A fa teljes körű védelméről – hatékony favédelmi megoldások
Természetesen felmerül a kérdés, hogy a faanyagot védenünk kell-e a kártevőkkel és az időjárás viszontagságaival szemben, és ha igen, akkor milyen módszerekkel. A közvélemény a szakkifejezéseket gyakran rossz értelemben használja, ráadásul a téma eltérő véleményeket és vegyes érzelmeket gerjeszt. Vitathatatlan azonban, hogy a károk nagy része – amelyek kijavítása gyakran meglehetősen költséges – legtöbbször a nedvességre vezethető vissza.
Nedvesség
Az építés, az építkezés – ahogy a neves építész, Egon Eiermann fogalmazott – folyamatos küzdelem a nedvességgel szemben. Ez az állítás igaz az új építésre, illetve a külső és belső felújításra vagy korszerűsítésre egyaránt. Eiermann megállapításához hozzáfűzhetjük még azt is, hogy az építkezés harc a költségekkel szemben is. Az építtető számára e két megállapítás igazának – akár elfogadja azokat, akár nem – kézzelfogható következményei lehetnek.
Fa anyagának megóvása
Fontos, hogy a faanyagot a többi építőanyaghoz hasonlóan tartósan megóvjuk azoktól a hatásoktól, amelyek élettartamát csökkentik, vagy esztétikai, esetleg funkcionális szempontból káros hatásúak lehetnek. Ennek a követelménynek a beltéri faanyagok esetében mindenképpen eleget kell tenni, hiszen a helytelen konstrukció és a szakszerűtlen kivitelezés súlyos károkat okozhat.
Ez a szempont azonban még fontosabb a kültéri szerkezetek esetében, amelyek a házon vagy akörül az időjárás viszontagságainak folyamatosan ki vannak téve. Másképpen fogalmazva: meg kell tudnunk őrizni a fa előnyös, természet adta tulajdonságait. Hiszen a fa kedvező tulajdonságai mind-mind a természetnek köszönhetők, és ez az élő anyag – ez környezetvédelmi szempontból nem elhanyagolható – egyszer a természetbe fog visszakerülni.
A fa élő anyag lévén sokkal érzékenyebb a nedvességre és az időjárásra, mint a szervetlen építőanyagok. Természetesen a különféle fafajták eltérő módon reagálnak azokra a hatásokra, amelyek a beépítés során, illetve az után érik őket. A lombhullató fák, mint például a tölgy, sokkal ellenállóbb a napjainkban kedvező árfekvése miatt előnyben részesített fenyőnél.
- Megbízható favédelmi eljárás fafesték használatával
- Parketta a fürdőszobában? Ismerd meg hogyan!
- Előzze meg a fa károsodását!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Favédelemre az új épületek esetében is gondolnunk kell
Az építtetők általában megkérdőjelezik, hogy valóban fontos-e ekkora hangsúlyt fektetni a fa védelmére. Nem elég bizonyíték talán, hogy vannak olyan fából készült épületek, amelyek száz vagy még annál is több éve készültek, és még mindig állnak, sőt funkcionálisan is használhatók? Mégis mi indokolja a fokozott védelmet? A válasz nagyon egyszerű. Bizonyára mindenki elcsodálkozott már a régi polgárházak vagy a kastélyok vastag tetőgerendáit látva azon, hogy ezeknek a régi épületeknek szemmel láthatóan semmilyen statikai problémájuk nincsen.
A századunkat megelőzően épített épületekre jellemző, hogy túlméretezték azokat. Az ezekben lévő fagerendák hosszú élettartamának is ez az egyik oka, így sokáig megtartják tartó feladatukat akkor is, ha kártevő támadja meg azokat. A másik ok az, hogy akkoriban tartós fafajtákat, elsősorban tölgyet használtak, és főleg a fa középső részét, a tartósabb magot használták fel. Ki épít manapság tetőszéket tölgyfából?
Kártevők – nedvesség
Egy dologról azonban nem szabad megfeledkeznünk. A múlt században épített faépületek nagy részét – a tűzeseteket leszámítva – valamilyen kártevő tette tönkre, amelynek a szaporodását a nedvesség is elősegítette. A régi épületek kártevők által tönkretett részeit az évszázadok során valószínűleg többször is kicserélték.
A régi, favázas házak felújításakor értékmegőrzést is végzünk, ha a kártevőkkel szemben kezeljük a fát. Ha a kezelést az előírásoknak megfelelően végezzük.
Természetesen nem a fa felhasználása ellen szólunk, hanem arról beszélünk, hogy gondoskodnunk kell a beépített fát körülvevő környezetről és időről időre a fenntartásáról, megfelelő védelméről. Ez a modern építészetre különösen érvényes, ahol a költségek minimalizálása nagyobb súlyt kapott, mint a megelőző korokban. A tartók túlméretezése ma már nem jelenthet megoldást; napjainkban a méretezés kizárólag a felhasználás céljától és a statikai követelményektől függ.
Ne felejtsük el azt sem, hogy időközben gyökeresen megváltoztak az építési technológiák. Ma már a faszerkezetek egy részét egyéb anyagból készített burkolattal látják el, a fa ugyanakkor egyéb anyagok mellett kerül beépítésre, melyek az elégtelen minőség, a hanyag kivitelezés vagy a nem rendeltetésszerű használat során a fában kárt tehetnek. A fa jó ellenálló képességű anyag, mindazonáltal óvjuk az erős szennyeződéstől.
Az időjárással szemben ellenálló festékek alkalmazkodnak a fa zsugorodásához vagy tágulásához anélkül, hogy megrepedeznének, így a felületüket huzamosan érő vízből sem kerül nedvesség a fába. Ezek a festékek sokféle színárnyalatban kaphatók, és egymással is keverhetők.
A szabadtéri elemeket, mint például a képen látható kerítést a gombák és kártevők ellen saját kezűleg is hatékonyan kezelhetjük.
A megfelelő védelem a tervezéssel kezdődik
A beépítésre kerülő faszerkezetek védelméért a tervezőmérnöknek, a kivitelezőnek és az építtetőnek már a tervezéskor tennie kell. A fafajták és azok felhasználási területei rendkívül változatosak lehetnek. Az élő fa – hasonlóan a többi növényhez – vizet (nedvességet) tartalmaz. A frissen kivágott fa víztartalma magas, így természetesen ebben az állapotban nem építhető be az épületbe.
A nedves fát felhasználás előtt ki kell szárítani!
Az anyag akkor használható fel, ha víztartalma 8 és 20% közé esik. Az épületfák, például a gerendák esetében a nagyobb átmérő miatt a nedvességtartalom magasabb, mint deszkák vagy a profillécek esetében. A száradási folyamat során a fa elveszíti a víztartalmát, a sejtek összehúzódnak, és velük a faanyag is zsugorodik. Parketton vagy hajópadlón gyakran megfigyelhetőek a száradási folyamat nem kívánatos nyomai, a túl széles fugák.
Ez a biológiai folyamat azonban megfordítható: ha a száraz fa nedvességet szív magába, akkor megduzzad, ilyenkor mondjuk, hogy a fa „dolgozik”. Ezt a folyamatot, amelynek intenzitása a fa nedvességtartalmától, fajtájától és a törzsben korábban elfoglalt helyétől függ, már az építés során figyelembe kell venni. Természetesen nagyon fontos, hogy jól kiszárított fát használjunk fel. Kerüljük, hogy a megvásárolt anyagot nedvesség érje.
Az említett folyamatok a kültéri épületelemek esetében sokkal nagyobb mértékben zajlanak le, mint a beltéri elemek esetében. A beépített szerkezetek utólagos nedvesedése általában rossz konstrukciós kialakítás – szellőzési és hőszigetelési elégtelenségek – pára miatt alakul ki.
A károk megelőzése érdekében fontos a rendszeres karbantartás és a kritikus területek folyamatos kárellenőrzése. Tisztázzunk néhány alapfogalmat, majd tekintsük át, hogy milyen lehetőségek állnak rendelkezésre a favédelem területén!
Az évgyűrűkre merőlegesen a fa mérete 5-10%-kai változik. A törzs hosszanti irányában a változás elhanyagolható.
A bejárati ajtókat többféle színárnyalatban kapható oldószeres vagy vizes bázisú lazúrfestékkel kezeljük le. Ha betartjuk a gyártó előírásait, hatékony védelmet nyújtunk a fának.
A fából készült szerkezet vagy tárgy tartóssága a fa fajtájától függ, illetve attól, hogy az adott fadarab a törzs melyik részéből származik. A törzs közepe – a geszt – sokkal ellenállóbb, mint az azt körülvevő szijács.
Az építészet egyik alapszabálya, hogy a vízszintesen elhelyezett elemek felületét ferdére kell vágni ahhoz, hogy a víz gyorsan és biztonságosan le tudjon folyni a fa felületéről. A teljesen vízszintes felületek kialakítása kerülendő.
A fa védelmét nemcsak felületkezeléssel, hanem építészeti megoldásokkal is biztosíthatjuk. Ha a felszerelt deszka mögött a levegő szabadon járhat, akkor a nedvesség is távozni tud.
Milyen módszerekkel védhetjük hatékonyan a fát?
Az építtetők, de még a szakemberek egy része is egyenlőségjelet tesz a vegyi anyagokkal való felületkezelés és a favédelem közé. Gyakran megfeledkeznek arról, hogy például a méhviaszos kezelés is megfelel a favédelem kritériumainak. A választás során azonban elsősorban nem a felhasznált anyagon van a hangsúly, hanem azon, hogy mennyire felel meg annak a célnak, amelyre használni szeretnénk, illetve hogy előírásszerű felhasználás mellett mennyire káros az egészségünkre és a környezetre.
A kültéri faszerkezetek számos hatásnak vannak kitéve. A favédelemben első helyen szerepel a nedvesség elleni védelem, hiszen a nedvesség ingadozása miatt a fa eldeformálódik, repedések keletkeznek rajta, továbbá megnő a kártevők megtelepedésének veszélye is.
A környezet magas páratartalma kedvez a gombák megtelepedésének és a kártevő rovarok szaporodásának. A favédelmet már a tervezés szakaszában el kell kezdenünk, hiszen a fafajta és minőség kiválasztásával a faanyag tartósságát és ellenálló képességét is meghatározzuk. A szabványok segítségünkre lehetnek a választásban.
Első lépésként fontos, hogy olyan építészeti megoldásokat alkalmazzunk (ld. lexikon), amelyek nem kedveznek a nedvességnek. A fa felületét takaróanyaggal vagy védőfestékkel vonjuk be, amely ellenáll az időjárás viszontagságainak. A festékek nagyrészt vízbázisúak, és csak kevés oldószert tartalmaznak.
Ez a kép is azt bizonyítja, mennyire fontos a nedvesség elleni védelem. Ezt a parkettát például a gomba pusztította el.
Erős környezeti hatásra a tölgyfa is berepedezik és víztárolóvá válik.
A festékek feladata az, hogy az elkerülhetetlen nedvesedés mellett csökkentsék a károk kialakulásának a lehetőségét. A fa védelme az időjárással szemben. A fát a fénytől – pontosabban az ultraibolya sugaraktól – is óvni kell. Erre a célra kiválóan alkalmasak a pigment tartalmú lazúrok, amelyek védik a fát az ultraibolya sugaraktól. A favédelem eddig ismertetett lépései (megfontolt választás, megfelelő építészeti megoldások, felületkezelés) gyakran nem elegendőek ahhoz, hogy biztosítsuk a hosszú élettartamot.
Veszélyezteti a fát a nem megfelelő kivitelezés, és a rendszeres ápolás elhanyagolása. Utólagos javításként vegyi anyagokat kell alkalmaznunk, hogy a fát megóvjuk a gombák és a rovarok megtelepedésétől. A napjainkban kapható, korszerű termékek már össze sem hasonlíthatók elődeikkel. Kevesebb, de hatékonyabb anyagokat tartalmaznak, és csak az adott helyen és a kívánt jelenséggel szemben fejtik ki hatásukat. A kezelőanyagok egy részét kizárólag szakemberek használhatják. Ha azonban a vegyszer csomagolásán ez egyértelműen fel van tüntetve, akkor laikusok is dolgozhatnak vele, amennyiben betartják a gyártó utasításait.
Az ablakokban leggyakrabban a tapló fajták telepszenek meg. Mivel a fa belsejében fejlődnek, gyakran túl későn ismerjük fel.
A házi cincér az egyik leggyakoribb kártevő, amelynek nősténye mintegy 200 petét rak le. Megjelenését csakúgy, mint a könnyező házigombáét az ÁNTSZ-nél be kell jelenti.
A vegyszer előírásoknak megfelelő használata nem csak a hatékonyságot növeli, hanem ilyenkor biztosak lehetünk abban is, hogy az egészségünkre sem lesz káros hatással. Ennek ellenére agresszív vegyi anyagokkal inkább ne kezeljük a beltéri elemeket.
A régi épületek, elsősorban a favázas házak felújításakor számos kártevővel – rovarral vagy gombával – találkozhatunk. Ebben az esetben statikai problémák is felmerülhetnek, hiszen a szerkezet, illetve a gerendák terhelhetősége is kérdésessé válik. Ezekben az esetekben mindenképpen forduljunk szakemberhez, aki segít felmérni a kár mértékét, illetve kiválasztani a megfelelő kezelést vagy védekezési módot.
A favédelem kötelező?
A favédelem alkalmazásáról az építtető dönt, így a kockázatot és annak esetleges anyagi következményeit is ő viseli. Ha azonban a meglévő és károsodott tartószerkezeti elemekről van szó, az építtető nem dönthet szabadon. Ezekben az esetekben kötelező a favédelem alkalmazása, ennek elmulasztása esetén pedig az építtető bírsággal sújtható.
Ilyenkor természetesen csak hatóságilag engedélyezett vegyszereket használhatunk fel, ami garantálja a biztonságot és egészségünk védelmét. A biztonság növelése érdekében előírhatják a favédelem elvégzésének igazolását is. A vegyi favédelem elmulasztásából fakadó, harmadik személynek okozott károkért az építtetőt felelősség terheli.
Mindazonáltal az érvek és ellenérvek higgadt mérlegelésére van szükség ahhoz, hogy az építtető olyan döntést hozhasson, melyet később nem bán majd meg. à Kártevők; Favédelem (ld. lexikon)
Mire ügyeljünk?
Megfontolandóak:
- Időről időre ellenőrizzük házunkat.
- A gombák és a rovarkártevők megjelenését vegyük komolyan!
- Haladéktalanul kezdjük meg a védekezést, hiszen az csak egy meghatározott időn belül lehet hatásos!
- Rendszeresen ellenőrizzük a ház hibahelyeit, a tetőt, az ereszcsatornát és a lefolyócsöveket.
- Lépjünk fel a kártevők ellen!
- Régebbi faanyag esetében a kárveszély kisebb, ám természetesen nem zárható ki teljes egészében.