Lapostetők, panelházak tetőszigetelései
Az iparosított eljárással épült épületek közül most csak a lapostetős házakkal foglalkozunk (ezzel a technológiával készült az ilyen jellegű épületek döntő többsége). A fejezet az ÉMSZ „Tetőszigetelések tervezési és kivitelezési irányelvei”-nek, valamint a „Zöldtetők tervezési és kivitelezési irányelvének” felhasználásával került összeállításra.
A lapostetők típusai a tetőszigetelés szempontjából
A tetőket egyhéjú melegtetőkre és kéthéjú hidegtetőkre lehet felosztani, általában ragasztott vagy leterhelt rétegrenddel. Egyéb tetőrendszert gyakorlatilag ezeken az épületeken nem alkalmaztak. A rétegrend általában „egyenes”, mert a „fordított” rétegrendű, ún. IRMA tetőket a gyors tönkremenetelük miatt legnagyobb részt már egyenes rétegrendűvé alakították át. A kéthéjú hidegtetők az átszellőzésből adódó épületfizikai előnyök mellett azért is előnyösebbek voltak, mert a lapostető hőszigetelés kisebb hibái nem okoztak szükségszerűen beázást.
1. ábra: Egyhéjú melegtetők és kéthéjú hidegtetők elvi rétegfelépítése (vázlat) a: teherhordó födém, b: felületvédelem, leterhelő rtg., használatot biztosító rtg., c: csapadékvíz-szigetelés, d: lapostető hőszigetelés, e: lejtést adó rtg., f: páravédelmi rtg., g: héjazatot tartó réteg, h: átszellőztetett légrés.
Jellemző szigetelőanyagok
Az iparosított eljárással készült lakóépületek csapadékvíz-szigeteléséhez legnagyobb arányban a bitumenes lemezeket (vékony, közepes és vastag lemezeket) használták, de épültek bevonatszigetelésű (kent) (vizes vagy oldószeres), bitumenes szigetelésű tetők is.
- Konyhabútorok házgyári (panel) lakások számára
- Tető hőszigetelése
- A tetőszint szigetelése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A vékony lemezes, korhadóbetétes „press-kies” szigeteléseket könnyű gyöngykavics felületvédelemmel látták el, míg az IPA 500, Akvabit üvegfátyol betétes, oxidált bitumenes lemezekből készített szigetelések általában alumíniumpigmentes fényvédő mázolást kaptak. A gyöngykavics felületvédelem rendszeres ellenőrzése és kijavítása, a fényvédő mázak háromévenkénti előírás szerinti felújítása rendre elmaradt. A bitumenes vízszigeteléssel készült tetők általában kielégítő lejtésviszonyokkal épültek.
A műanyag szigetelőlemezek közül a legnagyobb mennyiségben a PIB (poliizobutilén), a butilkaucsuk és a lágy PVC-lemezeket (Neoacid, Taurus W, Hungisol T) alkalmazták. A műanyag lemezes csapadékvíz-szigeteléseket egy ideig az előírások engedték lejtésmentes kivitelben is készíteni, de az ebből eredő nagyszámú épületkár miatt napjainkban már nem megengedett (1. fotó). Az ÉMSZ Irányelvekben (Épületszigetelők, Tetőfedők és Bádogosok Magyarországi Szövetsége) szabályozott mértékben minimális lejtésnek a tetők minden pontján (vápákban, mélyvonalakban is) lennie kell.
Azok a műanyag lemez szigetelésű tetők, amelyeket hővisszaverő bevonattal láttak el, a kezdeti várakozásoknak legfelelően jelentősen lasabban öregedtek, mint azok, amelyek felülete „natúr” maradt.
A szigetelés élettartama, a felújítás szükségessége
A panelos lakóépületek gazdasági, ún. „amortizációs” tervezési ideje T=50 év volt. Míg a becsült élettartam a tartószerkezeti épületelemek vizsgálatai és becslés alapján 80-120 év, addig az építés idején hozzáférhető szigetelőanyagokkal készült, csapadékvíz elleni szigetelések élettartama mindössze 8-25 évre1 tehető, tehát az épület élettartamán belül a szigeteléseket többször fel kell újítani. A tetőszigetelések értékhányada az egész épület értékéhez mérten elenyésző, de nagyszámú vizsgálattal és szakvélemények elemzései alapján kimutatták, hogy az összes épületkár 50%-át nedvesség, 25%-át pedig közvetlen beázás okozta.
A tetők időszakos felújításával kapcsolatos egyik legfontosabb feladat annak meghatározása, hogy melyik az az időpont, amikor egy tetőszigetelés már megérett a felújításra, de a szigetelési rétegekben, valamint az épületben még nem keletkezett akkora kár, hogy a felújítás már aránytalanul bonyolult, költséges úton-módon végezhető csak el.
Ennek meghatározására a tetőket időszakosan szemrevételezéses szakértői szemlének kellene alávetni, ehelyett hazánkban ezt a gyakorlatot a tulajdonosok általában nem követték és nem is követik. A 2. ábra grafikonja bemutatja a tetőszigetelés öregedés-amortizáció-tönkremenetel folyamatának időbeni alakulását (a károsodások visszacsatolt önerősítő folyamatként gyorsítják a szigetelés és az épület tönkremenetelét, egyúttal exponenciálisan növelik a szükséges helyreállítási költségeket).
Annak megállapítására, hogy adott tetőszigetelés az életciklusának mely stádiumában van, szakértői épületdiagnosztikai vizsgálatokat kell elvégezni.
1 A vonatkozó 11/1985. (VI.22.) ÉVM-IpM-KM-MÉM-BkM rendelet (Az egyes épületszerkezetek és azok létrehozásánál felhasználásra kerülő termékek kötelező alkalmassági idejéről), a „kötelező alkalmassági időt” mindössze 5 évben adja meg.
1. fotó: Lejtésmentes tető
2. ábra: Összefüggés a szigetelés teljesítménye és a felújítás várható költsége között
Tetőszigetelések diagnosztikai vizsgálatai
A vizsgálatok szemrevételezéssel, illetve műszeres mérésekkel történhetnek, a beavatkozás jellege alapján megkülönböztetünk roncsolásos és roncsolásmentes vizsgálatokat.
Általánosságban kijelenthető, hogy a szemrevételezéses vizsgálatok, kiegészítve megfelelő számú feltárás rétegenkénti érzékszervi vizsgálataival, elegendő kiindulási alapot adnak egy felújítás megtervezéséhez. Nagyobb tetőfelületet és/vagy sok osztott tetősík stb. esetén előfordulhat, hogy műszeres vizsgálatokra is szükség van.
Roncsolásmentes eljárás a tetőrétegek nedvességtartalmának feltérképezésére a hőfénykép vagy valamilyen induktív vagy kapacitív elven működő nedvességmérő műszerrel való, sokpontos mérés. Egyes esetekben, pl. ömlesztett lejtésképző-hőszigetelő anyagok esetén előfordulhat, hogy pontos laboratóriumi nedvességmérésre van szükség. Mivel a kivitelezett szerkezetek jelentősen eltérhetnek a tervezettől, ezért a roncsolással járó feltárásos ellenőrző-azonosító vizsgálatokról ritkán lehet lemondani. A vizsgálatok részletességének meghatározása a szakértő feladata.
A diagnosztikai vizsgálatokhoz és a döntés-előkészítéshez a lehető legtöbb vonatkozó adatot kell beszerezni: az épület eredeti terveit, felmérési-megvalósulási dokumentációt és a tetőszigetelésre vonatkozó vagy avval kapcsolatos megelőző szakvéleményeket. Az adott épületre vonatkozó tervdokumentáció sok esetben nem hozzáférhető.
A tetőkön előforduló gyakoribb hibák
Felületi hibák:
- A vízszigetelő lemez természetes elöregedése, repedezése (a kor és/vagy a fényvédelem hiánya miatt).
- A vízszigetelő lemez repedezése, törése a fényvédő mázolás vagy a modifikált bitumenes szigeteléseknél a távozó illóanyagok hatására.
- Bitumenes vízszigetelő lemezek repedezése, törése a beépítés előtti helytelen (pl. fekve) tárolása miatt.
- A felület gyűrődése, hullámosodása az épület/tető dilatációs mozgásai vagy a tetőszigetelés egyes rétegeinek egymás feletti elmozdulásai (pl. a hőszigetelés zsugorodása), esetleg a lemez (vagy a hordozóbetét) zsugorodása miatt.
- Rossz páratechnikai működés okozta hólyagosodás, felfúvódás.
- Technológiai hibából eredő apró hólyagképződés a nyitva tartási idő (oldószer vagy ragasztó esetén) vagy a túlmelegítés (PB gázos hegesztés, vagy ömlesztve ragasztás) hatására.
- Felületi leterhelés, vagy a burkolati rétegek és a vízszigetelés közti fagy hatására jégtüskés perforáció.
- Lejtéshibák miatti igénybevételek (kémiai, biológiai, jég okozta stb.).
Fontos, hogy a minimális lejtés az attikák mentén, a vápákban is meglegyen. Problémát okozhat a szigetelések felületének foltszerű javítása hegeszthető vastaglemezzel, mert a PB-gázos hegesztéskor a láng a folt mellett is megolvasztja, igénybe veszi a régi szigetelést, tönkremenetelt okozva (2., 3. fotó).
2. fotó: Hibásan lehegesztett vízszigetelő lemez
3. fotó: Hullámos felületű csapadékvíz-szigetelés
A vonalmenti szerkezetek hibái:
- Az attikákat, lábazatokat, vápacsatornákat általában bádogozott kivitelben készítették el. Az egyes fémlemezfajtákat – azok eltérő tulajdonságai miatt – eltérő hosszokon kellett (vagy kellett volna) dilatálni. A dilatációk rossz kiosztása vagy rossz kialakítása miatt a vonalas fémlemez szerkezeteken gyakoriak a deformációk, a deformációk hatására fellépett kapcsolati (pl. forrasz, korc) szétválások, amelyek beázást okoznak. A horganyzott acélszerkezetek, megfelelő időszakos felületvédelem-felújítás híján korrodálnak, míg a horganylemezek megfelelő elválasztó-, szellőztető réteg híján, az időszakos párakicsapódás miatt átlyukadhatnak. (Az ún. „elsődleges korróziós termék” – egy vízben oldódó fehér csapadék kialakulása miatt, ha korlátolt oxigén hozzájutás miatt a „másodlagos korróziós termék” – a patina nem tud időben kialakulni.) A patinaréteget idővel a légköri hatások szivacsossá, rideggé teszik, s ekkor már a horganylemez újra nem forrasztható, a forrasztóón leválik a patináról.
- A tetősíkok közti dilatációs lírák, kiemelt dilatációs fallefedések amellett, hogy a két szomszédos épületrész, vagy tetősík közti mozgást egyenlítik ki, maguk is vonalas szerkezetek, tehát bizonyos távokon azokat is meg kell szakítani, vagy dilatálni kell.
- Gyakori hiba a vápacsatornák hibás keresztmetszeti kialakítása, ugyanis a sarkos, meredekfalú csatornákat a fagy szétfeszíti.
- A tetőfelépítmények, kéménytestek lábazatának teljes lezárása nagyon fontos, mert a csapóeső, torló nyomás, olvadás hatására azok a lezáratlan felső élükön át a vízszigetelés alá vezetik a vizet. A panelos felépítményeknél gyakori, hogy a falon lefolyó csapadékvíz a panelhézag tömítetlensége a miatt a lábazatok mögé jut.
- A járósávok, menekülő utak stb. tetőre helyezett betonelemből álló szerkezetek sokszor akadályozzák a csapadékvíz szabad elfolyását, sarkukkal mechanikailag sérthetik a szigetelést, súlyukkal pedig gátolják annak szabad mozgását, feszültségeket okozva az anyagban.
Pontszerű szerkezetek hibái:
- A gravitációs tetőösszefolyókat általában egyedi, fémlemezből hajlított, forrasztott szerkezetekkel oldották meg. A tetőszigetelések síkjában ébredő feszültségek okozta mozgások ezeket hamar deformálhatják, tönkretehetik. Sokszor a helyi javítások, utólagos gallérozások beszűkítették a szabad keresztmetszetet. Összefolyók, átereszek dugulása miatt nem tervezett tetőelárasztás jöhet létre (4. fotó).
- A press-kies fedéseknél a fémlemezből készült, „egycsöves” salakszellőzők béléscsövét általában az azbesztcementből készült páracsatornába vagy salakkosárral a salakrétegbe kötötték. Működésük általában kielégítő volt, károsodásukat inkább külső mechanikai behatás vagy a kupak eltávolítása okozta.
- Az egy-, vagy kétszintes páraszellőzőket az iparosított technológiával épült épületeknél már általában műanyag (HMV típusú) szellőzőkből készítették, ezek beépítése sem okozott általában problémát, beázást, jóllehet működésük is rendkívül kicsi, 30-60 cm-es sugarú körrel jellemezhető felületre korlátozódott. Szerepük inkább abban volt, hogy épületfizikai, vagy beázás eredetű nedvesedés esetén biztonsági szelepként söntöljék a gőznyomást, megelőzve ezzel a további komolyabb kártételt.
- A korábbi idők „botantennái” sokszor átdöfték a szigetelést, időálló vízhatlan gallérozásuk általában elmaradt, és az antennarúdon lefolyó esővíz egy része a szigetelés rétegei közé juthatott (5. fotó).
4. fotó: Eldugult összefolyónál kialakult medence
5. fotó: Gallérozás nélküli antennaátvezetés