Melyek a panelfelújítások állagmegóvó és értéknővelő hatásai?
A forgalmi érték
A piaci forgalmi érték fogalma és meghatározásának módja
Valamely ingatlan piaci forgalmi értéke a hazai ingatlanértékelő szakma által elfogadott TEGoVA (The European Group of Valuers of Fixed Assets – az Eszközértékelők Európai Csoportja) Útmutató elveinek és módszertani ajánlásainak megfelelő, aktuális definíció szerint a következő:
„A piaci érték az a becsült összeg, amelyért egy ingatlan az értékelés időpontjában gazdát cserélhetne egy hajlandóságot mutató eladó és egy hajlandóságot mutató vevő között, tisztességes feltételek mellett zajló tranzakció keretében, megfelelő piacra bocsátást követően, amelynek során mindkét fél jól informáltan, körültekintően és kényszer nélkül cselekedett.” (European Valuation Standards, MalSz-FÜTI OMEGA, Bp. 2003. alapján.)
A piaci összehasonlító adatok elemzésén alapuló értékelés már lezajlott, konkrét és ismert adásvételi ügyletek árainak a vizsgált esetre való kiterjesztésével, összehasonlításával történik.
A piaci összehasonlító adatokon alapuló módszer fő lépései:
- Az alaphalmaz kiválasztása (a halmazba a földrajzi elhelyezkedés szempontjából a vizsgált ingatlanéhoz hasonló, illetve azonos típusú ingatlanok tartoznak bele).
- Összehasonlításra alkalmas ingatlanok kiválasztása, adatainak elemzése.
Kizárólag azonos értékformákat, ill. jogokat (pl. tehermentes tulajdonjog, bérleti jog) szabad összehasonlítani, illetve a különböző értékformák és jogok között korrekciós tényezőket kell alkalmazni. - Fajlagos alapérték meghatározása.
- Értékmódosító tényezők elemzése.
- A fajlagos alapérték módosítása, fajlagos érték számítása: Az értékelésben az értékmódosító tényezők közül az értéket jelentősen befolyásolókat föl kell tüntetni, és értékmódosító hatásukat – lehetőség szerint – számszerűen is szükséges meghatározni. A fajlagos alapértéket az értékmódosító tényezők alapján kell módosítani.
- Végső érték számítása a fajlagos érték és az ingatlan mérete szorzataként.
A vizsgált ingatlan értékének pontosabb meghatározása értékmódosító tényezők figyelembevételével történik. Értékmódosító tényezőként kizárólag olyan jelentős, értéket befolyásoló tényező vehető fel, amely az összehasonlító adatok alaphalmazára nem jellemző.
Az értékmódosító tényezők közül a tárgyunk szempontjából releváns műszaki elemek kiemelése indokolt, úgymint:
- károsodások;
- kivitelezési hibák;
- alapterületek: bruttó és nettó területek megszokottól eltérő nagysága;
- alapozás módja;
- fő teherhordó szerkezetek megoldásai;
- közbenső és zárófödémek megoldásai;
- tetőszerkezet kialakítása, héjalása;
- határoló szerkezetek és nyílászárók;
- burkolatok minősége, értéke;
- szakipari munkák;
- épületgépészet, felszereltség, minőség, szolgáltatások;
- épülettartozékok.
Az ingatlanértékelési módszerek (piaci összehasonlító; hozamszámításon alapuló; költségalapú) közül e metodika szolgáltatja az aktuális piaci értékítélettel leginkább konform becsértéket. A kiadványunk témakörébe tartozó, az iparosított technológiával készült lakóépületek lakásai is ezen metodika alapján értékelendők.
Az avulások különböző típusai
Az avulás az idő múlása miatti értékcsökkenés: idővel az épületszerkezetek elhasználódnak, felújításra szorulnak; új anyagok, szerkezetek, továbbá új megrendelői elvárások, divatok jelennek meg a piacon. Az egyes vagyontárgyak értékének változását az idő múlásával az úgynevezett élettartamgörbék írják le.
Az avultság nemcsak a műszaki értékvesztést jelenti, hanem magában foglalja a funkcionális, valamint a gazdasági-környezeti viszonyok változása miatti értékcsökkenést is. Az avulási elemek lehetnek kijavíthatok vagy ki nem javíthatók.
Az ingatlanértékelési gyakorlatban általában az avulás három alapvető összetevőjével kalkulálunk:
- fizikai (műszaki) avulás;
- funkcionális avulás;
- gazdasági (környezeti), erkölcsi avulás.
Az avulás három összetevője közül a fizikai avulás egy része javítható, cserélhető, felújítható (pl. burkolatok, vakolatok stb.), azonban vannak helyrehozhatatlan avulási elemek (az erkölcsi avulás például ilyen), amelyek közvetlen befolyásolása, korrekciója nem lehetséges. Tekintsük át az amortizáció három fő elemét részletesebben.
Fizikai avulás:
Ez a működés során fellépő kopás és elhasználódás, valamint a természet erőinek, elemeinek hatása következtében fellépő értékcsökkenés. Számítása során a kort, az állapotot (vagyis a fizikai kopás mértékét), avagy az idő múlásából adódó kopást, valamint a jövőbeli használat valószínű költségét veszik figyelembe. A fizikai avulás esetében meg kell határozni az épület fő szerkezeteinek romlását és e szerkezetek értékének arányát az összértékhez viszonyítva. A kalkuláció a felépítmény gazdaságosan hátralévő élettartamát veszi figyelembe.
Általános esetben (a példák szintjén) a következő, gazdaságilag hasznos teljes élettartamok használatosak:
- városi téglaépületek: 60-90 év,
- városi, szerelt szerkezetű épületek: 40-70 év,
- kertvárosi, családi ház jellegű épületek: 50-80 év,
- teherhordó falpanelok, födémpanelok 80-120 év
Funkcionális avulás:
A funkcionális avulás az építési módszerek, a tervezés, az anyaghasználat, illetve a technológia fejlődése következtében fellépő értékcsökkenés. Az adott ingatlan (vagyontárgy) esetében elégtelen funkciókat; felesleges többletkapacitás(oka)t vagy építményeket; hiányos közműellátottságot; vagy – jellemzően – működési többletköltségeket eredményez.
Gazdasági (környezeti), erkölcsi avulás:
A gazdasági avulás az ingatlanon (vagyontárgyon) kívül álló befolyásoló tényezőkben bekövetkezett változásokból adódik. Kiváltó okai lehetnek: az ingatlan (vagyontárgy) iránti lecsökkent kereslet, az építési anyagok, a munkaerő, a közmű-, az építési, ellátási vagy szállítási költségek növekedése, továbbá a megváltozott jogi (építési és egyéb szabályozási) előírások, rendeletek, valamint környezetvédelmi szempontok.
Az értékelés folyamán az avulás mértékét mindhárom kategóriában külön, és százalékosan kell megadni. Számítható összevont becslések alapján vagy részletesebb elemzések útján.
A legegyszerűbb esetben az avultságot egyetlen számértékkel becsüljük meg. Az avultság ily módon történő megállapításakor a fizikai, a funkcionális és a gazdasági avultságot 0-1 közötti számmal fejezzük ki, amelynek alapját az értékelő (elsősorban műszaki) szakember szakmai felkészültsége adja meg. Az avultságot vizsgálhatjuk úgy is, hogy az egyes szerkezetek korát viszonyítjuk azok gazdaságosan hátralevő élettartamához.
A hitelbiztosítéki érték
Fontos megismerni még a hitelintézetek hitelnyújtáskor alkalmazott hitelbiztosítéki érték fogalmát. Az ingatlanértékelésben kitüntetett jelentőségű hitelbiztosítéki érték valamely ingatlannak az óvatos becslés alapján meghatározott értéke. A hitelbiztosítéki érték megállapítása során az értékelők a jelzálog-hitelintézet által folyósított kölcsönök hosszú lejáratából származó sajátos kockázatokat, valamint az ingatlannak csak azon tulajdonságait és hozamait veszik figyelembe, amelyek várhatóan a jövőben bármely tulajdonost megilletnek. A hitelbiztosítéki érték megállapításának alapja a piaci érték.
A jelzálog-hitelintézetről és a jelzáloglevélről szóló, 1997. évi. XXX. törvényben megfogalmazottakkal összhangban a hitelbiztosítéki érték megállapításának irányelveit, módszertanát az 54/1997. (VIII. 1.) FM és a 25/1997. (VIII. 1.) PM rendeletek, valamint az utóbbit módosító 32/2000. (VIII. 29.) PM rendelet együttesen határozzák meg. A hitelbiztosítéki értékeléseknél a költségalapú módszer elsősorban ellenőrző számításokként szolgálhat.
A kivitelezési munkák értéktartó, értéknövelő hatása
A kivitelezési munkáknak az ingatlan értékét befolyásoló hatása szempontjából megkülönböztethetünk értéktartó, illetve értéknövelő felújításokat.
Értéktartó felújítások közé tartozik az ingatlan egyes szerkezeteinek, illetve környezetének olyan gondozása, amely használati értékének, élettartamának fenntartását szolgálja. Ezek a beavatkozások általában a karbantartás, felújítás fogalomkörébe tartoznak, pl. az alábbiak:
- szigetelések javítása,
- homlokzatok, homlokzati panelok felújítása (repedések, csorbulások, hézagok stb. esetében),
- nyílászárók javítása, cseréje,
- belső burkolatok felújítása,
- fa- illetve acélszerkezetek mázolása stb.
A felsorolásból is látható, hogy ezeken olyan javítási, karbantartási munkák összességét kell érteni, amelyek bizonyos időszakonként elvégezhetők, elvégzendők. Ugyancsak közéjük sorolandók a hibák (pl. beázások) forrásainak gyors és hatékony megszüntetései, amelyek elmulasztása a szerkezetek károsodásához vezet.
Az értéknövelő felújítások a lakások, az épület minőségének emelését, értékük növekedését célozzák, vagyis a lakás használhatóságát, esztétikai megjelenését javítják, energia-felhasználásuk gazdaságosabbá tételére irányulnak.
Értéknövelő felújítások közé sorolandók:
- hőtechnikai paraméter javítása (homlokzatok, tetők stb. utólagos hőszigetelése),
- akusztikai paraméterek javítása (áthallások mérséklése,
- az épület, illetve a lakások felszereltségének a javítása (épületgépészeti, elektromos vezetékek, berendezési tárgyak cseréje),
- épületen belüli funkcionális átalakítások (pl. tetőtér-beépítés, lakásátrendezés, erkélyek beépítése),
- az épület környezetének megváltoztatása (parkolók számának növelése, parkosítás).
Az ingatlanok felújítása, korszerűsítése a műszaki, ill. használati értékük növekedése mellett általában pozitív hatást gyakorol ezen ingatlanok, mint a szabad piacon (potenciálisan) értékesíthető vagyontárgyak forgalmi értékére is.
Az épületszerkezetek (tetőszigetelés, homlokzatok, nyílászárók), valamint az épületgépészet és az épületvillamosság korszerűbb, energiatakarékosabb megoldásokkal történő felújítása, a lakók komfortérzetének javulása mellett az energiamegtakarításban mérhető, kalkulálható költségelőnyt jelent a lakás/lakóépület üzemeltetője számára. Ez a szabad piaci vásárlók vásárlási döntéseire is kedvező hatást gyakorol.
Hasonló mondható el a lakóépületek közvetlen környezetének állag- ill. minőségjavítása nyomán, a lakókörnyezeti zöld- és közlekedőterületek (parkok, játszóterek, utak, járdák, parkolók) felújítása, korszerűsítése esetében is, amely számottevő differenciálódást okozhat a lakóterületek keresettsége, árarányainak alakulása tekintetében. Budapesten pl. a Pók utcai lakótelep kulturált, környezettudatos kialakítása, folyamatos felújítása – a földrajzi elhelyezkedésen túl – a létesítéstől kezdődően, évtizedeken át folyamatosan fenntartotta és ma is fenntartja e lakótelep lakásainak (10 %-ot meghaladó) ár- és keresettségi előnyét számos más, pusztán a lakóépületek műszaki színvonalát tekintve azonos vagy igen hasonló fővárosi lakótelep lakásaival szemben.
Összefoglalásként megállapíthatjuk, hogy az ingatlan felújítások, korszerűsítések eredményeként előálló műszaki állagmegőrzés, ill. értéknövekedés szakszerűen számszerűsíthető az adott ingatlanok piaci forgalmi értékének meghatározásakor. A műszaki állapot és színvonal különbségeit az ingatlanszakértői értékelések – a részletesen kialakított és általánosan elfogadott értékelési metodikák alkalmazása révén – megfelelően képesek visszaadni.