Panelépületek vízszigetelésének szempontjai
A tetőszigetelések rétegfelépítését és a megfelelő teljesítőképességű anyagok és szerkezetek kiválasztását ideális esetben a csapadékvíz-szigetelésre ható igénybevételek, valamint a szigetelés meghibásodása esetén bekövetkező kár (kockázat) nagysága határozza meg. Azokat az igénybevételeket és hatásokat, amelyek a csapadékvíz-szigetelés működése és állaga szempontjából jelentősek, már a csapadékvíz-szigetelés (vagy annak felújítása) tervezése, az anyagok kiválasztása során figyelembe kell venni.
A szigeteléseket érő legfontosabb hatások:
- nedvességhatások;
- hőhatások;
- mechanikai igénybevételek;
- egyéb hatások (pl. vegyi, biológiai stb.).
A csapadékvíz-szigetelések igénybevételi csoportjai az ÉMSZ „Tetőszigetelések tervezési és kivitelezési irányelvei” alapján.
Ezek:
- Csapadékvíz-szigetelések mechanikai igénybevételi csoportjai:
- I. Fokozott mechanikai igénybevételeknek kitett csapadékvíz-szigetelések, amelyekre az aljzat és/vagy a szerkezet mozgásai közvetlenül hatnak, (pl. közvetlenül a hőszigetelésre készülő csapadékvíz-szigetelés, együttdolgozást biztosító vasalt felbeton nélküli előregyártott nagyelemes vagy könnyűszerkezetes födémre készülő szigetelés,
– a kivitelezés/vagy a használat során fokozott igénybevételnek kitett szerkezetek (pl. intenzív zöldtetők, járműforgalommal terhelt tetők, vagy a járható tetők mindennapos szerelő-karbantartás esetén),
– a meteorológiai terheknek közvetlenül kitett (nehéz felületvédelem nélküli) tetők,
– a középmagas és magas épületek, vagy földrajzi értelemben magasan fekvő (h>300m) épületek tetőszigetelései. - II. Mérsékelt mechanikai igénybevételeknek kitett szigetelések azok, melyek nem tartoznak az I. csoportba.
Csapadékvíz-szigetelések hőterhelés-igénybevételi csoportjai:
A. Fokozott hőmérsékleti terhelésű valamennyi nehéz (pl. leterhelő kavicsréteg vagy betonlap, járható burkolati rétegek, vagy növényzettel való telepítés) felületvédelem nélküli csapadékvíz-szigetelés.
B. Mérsékelt hőterhelésű valamennyi csapadékvíz-szigetelés, amelyre nehéz felületvédelem vagy használatot biztosító réteg kerül (pl. fordított tető).
A csapadékvíz- szigetelések igénybevételi szintje ezek alapján lehet2:
I A | II A |
---|---|
I B | II B |
Szélterhelés szempontjából – az épület szerkezetétől függetlenül – az iparosított technológiával épült épületek jellemző épületmagasságai a következők: egyszintes, többszintes (2-5 szint), középmagas (6-11 szint), magas épületek (12-20 szint). A szigetelés rögzítését (ragasztás, leterhelés, mechanikai rögzítés) ennek megfelelően kell kiválasztani és méretezni (1. táblázat). A csapadékvíz-szigetelés rögzítését a függőleges felületeken is meg kell oldani.
2 Pl. egy „átlagos” 10 emeletes panelos lakóépület egyenes rétegrendű, kavicsolt bitumenes lemez csapadékvíz-szigetelése az IA igénybevételi szintbe sorolható.
- Konyhabútorok házgyári (panel) lakások számára
- Vízszigetelés szakszerűen
- A bitumen, mint vízszigetelő anyag
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
1. táblázat: A szélszívás elleni minimális leterhelés értékei
Tetőszint | Sarokmező | Szélső mező | Középső mező |
---|---|---|---|
0-8m | 225 kg/m2 | 130 kg/m2 | 45 kg/m2 |
8-20m | 360 kg/m2 | 210 kg/m2 | 75 kg/m2 |
20 m felett | Egyedi méretezés szerint | Egyedi méretezés szerint | Egyedi méretezés szerint |
Tetőszigetelés felújításának általános szempontjai
Tetőszigetelés felújításának kivitelezését nem ajánlott tervdokumentáció nélkül készíteni, fokozott igénybevételű tetőszigetelések esetében mindenkor javasolt épületdiagnosztika és kivitelezési tervdokumentáció készítése. Tekintettel a 2006 januárjában bevezetésre kerülő, és folyamatosan az összes temperált épületfajtára kiterjesztett „Épületenergetikai Tanúsítvány” környezeti és gazdasági hatásaira, kiegészítő hőszigetelés betervezése a felújítások során mindenképp javasolt. A jól szigetelt ház, lakás nemcsak egészséges, takarékos, környezetkímélő, de nagyobb értéket is képvisel a piacon.
Csak érvényes megfelelőség igazolással rendelkező anyagok tervezhetők, építhetők be (erre már a szerződésben célszerű kitérni). A beépített anyagok minőségtanúsítási bizonylatait a megrendelő számára mindenkor biztosítani kell. A tetők felújításához tervet és a terven belül tételes költségvetéskiírást kell készíttetni, ha egy mód van rá, alternatív megoldásokkal,
például:
- leterheléssel rögzített szigetelésű tető,
- vékony felületvédelemmel ellátott polimer-bitumenes, vagy műanyag lemez szigetelésű tető,
- növényzettel telepített zöldtető és/vagy járható tető stb.
A költségvetés-kiírás készíttetésénél az alábbi módon ajánlott eljárni:
- A felülettel jellemezhető szigetelési munkákat (a tetősíkokon) m2-ben kell megadni a szigetelőrétegek és a szigeteléshez kapcsolódó összes réteg alapvető anyagjellemzőivel, méret és fajlagos mennyiség jelölésével együtt.
- A szigetelés megkezdése előtti felület-előkészítési munkákat is meg kell nevezni. Ha az előkészítő munkák mennyisége valamilyen okból eltér vagy megoszlik, ezeket külön tétel(ek)ben m2-ben kell kiírni.
- A csatlakozásokat, kapcsolatokat, dilatációkat, tehát a vonalas szerkezeteket fm-ben kell megadni, fajtánként külön tételben, az alapvető anyagjellemzőkkel méret (pl. kiterített szélesség) és szerkezeti kialakításokkal, a mechanikai rögzítések méretével, fajtájával és fajlagos mennyiségével együtt.
- A pontszerű szerkezetek – összefolyók, páraszellőzők, cső- és kábelátvezetések stb. – fajtánként külön tételekben kerüljenek kiírásra, a felhasznált anyagok és szerkezetfajták jellemzői pontos megjelölésével és mennyiségével együtt, db-ban.
- Meg kell határozni és ki kell írni a kiegészítő intézkedéseket, úm. ideiglenes takarás, ideiglenes felületvédelem, állványozás, kedvezőtlen időjárás miatti többletköltségek stb. a felhasznált anyagok, szerkezetek megjelölésével, fajtánként, a munkanemhez tartozó mértékegységgel (m2, m3, fm, óra stb.).
- A költségvetés-kiírás tartalmazza továbbá a biztonsági, munkavédelmi, tűzvédelmi, személyi és vagyonvédelmi intézkedéseket és berendezéseket, és az eszközök alkalmazásával járó általános költségeket is.
Az ajánlatok ismertetett tartalma mellett ki kell írni a vállalt garanciális időt (anyag és munka), valamint a garancia vállalására vonatkozó biztosítékokat is (visszatartás, banki letét, kivitelezési biztosítás stb.). Célszerű az ellenőrizhető referenciamunkákat is az ajánlati költségvetés mellékleteként felsorolni.
Ha az előkészítés során nincs arra mód, hogy a részletes felújítási tervet és ennek részeként a költségvetés-kiírást elkészíttessék, akkor a folyamatot meg lehet fordítani, vagyis az ajánlatkérő kiírásban ki kell kötni, hogy a kivitelezés megkezdésének előfeltétele, hogy a nyertes készítse el, vagy készíttesse el a független külső szakcéggel vagy szakmérnökkel is ellenőriztetett kiviteli tervdokumentációt.
Ennek tartalma:
- műszaki és technológiai leírás,
- költségvetés-kiírás,
- szélteher elleni rögzítés számítása,
- munkavédelmi, tűzvédelmi utasítás,
- kezelési, karbantartási útmutató,
- alaprajzok,
- általános rétegrend(ek),
- a lényeges csomópontok kialakításának részletrajzai,
- mellékletek (pl. anyagok műszaki adatlapjai stb.).
Átadás-átvétel során a kivitelezőnek felelősségvállalási nyilatkozatot javasolt tennie.
Bitumenes lemez csapadékvíz-szigetelések felújítása
A felújítási mód megtervezésénél figyelembe kell venni, hogy Magyarországon a bitumenes hulladék veszélyes hulladéknak számít, így a bontott anyag elhelyezésének költsége is magas. Amennyiben a rétegrend egyéb rétegei és kiegészítő szerkezetei még működőképesek, a hőszigetelés mértéke elégséges, a lejtések megfelelők, akkor elegendő egy polimer bitumenes zárólemez réteg felhordása a teljes felületre. A rétegek közt nem lehet nedvesség!
A papírbetétes bitumenes lemezekkel készült csapadékvíz-szigetelésekre az új záró réteg felragasztása előtt gőznyomás kiegyenlítő réteget kell fektetni. Olyan tetőknél, ahol hólyagosodás, aljzattól való elválás tapasztalható, ott az új csapadékvíz-szigetelő réteg felragasztása előtt gőznyomást kiegyenlítő réteget és elválasztó réteget kell fektetni.
Az új csapadékvíz-szigetelés készítése előtt a régi szigetelés gyűrődéseit, hólyagjait fel kell vágni, esetleg a felület perforálására is szükség van. A szennyeződéseket el kell távolítani. Az új szigetelés felragasztása előtt a felületet kellősíteni kell.
Amennyiben új lejtés kialakítása vagy lejtéskorrekció szükséges, az különleges esetnek minősül, és minden esetben tervezni kell az anyagok összeférhetősége, együttdolgozása figyelembevételével. A lejtéskorrekciókhoz nem alkalmazhatók nedvszívó, a nedvességet megtartó és nem térfogatállandó anyagok.
Nem kielégítő hőszigetelés esetén a meglévő, megmaradó csapadékvíz-szigetelésre kiegészítő hőszigetelő réteget lehet fektetni, amelyre új csapadékvíz-szigetelés kerül. Ez esetben az új szigetelésekre vonatkozó szabályokat kell betartani. Különös figyelmet kell fordítani a teljes rétegrend páradiffúziós működésére, a meglévő szerkezetek teherbírására, és az egyes rétegek rögzítésmódjára.
Műanyag lemez csapadékvíz-szigetelések felújítása
Az általános szempontok betartásán túlmenően, a műanyag lemez csapadékvíz-szigetelések felújítása során a meglévő réteget általában el kell távolítani, az újat az anyaggyártó útmutatása és a tervek szerint kell elkészíteni.
Bevonatszigetelések felújítása
Javasolt lemezes, új szigetelés készítése.
A tetők rétegrendjének szerepe az energiamegtakarításban
A tetők hővezetési ellenállását jelentősen növelhetjük intenzív hőszigetelő rétegek beépítésével. Az iparosított eljárással készült lakóépületeinken található 5-8-10 cm hőszigetelés-vastagság helyett célszerű 20 cm feletti hőszigetelésekben gondolkodni.
A lapostetők ÉMSZ által javasolt hőátbocsátási tényezője: Utető ≤ 0,2 W/(m2K).
Az egész épület energiamérlegében a tető annál nagyobb szerepet játszik, minél alacsonyabb és terjedelmesebb az épület.
A felújítás figyelembe kell venni, hogy az épületek energetikai méretezését és hőtechnikai számításait mára már elavult szabványok és műszaki irányelvek alapján végezték el. Az iparosított eljárással készült épületek hőtechnikai megfelelősége legtöbb esetben nem igazolható. Részletes gazdaságossági számítások nélkül is belátható, hogy a tetőszigetelés felújításkor minden esetben érdemes új vagy kiegészítő hőszigetelést is alkalmazni. Mérlegelni kell a zöldtetők létesítésének lehetőségeit is, mert a kedvező hőháztartás mellett a zöldtetőknek számos egyéb előnye is van.
Zöldtetők létesítésének lehetősége
Magyarországon a környezeti feltételek lehetőséget adnak extenzív és intenzív zöldtetők létesítésére. Az iparosított eljárással épült lakóépületek lapostetején extenzív zöldtetők3 építése előnyös teherbírási szempontból és a fenntartás költségét tekintve is. Ezeknél a tetőknél az ültetőközeg vastagsága mindössze 6-15 cm, így a leterhelt vagy járható tetők extenzív zöldtetővé alakítása esetén az állandó teher gyakorlatilag változatlan marad. Az extenzív zöldtetők időjárástól függően, csak időszakos öntözést igényelnek.
Az ültetőközeg és a növényzet kiválasztásakor, telepítésekor a következő szempontok segíthetnek:
- az extenzív zöldtetők akkor elégítik ki a tűzvédelmi követelményeket, ha az ültetőközeg szervesanyag-tartalma nem haladja meg a 20 térfogat %-ot,
- az ültetőközeg lehet: ültetőközeg-keverék, ömlesztett szemcsés anyagok, szubsztrátalapok (alakformált vízmegtartó hablapok), vegetációs paplanok (esetleg telepített, tekercselhető szőnyegek).
Az ültetőközeg kiválasztásához, megtervezéséhez a „Zöldtetők tervezési és kivitelezési irányelvei” nyújt részletesebb segítséget.
A zöldtetők előnyös tulajdonságai:
- esztétikus megjelenés,
- mikroklíma javítás, nyári hő védelem,
- csapadékvíz-szigetelés mechanikai és hővédelme,
- csatornahálózat tehermentesítése (késleltetett lefolyás).
A zöldtetők létesítésének műszaki jellegű akadályai (a szigetelőlemez gyökérállósága, a hőszigetelés védelme, a méretezés stb.) elhárultak, és további elterjedésük várható. A zöldtetők iparosított eljárással készült lakóépületeken történő alkalmazása esetén a régi szigetelési rétegeket célszerű elbontani (különösen, ha ezzel hely- és súlymegtakarítás érhető el), ezért a létesítésre vonatkozó műszaki előírások nem különböznek az új építéstől.
Az extenzív zöldtetők esetében a födémszerkezetnek alkalmasnak kell lennie a rétegfelépítésből adódó önsúly, a meteorológiai terhek és a hasznos terhek, valamint a használatból eredő dinamikus terhek viselésére. A födém terhelhetőségét az anyagok tetőn való tárolásakor is figyelembe kell venni. Időszakos tárolás esetén sem léphető át a megengedett terhelés mértéke. A zöldtetők kivitelezését tervdokumentáció nélkül nem ajánlatos készíteni. Intenzív zöldtetők esetén mindig szükséges a részletes kiviteli tervdokumentáció készítése.
3 Extenzív zöldtető: vékony ültetőközegű, szárazságtűrő növényekkel telepített, rendszeres kertészeti gondozást nem igénylő, jellemzően nem öntözött zöldtető. Intenzív zöldtető: állandó kertészeti gondozást igénylő növényzettel telepített, öntözött tetőkert.