,
- sima felületű,
- élei lekerekítettek.
Összetétele 105-110 °C-ig nem változik; ennél nagyobb hőmérsékleten azonban desztillációs folyamat zajlik le. Gázok keletkeznek, amelyeknek lobbanáspontja 230-260 °C, gyulladáspontja 260-290 °C. E hőmérséklet felett a fa elég. A Függelékben található tűzvédelmi előírások betartása a tervezőtől nagyon gondos munkát igényel, hogy a fa és a fapótló anyagok égéskésleltető védőszereinek kiválasztásakor – a beszerzési lehetőségek, az esztétikai, gazdasági és műszaki szempontok figyelembevételével – a megfelelő szerkezeti megoldással és anyagválasztással biztosítsa a tűzvédelmi előírások betartását.
Az égéskésleltető anyaggal kezelt és a tűzvédő festékbevonattal ellátott épületszerkezeteket úgy kell beépíteni, hogy rendszeres vizsgálatuk, szükség esetén utólagos védőszeres kezelésük – a telítéssel végzett égéskésleltetés kivételével – megoldható legyen. Ezek az anyagok késleltetik a fa meggyulladását, és lassítják a tűz továbbterjedését. Felhasználásuk előtt fontos teendő a használati utasítás elolvasása. A kezelés előtt a fát szárítani, a portól, szennyeződéstől meg kell tisztítani.
A telítés a legköltségesebb eljárás. Előnye, hogy eltömi a hézagokat és megakadályozza az oxigén bejutását a fába. Hátránya, hogy a fa házilagosan nem telíthető égéskésleltető anyagokkal. Mindenféle kezelést időszakonként meg kell ismételni (utókezelés).