Lépéshang-szigetelés beépítése tetőtérben
A tetőterekben általában nincs lépéshang elleni szigetelés, mivel régebben nem számoltak a tetőterek későbbi beépítésével. Ebben a helyzetben lépéshang-szigetelő lapokkal és szárazaljzattal (pl. faforgácslapok) oldhatjuk meg legegyszerűbben a feladatot.
1. lépés
A lépéshangok körítőfalakra történő átterjedését a falak tövében végigvezetett szigetelőanyag-sávval előzhetjük meg.
Ezután lefektethetjük a lépéshang-szigetelő lapokat. A műveletnél ügyeljünk arra, hogy keresztfugák ne keletkezzenek a toldásoknál. A szigetelőlapok lerakásánál az első sor végén valószínűleg vágni kell majd őket. A következő sort a megmaradó darabbal kezdve biztosíthatjuk, hogy a lapok kötésben legyenek lefektetve. A lapokat jól egymáshoz szorítva burkoljuk be a teljes felületet. Ha a lépéshang-szigetelés mellett a hőszigetelés is szempont, akkor a lépéshang-szigetelésre további hőszigetelő réteget is elhelyezhetünk.
Jó tanács
Az aljzat alá beépítendő lépésálló szigetelések a terhelés hatására kevésbé nyomódnak össze, mint a normál hőszigetelések.
2. lépés
A faforgácslapból (általában 22 mm vastag táblák) készült szárazaljzatok szakszerű lerakásánál a következő dolgokra kell odafigyelni:
- A lapokat a szigetelés lerakásánál leírt módon, a keresztfugák kerülésével kell fektetni.
- A lapok megfelelően erősen kapcsolódnak egymáshoz, ha az eresztékeket a hornyokba beragasztjuk. Ahhoz, hogy a lépéshangok átjutását valóban gátoljuk, nem szabad a lapokat az eredeti padozathoz hozzácsavarozni.
- A lapok közötti fugákat a gyártó által ajánlott tömítőanyaggal gletteljük ki.
- Vizes helyiségek burkolására nem használhatunk egyszerű faforgácslapokat. Az anyagok beszerzésekor ügyeljünk arra, hogy ezekbe a helyiségekbe megfelelően vízálló szárazaljzatot és ragasztót válasszunk.