Panelfelújítások építésügyi és jogi szabályozása
Az iparosított technológiával épült lakóépület – mint minden más épület – állékonysága, biztonságos használhatósága, gazdaságos üzemeltetése, használati értéke megőrzésének, avagy fokozásának érdekében folyamatosan építési-szerelési munkák elvégzésére szorul. Ezen munkák elvégzését – tekintve, hogy az iparosított technológiával épített épületek túlnyomó többsége társasházi vagy lakásszövetkezeti formában működik – az építésügyi jogszabályokon túlmenően a tulajdonosi formára vonatkozó törvények is szabályozzák.
Alapfogalmak
Karbantartás: a mindennapok során végzett, az épület, épületrész károsodásának megelőzése, kárelhárítása érdekében az eredeti állag megóvását, rendeltetésszerű használhatóságának biztosítását célzó munka.
Felújítás: meglévő építmény, építményrész, önálló rendeltetési egység, helyiség eredeti műszaki állapotának, használhatóságának, üzembiztonságának visszaállítása érdekében végzett építési-szerelési munka.
Helyreállítás: sérült, nem teljes egészében tönkrement építmény, építményrész eredetihez hasonló állapotának visszaállítása érdekében végzett építési munka.
- Konyhabútorok házgyári (panel) lakások számára
- Padló festése
- Természetes palalapok lerakása
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Átalakítás: meglévő építmény, építményrész, önálló rendeltetési egység, helyiség alaprajzi elrendezésének vagy külső megjelenésének, illetőleg használati módjának megváltoztatása érdekében végzett, az építmény térfogatát nem növelő építési munka.
Korszerűsítés: meglévő építmény, építményrész, önálló rendeltetési egység, helyiség használati értékének, teljesítőképességének, üzembiztonságának növelése (az építmény térfogatát nem növelő) érdekében végzett építési-szerelési munka.
Bővítés: meglévő építmény beépített térfogatának vízszintes, és/vagy függőleges irányú növelése érdekében végzett építési munka (toldaléképítés, tetőtér-beépítés, emeletráépítés).
Emeletráépítés: meglévő épület épületmagasítással járó, függőleges irányú bővítése új építményszint létesítése érdekében.
Építési engedélyhez kötött munkák
Kizárólag építési engedély alapján végezhető lakóépület, bővítése, valamint olyan felújítása, helyreállítása, átalakítása vagy korszerűsítése, amely a teherhordó szerkezetét érinti, a homlokzat jellegét (megjelenését) – annak szerkezetével együtt – megváltoztatja, illetőleg az építményben lévő önálló rendeltetési egységek számának, rendeltetésének megváltoztatásával jár.
Ennek megfelelően engedélyköteles például teherhordó falba történő új ajtó nyitása, avagy ablakcsere akkor, ha annak osztása eltér a korábbitól. Csakúgy, mint két lakás összevonása, illetve egy lakásból kettő kialakítása. Engedélyhez kötött a lakás vagy a nem lakás céljára szolgáló helyiség rendeltetésének megváltoztatása, vagyis lakásból iroda, gépkocsi tárolóból vegyesbolt létesítése.
További engedélyköteles példák
Szintén csak építési engedély alapján helyezhető el az épületen portál (üzlethomlokzat), 1,0 m2 felületet meghaladó kirakatszekrény, 1,0 m-t meghaladó kiugrású védőtető, előtető és kinyitott állapotban e méretet elérő üzleti ernyőszerkezet, továbbá 1,0 m2-nél nagyobb felületű hirdetési és reklámcélú építmény, reklámszerkezet és reklám-, cég- vagy címtábla, valamint mérettől függetlenül mindenfajta fényreklám.
Szükséges az építésügyi hatóság engedélye a felvonó külön jogszabályban meghatározott főbb műszaki adatainak megváltoztatásával járó átalakításához. Nem helyezhetők el engedély nélkül építmény homlokzatán a mesterséges szellőztetés és az égéstermék-kivezetés berendezései, szerelvényei.
Külön figyelmet érdemel, hogy az országos érvényű jogszabályokon túl engedély kötelesek az olyan egyéb építési munkák, amelyeket helyi önkormányzati rendelet építési engedélyhez kötött. Érdemes ezért tájékozódni, hogy az épület helye szerinti képviselőtestület nem sorolta-e az engedélyköteles munkák közé mondjuk a homlokzatszínezést vagy a válaszfalépítést, mert ez kellemetlen meglepetést okozhat.
Az építési jogosultság igazolása társasház esetén
A társasházi törvény értelmében az épület tartószerkezetei, azok részei, az épület biztonságát (állékonyságát), a tulajdonostársak közös célját szolgáló épületrész, épület berendezés és vagyontárgy akkor is közös tulajdonba tartozik, ha az a külön tulajdonban álló lakáson vagy nem lakás céljára szolgáló helyiségen belül van. Ennek értelmében egyebek közt közös tulajdon a teherhordó fal, a födém, a homlokzat, a tetőszerkezet, a lépcső. Vagyis mindaz a szerkezet, amelynek felújítása, helyreállítása, átalakítása vagy korszerűsítése engedélyköteles tevékenység.
A társasházi törvény házirendről szóló rendelkezése szerint a közösség a lakóépület sajátosságaihoz képest megállapíthatja a külön tulajdonon belüli építési-szerelési munka és más zajos tevékenység végzésének szabályait, mert ennek alapján tudnak érvényt szerezni saját lakhatásuk nyugalmának. Ennek érdekében a tulajdonostárs köteles a lakásában tervezett építkezésről – még engedély nélkül végezhető munkák esetén is – értesíteni a közös képviselőt vagy az intézőbizottság elnökét. Egyébként az építtető tulajdonostárs a többi tulajdonostárs hozzájáruló nyilatkozatának beszerzése nélkül jogosult a lakásában tervezett építkezés elvégzésére, ha a munka az alapító okiratban közös tulajdonként meghatározott épületrészt nem érinti.
A lakás rendeltetésének megváltoztatásához a társasház szervezeti-működési szabályzatában lefektetett szabályok az irányadók, amelyet a társasház közgyűlése az összes tulajdoni hányad szerinti egyszerű többséggel alkot meg. Amennyiben a szervezeti-működési szabályzat előírását bármely tulajdonostárs megsérti (például a lakásban műhelyt üzemeltet), a közösség megalapozottan kérheti az e tevékenység végzésétől való eltiltást.
Lakóépület esetén a társasház közgyűlése megtilthatja a külön tulajdonban lévő, nem lakás céljára szolgáló helyiség használata, hasznosítása módjának megváltoztatását, ha az a társasház működését vagy a lakhatás nyugalmát zavarná. A közgyűlés a nem lakás céljára szolgáló helyiség megváltoztatott használatához a lakhatás nyugalma érdekében az erre vonatkozó külön jogszabályok előírásainak figyelembevételével kikötött feltételt tartalmazó hozzájáruló határozatot is hozhat. A közösség az erre irányuló közgyűlési határozatát az összes tulajdoni hányad szerinti – a közvetlenül érintett szomszédos tulajdonostársak legalább kétharmadának igenlő szavazatát is magában foglaló – legalább egyszerű szavazattöbbséggel állapítja meg.
Ha a lakóépületben lévő, nem lakás céljára szolgáló helyiség megváltoztatott használata jogszabályban meghatározott engedélyhez kötött tevékenységhez szükséges, az engedély akkor adható ki, ha a hatóság felhívására – harmincnapos határidőn belül – a közgyűlés nem hozott a jelenlévő tulajdonosok tulajdoni aránya szerinti egyszerű többségével ezt megtiltó határozatot.
A tulajdonostárs köteles lehetővé tenni és tűrni, hogy a külön tulajdonú lakásába a közösség megbízottja a közös tulajdonban álló épületrészekkel, berendezésekkel összefüggésben a szükséges ellenőrzés, valamint a fenntartási munkák elvégzése céljából arra alkalmas időben bejuthasson a tulajdonostárs, illetőleg a bentlakó szükségtelen háborítása nélkül. A közösség köteles megtéríteni a beavatkozással esetlegesen okozott kárt.
A többi tulajdonostárs alapító okiratban megállapított közös tulajdoni hányadát nem érintő lakásmegosztás és lakásösszevonás esetén a változás ingatlan-nyilvántartásban történő átvezetéséhez elegendő az alapító okirat összes tulajdoni hányad szerinti egyszerű szavazattöbbséggel történő módosítása. Az építtető köteles beszerezni a jogerős és végrehajtható építési, és használatbavételi engedélyeket. Az építési jogosultság igazolását attól függően kell igazolni, hogy az építési munka érint-e közös épületrészt, épületszerkezetet.
Az építési jogosultság igazolása lakásszövetkezeti tulajdon esetén
A társasház tulajdonhoz hasonlóan, ha a lakások a tagok tulajdonában állnak, az épülethez tartozó földrészlet, az épületszerkezetek, az épület közös használatra szolgáló területei és helyiségei, a központi berendezések, a házfelügyelői (gondnoki) lakás, továbbá a lakásszövetkezet célját szolgáló más létesítmények (iroda, műhely, raktár stb.) és vagyontárgyak a lakásszövetkezet tulajdonában állnak.
A tag a lakást maga használhatja, hasznosíthatja. A hasznosítás feltételeit az alapszabályban kell meghatározni. A lakásszövetkezet alapszabályában meg kell határozni a lakáson belüli építési-szerelési munka, és a zajjal járó más tevékenység végzésének a lakhatás nyugalmát szolgáló szabályait (a továbbiakban: házirend). Ezek a szabályok nem lehetnek ellentétesek az építésre, illetőleg a zajszint határértékére a lakóépület tekintetében irányadó külön jogszabályok rendelkezéseivel. Az alapszabályt a közgyűlés a jelenlévő tagok egyszerű többségével hozza.
Szintén a közgyűlés dönt – amennyiben e jogkörét a küldöttgyűlés hatáskörébe nem utalja – lakásszövetkezet házirendjében a lakásszövetkezet tulajdonában álló épületrészek használata módjának megváltoztatásáról. A küldöttgyűlés szintén egyszerű többséggel dönt.
Minden olyan ügyben, amely nem tartozik a közgyűlés kizárólagos hatáskörébe, – ilyen a közös épületrészeken, épületszerkezeteken végzett építési munka, – és amit alapszabály nem utal más szerv hatáskörébe, a lakásszövetkezet igazgatósága határoz.
A tag alapvető kötelezettsége, hogy a lakásában tervezett építkezésről értesítse az igazgatóságot, továbbá lehetővé tegye és tűrje, hogy a lakásba a lakásszövetkezet tisztségviselője vagy alkalmazottja a lakásszövetkezet tulajdonában álló épületrészekkel, berendezésekkel összefüggésben a szükséges ellenőrzés és a fenntartási munkák elvégzése céljából arra alkalmas időben bejuthasson, a tag, illetőleg a bentlakó szükségtelen háborítása nélkül. A lakásszövetkezet köteles megtéríteni a beavatkozással a tagnak okozott kárt.
Építésügyi engedélyezési eljárások
Építési engedélyezési eljárás
Az építési engedély iránti kérelmet az építtető írásban a jogszabályban meghatározott nyomtatványon terjesztheti elő, ennek tartalmaznia kell.
Ezek:
- az építtető nevét, címét és aláírását,
- a kérelemmel érintett ingatlan címét és helyrajzi számát,
- a kérelem tárgyát, annak rövid leírásával,
- a mellékletek felsorolását,
- építészeti-műszaki tervdokumentáció benyújtásának kötelezettsége esetén a készítésében közreműködő tervező(k) nevét, címét, tervezői jogosultságuk megjelölését,
- a külön jogszabályban meghatározott értékű illetékbélyeget.
Az építési engedély iránti kérelemhez mellékelni kell:
- az építtető építési jogosultságát igazoló okiratot 1 példányban,
- a tervezett építési munka külön jogszabályban meghatározott tartalmú építészeti-műszaki tervdokumentációját 4 példányban, illetőleg az adott esetben érdekelt szakhatóságok számától függően további l-l példányban (lásd 17. fejezet). Az iparosított technológiával épített épületek többnyire meghaladják a két szintet, ezért azok építési engedélyezési eljárásaiban minden esetben szakhatóságként vesz részt az ÁNTSZ és a tűzvédelmi hatóság,
- a tervező nyilatkozatát 1 példányban arról, hogy az építészeti-műszaki terveket az érdekelt szakhatóságokkal és a közművekkel a tervezés során egyeztette és a tervezett építészeti-műszaki megoldás megfelel a vonatkozó jogszabályoknak és hatósági előírásoknak, továbbá, hogy a tervezésre jogosultsággal rendelkezik,
- az érdekelt közművek és a kéményseprő nyilatkozatát 1-1 példányban,
- a külön jogszabályban előírt tervtanácsi állásfoglalást 1 példányban,
- a vonatkozó nemzeti szabványtól eltérő műszaki megoldás alkalmazása esetén igazoló építésügyi szakértői véleményt arról, hogy az építmény tervezésekor alkalmazott műszaki megoldás a külön jogszabályban meghatározott követelményeknek megfelel.
Az építési engedély iránti kérelem elbírálása során az építésügyi hatóság meggyőződik arról, hogy
- a szükséges mellékletek rendelkezésre állnak-e,
- a tervezett építési munka és az építészeti-műszaki tervdokumentáció megfelel-e az építésügyi jogszabályokban előírt szakmai és tartalmi követelményeknek, illetőleg az azoktól eltérő tervezett műszaki megoldás a külön jogszabályban meghatározottak szerint engedélyezett vagy engedélyezhető-e,
- az építési munkával érintett telek szükség szerinti kialakítása a településrendezési tervekben, illetőleg a jogszabályokban meghatározottak szerint megtörtént-e,
- a tervezett építmény elhelyezése, rendeltetése és kialakítása megfelel-e a szakhatósági előírásoknak, továbbá az általános érvényű táj- és természetvédelmi előírásoknak,
- az építménnyel összefüggő tervezett tereprendezési, kertészeti munkálatok megvalósíthatóak-e.
Az építésügyi hatóság az engedélyt megtagadja, ha a tervezett építési munka a helyi településrendezési tervvel és szabályokkal ellenkezik, továbbá, ha az ügyben érintett szakhatóság a hozzájárulását megtagadta.
Az építtető csak a jogerős és végrehajtható építési engedély és az ahhoz tartozó – engedélyezési záradékkal ellátott – építészeti-műszaki tervdokumentáció alapján, az engedély érvényességének időtartama alatt, továbbá a saját felelősségére és veszélyére építkezhet.
Ha az építési munka felelős műszaki vezetője az építési engedély iránti kérelem előterjesztésekor még nem ismert, az építési engedély csak azzal a feltétellel adható meg, hogy az építtetőnek a kivitelező felelős műszaki vezetőjének a nevét, címét és képesítését, valamint – a külön jogszabályban kötelezően előírt – kivitelezési (megvalósítási) tervek meglétét – az építési munka megkezdése előtt nyolc nappal – be kell jelentenie az építésügyi hatóságnak. Ugyanez vonatkozik arra az esetre is, ha a felelős műszaki vezető személyében változás történik. A bejelentés elmulasztása esetén – annak pótlásáig – az építésügyi hatóság az építési munkák végzését leállítja.
A rendeltetés megváltoztatására irányuló engedélyezési eljárás
Épületet, annak önálló rendeltetési egységét csak a használatbavételi engedélyben meghatározott rendeltetés céljára szabad használni. Az engedélyben foglaltaktól eltérő célra működtetni csak újabb engedélyezési eljárás után lehet. Eltérő a szándék, ha az építmény használati célját, üzemelés technológiáját úgy kívánjuk megváltoztatni, hogy az az állékonyság, a tűzbiztonság, az egészségvédelem, a környezetre gyakorolt hatás, a használati biztonság, az energiafelhasználás, a zaj- és rezgéskibocsátás tekintetében változást eredményez a megelőző használathoz képest.
Más a helyzet, amikor a változás engedélyköteles építési munkával nem jár. A használat megváltoztatására irányuló engedélyezéskor ugyanis a hatóság azt vizsgálja, hogy az épület vagy annak része alkalmas-e a kívánt új célra. Gyakorlatilag a vizsgálandó szempontok azonosak a használatbavételi engedélyezés szempontjaival, hiszen ezt az eljárást már nem követi egy használatbavételi eljárás, amikor a hatóság vizsgálhatnák a biztonságos használhatóság feltételeinek meglétét. Ezért ilyen esetben az engedélyt az új célra már kialakított, megvalósított épületre lehet megkérni.
Ez azonban komoly kockázatot rejt magában, hiszen előfordulhat, hogy az engedélyhez nem kötött, de jelentős anyagi ráfordítást igénylő munkák elvégzése után derül ki, hogy a tervezett rendeltetésre engedély nem adható. Ez kiküszöbölhető, ha előbb a rendeltetés megváltoztatására elvi engedélyt kérünk.
Az engedélyhez kötött építési munkával járó rendeltetés megváltoztatása esetén a tervdokumentáció tartalma azonos az építési engedélyezési tervdokumentációra előírtakkal. Az építési munkával nem járó vagy nem építési engedélyhez kötött építési munkával járó rendeltetésmegváltoztatás esetén a dokumentációnak tartalmaznia kell a kötelező hatályos szabványok, a szakmai jogszabályok és a helyi építési szabályozási tervben előírt követelmények kielégítését biztosító műszaki leírásokat, szakvéleményeket, fényképeket, felmérési terveket. Ezen túlmenően tehernövekedéssel járó rendeltetésmódosítás esetén statikai igazoló számításokat is csatolni kell.
Az épület csak az engedély birtokában használható az új rendeltetés céljára. Az építési hatóság a rendeltetéstől eltérő használatot megtilthatja, végrehajtását akár százezer forintig terjedő, ismét kiszabható bírsággal kényszerítheti ki.
Fennmaradási engedélyezési eljárás
Ha csak építési engedély alapján végezhető építési tevékenységet építési engedély nélkül vagy az engedélytől eltérően, illetőleg az építési engedélyhez nem kötött építési munkát az általánosan érvényes építési előírásoktól eltérően (szabálytalanul) végezték el, az így megépített befejezett vagy befejezetlen építményre, építési tevékenységre az építtetőnek fennmaradási engedélyt kell kérnie.
A fennmaradási engedély iránti kérelemhez mindazokat a mellékleteket csatolni kell, amelyek az építési engedély iránti kérelemhez szükségesek lettek volna, továbbá, ha az építkezésnek volt felelős műszaki vezetője – annak hiányában építésügyi műszaki szakértő – szakvéleményét arról, hogy az építményt a vonatkozó szakmai, minőségi előírások megtartásával, szakszerűen építették meg és az a rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmas.
Építési jogosultság igazolásának hiányában, illetve az építésügyi jogszabályokban foglaltak nem teljesítése esetén a fennmaradási (továbbépítési) engedélykérelmet el kell utasítani, és az építmény bontását el kell rendelni. Amennyiben a fennmaradásra, illetve a fennmaradásra és továbbépítésre engedély adható, az engedéllyel egyidőben építésügyi bírságot is ki kell szabni, mely csak abban az esetben engedhető el, ha építtető a szabálytalanul létrehozott épületrészt elbontja, és az eredeti állapotot visszaállítja.
Használatbavételi engedélyezési eljárás
A lakóépület bővítésére, építési engedélyhez kötött építmény olyan felújítására, helyreállítására, átalakítására vagy korszerűsítésére, amely a teherhordó szerkezetét, homlokzatát érinti, illetőleg az építményben lévő önálló rendeltetési egységek számának, rendeltetésének megváltoztatásával jár, továbbá felvonó, mozgólépcső és mozgójárda építésére, áthelyezésére vagy a külön jogszabályban meghatározott főbb műszaki adatok megváltoztatásával járó átalakítására használatbavételi engedély is szükséges.
Használatbavételi engedélyt az építtetőnek az építmény rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmassá válásakor – még a használatbavétel előtt – kell kérnie. Az építésügyi hatóság ennek elmulasztása esetében az építtetőt a használatbavételi engedély iránti kérelem és mellékleteinek benyújtására kötelezheti, és az építmény engedély nélküli használatát köteles megtiltani.
A használatbavételi engedély iránti kérelemhez mellékelni kell:
- a felelős műszaki vezető nyilatkozatát 1 példányban arról, hogy az építési munkát a jogerős és végrehajtható építési engedélynek és a jóváhagyott építészeti-műszaki tervdokumentációnak, valamint a külön jogszabály szerint rendelkezésre álló megvalósítási terveknek megfelelően, az építési tevékenységre vonatkozó szakmai, minőségi és biztonsági előírások megtartásával szakszerűen végezték és az építmény rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmas;
- ha az építési munkát a jogerős és végrehajtható építési engedélytől, valamint a jóváhagyott építészeti-műszaki tervdokumentációtól eltérően végezték, de az eltérés nem minősül építési engedélyhez kötött építési munkának, a felelős műszaki vezető eltérést ismertető nyilatkozatát, valamint szükség szerint az ezt ábrázoló állapottervet;
- az érintett közművek és a kéményseprő nyilatkozatát 1-1 példányban;
- szükség szerint, az építmény rendeltetésszerű használatra alkalmasságát és biztonságos használhatóságát bizonyító szakvéleményeket 1-1 példányban.
A használatbavételi engedély iránti kérelem elbírálása során az építésügyi hatóság – az érdekelt szakhatóságok és közművek, továbbá a kéményseprő írásbeli nyilatkozata alapján – a helyszínen köteles meggyőződni arról
….hogy:
- az építési munkát az építési engedélynek, az ahhoz tartozó építészeti-műszaki tervdokumentációnak, továbbá az esetleg engedélyezett eltérésnek megfelelően végezték-e el, valamint
- az építmény az építési engedélyben megjelölt rendeltetésének megfelelő és biztonságos használatra alkalmas állapotban van-e.
A használatbavételi engedély csak akkor adható meg, ha az építmény az előzőekben felsorolt követelményeknek megfelel, és az engedély megadásához a hatósági előírások megtartásának ellenőrzésére az adott esetben jogosult szakhatóságok, a közművek és a kéményseprő hozzájárultak.
Lakásbővítési lehetőségek
Meglévő lakást bővíteni egyrészt több önálló rendeltetési egység összevonásával lehetséges, amely akkor is engedélyköteles tevékenység, ha nem jár engedélyköteles építési munkával. Az engedélyezési eljárás ilyen esetben megegyezik a rendeltetésmódosítás estén szükséges eljárással.
Komolyabb akadályba ütközhet az olyan bővítési szándék, amely az épület alapterületének növelésével jár. Ilyenkor vizsgálni kell a telek beépíthetősége növelésének lehetőségét. A bővítési szándékot meghiúsíthatja, ha a telek beépíthetősége tovább már nem növelhető, avagy az épület részére kialakított úszótelken nem fér el a tervezett bővítés.
Az épületen emeletráépítéssel vagy tetőtér-beépítéssel kialakítandó új lakás megépítésének akadálya lehet az is, hogy jogszabály négy emelet felett felvonó, valamint megfelelő számú gépkocsi tároló hely létesítését írja elő, ennek pedig a bővítés korlátai miatt gyakran nincsenek meg a feltételei.
A tervezett építési munka parkoló szükséglete
Jogszabály meghatározza, hogy egy önálló rendeltetési egységhez – funkciótól függően – hány gépkocsi elhelyezését kell biztosítani a tervezett építési munkával érintett telken. Ezért amennyiben a tervezett kialakítás a lakások számának növelését eredményezi, vagy a rendeltetés tervezett megváltoztatása igényel többletparkolókat, gondoskodni kell ezek biztosításáról.
Ha a település adottságai lehetővé vagy szükségessé teszik, az önkormányzat helyi parkolási rendeletet alkotva a várakozóhelyek kialakítását 500 m-en belül parkolóházban vagy közterületen is megengedheti. Ilyenkor az építtető a rendeletben meghatározott feltételt teljesíti, azaz fizet. Ennek ellentételeként az önkormányzat a parkolóházat legkésőbb 5, a közlekedési területen megvalósuló parkolót legkésőbb 1 éven belül kialakítja. Ez a rendelkezés figyelembe veszi a valóságot: zömében már kialakult városrészeknél az adottságok nem teszik lehetővé saját telken belül a megnövekedett parkolási igény kielégítését.
Amennyiben az önkormányzat nem alkotja meg a helyi parkolási rendeletet, annak elkészültéig ezeken a területeken csak saját telken biztosítható a gépkocsielhelyezés.
Az építés résztvevőinek jogszabályban meghatározott feladatai
Építtető
Építtető felelős azért, hogy az építési munkát csak a jogerős és végrehajtható építési engedélynek megfelelően szabad végezni. Ettől csak az építésügyi hatóság újabb előzetes engedélyével szabad eltérni, kivéve, ha az eltérés önmagában nem engedélyhez kötött munka.
Ha az építési hatóság a fennmaradási engedélyt megadja, ezzel egyidejűleg építésügyi bírságot is ki kell szabnia. A bírsággal az építtetőt sújtja. A jogerősen és végrehajthatóan megállapított bírság adók módjára behajtandó köztartozásnak minősül. Amennyiben fennmaradási engedély nem adható, az építésügyi hatóság köteles elrendelni a szabályossá tétel érdekében szükséges munkálatok elvégzését, vagy ha építtető azt nem vállalja, a lebontását.
Az állékonyságot, az életet és egészséget, a köz- és vagyonbiztonságot veszélyeztető módon történő kivitelezés vagy épülethibák megszüntetésére az építési hatóság szintén kötelezi a tulajdonost, ha azonban a szabálytalan munkát más végeztette, az építtetőt. Ez esetben a hatóság az építési munkából adódó veszélyhelyzet megszüntetésére a kivitelezőt is kötelezi, hiszen kötelezettségük egyetemleges. Azonban az építési hatóság engedélye az építési munkával kapcsolatos polgári jogi igényt nem dönt el. Ezért kettőjük vitája a bíróság előtt dőlhet el.
Az építtető felelős azért, hogy az építmény rendeltetésszerű és biztonságos használatához szükséges járulékos építmények, tereprendezési, fásítási, parkosítási, parkosítási munkálatok az építménnyel együtt valósuljanak meg. Meghatározott időtartamon belül az építmény környezetéből az építtetőnek és a kivitelezőnek az építési tevékenység során keletkezett építési hulladékot, maradék építőanyagot és építési segédeszközöket el kell szállíttatnia, a környezetet és a terep felszínét az eredeti, illetve engedélyezett állapotában kell átadnia, a környezetben okozott károkat meg kell szüntetnie.
Kivitelező
Az építésügyi hatósági engedélyhez kötött építmények építőipari kivitelezési tevékenysége akkor folytatható, ha az építőipari kivitelezés az építési tevékenységet folytató (kivitelező) tevékenységi körében szerepel. Építési szakmunkát csak az végezhet, aki a tevékenységre jogszabályban előírt szakmai feltételekkel rendelkezik.
A kivitelező felelős a megvalósított építmény, építményrész, szakmunka rendeltetésszerű és biztonságos használhatóságáért, valamint az építtető által rendelkezésére bocsátott jogerős és végrehajtó építési engedélyben és a hozzá tartozó jóváhagyott engedélyezési tervekben előírottak biztosításáért.
A kivitelező építési naplót vezet, abban rögzíti a napi munkát, a naplót állandóan a munka helyszínén tartja, és azt az ellenőrző hatóság, illetve a műszaki ellenőr kérésére rendelkezésre bocsátja. Az építési napló részét képezik az elvégzett építőipari kivitelezési tevékenységekre vonatkozó felelős műszaki vezetői nyilatkozatok is.
Felelős műszaki vezető
Az építésügyi hatósági engedélyhez kötött építmények építőipari kivitelezési tevékenysége akkor folytatható, ha az építés műszaki munkálatait az építési munka jellegének megfelelő és jogszabályban meghatározott szakképesítéssel és gyakorlattal rendelkező felelős műszaki vezető irányítja.
A felelős műszaki vezető felel az építménynek, építményrésznek, szakmunkának a jogerős és végrehajtható építési engedélynek és a hozzá tartozó jóváhagyott engedélyezési terveknek, illetve a jogszabályban meghatározott kivitelezési terveknek megfelelő megvalósításáért, továbbá az építési tevékenységre vonatkozó szakmai, minőségi és biztonsági előírások megtartásáért és a munkálatok végzésének szakszerűségéért.
Műszaki ellenőr
Az építtető az építési-szerelési munka szakszerű végzésének folyamatos figyelemmel kísérésére, ellenőrzésére helyszíni képviselőjeként, külön jogszabályban meghatározottak szerint műszaki ellenőrt bízhat meg, illetőleg jogszabályban meghatározott esetekben köteles megbízni.
Az építési műszaki ellenőr az építmény megvalósítására irányuló építési-szerelési munka teljes folyamatában elősegíti és ellenőrzi a vonatkozó jogszabályok, hatósági előírások, szabványok, szerződések, valamint az építésügyi hatóság, illetve az építmény létesítését engedélyező hatóság által jóváhagyott építészeti műszaki terv betartását.