Hőszigetelt épülethatároló szerkezetek falak, hőhidak
Az épület karakterét és formáját meghatározó épülethatároló szerkezet alatt a lábazatot és a homlokzati falakat értjük a tetőzet azon pontjáig, amelynek belső oldalán fűtött (vagy hűtött) belső tér helyezkedik el.
A külső szerkezetek vastagságának és tömegének ésszerű csökkentése érdekében, statikai és a hőtechnikai szempontokat is figyelembe véve, speciális szerkezeteket fejlesztettek ki. Kialakultak a réteges szerkezetek, ahol a teherhordó szerkezet a tégla vagy vasbeton, ritkábban egyéb anyag (könnyűbeton és pórusbeton), a burkolati rétegek alá pedig külön hőszigetelő rétegek kerülnek. A lábazatok ma már – komolyabb fagyállósági követelmények miatt-különlegesebb és körültekintőbb réteg megállapítást igényelnek, továbbá hőszigetelő feladatot is elláthatnak, alkalmazkodva az épületen alkalmazott anyagokhoz és építéstechnológiához.
A fölső határoló födémek és tetőfödémek – hasonlóan a határoló falakhoz – rétegesen készülnek, megfelelnek a szigorú hőtechnikai, valamint szerkezeti és időtállósági követelményeknek.
Hőhidak
A falban lévő vasbeton koszorúk és gerendák, a tetőteraszok és lodzsák a hőhidak szempontjából az ún. kényes szerkezetek körébe tartoznak. A kinyúló átmenőfödémek, a konzolok, a födémfelfektetések, a peremek (attikák, vonal menti és pontszerű vízelvezetések), egyaránt számos hőhíd kialakulására adnak lehetőséget. A hőhíd párakicsapódáshoz, penészképződéshez vezethet, amelyet csupán az intenzív hőszigetelésnek a kritikus csomópontokban is folytonos vezetése küszöbölhet ki.
A korszerű építéstechnikában honidról már csupán néhány vizsgálati ponton vagy elemen belül beszélhetünk. Mint például a tetőfödémeknél, ahol a szarufa a köztes hőszigetelővel szemben már lehet hőhíd. Ugyanígy a korszerű téglák habarcsba való beépítése már a fugán keresztül is „hőhidat” képez. Ezt az utóbbiakat úgy kell értelmezni, hogy a hőáram útja a magasabb testsűrűségű (súlyú) anyagban vagy rétegben intenzívebb. Gyakorlatban azonban a téglafalakat falazottan; tömör vagy légrés hézagos fugával kell számításba venni a hőtechnikai méretezésnél, vagy a ténymegállapításnál, mégpedig egy átlagoltan számított hőátbocsátási tényezővel.
- 9 hely ahol a hőhidak leggyakrabban előfordulhatnak otthonodban
- Hőhíd veszélyes? Mit tudunk tenni?
- A külső fal szerepe a hőszigetelésben
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Pontszerű hőhidak
Léteznek pontszerű hőhidak is, amelyek főként az átmenő vagy a határoló szerkezet nagyobb keresztmetszetébe nyúlnak bele, illetve keresztezik ezeket. Pontszerű hőhíd a kötőelem, a kötőcsavar, a szeg stb. Szerelt tetőknél, ahol a hordozóvázat vagy a felületi burkolatot normál szeg vagy facsavar kapcsolja, ott a párakondenzáció által rozsdásodott szegfej bizonyítja a hőhidasságot, nem beszélve a könnyed falfestékes gipszkarton felületekről, ahol a csavarok rozsdája néhány év alatt „átvilágít” vagy átüt. Pontszerű hőhíd a homlokzatburkolat kötőeleme, de még a fedélszék horgony csavarj a is. Ez az utóbbiaknál ugyan bentről kifelé (nem úgy, mint az előzőnél) jelentkezik, az intenzív kondenzáció. Ezért hasznos szakmai tanács, hogy a hőhidas kötőelem legalább oxidáció- (rozsdásodás-) mentes anyagú vagy felületű legyen.
A betonról köztudott, hogy jó hővezető, ám azt már kevesebben tudják, hogy a betonba helyezett vasalás nagymértékben fokozza a vasbeton hővezetését. Az átmenő vasalások helyén jelentős hőhidasság alakul ki. Kellő vastakarás híján megindulhat a vasalás korróziója és a beton eróziója.
Pontszerű hőhidakként elemezhetjük a tető szaruzat feletti szegezését. Ennek ugyan a hőtechnikai keresztmetszetnél nagy jelentősége nincs, de gazdasági és műszaki hatása óriási, mert a tető szerkezete felülről lefelé (vagy kintről befelé) lehűl, és emiatt a kötőszeg fejrésze a kondenzációs hőmérsékleti határon párásodik, majd három-négy év alatt összefüggően átrozsdásodik. 10 év múlva a szegfej 50-80%-ban gyakorlatilag eltűnik, és stabilizáló szerepe megszűnik. Ez az oka a faszerkezet, a tetőléc toldás kiszakadásának és a tetőfelületek hullámossá válásának.
Hőhidak tucat számra vagy százszámra találhatók még a legkorszerűbb technikával épült háznál is. Érdekességként álljon itt a Mátyás-templom II. világháborút követő tetőfelújítása: ahol a szerkezetet faanyagú szeggel kapcsolták, az jól bírta a több száz évet is, ahol azonban „beavatkoztak” valamilyen fém kötőelemmel vagy szeggel, azok a szerkezetek már együttesen eloxidálódtak és elkorhadtak. Tulajdonképpen egy bejárati ajtóban lévő kilincs is hőhíd, és sorolhatnánk tovább. Ilyenkor jövünk rá, hogy a fémkapocs nélküli burkolat vagy hőszigetelés milyen előnyös.
Hővédelem
A külső határoló (főként a fal- és tető-) szerkezet fő feladata hőtechnikai szempontból az, hogy a belső teret védje a külső hőmérséklet változásaitól úgy, hogy az ideális belső mikroklíma minél kisebb fűtési energiával biztosítható legyen.
A külső hőhatások egy-egy nap folyamán – de az egész évet alapul véve is – szakaszosan, fluktuálva jelentkeznek. Ezeket a változó hőhatásokat a határoló szerkezet csillapítja és késlelteti, és minél inkább képes erre a szerkezet, annál kevésbé és annál később hatnak a belső térre a külső tér hőmérséklet-változásai. A hőcsillapítás és a hőkésleltetés egyebek között a falazati és tetőfödém-rétegek sorrendjétől is függ. A kívül elhelyezett hőszigetelő rétegek mindig hatásosabbak, mint a belső oldalra helyezett rétegek.
Szakaszos üzemű fűtés esetén a határolókat a belső oldalról, a helyiség felől is érik változó hőhatások. Ebből a szempontból annál jobb egy szerkezet, minél több hőt képes a belső felületén keresztül elnyelni, majd felhalmozni, és a fűtés szünetelése alatt a helyiség felé visszaadni. Ez a hatás akkor érvényesül még erőteljesebben, ha a szigetelő réteg – amelynek hőelnyelő képessége kisebb, mint a tömör teherhordó rétegé – a külső oldalra kerül. Az ilyen falszerkezet felfűtése ugyan lassúbb, de nehezebben is hűl le, ami szakaszos fűtésnél igen előnyös. Előnytelen viszont pl. hétvégi házak és irodák esetén, ahol a helyiség gyors felfűtésére van szükség, ilyenkor a belső oldali hőszigetelés a kedvezőbb.
A nyári napsugárzás hatására az üvegfelületeken át jelentős hőmennyiség jut az épület helyiségeibe. A nyári meleg levegő hatásait csak az olyan falszerkezet képes ellensúlyozni, amelynek tömör, nagy hőelnyelő képességű rétege a fal belső oldala felől helyezkedik el, mivel így a helyiség felmelegítéséhez nagyobb hőmennyiség szükséges, azaz nagyobb a helyiség hőstabilitása. A napsugárzás okozta nyári felmelegedés ebben az esetben kisebb lesz, a határoló szerkezetekben felgyülemlett hőmennyiség pedig az éjszakai szellőztetéssel nagyrészt eltávozik.
A külső oldali hőszigetelésnek a hővédelem szempontjából további előnye, hogy a falszerkezetben a külső oldal felé tolja a fagyhatárt, így a falszerkezet kifagyásának veszélye csökken. A hőszigetelő rétegnek természetesen fagyállónak kell lennie (3.40-3.41 ábrák).
3.40 ábra. Egyhéjú, tömör és réteges határoló falakban lejátszódó hőmérsékletváltozások téli és nyári szélső értékeknél (az ábráról leolvashatók a belső falfelületi hőmérsékletek) A tömör vagy üreges téglafal esetén kétoldali vakolattal; B belső kiegészítő hőszigeteléssel és külső vakolattal; C külső homlokzati hőszigeteléssel és belső vakolattal.
3.41 ábra. Falak ± 0,00 °C fagyhatárának vonala a) hagyományos falazatú épületnél; b) külső hőszigetelés esetén (a határvonal a főfal síkján kívül marad); 1 fagyhatár: -15 és +20 °C között; 2 főfal; 3 vakolat; 4 korszerű hőszigetelő rendszer.
Az elmondottakból kitűnik, hogy külső hőszigetelő réteg esetén a tömör anyagból készült határoló fal a kedvezőbb, hiszen a nagyobb testsűrűségű anyag gyorsabban képes nagyobb mennyiségű energiát elraktározni, és a fűtési szünetekben is egyenletesebben adja le a hőt a belső tér felé. Ez utóbbi úgy is megfogalmazható, hogy a betárolt energia hosszabb ideig ellenáll a felületi lehűlésből származó hatásnak. Ha a falszerkezet egyes részeinek hőátbocsátása nagyobb, mint általában a többi részén, akkor ezeken a helyeken a belső felület hőmérséklete alacsonyabb lesz, mint a környezet hőmérséklete (hőhidak). A felületi hőmérséklet-különbség a hő-hidakon akkor is elszíneződéseket okozhat, ha egyébként magán a felületen nem csapódik le a pára, mivel a levegőben lévő por lerakódik a hidegebb felületekre, és ún. porárnyékot hoz létre (3.42-3.44 ábrák).
3.42 ábra. Különböző falszerkezetek fagyhatár-vonalai a) hagyományos (tömör) téglafal; b) hagyományos téglafal külső hőszigetelő réteggel; c) kéthéjú falszerkezet, külső hőszigeteléssel (csak a lecsapódott, felgyülemlett víz fagy meg, okoz károsodást).
3.43 ábra. Egyhéjú határoló falszerkezet rétegfelépítése és a hőmérsékleti határértékek; a) tömör téglafal; b) tömör kő-téglafal; c) tömör téglafal belső hőszigeteléssel; d) tömör téglafal külső hőszigeteléssel.
3.44 ábra. Kéthéjú homlokzati határoló falszerkezet rétegfelépítése és a hőmérsékleti határértékek a) főfaltól légréssel kiemelt burkolattal; b) hőszigeteléssel kitöltött szabad légréssel (tulajdonképpen így egyhéjúvá válik); c) falazott homlokzati burkolattal és kiegészítő hőszigeteléssel; d) szerelt homlokzati burkolattal és hőszigeteléssel
A hőszigetelést a felületi hőmérséklet-elosztás szempontjából is kedvezőbb a külső oldalra helyezni, mivel a jobb hővezető képességű belső réteg oldalirányú hővezetése nagyjából kiegyenlíti a felületi hőmérsékletkülönbségeket. A hővédelem szempontjából tehát egyértelmű, hogy a hőszigetelő réteget célszerűbb a falszerkezet külső oldalára helyezni. Az ábrák jól szemléltetik a magasabb hőmérsékletű tér felől az alacsonyabb felé irányuló hővándorlást, valamint azt, hogy a hőhidak télen és nyáron egyaránt kedvezőtlenek a belső tér szempontjából.
Az új hőszigetelési szabvány sajnos még nem sokat változtatott a régi beidegződéseken. A szakemberek többsége ma is a korábbi szabványban meghatározott hőátbocsátási értéket veszik alapul, azaz azt vizsgálják egy-egy épületnél, hogy az adott falszerkezetnek mennyi a hőátbocsátási tényezője (k), és az hogyan változik a falvastagság és különböző vakolatok függvényében. Termékismertetőikben a falazóelem-gyártók is a vakolatlan falszerkezet értékét adják meg. Összehasonlító elemzésnél egyébként, amikor nem egy konkrét épületet vizsgálunk, valóban ezt a jellemzőt kell vizsgálni (3.45-3.47 ábrák).
3.45 ábra. Fal és ablak kapcsolata a hőtechnikai ± 0,00 °C, átmenőtengely folytonosságában a legtökéletesebb. Beépítési példa.
3.46 ábra. Erkélyajtó/padozat kapcsolata hőtechnikai szempontból előnyösebb, ha az úsztatott padlóbetont PE habréteggel választjuk el az erkély lejtbetonjától.
3.47 ábra. Ablak és fal kapcsolata közbeiktatott redőnyszekrénnyel (télen sötétebb a fagypont alatti rész) a) legrosszabb megoldás (gyakori példa); b) jó megoldás, belső redőnytok hőszigetelő béléssel; c) előregyártott „hőszigetelős” kagyló alakú szekrénnyel; d) a ± 0,00 °C fagypont határral a legrövidebben elérhető tengelyvonallal, ahhoz elhelyezett ablakokkal (legjobb megoldás) hőtechnikai szempontból (kivételesen a belsőoldali hőszigetelés előnyösebb).
A falak utólagos hőszigeteléséről már nem sok újat lehet elmondani, ezért most más nézőpontból vizsgáljuk, mégpedig, amikor még nem is nevezhetjük „utólagosnak”. Új épületnél a tervező szabadon dönthet, hogy az épület külső fala milyen szerkezetből épüljön. A döntés azonban nem egyszerű, hiszen nem minden esetben a hőátbocsátási tényező a legfontosabb, még akkor sem, ha az egyik fő szempont az energiatakarékosság. A ma készülő épületek, legyenek azok akár lakó-, akár középületek, általában vegyes tartószerkezetűek, azaz a vasbeton tartószerkezetek függőleges teherhordó elemként; oszlopként és vízszintes teherhordó elemként; gerendaként és kiváltóként egyaránt igen gyakoriak.
Az eltérő hő vezetési tényezőjű anyagok hőhidakat hoznak létre. A hőszigetelésre való hagyományos vakolás nem jelent korrekt megoldást, a tervezőnek tudatosan nagy hőátbocsátási tényezőjű, de gyorsan építhető szerkezetet kell választania, és az eltérő anyagú, többnyire hőhidat jelentő vasbeton szerkezetekkel együtt az egész külső homlokzat hőszigetelését utólag kell megterveznie. Ha összehasonlítunk egy 25 cm vastag kettős méretű, soklyukú téglából épített falat egy 15 cm vastag vasbeton fallal, a hőátbocsátási tényező (k) értéke:
1,28 W/(m2∙K), illetve 2,87 W/(m2∙K); 3 cm vastag expandált polisztirol anyagú hőszigeteléssel ezek az adatok: 0,56 W/(m2∙K), illetve0,92 W/(m2∙K) értékre csökkennek, 6 cm-es hőszigeteléssel pedig már a szabványnak megfelelőek: 0,40 W/(m2∙K) és 0,55 W/(m2∙K).
6 cm-nél vastagabb hőszigetelő anyaggal a „k” tényező a hőszigetelő anyag minden egyes centiméterére vonatkoztatott javító hatása nem egyenletesen nő: 5 cm-ről 6 cm-re való vastagságnövekedésnél a k érték 16%-ot javul, 6 cm-ről 7 cm-re történő növekedésnél viszont már csak 12%-ot. Még szemléletesebb, ha összehasonlítjuk a 3 cm és a 6 cm vas- tagságú hőszigetelés hatását az eredeti hőátbocsátási tényezővel, ahol vasbeton fal esetén az első 3 cm hőszigetelés ezt az értéket 67%-kal javítja, az első réteg megduplázásával 6 cm-re növelt hőszigetelés a hőátbocsátási tényezőt a fent említett 0,55 értékre módosítja, amely az eredeti értéknek 20%-a. Egy újabb 3 cm-es hőszigeteléssel 9 cm-esre növelt réteg az eredeti érték 14%-ára képes módosítani a értéket [k=0,39W/(m2∙K)].
Tehát a hőszigetelés kiválasztásakor is lehetünk takarékosak, de a hőszigetelő anyag ideális vastagságát több szempontból kel megközelíteni. A várható energiaár-emelések ellenére sem célszerű egy bizonyos rétegvastagságnál vastagabb hőszigetelést készíteni (3.48 ábra).
3.48 ábra. Az erkély, mint épülethőhíd védelme a kedvezőtlen hőhatások ellen a) hagyományos falszerkezettel (nincs védelem); b) falak külső hőszigetelésével; c) erkély fölső hőszigetelésével; d) főfal és erkély pólyaszigeteléssel (utóbbi a legkedvezőbb, de ez sem tökéletes).
Nedvesség- és páravédelem
A hő vezetési és páradiffúziós tényező az anyagok testsűrűségével és tömörségével általában fordított arányban változik, nagy testsűrűségű, tömör anyagok hővezetési tényezője aránylag nagy, páradiffúziós tényezője pedig kicsi. Az ilyen anyagokból készült rétegek tehát aránylag kis hőmérsékletkülönbség, ugyanakkor pedig aránylag nagy nyomáskülönbség fenntartására képesek. A kis testsűrűségű, laza anyagok általában fordítottan viselkednek, de vannak kis testsűrűségű, de nagy páradiffúziós ellenállású anyagok is, pl. a zárt cellás műanyag habok (3.49 ábra).
3.49 ábra. Különböző határoló falakban lejátszódó páradiffúziós folyamatok a) két oldalon vakolt téglafalban; b) külső tömör, erősen párafékező burkolatú falban (legrosszabb megoldás); c) kéthéjú hőszigeteletlen falnál; d) kéthéjú hőszigetelt határolóknál; A külső oldal; B belső oldal; 1 határoló téglafal; 2 páradiffúzió iránya; 3 párakicsapódás épületszerkezeten belül; 4 vakolat; 5 tömör burkolat; 6 ragasztóhabarcs réteg; 7 homlokzati héjburkolat; 8 légrés.
A különböző rétegsorrendű, de azonos anyagú és vastagságú rétegekből álló falszerkezetek belsejében a rétegek sorrendjétől függően vagy bekövetkezik a páralecsapódás, vagy nem. Állagvédelmi szempontból a belső páralecsapódás megengedhetetlen, ezért kétrétegű szerkezetek esetén a nagyobb páradiffúziós tényezőjű (általában kisebb testsűrűségű) szerkezeteknél esetenként kell meghatározni a helyes rétegfelépítést.
Az ideális hőszigetelő anyag a lehető legjobb fizikai tulajdonságokkal rendelkezik, emellett csak kevéssé párazáró. Természetesen a hőszigetelő anyagok széles skáláján nemcsak ilyen ideális tulajdonságokat mutató anyagok találhatók, pl. a polisztirolhabok (általában a műanyag habok) meglehetősen rosszul eresztik át a párát. Az épülethomlokzatok külső elszíneződésének okai – hasonlóan a beltéri elszíneződésekhez – a hőt jól vezető hőhidak, elsősorban a vasbeton koszorúk, ahol gondoskodni kell a megfelelő hővédelemről és takarásról.
Az elmondottakat jól szemlélteti néhány anyag hővezetési tényezőjének (λ) összehasonlítása:
polisztirolhab: | λ= 0,04W/(m2∙K) |
fenyőfa: | λ= 0,12 W/(m2∙K) |
tégla: | λ= |
vasbeton: | λ= 1,55 W/(m2∙K) |
acél: | λ= 60,00 W/(m2∙K). |
Csapadék és fagy elleni védelem
Épületfizikai szempontból és a hőszigetelő képesség megőrzése érdekében igen fontos, hogy az épület homlokzatától a csapadékvizet elvezessük, valamint, hogy az ablakok beépítése tökéletesen beázás mentes legyen. Ez elsősorban az ablak szakszerű elhelyezésével, a jó tömítéssel érhető el. Az ablakok típusát, valamint a beépítési módját (kávás vagy káva nélküli) a homlokzat épületfizikai jellemzőinek ismeretében kell megválasztani (3.50-3.51 ábrák).
3.50 ábra. Ablak és homlokzatburkolat beázás mentes csapadékvíz-elvezetése és fagy elleni védelme: 1 a csapadék útja; 2 a csepp elvezetése; 3 könyöklő vízorros elvezetése; 4 burkolat; 5 ablaküveg (külső felület); 6 ablak tokkerete; 7 vízvető; 8 légrés; 9 hőszigetelés; 10 kiváltó; 11 az ablak és a homlokzati fal fagyhatárvonala; 12 belső ablaksík; 13 beltéri ablakkeret felülete; 14 belső párakicsapódás lehetséges vonala; 15 határoló fal.
3.51 ábra. Nyitott hézagú homlokzati héjburkolat külső és belső károsodásmentes csapadékvíz-elvezetése A csapóeső; B szél terhelő (és fúvóka-) hatása és iránya; 1 kőburkolat; 2 kapocselem mint vízszintes távtartó és réstámasztó; 3 csapóeső útja; 4 csapóeső belső vízelvezetése; 5 vízorr, csepegtetőprofil; 6 légrés; 7 hőszigetelés; 8 tartókonzol; 9 határoló fal.
Az épületek homlokzatának csapadék elleni védelme elsősorban az ereszek, osztópárkányok, valamint az oromzatok megfelelő kialakításával biztosítható. Mediterrán éghajlatú országokban az épületek ereszpárkányainak szinte csak árnyékvető szerepe van, az északi, csapadékos országok túlzottnak tűnő, kalapszerű tetőzete pedig védi a falakat és épülethomlokzatokat az időjárás viszontagságaitól. Hazánkban a csapadék okozta károk gyakran csak néhány év után jelentkeznek az épülethomlokzatokon.
Igen lényeges az ablakpárkányok bádogozása, a megfelelő tömítettség és a faltő-kapcsolat. Érdemes külön gondot fordítani a tetők vizét elvezető lefolyócsatornára, azok állapotára és méreteik megfelelőségére, valamint a homlokzatburkolat és a lábazat kapcsolatára.
Szakmai szempontból ugyan a bádogos szerkezetek nem tartoznak a cikksorozatunk témakörébe, funkcionálisan azonban feltétlenül foglalkoznunk kell velük, mivel a homlokzati leázások és kifagyások egyik fő oka a rossz minőségű bádogozás.
A főbb hibaforrások:
- a csatornák keresztmetszeti mérete nem megfelelő,
- túl hosszú ereszcsatorna-szakaszok tartoznak egy-egy lefolyóhoz,
- a toldások szakszerűtlenek,
- nem elegendő a fali bekötések (bilincsezések) száma,
- nem vették figyelembe a hókása bejutását és az abból adódó terheket,
- a betervezett anyagok nem bírják el a saját terhüket.
A lábazatok fagy védelme elsősorban a járdák helyes kialakításával, másodsorban pedig a lábazatok szigetelésével biztosítható.
Természetesen még az épülethomlokzat megtervezése előtt ki kell választanunk a számunkra legkedvezőbb megoldást. Biológiai köpeny – a zölddel futtatott homlokzat – alá elegendő egy igénytelenebb fal- vagy vakolt felület, tagozatok nélkül, egyszerű színekben. Tagozott homlokzathoz és burkolt felülethez nem készíthető kiemelt rácsozat, mert a tagozatokon nemcsak a csapadék, hanem a lehullott lomb is megül, és bomlásakor a szabadon maradó homlokzatfelület elszíneződik (3.52-3.54 ábrák).
3.52 ábra. Épülethomlokzat biológiai hővédelmének elve.
3.53 ábra. Az épület homlokzatára kapcsolt, kiemelt rácsos vázú biológiai állványzatra futtatott növényzet.
Kiemelt rácsnál a rácsozat irányának közel függőlegesnek vagy ferdének kell lennie, hogy jól elvezesse a csapadékvizet (a vízszintes rácselemekről könnyen a falra csapódhat a víz). Jól tudjuk, hogy a csapadéktól a belső és egyéb nedvességtől, párával és vízzel „töltődött” épületszerkezetnek jelentősen csökken a hőszigetelő képessége. Másik veszély a kifagyás, a homlokfelület esztétikai értékeinek csökkenése, és az élettartam megrövidülése.