A homlokzattatarozás megvédi a házat
A napsütés, eső, szennyezés és környezeti terhelések éppen úgy megviselik a ház külső burkolatát, mint az évek. Az érintetlen homlokzat védi a házat.
A homlokzat kritikus felületei:
- A csatlakozási terület a fa és falszerkezet között, például a tetőpárkányoknál, repedésveszélyes. Tartósan rugalmas anyaggal kell kitölteni.
- Az időjárásnak kitett oldal kell, hogy elviselje a legnagyobb igénybevételt. Itt a szél és az eső a legveszélyesebb. A vakolat repedéseinek egészen különféle okai lehetnek: öregedés, hő terhelés, rossz vakolóhabarcs stb. Repedések az ablakoknál. Ezeket az épület süllyedései okozzák, de rossz anyagkombinációtól is keletkezhetnek. A fröcskölési zóna: a lefutó víz vagy felszálló nedvesség okozta veszély.
- Az átmeneti zóna: itt is fennállhat a víz behatolásának veszélye.
Az épület homlokzatát összehasonlítani egy emberi arccal nem is olyan nagy tévedés. Ahogy egy pillantást vetve az emberek arcára megítéljük őket, úgy ítélünk meg egy házat először a homlokzata szerint. Színe, alakja és felülete elárul valamit azokról az emberekről is, akik a homlokzat mögött élnek. De a homlokzatoknak nemcsak az optikája fontos, hanem a műszaki állapota is. A homlokzat legfontosabb feladata ugyanis az, hogy ne engedjen vizet bejutni a falszerkezetbe. Széles tetőpárkány alatt ez nem művészet, de a csapóesőnek és viharoknak kitett nagy felületeken már a legkisebb hiba a mázoláson vagy vakolaton kellemetlenül figyelemreméltóvá válhat.
A behatoló nedvesség felgyülemlik a falszerkezetben, és nedves téglák közel sem szigetelnek úgy, mint a szárazak. További károk következhetnek a lepergő festéstől a leváló vakolatig, a penészgombáig és nedves tapétáig. Az előző fejezetben bemutattuk, hogy lehet a homlokzati hibákat időben felismerni és az okokat meghatározni. A következő oldalakon ismertetjük, miként lehet ezeket a homlokzati hibákat megszüntetni. És itt is kifizetődik a saját teljesítmény: a munkák sok időt igényelnek ugyan, de nem olyan nehezek.
Rostos festékkel lehet a kis repedéseket áthidalni
Tatarozás hengerrel:
Nincs értelme egyszerűen átkenni, ha a vakolt homlokzat úgy néz ki, mint a bal oldali ábránkon. A sok kis repedés eltakarható ugyan, de ha a homlokzati kozmetikától tartós hatást várunk, akkor szilárd alapra kell felhordani. A legegyszerűbb módszer az, hogy a homlokzatot alaposan megtisztítjuk a régi festékmaradványoktól, és utána kétfázisú homlokzatmázolással újra átdolgozzuk.
- Hogyan válasszunk homlokzati hőszigetelést
- Homlokzati szigetelés
- Szerelt homlokzatok: műpala, hátsó szellőzésű polisztirol hőszigetelés
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az 1. fázis az alapozó mázolás, a rendszer lényege. Ez a mázolás több mint egyszerű felületi kezelés. Mert a plasztoelasztikus mázolómasszába üvegrostokat kevertek, amik a felhengerléskor a felületen eloszlanak. Egyben finom hidat képeznek az adott repedés felett. Nem válik láthatóvá a repedés az új felületi mázolás felett. Erős repedéseknél ez az alapozás tapadó alapként szolgálhat az üvegszövet részére, amit a hengerrel a friss mázolási rétegbe nyomunk.
Lefedve és minden káros környezeti hatástól megvédve az üvegrosttal erősített homlokzatot, végül egy fedőmázolással látjuk el, ez a 2. fázis, ami pontosan összhangban van az alapozóval. Ezt is teljes felületben hordjuk fel egy báránybőr hengerrel, ez még kikeményedett állapotban is ugyanolyan tágulási tulajdonságokkal rendelkezik, mint az 1. fázis anyaga. A homlokzati réteglésnek ez a plasztoelasztikus tulajdonsága kibírja még az alap kisebb mozgásait is. És ha valaki el akar térni a fehér színtől: ezt a mázolóanyagot színesben is megveheti!
(Kép fent) A mázolás előfeltétele: a fal száraz, tiszta és lógó festékmaradványoktól mentes legyen. Drótkefével le kell dörzsölni mindent, ami nem teljesen szilárd.
(Kép fent) Folyékony alapozás az olyan aljzatoknál fontos, ahol a felület porlik. Ezt a mélyalapozót teljes felületben festőecsettel hordjuk fel.
(Kép fent) Ez az a mázolás, aminek az anyagához üvegrostokat kevertek, és repedés át hidalásként dolgozik. A fedőmázolás második fázisa kikeményedés után is rugalmas marad.
A teljes homlokzati mázolás anyaga alapvetően azonos gyártmány legyen!
A vakolat nagyobb repedéseit szakszerűen kell lezárni
Vizsgáljuk meg a repedések okait:
Ahol egyre mélyülő repedések jelentkeznek a vakolt homlokzaton, az épület állaga veszélybe kerül, félő, hogy károsodik. A repedések bevezetik az esővizet a falszerkezetbe, ami a téglákat átnedvesíti, és ezzel befolyásolja az anyag hőszigetelő képességét. Még rosszabb a helyzet, ha télen a fagy egész nagy részeken lerepeszti vagy ledobja a vakolatot. Ami egy nem észrevett hajszálrepedéssel kezdődik, gyorsan vezethet nagyobb károsodáshoz. Ezért kell minden homlokzati hibát azonnal kijavítani.
Az olyan repedések, amelyek a képünkön láthatók (lent), különböző okokra vezethetők vissza. Többnyire süllyedési repedések, és a nehéz épülettest megállapodása után az első évben jöhetnek létre. De előfordulhat, hogy szerkezeti repedések, és az egyes épületrészek alulméretezése miatt keletkeztek. Az, hogy egy repedés milyen régi, látható a piszoklerakódáson a repedés szélén. Még valami: aki egy repedés változását szeretné ellenőrizni, felragasztott csíkokkal megteheti. Vigasz, hogy a szakszerű javítást a modern építőanyagokkal a laikusok is elvégezhetik.
A gondosság a fugák kezelésében éppen olyan fontos, mint a fugák alapos kitisztítása. Ezt a legjobban egy erős porszívóval lehet elérni, vagy sűrített levegővel, vagy akár egy vízsugárral. Es csak ha minden teljesen száraz, szabad a repedést betölteni. Néha szükséges, hogy a fugát primerrel (tapadásnövelő) kezeljük. A használati utasítást olvassuk el!
(Kép fent) Először vésővel ki kell szélesíteni a süllyedési repedéseket. Kb. 5×5 mm-es keresztmetszet megfelelő ahhoz, hogy a fugát tartósan kijavítsuk.
(Kép fent) Akriltömítő masszával – amit patronban árulnak – kitöltjük a repedést a fuga aljában és az oldalak felé kb. 3/4 részben.
(Kép fent) Egy cementbázisú univerzális kenőmassza zárja le a repedést. Üvegrosttal erősített mázolás azonnal felhordható.
(Kép fent) A repedés javításának anyagai: kalapács, véső, lapát és simító, mellette akriltömítő szer és univerzális kikenő massza. Erre kerül egy vékony műgyanta vakolat.
A vakolat lyukait is újra lehet simítani
Homlokzatgyógyítás kész habarccsal:
Aki a homlokzatán keletkező első figyelmeztető jeleket nem értelmezi helyesen és időben nem javítja ki, nem csodálkozhat azon, ha egy hideg télen a károk nagyon megnövekednek. A fotók és rajzok olyan homlokzati károkat ismertetnek, amelyek a behatoló nedvességtől keletkeztek, és a fagytól láthatóvá váltak: a vakolat levált! Ahogy az időjárás megengedi, a károkat ki kell javítani, ha nem akarjuk, hogy a falszerkezet végleg tönkremenjen.
Ez a téglák és fugák alapos tisztításával kezdődik, folytatódik a kitöltéssel, a tapadó réteggel, és végződik az új habarcsréteg felvitelével. Aki gyorsan és pontosan adagolva akar dolgozni, legjobb, ha kész habarcsot szerez be. Ezek éppen a kívánt felhasználási célra készültek. De az univerzális habarcsok is jobb szolgálatot tesznek, mint egy házilag készített keverék homokból és néhány lapát cementből.
(Kép fent) Ezzel kell vakolati károkat javítani: kalapács, véső, ecset, lapát, simítófa és univerzális habarcs.
(Kép fent) Kézikefével a javítandó felületet először alaposan portalanítsuk, és a lógó anyagrészeket távolítsuk el. Ezután az aljzatot alaposan nedvesítsük be.
(Kép fent) Egy alapozó vakolatfröcskölés hígfolyósra keverve tapadó rétegként szolgál a fal vakolata alatt. A kőműveskanállal lehetőleg egyenletesen fröcsköljük föl a száraz falszerkezetre.
(Kép fent) Az új vakolatot egy krémszerűre kevert univerzális habarcsot kanállal és léccel legkorábban 24 óra múlva hordjuk fel. Hosszú léccel simítsuk.
(Kép fent) Simító fával, körkörös mozdulatokkal a vakolatot egyengessük el. Ehhez a vakolat már húzzon meg egy kicsit.