Szoruló ajtó beállítása
A kültéri ajtók általában masszív, ellenálló anyagból készülnek, vagy legalább felületüket ellenálló anyaggal kezelik. A puhafából készült, elégtelen felületkezelésű ajtók élettartama nem túl hosszú. A nem megfelelő körülmények között tárolt fából készített ajtó kiszárad, az ajtólap eldeformálódik. Ha a szoruló ajtót erőszakkal nyitjuk és zárjuk, több káros következménnyel kell számolnunk: sérül az ajtólap és a keret, majd idővel a vasalások és a kilincs is.
Az esetek egy részében elegendő az ajtólapot megfelelően beállítani. Ehhez akasszuk le az ajtót, és a tartópántot fél vagy egész fordulatnyit tekerjük be, vagy ki. Így az ajtólap az egyik oldalon közelebb kerül a kerethez (ha erre egyáltalán van hely), míg a másik oldalon nagyobb hely marad. Ezzel a módszerrel egy kicsit akkor is javíthatunk a helyzeten, ha az ajtó lent és fent szorul.
Ha a tartópántok állítása nem segít a problémán, az ajtóból le kell gyalulni. A munkát elektromos, vagy kézi gyaluval is végezhetjük. A gyalult felületet természetesen megfelelően impregnálni kell. A rossz minőségű fából, nem megfelelően készített ajtó eldeformálódik és nehezen vagy egyáltalán nem zárható.
Lépések:
- A szorulás helyét határozzuk meg és jelöljük be.
- A három ponton felfüggesztett vasalásból alulról felfelé üssük ki a csapszeget.
- Húzzuk ki a csapszeget, előtte azonban ékeljük ki az ajtót, hogy a csapszegek eltávolítása után se essen le.
- Az akasztók becsavarásával módosíthatjuk az ajtó és az ajtókeret közti távolságot.
- Ha ez nem segít, fektessük le, biztosítsuk ki az ajtót és gyaluljunk le az aljából.
- Ne vegyünk le túl sokat az ajtóból, inkább többször keveset, és két gyalulás között mindig próbáljuk fel az ajtót.