Karbantartás otthon, falak és faanyagok védelme, tető és lefolyó
Lehet, hogy nem tátong még lyuk a tetőn és nem penészedik a fal, de jobb az ilyesfajta bajokat gondos vizsgálattal idejében megelőzni. A szerkezeti problémák felismeréséhez szakértő mérnöki szem kell, de a laikus is számtalan dolgot észrevehet idejében.
A felületi tünetek komolyabb bajra hívhatják fel a figyelmet. Gondoljunk arra, hogy mindig a probléma okát kell megkeresnünk. Ha hibát találunk, próbáljuk meg felderíteni eredetét. A helyreállítási munkákat ellenőrizzük kétszer is, hiszen a javítás csak akkor adhat megnyugtató érzést, ha rendesen végezték el. Ha nem lakunk hosszú ideje a házban, gondoljunk arra, hogy egy korábbi javítással esetleg csak eltüntetni akartak valamit.
Jó állapotban van a faanyag a szépnek látszó festés mögött? Próbáljunk beszúrni egy vékony pengéjű kést, és ellenőrizzük! Nem csak a szerkezeti elemek mozgásakor fellépő repedések eltüntetésére szolgált a friss vakolat? Keressünk friss repedéseket. Ha végignéztük a saját lakásunkban található javításokat, vessünk egy pillantást a szomszéd házakra. A hasonló korú és kivitelű házak problémái is hasonlóak. A szomszédban felfedezett hiba nekünk is megmutathatja, mire érdemes fokozottan odafigyelnünk.
Ha súlyos bajra gyanakszunk, mindig kérjük ki szakértő tanácsát, de próbáljuk megérteni, miről is van szó, hiszen a számlát nekünk kell majd állnunk.
Falak
A jó állapotú falnak egyenesnek és függőlegesnek kell lennie. A régi házakban kis eltérések megengedhetők, de ezek egy újonnan épült házban rendszerint nagy bajt jeleznek. Nézzük meg az ajtó- és ablaktokokat: derékszögben kell állniuk, és pontosan, rések nélkül kell a falhoz illeszkedniük.
A domború fal rendszerint nedvesség hatására táguló téglafalra vagy szétcsúszó tetőszerkezetre utal: leginkább a fal tetején látható. Ha a falfelület erősen domborodik, szakértőtől kérjünk tanácsot. Az enyhe domborulat inkább csak kellemetlenség, mint baj.
Repedések
A repedés arra utal, hogy valami elmozdult. A kicsiny vagy hajszálrepedésekkel egy régi házban nem érdemes sokat foglalkozni (és az újonnan épült ház is mozog egy kicsit). A nagyobb repedések okát azonban fel kell deríteni.
A repedések lehetnek függőlegesek, vízszintesek vagy átlósak (az utóbbiak gyakran lépcsőzetesen haladnak, a téglákat vagy a köveket követve). Felléphetnek a talaj mozgása miatt, ha huzamosan volt különösen száraz vagy különösen nedves az idő; okozhatják közeli fák gyökerei (akár nemrég kivágott fáé is). Ok lehet még az alapozás hibája, a téglafalazat duzzadása, a tartógerendák vagy a tetőszerkezet mozgása.
A stabil repedéseket kikaparhatjuk és feltölthetjük, bár ezzel semmit sem tettünk az ok megszüntetésére, ha a fal továbbra is mozog. Ellenőrizzük gyakran a fugázást, nincs-e új repedés. A folyamatos mozgás ellenőrzésének egyik eszköze lehet, ha a repedésre ún. gipszpecséteket helyezünk el, ráírva a készítés dátumát. Ha bekövetkezik, amitől tartottunk, a gipszpecsétek megrepednek, s az épületmozgás a pecsétek repedésének mértékén jól követhető. Az ily módon terjedő repedés komoly javításokat, pl. aládúcolást tehet szükségessé.
Nedvesség
A régi, tömör fal érzékenyebb az áthatoló nedvességre, mint az újabban épített üreges falak. Ha eső után a belső falon nedvességfoltokat találunk, meg kell keresni a beázás okát. Nagy eső idején ellenőrizzük, nem telik-e meg az esőcsatorna, nem szivárog-e vagy nincs-e eltömődve a lefolyócső. Nézzünk be az ablakpárkányok alá: a párkány alján rendszerint barázda fut végig, amely megakadályozza, hogy a lecsurgó víz a falra folyhasson.
Ha van víztárolónk vagy ciszternánk, ellenőrizzük, nem szivárog-e. Az üreges falaknak nem szabad átnedvesedniük. A nedvesedést általában az okozza, hogy az építéskor az üregbe habarcsdarab esik, amely az üreget áthidalja. A beázások ellen úgy védekezhetünk (az esőcsatorna és a vízlevezető megjavításán kívül), hogy újravakoljuk a falat. Kevésbé súlyos esetekben színtelen, víztaszító szilikonréteg felvitele is segít.
Talajnedvesség
Modern házban az alulról való nedvesedés nem lehet probléma, mert a falakat szigetelik a talajvíz ellen. Ha mégis baj van, a szigetelés megsérült vagy áthidalódott: a hibát a külső vakolat, egy virágágy vagy egy szeméthalom egyaránt okozhatja. A falszigetelés a talajszint felett kb. 15 cm-rel ér véget: ez gyakran észrevehető a falon.
Sok régi házat szigetelnek utólag nedvesség ellen úgy, hogy valamilyen vízálló vegyszert préselnek a falak alsó részébe. A kezelést ajánló cégek ingyen felmérik a teendőket, és megbecsülik az elvégzendő munka nagyságát. Kérjünk több árajánlatot, mert az árak nagyon eltérőek lehetnek. Patinás céggel érdemes dolgoztatnunk: mit sem ér a húszéves garancia, ha a cég eltűnik a piacról.
Faltípusok
Téglafal
A tömör téglafal tégláinak felülete szép. A fugázásnak is épnek kell lennie, hogy a víz ne hatolhasson be. A laza habarcsot szedjük ki és a réseket fugázzuk újra. A téglafal megtisztításának legjobb eszköze az erős ecset és a tiszta csapvíz (szappan és mosószer nélkül). Ha van a beépítettel megegyező téglánk, azt is használhatjuk az erősen felhólyagosodott részek tisztára dörzsöléséhez.
Ha a téglák porózusak lettek, érdemes a falat festéssel szigetelni, amit időről időre meg kell ismételni. Az újabb téglafalon megjelenő fehér lerakódást – a kivirágzást – a téglából kioldódó sók okozzák, és idővel elmúlik. A téglák felületén megjelenő leválás és repedés komolyabb probléma: ezt az okozza, hogy a téglába bekerült víz megfagy, és kiterjed. Csak a sérült tégla cseréje segít. Ha nagyobb kiterjedésű a kár, újra kell vakolni a falat.
Vakolat
Bár nem elsősorban a vakolat, hanem a mögötte lévő fal állapota a fontos, a jó vakolat nagyban hozzájárulhat a fal el-lenállóbbá tételéhez. A felhólyagzott területek arra utalnak, hogy a fal és a vakolat, illetve a két vakolatréteg közötti kötés meggyengült a nedvesség bejutása miatt. Kopogtassuk végig a vakolatot: tömören vagy üregesen szól-e.
A nagyobb repedéseket (amelyek a fal mozgását jelzik) töltsük ki további vakolással. A kisebb repedéseket speciális kőműves festékkel tölthetjük ki. Ha a vakolat erősen hólyagos, először speciális stabilizáló alapozót kell használni.
Faburkolat
A favázas házak egyre népszerűbbek napjainkban: csaknem ugyanúgy festenek, mint téglából épített hagyományos társaik. Ha favázas házban lakunk, ne feledkezzünk meg a fal üregében húzódó párazáró fóliáról, melyet nem szabad átlyukasztani. Az amatőr barkácsolók tartózkodjanak minden olyan munkától, amely a külső fal átfúrásával jár (pl. elektromos csatlakozó kivezetése).
Festéskor a faborítást és a zsindelyt ugyanúgy kezeljük, mint a többi faanyagot (lásd alább). Ha a faanyag természetes állapotában maradt, időről időre konzerváló szerrel kell kezelni. Van olyan fafajta (pl. a vörös cédrus), amely tartalmazza saját konzerváló olajait is, és idővel szép ezüstszürkére nemesedik. A laza burkolatot ötvözött vagy galvanizált szegekkel rögzítsük. Az egyszerű acélszög rozsdásodik. A faburkolat alumínium- vagy műanyag burkolatra cserélhető; de jobb, ha a faborítást kijavítjuk vagy kicseréljük.
Tető
A tetőt tekinthetjük teherhordó szerkezetnek, amelynek épnek kell lennie, de felfoghatjuk úgy is, hogy a házat védi az időjárás viszontagságaitól. Bármi, ami megbontja a tetőcserepek vagy a tetőpala síkját (tetőösszefolyó, tetőablak és különösen a kémény), elősegítheti a víz behatolását.
Legjobb, ha a tetőt tetőlétráról alaposan megvizsgáljuk – ennek hiányában pedig távcsővel végezhetjük az ellenőrzést. Ha a tető siralmas állapotban van, először a legkínosabb dolgon essünk túl: ellenőrizzük, nem befolyásolja-e a tartófalak szilárdságát. Ha az egész tető erősen süppedt vagy roskadt, ellenőrizzük a tartófalak esetleges elmozdulását is. Ha a falak kifelé mozdultak el, a megfelelő szögből észrevehetjük a tető íves behajlását. Ilyenkor a fal kitér a függőlegestől – ez legegyszerűbben függőónnal ellenőrizhető, de rendszerint puszta szemmel is jól látható.
Ha a fal túlságosan kimozdult, nem garantálható az épület szilárdsága, és előfordulhat, hogy egy új tető sem segít a helyzeten. Nyilvánvaló, hogy csak szakértő döntheti el, orvosolható-e a ház állapota. Régi házban katasztrofális lehet egy elég gyakran végzett „javítás”: a régi palatetőt olcsóbb, de nehezebb betoncserépre váltják. Nem biztos, hogy a régi szerkezet elbírja a nehezebb tetőt.
A régi sorházon vagy ikerházon könnyen észrevehető a kidomborodó tető: a tető síkja a tűzfalak mentén megtörik, és a cserép vagy a pala ferdén áll. Ez a tűzfal két oldalán a tető roskadását vagy mindkét oldalsó fal süllyedését jelzi. A tűzfalak kisebb terhet hordanak, ezért ritkábban süllyednek meg. Megfelelő irányból nézve ellenőrizhető, hogy a cserépsorok szabályosan követik-e egymást. Az egyetlen megoldás a beázás megszüntetésére a cserép vagy pala hézagainak azonnali szigetelése, pl. sziloplaszttal.
A tetőszerkezet ellenőrzése
Még az erősen megereszkedett tetőnél is érdemes megvizsgálni a tetőgerendákat: nincs-e hibás ereszték vagy rögzítés, esetleg korhadás (a hiba a gerincen látszik a legjobban): így megállapítható a baj. Az eresznél, a külső fal belső élénél futó gerenda az, amelyik a leginkább hajlamos a korhadásra. A szarufa és a födémgerenda is itt van rögzítve, ezért ellenőrizzük, nem mozdultak-e el a szarufák, a helyén van-e a szarufákat tartó ácsolat. A hiba a szarufák másik végénél is kiütközhet: ott, ahol a szarufák a gerincszelemennél találkoznak. Nézzük meg, nem korhadt-e el valamelyik elem. A helyreállítás ebben az esetben könnyebb, mint az eresz körüli hibák esetén.
Ha a tetőn csak kisebb bemélyedés vagy roskadás van, a hibát valószínűleg az alatta lévő vázelem helyi hibája okozza. Az eresztől a gerincig futó szarufát egymástól bizonyos távolságra fekvő, vízszintes szelemenfák támasztják alá. Magát a szelement bakdúcok tartják, amelyek a falakra támaszkodnak. Nézzük meg, nem deformálódtak-e a szelemenfák és a szarufák; nem csavarodik-e a szelemenfa; nincs-e elmozdulás vagy lehajlás a bakdúcokon. Problémát okozhat, ha kevés a szelemen, ha a gerendák nem elég erősek, vagy ha a dúcok nincsenek jól rögzítve. A régi fa kiszárad, és veszít szilárdságából.
Ha a baj nem súlyos, a bűnös szelemenfát támasszuk meg, hogy a tető vonala kiegyenesedjen. A rosszul tervezett tetőcsúcs is igénybe veheti a szelemenfát, és így megroskadhat a tető. A tető roskadása nem tévesztendő össze a hullámossággal. A hullámos tető kiemelkedik és besüllyed az eresztől a gerinc felé haladva. Régi tetőnél ilyenkor a tetőléceket ellenőrizzük. Előfordulhat az is, hogy az egyik szarufa hibája miatt a tetőléc kétszeres távolságot fog át, ezért nagyobb terhet visel a többinél. Ha a szarufák túl messze állnak egymástól, hasonló lehet a következmény.
Modern házban gyakori a rácsos szerkezetű szarufás tető. A tetőtér valóságos gerendahálózat, amely a hagyományosnál jobban osztja el a terhet. Ilyenkor is ellenőrizzük, nem korhad-e valamelyik gerenda, nem hajolt-e meg valamelyik dúc, jók-e az illesztések – különösen ott, ahol a vízszintes gerendák a szarufákat tartják az eresznél.
Kémény
Nehéz a kémény sorsa: nemcsak szem előtt van, de meg is kell birkóznia a váltakozó hideggel és meleggel, meg a víz és a korom korróziót okozó elegyével. Ellenőrizzük a kéményeket: nem görbülnek vagy dőlnek-e. A vakolásnak jó állapotban kell lennie: szükség esetén újra kell fugázni. A kihézagolás – természetesen – nem segít a szerkezeti bajokon: ilyenkor szakértő mesterrel végeztessük a javítást, hiszen rendszerint állványozásra is szükség van.
A kéménytoldat ne legyen repedezett, és szilárdan álljon: nem volna jó, ha egy nagyobb viharban leesne, és megrongálná a tetőt. A kémény és a tető találkozását jól kell szigetelni. A lépcsős ólom zárólemez a legmegbízhatóbb megoldás; a lemezt néha vékony cementcsíkkal kötik a téglához. Ellenőrizzük, hogy nincs-e repedés vagy rés. Ugyanez érvényes a nyeregtető és a fal találkozásánál, különösen, ha a tűzfal túlnyúlik a tetőn.
A feleslegessé vált kémény csak tehertétel: ha meg akarjuk tartani a kéménytoldatot, gömbölyű gerinccseréppel le kell takarni, hogy ne essen bele az eső, de szellőzzön. A feleslegessé vált kémény esetén a hosszú távú megoldás szintén a befedés: ilyenkor a kéményt rendszerint csaknem a tető szintjéig lebontják, majd betonlappal lezárják. A lapnak lyukacsos téglákon kell állnia a szellőzés miatt, egyébként a kémény belsejében lecsapódó víz elszínezheti a belső falakat.
Tetőfajták
Ha kimerészkedünk a tetőre, szerezzünk be megfelelő létrákat. Az egyiknek szilárdan kell állnia a földön, és jóval az ereszcsatorna fölé kell érnie. A másik a tetőlétra: ez beakasztható a tetőgerinchez. Az esőcsatorna nem elég erős ahhoz, hogy megtartsa a létrát, ezért gondosan kell kiválasztani a kitámasztási pontot.
Megtörténhet, hogy a gerinccserepek a fagy miatt meglazulnak, és átengedik az esőt. A laza cserepet fel kell venni, és új habarcsba kell rögzíteni. Ha a cserepet előre beáztatjuk, nem fogja a cementet kiszárítani. A fedő- és oromköveknek szintén szilárdan kell állniuk.
Zsindely
A vörös cédrusból készült zsindelytetőt fából épített palatetőnek tekinthetjük, és mint olyat kell ellenőriznünk – elsősorban a szabályos felületi mintázatot és a korhadás jeleit figyeljük meg.
Kátránypapír, tetőszigetelő lemez
A lapos tetőn nem állhat meg a víz. Ellenőrizzük, jók-e az illesztések, nem repedezett-e, nem hólyagos-e a fedőlemez. A javítás bitumenes kenéssel végezhető, a nagyobb hibák esetén kátrány fedőlemez segítségével. Ha van zárólemez, ellenőrizzük, szilárdan áll-e. A kavicsréteg megnöveli a szigetelt tető élettartamát.
Aszfalt
A tócsák kevés problémát okoznak az aszfalttal borított tetőn. Az aszfaltnak azonban szilárdnak és simának kell lennie, és erős, mozdulatlan alapra kell fektetni, különben megrepedezik, és a víz a legkisebb résen is utat talál.
Palatető
A jó palatető sima, egyenletes mintázatot mutat. A hiányzó tetőpala pótlása nehéz, mert a rögzítésére szolgáló szögeket már elfedi a következő sor.
Ha mi magunk látunk hozzá a tető javításához, béreljünk palavágót. Ezt be tudjuk csúsztatni a palalemezek közé, és az egyébként hozzáférhetetlen szögeket is elvághatjuk vele. Eltávolítjuk a sérült lapot, és a szomszédos, lefedendő lapok közé vékony, ólomból, rézből vagy cinkből készült csíkot szegezünk. Ennek elég hosszúnak kell lennie ahhoz, hogy az új lap alján túlérve felhajthassuk, és rögzítsük a lapot.
Ha a pala rossz állapotban van – hólyagos, morzsalékos -, akkor a tetőcsere helyett olcsóbb megoldást is választhatunk: a belső oldalt kenjük le vastagon speciális szigetelőanyaggal. Ez azonban nem szellőzik, és megrepedezhet. Kívülről nem szabad felvinni, mert nagyon csúnya. A palautánzat rendszerint vékonyabb és sötétebb, mint a természetes pala, de rögzítési módja a paláéval megegyezik. Az újabb palautánzatokban nincs azbeszt.
Cserép
A betoncserép olcsósága miatt egyre terjed. Itt is ellenőrizni kell, hogy szabályos-e a mintázat, nincs-e repedt vagy hiányzó cserép. Az új cserepet a helyére csúsztathatjuk, ha a környező darabokat egy kicsit megemeljük.
Ügyelni kell arra, hogy a kicserélt cserépdarab vagy -folt ne törje meg a mintázatot, és ne maradjon hézag ott, ahol a régi cserepekkel találkozik.
Fémtető
Sok régi középület tetején rézborítást találunk. A régen használt ónt kiszorította a hullámlemez. Garázs és hasonló építmény felett gyakori az áttetsző műanyag tető. Itt is ellenőrizzük, hogy nincs-e szivárgás.
Eresz
A ház eresze könnyen megsérülhet. Itt gyűlik össze a tetőről lecsorgó eső, de mivel nehéz hozzáférni, ritkán tartják karban. Az oromszegély deszka, amely az esőcsatornát rögzíti, korhadásra hajlamos, ha elhanyagoljuk.
Esővízcsatorna
A modern PVC-csatornák bordázottak, ezért a törmelék nem állhatja el a víz útját. A leveleket és az iszapos hordalékot azonban valamennyi csatornából ki kell időről időre tisztítani. A régi öntöttvas csatorna kívülről szilárdnak tűnhet, de belül alaposan elrozsdásodhat. Ha sok a falevél, műanyag hálóval védhetjük a csatornát. A lefolyók fölé szerelt drót- vagy műanyag kalitka megvédi az ejtővezetéket a madaraktól és a madárfészkek gyakran dugulást okozó törmelékeitől.
Nagy eső idején figyeljük meg, hogyan birkóznak meg az ereszcsatornák és a leszállócsövek a vízzel. Ha nem esik, egy vödörből vagy a kerti locsolóból juttassunk vizet az esőcsatornába, a lefolyótól legtávolabb eső pontba. így kiderülhet, hol ereszkedett meg a csatorna egy rossz konzol miatt, vagy hol akadályozza törmelék a víz szabad áramlását. Már egészen kis törmelékmennyiség is jelentősen ronthatja a vízelvezető kapacitást.
A tetőre fölérve ellenőrizzük az oromdeszkán az esőcsatornát tartó konzolokat. A rozsdás csavar helyét töltsük ki sziloplaszttal, és helyezzük át a konzolt. Az esőcsatornának fokozatosan a lefolyó felé kell lejtenie, és nem lóghat be. Ha elkorhadt az oromdeszka, cseréljük ki. A nehéz, öntöttvas esőcsatornát ne próbáljuk házilag leszerelni.
Az esőcsatorna rozsdás részeit a fémig lecsiszoljuk, és rozsdagátlóval kezeljük. A hibákat epoxigyantával javítjuk, ügyelve arra, hogy a belső felület sima maradjon, és ne gyűjthesse össze a törmeléket. A szivárgó illesztéseket bitumenes kenőccsel javítjuk. Az új PVC-esőcsatorna nem szorul karbantartásra. Valamennyi csatornatípusnál ügyeljünk arra, hogy a hó ne üljön meg a falakon.
Lefolyócső
A vízlevezető csöveket – különösen, ha régiek és öntöttvasból vagy kőagyagból készültek – rendszeresen ellenőrizzük: nincs-e repedés rajtuk, nem szivárognak-e az illesztések. Nézzük meg, nincsenek-e nedves foltok a falon, a cső mögött. A régebbi házakon doboz alakú tartályba futnak be az esőcsatornák, és ennek aljáról vezet a lefolyó: ezt levelek vagy madárfészkek zárhatják el. Az öntöttvas lefolyókon a szelvények találkozásánál rés van. Ha valamelyik szelvény eldugul, a felette lévő résen szivárog a víz; így állapíthatjuk meg a dugulás helyét. A lefolyó lent nyílt víznyelő aknába vagy csatornába csatlakozzon.
A szennyvízelvezető cső a vécé, a kád, a mosdó és a konyhai mosogató szennyvizét gyűjti össze. Illesztéseinek légmentesen kell zárnia. Felső részének jóval túl kell nyúlnia a legmagasabb ablakon: rendszerint az eresz fölött (többnyire a tetőtérben) végződik. A lefolyót ráccsal védjük, hogy ne kerülhessen bele törmelék.
Ha az ellenőrző akna tetejét leemeljük, a házban pedig kinyitjuk a csapokat és lehúzzuk a vécét, szinte azonnal erős vízáramlást kell tapasztalnunk. Az akna belseje jó állapotban legyen, hogy törmelék ne kerülhessen a lefolyóba. Ha arra gyanakszunk, hogy a szennyvízelvezető rendszer valahol ereszt, forduljunk szakemberhez.
Faanyag
A festett fára ajtón, ablakon, tokokon és valamennyi szabadtéri faanyagon ugyanazok a tanácsok vonatkoznak. Ha a festés repedezni kezd, a fa vizet szív fel, ettől még jobban pereg a festék, és a fa korhadásnak indul. Ilyenkor a festéket a tiszta fáig eltávolítjuk, az esetleges réseket töltőanyaggal betömjük, alapozunk és újrafestünk. Ne engedjük, hogy a csupasz fa nedvesedjen! Az átnedvesedett fát hagyjuk festés előtt kiszáradni: ha nedvesen ráfestünk, az új festék biztosan felhólyagosodik. Ha a festés csak megfakult vagy elszürkült, lecsiszoljuk és újrafestjük.
A natúr fát újra kell kezelni, mielőtt felülete szürkülni és rücskösödni kezdene. Sokféle pác, lakk és konzerválószer kapható, többféle kivitelben. Ha a faanyag repedezett, színben hozzáillő töltőanyaggal tömjük be a réseket. Az elkorhadt darabokat vágjuk ki és helyettesítsük új fával. Ha észrevesszük, hogy egy ajtó- vagy ablakkeret nedves, szárítsuk ki. Ezután töltsük fel a repedéseket és fessük újra a fát. Ha olyan puha marad, hogy egy kés könnyen beleszalad, a faanyag korhadt.
Leggyakrabban az ajtótok alján kezdődik a korhadás, ezért ezt ellenőrizzük először. Az ablakkereten a keret alsó sarkai, a kinyíló ablakszárnyak, a párkányok és a párkánydeszkák a gyenge pontok. Az üvegnek és a fának is pontosan kell illeszkednie. Az itt beszivárgó víz szintén korhadáshoz vezet, ezért a kiszáradt vagy kiesett ablakgittet pótolni kell – nemcsak az ablakon, hanem az üvegezett ajtókon is.
Az imént mondottak az alumínium kivételével a fémből készült ablakokra is vonatkoznak, csak a „korhadás” szót „rozsdával” kell helyettesíteni. Ne legyen rés az ajtó- és ablakkeret, valamint a fal között, mert ez a fal nedvesedését okozhatja. A réseket gitt vagy habarcs helyett sziloplaszttal töltsük ki, mert ez rugalmas marad.
A külső ablakpárkány alsó felén bemélyedés fut végig, hogy a víz lecsöpögjön, és a fal száraz maradjon. A rést néha elzárja a festék. Ha ez a helyzet, keményfából készíthetünk egy alsó peremet: ez ugyanazt a feladatot látja el. A tolóablakoknál alapos vizsgálatra van szükség, mert a falban lévő üres doboz hajlamos a korhadásra. A zárt, üvegezett erkély sokszor okoz problémát, hiszen nem olyan erős, és nem áll olyan szilárdan, mint a környező falak. Az erkély ezért néha megsüllyed, vagy elhajol a háztól, és a keletkezett réseken bejut az eső. Megtörténhet, hogy a faanyag belülről korhad, és a festett külső felület nem mutatja ennek jeleit. A nyirkos szag, a gombák és gombafonalak jelenléte azonban ilyenkor is árulkodik. A fa olyan puha, hogy a kés könnyen beleszalad.
A száraz és a nedves korhadást gyakran összekeverik. Kezdetben, amikor a korhadás megindul, a fa mindkét esetben nedves, és a korhadt fa végül szárazzá és törékennyé válik. A fontos különbség az, hogy a nedves korhadás megáll, ha a fa kiszárad, a száraz korhadás azonban folytatódik, szétterjed a házban – még a téglafalon vagy a vakolaton is áthalad. Ha a fát megfelelő konzerválószerrel kezeltük, a gombák és a bogarak támadásának szintén ellenáll. A korhadás esetében ugyancsak fontos, hogy ne csak a tüneteket, hanem a nedvesedést kiváltó okot is megszüntessük.
Száraz korhadás
Az árulkodó jelek a következők: tompa, barnás szín, repedezettség, vetemedés, dohos szag. Ha a gombák már elszaporodtak, meglátszanak a szürke gombafonalak vagy a piszkos vattára hasonlító kinövések, később pedig ovális kivirágzás és rozsdavörös folt jelenik meg. A fa az erezet mentén reped.
Ha száraz korhadást találunk, vagy erre gyanakszunk, haladéktalanul szakemberhez kell fordulni. A helyreállítás nagy munka: kivágják és elégetik az összes fertőzött darabot. Az érintett helyeken és 30 centiméteres környezetükben le kell verni a vakolatot. A gombásodás jeleit mutató többi anyagot (talajt, törmeléket) is gondosan el kell távolítani, és a megtisztított felületeket gombaölő szerrel kell kezelni. Az újonnan beépített faanyagot konzerváló anyaggal tartósítjuk.
Nedves korhadás
A köznyelv minden gombásodást, amely nem száraz korhadást okoz, nedves korhadásnak vagy rothadásnak nevez. Mivel a korhadás megindulásához a fának nedvesnek kell lennie, a javítás első lépése a nedvesség forrásának megkeresése és megszüntetése. Az elkorhadt darabot vágjuk ki, pótoljuk új faanyaggal, és az összes faanyagot kezeljük gombaölő szerrel. A szellőzés javítása sokszor segít.
Mindig jobb új faanyagot beépíteni, mintsem az elkorhadt részt töltőanyaggal kitölteni, bár kisebb területek esetén az utóbbi megoldás is alkalmazható. A cseredarabot méretre vágva, vízálló ragasztóval rögzítsük a helyére, és kezeljük gombaölő szerrel. Az esetleges réseket töltsük ki és simítsuk le.