Hogyan újítsuk fel panelház homlokzati elemeit?
A homlokzatok jellegzetes hibái
A paneles épületek felületképzései:
- homlokzati mosott külső felületűek,
- anyagukban színezett felületűek,
- festett felületűek.
A felújítás mértéke több tényezőtől függ. Legfontosabb szempont az adott kor építészeti, hőtechnikai, általában épületfizikai követelményeinek figyelembevétele. A felújítást mindig előzze meg a mindenre kiterjedő épületdiagnosztikai felülvizsgálat, mert a felújíthatóság és annak szükséges mértéke csak így dönthető el.
Sok esetben csak olyan felújítást alkalmaznak, amikor a látható és érezhető hibákat szüntetik meg vagy tüntetik el. Ez a legtöbb esetben nem helyes eljárás, mert a látható és érezhető hibákon kívül azokat a hibákat is ki kell küszöbölni, amik a felújítás hatásfokát tönkreteszik. Az egyik legjellegzetesebb hibaelhárítási, felújítás jellegű munka, amikor a házgyári panelok esetében a hézagokat újratömítik. Ennek elvi hibája azonnal megérthető a következőkből.
Függetlenül a rendszertípustól a legtöbb gyári panelhézag kétkamrás. A belsőben van a szereléskor behelyezett hézagtömítő műanyag. A külső kamra nyitott marad, ez az ún. dekompressziós tér, azaz a széllel-nyomással érkező víz itt veszíti el a nyomását, s innen a gravitáció által kifolyik.
A belső műanyag szalagidomok meghibásodásakor a szigeteltséget fenn kell tartani. Ilyenkor szükségmegoldásként az egész hézagrendszert az alpinisták a helyszínen szilárduló rugalmas hézagtömítő anyaggal töltik ki, eközben a következő hibák keletkeznek.
- Konyhabútorok házgyári (panel) lakások számára
- Hogyan válasszunk homlokzati hőszigetelést
- Homlokzati szigetelés
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezen hibák:
- a hézagtömítő anyagot megtisztítatlan vagy látszólag tiszta felületre nyomják rá, ezért a tapadása nem lesz megfelelő és rövid idő múlva helyenként elválik a felületről.
- az előző új hibahelyeken a víz nyomással a tömítőanyag mögé hatol, majd lefelé szivárog, helyenként összegyűlik, mert esetleg ott jóra sikerült a tömítés, vagy csak kicsi a rés és nem győzi a felülről jött összes víz elvezetését.
Ennek következménye, hogy ezeknél a helyeknél a víz a lakásba „nyomul”. Belátható, hogy ilyen okok miatt mindig át kell gondolni az egész szerkezeti rendszert, és csak kompletten, a rendszerben szabad felújítani. Jóllehet meg kell hagyni, hogy a nagyfelújításokig valamit tenni kell a szigeteletlenségek megszüntetése érdekében.
Mindezek a diagnosztika fontosságát és a szerkezet részleteinek gondos elemzését (hibaelemzés) támasztják alá. Attól függően, hogy milyen felépítésű a szerkezet, főleg két csoportra oszthatók a meghibásodások.
Az első és túlnyomó csoportot a házgyári panelok alkotják. Jellegzetes hibáik:
- Az előbb említett hézag tömítetlenségi hiba miatti nedvesedés, biológiai képződmények, rovarfertőzöttség.
- Panelsarok-csorbulás, él csorbulás.
- A felület kifagyása és ezáltal a nedvességfelvétel növekedése, az adalékanyag-szemcsék kipergése. Ellenőrizni kell az állékonyságot.
- A lakás használati párájának lekondenzálódása, amely azokon a részeken, ahol a panel hőszigetelése nem megfelelő a külső felületig is hatol. Megváltoztatja a felületi hőmérsékletet és besötétedik, mert a hűvösebb felületre a külső városi levegő szennyeződése rákondenzálódik.
- Az acélbetét rozsdásodása a diagnosztikáról szóló fejezetben említett okok miatt, ami repedéseket, rozsdafoltokat eredményez.
- A mai hőszigeteltségi előírásoknak általában nem felelnek meg, helyenként még a készítésükkor sem feleltek meg.
- Különösen főutak mentén a téli sózó anyaggal telítődtek, ezért ha most nem is, de később korróziós problémák lépnek fel.
- Sok esetben a panelkapcsolatok korróziós állapota bizonytalan (korel légrozsdaálló acélok problémája).
A nagyblokkos, homlokzati hőszigeteléssel ellátott falazatok jellegzetes hibái:
- Hibás és pontatlan panelillesztés és emiatt tömítetlenség, beázás, nedvesedés, penész.
- Nagyobb mértékű elempontatlanságból származó kapcsolati hibák.
- Az elemkapcsolatok állapota (erőtani és korróziós) általában bizonytalan.
- A hőszigetelő anyagok rögzítése bizonytalan. (Akkoriban csak ragasztással rögzítették.) Sok helyen elválnak a felülettől, a szél mozgatja a táblákat. Bizonyos elhasználódás után nagy táblákban fognak leválni.
- A hőszigetelő táblák egymáshoz illesztése rossz, ezért a homlokzatok hőhidasak.
- A hőszigetelő táblák beépítéskor sok esetben nem voltak pihentettetek, ezért a beépítés után zsugorodtak, és hőhidak keletkeztek.
- A hőszigetelő (általában expandált polisztirol) táblák kihordási ideje 20-25 év, ezért várhatóan sok helyen a kémia degradáció is jelentős a falazatban.
- A kiegyenlítő-erősítő üvegszövet nem lúgálló, ezért ennek kihordási ideje is 20-25 év. Az ilyen korú üvegszövet már porlik – mállik.
- Különösen a földszinti és első emeleti szinten a homlokzat összezúzódik a vandál használattól. A feltört, hiányos habarcsfedés miatt a habtábla kimaródik, a madarak is széthordják.
- A rovarok az új hőszigetelő táblába, illetve a fal és a hőszigetelő közé telepednek, alkalmanként a lakásba vándorolnak a fugákon keresztül. A fészkek elzártsága miatt kiirthatatlanok.
A salakblokkos extra hőszigeteletlen panelok esetében a szerkezeti mozgások áthatolnak a falazatokon, beázásokat, kimorzsolódásokat okoznak. Ezek a nagyblokkos szerkezetek biztosan nem elégítik ki a mai hőszigetelési és építészeti követelményeket, így teljes felújítást igényelnek.
Javítási módok
A javítási módok tehát függnek a rendszertől, a környezettől és az előforduló hibák fajtájától.
A házgyári panelok felújítására (ami az ország panelos lakásainak nagy részét teszi ki) sincs egységes, mindenütt elfogadható technológia. Mivel ezek a homlokzatok a mai hőszigetelő követelményeknek globálisan nem felelnek meg, felújítani csak ezek feljavításával szabad. Ha erre nincs lehetőség, akkor az összes javítási procedúra csak ideiglenes jellegű, szükségmegoldás, illetve parciális megoldás lehet. Ilyenkor a panelsérüléseket a vasbeton-javításban ismert módszerek szerint kell kijavítani.
A hézagtömítéseket a következőképpen kell helyreállítani:
- a meghibásodott elemek kiszabadult részeit el kell távolítani,
- a hézag felületét legalább 300 bar nyomású vízzel ki kell tisztítani,
- a felületet kellősíteni kell,
- a felületre drénelemet kell fektetni, amit szintenként ki kell vezetni,
- a drénelemre üvegszövetet kell fektetni,
- a hézagot ki kell tölteni rugalmas tömítőanyaggal a hézagképzés méretezési szabályai szerint.
Egykamrás hézagok esetében:
- a megromlott tömítőanyagot ki kell kaparni,
- a felületet legalább 300 bar-os víznyomással ki kell tisztítani,
- kellősíteni kell a felületet,
- a drénelemeket be kell ragasztani, szintenként ki kell vezetni, majd arra üvegszövetet fektetni,
- a hézagot rugalmas anyaggal ki kell tölteni a hézagképzés méretezési szabályai szerint.
A teljes panelfelújításhoz az alábbiakat kell betartani:
- A kapcsolati pontokat szükség szerint javítani kell. Ehhez legmegfelelőbb módszernek tűnik az alkalmas helyeken megfúrt csomóponton keresztüli a mikrocement-injekció. Ha acélpótlás is szükséges, akkor erre nagyobb mértékű feltárást kell végezni, és behegesztett pótbetétekkel kell kiváltani a régi elemeket.
- A panelrészeken talált parciális hibákat fel kell tárni, és ki kell javítani a vasbeton-javítás szabályai szerint.
- Az egész felületet nagynyomású vízzel meg kell tisztítani.
- A hőtechnikai számítások szerinti hőszigetelést kell felragasztani és dübellel felerősíteni. A hézagokat egyszerűen le kell habarcsolni, abba üvegszövetet fektetni. Amennyiben az megvalósítható a szükséges vastagságban, úgy megoldható a teljes hőszigetelés kis testsűrűségű polisztirolhabarccsal is a táblás megoldás helyett.
- A felületre üvegszövetet kell beágyazni, majd nemes rétegű felületképző rendszerrel lefedni.
A komplex hőszigetelt homlokzatoknál a diagnosztika alapján el kell dönteni, hogy a hőszigetelő hab, esetleg szálas hőszigetelő rendszer, továbbá az üvegszövet állapota megengedi-e azok fennmaradását a felületen, és lehetséges-e azt alapul elfogadni?
Ha a hőszigetelő habok zsugorodása folytán hőhidak keletkeztek, akkor a felső üvegszövetes réteg eltávolítása mindenképpen indokolt. Ha maguk a táblák is hibásak, vagy a ragasztásuk meglazult, úgy a teljes csere szükséges. Ha csak a táblaillesztéseket kell pótolni, akkor azt ki lehet ékelni beszabott polisztirolanyaggal.
Jobb megoldásnak tűnik PUR-habbal telenyomni, majd a felesleget levágni. A PUR-hab felületét műanyag diszperziós anyaggal le kell kenni, hogy a nyitott pórusok ne szívjanak fel nedvességet. A táblákat műanyag dübelekkel a felülethez kell rögzíteni. Ezután az üvegszövetes, habarcsos nemesvakolat rétegű-felületképzést ki kell alakítani. Ezt a megoldást csak megbízható diagnosztika esetén szabad alkalmazni. Jobb megoldás az, ha már a felületet meg kell bontani, hogy az egész rendszert lecserélik ragasztott, dübeles rögzítéssel.
Homlokzattisztítás
Korunk betegsége, hogy más munkáját nem becsüljük, vagyis esetünkben a falazatokat beszennyezzük. Ez óriási károkat okoz az épülethomlokzati állományban. A jelenlegieknél sokkal nagyobb mértékben kellene tisztítani – eltüntetni ezeket (persze őrizni is a tisztaságát).
A falakat telefestik olyan szórható festékkel, amely a száradása után már nagyon nehezen távolítható el, az oldószerek közvetlenül nem oldják. Legegyszerűbb eltávolítási módnak a telített, 2-3 bar nyomású vízgőzös kezelés tűnik, de ez is elsősorban betonfelületről. A hőszigetelt rendszereken is alkalmazható 2-3 menetben, de itt vigyázni kell arra, hogy a hőszigetelő hab nehogy összezsugorodjék a túlmelegedéstől.
Homokszórás
Homokszórás általában nem alkalmas a tisztításra, mert a pórusokból általában nem távolítja el a szennyet és emellett a felület textúráját koptatja. Makacs műgyantás szennyeződéseket nem lehet vízgőzzel sem eltávolítani. Ilyenkor a forró homokszórás alkalmazható, ahol 300 °C-os homokot lövellnek a felületre, amely a műgyantát, de az egyéb szennyeződéseket is szinte leborotválja. Olvadóan ragacsos anyagok eltávolítására ez sem alkalmas. Ilyenkor szárazjéggel le kell fagyasztani a felületet és ilyen állapotban lekaparni és homokszórni.
Vegyi anyagok beszívódása esetén pakolást kell készíteni a felületre. Ez aktív reagenseket, hordozóadszorbenst, tixotropizáló anyagot és kötőanyagot tartalmaz. A felületre szórva, lefóliázva kifejti hatását, majd a fóliát eltávolítva a szennyet kiszívja, és az megszárad. Lekaparva, mosva a felület tiszta lesz. A reagensek hatása specifikus, több száz receptura szerint lehet alkalmazni a felület és a szennyezés fajtájától függően (vér, cement, vizelet, festék, rúzs, kátrány stb.).
Általános tisztítás
A homlokzat általános tisztításához különböző nyomású és mosószer fajtájú (általában nem ionos hatásmechanizmusú) folyadékokat alkalmaznak. Ez a rátapadt, általában kormos szemcséket jól eltávolítja. Sok esetben a folyadékba mészkőport, vagy más kőport is adagolnak, amely a felületet finoman koptatja, a felületi pórusokat eltömi.
Ha a felületre erőzáróan akarunk felhordani habarcsot vagy ragasztót, akkor ilyen adalékot nem szabad belekeverni. Ilyenkor a megfelelő nyomású tiszta víz, esetleg meleg tiszta víz a legmegfelelőbb (5-1000 bar).